- LKIB8CHK 0IR4 T. DONDERDAG 17 JULI J. BINNENUNDSCilE BKRIGTEN. f875. 160. ide 2er He our ant ver si hijnt dagelijks, J. vit- est Feestdagen uitgezonderd. De grijs der Courant is per vierendeel jaars 3.f"a•tra p, p. f 3.5* e et het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f2.50 s jaars, buiten de expeditiekotten. ^Afzonderlijke uontmérs der Courant zijn verkrijgbaar roor 5 Cen'sfranco p. p. 6 Cents. De prijs der .Adverlenliën is van 4 regels 1.iedere regel racer 25 cents. Advert entiën voor Dnitschland, Oosttnryk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASKNSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor vat Advertenticn te Hamburg LtibeckFrankfort a. M. Herlijn, Leipzig, Dresden Pres/au. KeulenStuttgart, tremen, Praag, Bazel, ZurichSt. Gaden, Geneve en Lausanne. in on fra\ o. LEIDEN, 16 Julij. De gisteren gehouden verkiezing van leden voor den gemeenteraad heeft den volgenden uitslag opgeleverd: Periodieke aftreding (wit billet). Uitgebragt 603 geldige stemmen. Ge- kozen de heeren. aftredende leden: mr. C. Cock met 559, mr. R. Th. Bijle- met veld met 540, P. L. C. Driessen met 535, J. I. van Wensen met 535, H. P. au de C.Stoffels met 502, mr. J. T. Buys met 456, B? F. Krantzmet 417 en H. N. Veefkind met 331 stemmen. Verder werden uitgebragt op de heeren 11. A. Schmier 133, mr. F. Canter Alta 128, N. J. Sanders 23, H. C. Jula 21, mr. L. D. Suringar 18, M. S. Reyst 17, mr. C. W. J. J. Pape 15 eu II. L. A. van Campen 13 stemmen. Voor de vacature ontstaan door het vertrek van dr. Evers (blaauw billet). Uitgebragt 612 stemmen, zijnde 1 meer dan volgens de kiezerslijs ten zijn ingeleverd. Ongeldig zijn verklaard 20 stembilletten, zoodat het getal der geldig uitgebragte stemmen was 592. Hiervan werden uitgebragt op: den heer II. C. Jtita 188 stemmen; den heer II. A. Schmier 123, den f f heer inr. L. D. Suringar 121, en den heer mr. F. Canter Alta 103. Op di- r/4. verse personen waren 57 stemmen uitgebragt. Er moet dus eene herstem ming plaats hebben tusschen de hh. Jula en Schmier. De eene slem meer 05 uitgebragt dan volgens de kiezerslijsten wordt aangewezen, kan op hel re sultaat van de stemming geen invloed uitoefenen, daar, al wordt deze stem algetrokken van het aantal stemmen door den heer Schmier verkregendeze toch nog ééne stem meer heeft dan op den heer Suringar zijn uitgebragt. 17j Te Leiderdorp zijn voor de verkiezing van twee raadsleden van de 8\ 127 kiezers opgekomen 71 kiezers. Er werden uitgebragt op de heeren H. lij Roest 64, G. van Geer 54, J. L. Hoos 11 en J. J. Koning 7 stemmen, zoo dat de beide eersigenoemden, afiredende leden, verkozen zijn. Eén briefje werd van onwaarde verklaard. [4li Te Voorscholen zijn lot leden van den gemeenteraad, bijna met alge- meene stemmen, herkozen de hh. VV. Hoogcndoorn en C. Wtggers. Van de 122 kiesgeregligden waren er 14 opgekomen. In het hoofdkiesdistrict Deventer zijn gisleren, ter verkiezing van een 9fl(i lid van de tweede kamer, uitgebragt 2102 geldige stemmen. Gekozen werd de 96 heer W. A. A. J. Schimmelpenninck met 1072 stemmen. De lieer van der •jö Kaay verkreeg 850 en de lieer [lumbar 170 stemmen. •26e.' 95 De minister van binnenlandschc zaken heeft ter kennis van belangheb- 04i benden gebragt, dat in de maand Seplember aanst. gelegenheid zal worden 02# gegeven lot het afleggen der examens, vermeld in artt. 4, 5, 8 en 9 der wel van 1 Junij 1865, ter verkrijging van het diploma of van acten van bevoegdheid als arts, hulpapotheker of apotheker, in art. 16 vermeld. De Ragen waarop en de plaatsen waar de voormelde examens worden afgeno- 76j, men, zullen nader worden bekend gemaakt- Zij, die tot de examens wen- schen te worden toegelaten, worden verzocht daarvan vóór 15 Augustus tt. k. schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der commissie van .examen; voor het natuurkundig examen, den staatsraad, hooglecraar dr. P. L. Rjjke, te Leiden; voor het geneeskundig examen, den hoogleeraar dr. J. van Geuns, te Amsterdam, en voor hel examen van hulpapotheker en 14ji .apotheker, den hooglecraar dr. P. J. van Kerckhoff. Ie Utrecht. - - De commissie voor hel examen van hulpapothekers heeft in hare zit ting van 12 Julij de bevoegdheid als zoodanig verleend aan de hh. F. E. van 9 9K Embden, phil. nat. doel., J. Heynis en F. M. G. van Walscm. jjl Betreffende het stoomschip Prins Hendrik is hij de sloomvaai'lmaat- schappij Nederland het volgend telegram, Aden 10 Julij, van kapitein Oort \ij ontvangen: Onmogelijk om hier een bodemstuk te gieten, zal een nieuw smeden, waarschijnlijk oponthoud 12 dagen, ottf Te utrecht is eergisteren de algemeene vergadering gehouden van de maatschappij tot nut van den Javaan. De waarnemende voorzitter, de lieer Móens, wees er in zijne openingsrede op dat men, hocveel er ooit