king, die de beperkingen van den verkoop van sterke dranken in Ierland reeds hadden uitgeoefend. Het voorstel vond bij afgevaardigden uit Ierland, en ook bjj de regering bestrijding. Namens de laatste verklaarde lord Har- tington dat, al was het volkomen juist dat de ingevoerde beperkingen van den verkoop van sterke dranken in Ierland goed werkten, de betrekkelijke wet nog niet lang genoeg gewerkt had om nu reeds tot een zoo grootcn tweeden stap over te gaan. Bovendien deed hij opmerken dat ecne derge lijke bepaling in het geheel niet door de bevolking werd gewenscht. of dat er althans van dien wensch nog niets gebleken was. Het huis verwierp het voorstel met 140 tegen 83 stemmen. De geneeskundige adviseur van het depart, van binnenlandsch bestuur heeft, met het oog op het verschijnen der cholera in Europa, eenige voor behoedmiddelen tegen die ziekte openbaar gemaakt. De Times is verzocht hel berigt tegen te spreken, hetwelk in ver scheidene Londensche bladen geplaatst is geweest, dat de scliach eene som van 3000 zou hebben achtergelaten als een geschenk aan de Londensche policie. Dit berigt, zegt de Times, is ongegrond, en het is te betreuren, dat het verbreid is geworden. De stad Elmina, die op 14 Junij door de Britsche troepen vernield werd, telde ongeveer 10000 inwoners. Vooraf was eene proclamatie tot de bevolking gerigt, alle getrouwe onderdanen van het Britsche gezag uitnoo- digende om een schuilplaats te zoeken in het kasteel van Elmina. Den ]5de" brandde de stad nog, en werd zij nog door de Engelsche schepen beschoten. Volgens berigtcn, door de stoomboot Calabar aangebragt, hadden de Ashan- tijnen een nieuwe overwinning op de Fantijnen behaald, waarbij onder de laatslen een geduchte slagting was aangerigt. De Ashantijnen hadden de geheele landstreek rondom Cape Coast en Elmina in hunne magt, en had den een dorp verbrand, op slechts één Engelsche mijl afstand van Cape Coast gelegen. De stad Cape Coast is thans door gevlugte Fantijnen overstroomd; meer dan 30000 menschen hebben er eene schuilplaats gezocht. Er heerscht groote ellende, wegens gebrek aan voedsel en water. De regen blijft reeds bijna drie weken langer uit dan gewoonlijk. Het welwater is hoogst onge zond; en er zijn zeer vele zieken. Behalve de gewone aldaar heerschende ziekten, heerschen er thans ook pokken, waarvan in het burger-hospitaal 140 gevallen zijn. Tot groote vermeerdering van de gevaren, waarmede de Engelsche bezet ting te Cape Coast te strijden heeft, hebben de beide stoombooten van de Royal African lUailcompanydie met levensmiddelen, geneesmiddelen, wapenen en amunitie op weg waren naar Cape Coast, schipbreuk geleden. De stoomboot Nigritia, van 1856 Engelsche tonnen, die onder bevel van kapitein Rowland den IS"1"1 Junij te Sierra Leone aankwam, was geladen met veldgeschut, gelijk dat hetwelk in Abyssinië zulke goede diensten be wees, en een groot aantal negenp.onder vuurpijlen. Aan al het mogelijke was gedacht om de Fantijnen, de bondgenooten 'der Engelschen, zoo goed mogelijk te wapenen. Te Sierra Leone nam de boot een groot aantal ossen mede, daar versch vleesch op de Goudkust niet te verkrijgen is. Engelsche officieren en doctoren en een groot getal passagiers bevonden zich op de boot, die bij het verlaten van de haven van Freetown op een rots schipbreuk leed. De bemanning, de brieven en de specie werden gered, doch aan het bergen der kostbare lading (2700 ton) werd gewanhoopt. De ossen werden over boord geworpen en velen bereikten het land. Enkelen werden door de haaijen opgegeten. De Toruba, eene andere boot, die eveneens naar Cape Coast op weg was, werd een wrak digt bij Kaap Palmar, zoodat de Engelsche bezetting op de Goudkust beroofd werd van den hoogst noodza kelijken toevoer, welke deze twee stoomschepen haar bragten. FRANKRIJK. Men schrijft uit Parijs aan de Times: Het rapport van den lioogen raad van koophandel, waarbij tot de afschaffing der betasting op de grond- stofien wordt geadviseerd, is nog niet openbaar gemaakt; daaruit zal blijken dat de raad de verklaring aflegt, dat de tractaten van 1860 onder de voorname oorzaken van Frankrijks voorspoed moeten geteld worden, en dat daarin direct of indirect geene veranderingen kunnen worden gebragt zonder dien voorspoed in de waagschaal te stellen. Hel zal veler verbazing wekken onder dit stuk den naam te lezen van den heer Pouyer Quertier, den grooten apostel van het stelsel van protectie en den voorvechter der belasting op de grondstoffenen dien van den heer Ozenne, den onderhan delaar over het bij de nationale Vergadering aanhangige nieuwe tractaat, hetwelk nimmer zal worden geratificeerd. Hieruit is de gevolgtrekking te maken dat hier te lande sommige staatslieden hunne overtuiging wijzigen volgens die der regering, en dat die overtuiging meer gegrond is op de nuttigheid dan op de beginselen. Dit zijn van die Fransche zaken, welke een vreemdeling niet doorgronden kan, maar waarover hij zich alleen kan verbazen. De Rép. Fr.ang. deelt geruststellende beriglen mede omtrent de wonde van den heer Ranc, den zwaarst gewonde bij het te Essanges gehouden tweegevecht. Na verloop van weinige dagen zou de voortvlugtige afgevaar digde zijne zaken reeds weder kunnen hervatten. De schach van Perzie zal over Marseille naar Rome vertrekken, om daar den koning van Italië en den Paus te zien. Van Rome zal hij over Venetië, Triëst naar Wcenen vertrekken. Daar zal hij acht dagen vertoeven en de tentoonstelling bezoeken. Van Weenen vertrekt hij naar Konstanti- nopel om er acht dagen de gast van den Sultan te zijn. Eindelijk zal hij over Trebizonde huiswaarts keeren. - Te Tinay, in het Loire-departementontstond binnen den korten lijd van 7 tot 9 Januarij van dit jaar niet minder dan 14 maal brand. Uit de geregtelijke instructie, die plaats had, bleek alras dat niemand anders dan de vrouw van den eigenaar, zekeren Fonleret, de schuldige kon zijn. Die vrouw gebruikte dit schuldige middel om haren man van zijne vrijzinnige j, godsdienstige denkbeelden terug te brengen; door die branden hoopte zij een diepen indruk op hem te maken. Zij en hare dienstmaagd, die hare bevelen uitvoerde, werden in voorloopige hechtenis genomen. Dezer dagen werd hare zaak behandeld: het openhaar ministerie cischte gevangenisstraf, j doch de jury sprak een niet-schuldig uit, zoodat beiden in vrijheid gesteld werden! Beiden waren opgetogen van blijdschap. De vrouw van Fonleret verliet de geregtszaal aan den arm van haren echtgenoot. SPANJE. Men meldt uit Madrid, van den 7fea: In San Lucar is de rust schijn baar hersteld. Het regeringsblad berigt, even als of alles in de beste orde was, eenvoudig dat de alcalde dier stad zich aan de revolutionaire junta heeft onderworpen en dat er een voorloopig gemeentebestuur is ingesteld. Een gemeenteraad wordt door eene oproerige bende afgezet, en het rege ringsblad acht dit zoo natuurlijk, dat het geen enkel woord van afkeuring, daarvoor vindt. Het is waar dat men nog erger zaken stilzwijgend moet aanzien; de voorvallen in Malaga namelijk, waar, nadat de burger Carvajal eigenmagtig de civile en militaire gouverneurs en den gemeenteraad afgezet heeft, weder twee partijen met de wapenen in de hand tegenover elkander staan: de vrijwilligers van Carvajal en de niet minder talrijke vrijwilligers, die zich voor de afgezette autoriteiten verklaren. DUITSCHLiAND. De Nordd. Allg. Zeit., het berigt bevestigende, dat het tweede vieren deel van het vijfde milliard der oorlogsschadevergoeding door Frankrijk uit betaald is, zegt: De voorwaarden van den vrede heeft Frankrijk tot hier toe eerlijk vervulden meer heeft Duitschland voor het tegenwoordige niet te vorderen. Schier ten overvloede geeft de Francais officieus de verzeke ring, dat Frankrijk zjjne verlorene provinciën niet zal