was dat tot ontmoediging steuide, de handen niet slap moest laten hangen; hij hoopte dat de maatschappij lot een nieuw leven mogl komen. Uitvoerige discussien werden gevoerd over de vraagWat kan de maatschappij verder doen in het belang van het onderwijs' en de beschaving van den Javaan? De slotsom was dat de commissie voor liet schoolfonds zou worden uitge- noodigd te onderzoeken, in verband inet de uitgesproken denkbeelden, wat de w ezenlijke toestand van het ondcrwjjs op Java is en wat de maatschappij in het belang van het onderwijs en de beschaving van den Javaan kan doen, en daarover voor 1 Januarij 1874 rapport uit te brengen. Te Rotterdam hield gisleren de jaarvergadering van het Ned. Zende linggenootschap hare eerste zitting in het kerkgebouw der doopsgezinde gemeente, onder voorzitterschap van d\ J. 11. de Ridder, van 'sGravenhage. Ouder de mededeelingen van verschillenden aard behoorde, dat de benoemde redenaar, d'. E. 11. Lasonder, van Leeuwarden, wegens ernstige ziekte van een zijner nabestaanden, verhinderd werd ter algemeene vergadering op te treden, en dal dus zijn secundus, d'. A. van Toorcuenbergen, van Gronin gen, zijne plaats zou vervullen. De ingekomen voorstellen werden in han den gesteld van commission. Belangrijk was het verslag van de permanente commissie, belast met de behartiging van de belangen des genootschaps in de verschillende provinciën van ons land. Hel getuigde van vermeerdering van leden in de prov. Zuidholland; maar de commissie moest, tol haar leedwezen, berigten dat hare pogingen in andere provinciën niet met even f goed gevoig bekroond waren, hetgeen haar aanleidiug gaf verschillende j middelen aan de hand te geven, ter bereiking van het voorgestelde doel: eene vermeerdering van inkomsten van ƒ20000 's jaars. Vooral achtte zij I noodig, dat meer algemeen en in allerlei kringen kennis van het werk des genootschaps verspreid werd. Het jaarverslag, bevattende 0. a. een over- zigt van de financiële krachten des genootschaps, bij menigen wenk over den aard en de strekking van het zendingwerk, werd door den voorzitter zeer Ier lezing aanbevolen. Het getuigt overigens van behoeften in de zen ding, die op den duur niet vervuld kunnen worden, als de deelneming niet gelijken tred houdt niet de noodzakelijke uitbreiding van het werk, en dg waardevermindering van het geld. die overal gevoeld wordt. Uit het verslag der commissie van toezigl op het Zendelinghuis bleek, dat deze inrigting. die voor het tegenwoordige slechts één kweekeling heeft aan te wijzen, hoofdzakelijk heteekenis had voor de opvoeding van een 13-tal Kinderen van zendelingen en ais middelpunt van 'sgenootschaps werkzaam heden. Middelen lot vermeerdering van het getal kwcekelingen werden ge zocht, en zouden met kracht worden aangewend, als het uilzigt geopend bleefom het getal zendelingen op den duur aan Ie vullen, zoo niet lever- sterken. Niet vergeten werd, dat het Zendelinghuis op velerlei wijzen dienstig kon gemaakt worden aan de belangen van de bevolkingen van Ned. Indië. (iV. li. C Men meldt uit Delft dat Vrijdag li., na afloop van de repetitie voor hel muziekfeest, ook nog eene muziekuitvoering in de YVaalsche kerk aldaar plaats had. Op verzoek namelijk van mevrouw Degiye Le Delier, heeft de liter Klerk, geassisteerd voor zooveel de vioolpartij betreft door den heer A. J. W'etrens van Leiden, het orgel in de Waalsche kerk bespeeld en achter eenvolgens voorgedragen van llaendel: fragment van orgelconcert; van Bach: passacagha largo voor viool en orgel en toccata en fuga. Mevrouw Dcgive Lc Delier bleef niet slechts hoorderes; maar gaf tevens gelegen heid de volheid en kracht van bare slem le genieten bij de voordragt van n°. 39 van de Judas Maccabaeus: fVater des Alls" enz., geaccompa gneerd do'or den heer Klerk. Jammer dat sfechts zeer weinigen in de gele genheid waren dit kunstgenot te smaken, daar aan het plan lot dit orgelconcert geenerlei publiciteit gegeven was. Te Rotterdam is jl. nacht, omstreeks 12 ure, te midden van hel digst bebouwde gedeelle van het Vasteland, in een mandenmakerij, naast het Luihersche weeshuis, een hevige branl uitgebroken. Het pand was in een oogwenk in laaijen gloed, daar het vuur door de brandstollen in het huis hevig aanwakkerde. Zestien brandspuiten gaven spoedig water en een groot deel daarvan werd aangewend om de ponden met koopwaren, daar vlak achter gelegen, waarin 0. a. oliën, arak en kamfer waren geborgen, te bevei ligen, wat gelukkig bereikt is: de gevolgen waren anders onberekenbaar geweest, liet achtergedeelte van liet Luihersche weeshuis is zwaar bescha digd. De bewoners waren echter bij het uitbarsten van de vlammen wel willend door omstanders en meer verwijderde-buren ondrr dak gebragt. I'

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1