vergelen. Zulk eene vergeetachtigheid wordt door niemand gevorderd; ook wij in Duitschland hadden immers "het land aan de Vogesen" niet vergeten. Maar er is een onderscheid tusschen niet-vergeten en agitatien, gelijk Frankrijk die, bij voorbeeld met betrekking tot Nizza en Savoye, nooit zou dulden. De koning heeft dezer dagen het besluit uitgevaardigd, dat de onthul ling van het gedenkteeken te Berlijn, opgerigt ter herinnering aan de groote overwinningen in de jongst verloopen jaren behaald, een feest van zuiver Pruisischen aard zal zijn. Dit besluit heeft bij velen ontevredenheid ver wekt; door anderen, die der rijkseenheid steeds vijandig blijven, is het met genoegen ontvangen. Over het algemeen wordt dit besluit aangemerkt als een bewijs voor de onderstelling, dat in het inwendig staatsleven het Pruissisch beginsel de overhand heeft op het Duitsehe, het rijkselement. Men gaat echter niet zoo ver, dat men zich beducht maakt over mogelijke gevolgen, welke daaruit, naar sommiger gevoelen, zouden kunnen voortspruiten. 1 Uit Frankfort meldt men hel overlijden van den schilder Frans Win- terhalter, in den ouderdom van 68 jaren. INGEZONDEN. De kicsvereeniging "Met Algemeen Belang" heeft voor de verkiezing op aanstaanden Dinsdag (15 dezer) de aftredende leden vau den gemeenteraad tot candidaten gesteld. Over hen iets tot aanbeveling te zeggen is niet noodig: zij zijn in hunne woorden en daden aan de kiezers bekend. Dit is evenwel niet het geval met den lieer Juia. Velen verklaren hem niet te kennen. En toch verdient hij meer algemeene bekendheid, zoowel wat zijn persoon als wat zijne werkzame belangstelling betreft in sommige nut tige inrichtingen onzer stad. Op jeugdigen leeftijd had hij reeds een loffelijke carrière als officier bjj de marine achter zichtoen hij lid werd van de firma eener gunstig bekende handdszaak. Maar binnen deze grenzen beperkte hij zijne werkzaamheid niet. Uitgenoodigd om lid en secretaris te worden van het bestuur der Kweekschool voor Zeevaart alhier, nam hjj deze betrekking aan, en ont wikkelde daarin zooveel energie en beleid, dat zijne medecommissarissen, in hel belang der zaak, zich gelukkig achtten hem in hun midden te heb ben. Ook de commissie voor de hulpbank, opgericht door de Maatschappij van Weldadigheid, nam hem in den kring barer leden op. en waardeert in hem een hoogst belangrijken steun. Zoo heeft de heer Juta getoond niet alleen belang te stellen in het welzijn zijner medeburgers, maar daaraan ook te kunnen en te willen medewerken. Moge hij dus op politiek gebied nog een onbekende zijn, op maatschappelijk en praciisch gebied heeft hij bewezen iets te zijn en iets le doen. En dit is de hoofdzaak, vooral voor leden van den gemeenteraad. Ook is hij een warm voorstander van het openbaar onderwijs. Aanvankelijk heeft hij dus veel gepresteerd: wij kunnen, met grond, nog veel van hem verwachten. En daarom raden wij allen kiezers ten drin gendste aan, Dinsdag 15 Juli e. k., behalve op de overige candidaten, voor de vacature, ontstaan door het vertrek van prof. Evers, hunne stem uit te brengen op den heer H. C. JUTA. Eenige kiezers. PKOGRAMIHA TAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerzorg. Dingsdag 15 Julij, des avonds ten half zeven ure, direc tie H. Vóllmar. le Afd. 1. "i'Amilié", Marche, Clément; 2. Ouverture van de opera »Indra", Flotow; 3. Souvenir van de opera »Lc Domino Noir", Auber: 4. "La Caecialrice", Valse, F. C. d'Escury; 5. Fantaisie van de opera van Verdi "Le Bal Masqué", Weber. 2e Afd. 6. Ouverture "Le Vampyr", Lindpaintner; 7. "Les Olochettes et le Moulin",. Caprice, Dunkier; 8. Air du "Slabat Mater", Rossini; 9. Fantaisie over motiven van de opera "Le Songe d'une Nuit d'Été", de Thomas, Buyssens; 10. »Le Malcontent", Galop, Christophe. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABRE

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6