BIJVOEGSEL, óehoorende tot de JLeidsche Courant van Maandag 34 Julij 3373, V°. 363. "BUITEN EALNUSC11E BERIGTEN. 5e klasse: J. Arendsen de WolfF. 4e klasse: J. Z. Stuten, P. van Roinburgh, G. C. Nijhoff, J. G. Root, G. W. Rertrand. 3C klasse: H. L. Drucker, H. C. A. G. de Vogel. C. H. Brouwer, H. G. W. Plantenga, A. R. Ophorst, J. van Leeuwen, C. Groll, J. C. II. Fischer, H. J. Heine, H. H. J. Schmier, A. de Neve, P. C. de Geus, A. van Wetering, W. Vruggink, J. H. Stadhouder, J. ,W. J. Piper. 2e klasse: F. J. Wakerlin, F. G. Netscher, G. E. A. F. Rudolph, W. H. Denier v. d. Gon, A. Couve'e, C. A. Franchimon, G. B. H. deBalbian. H. A. Gabriel, J. E. Couvée, H. Muller, C. A. Kruseman, J. C. van Schravendijk, J. P. F. Rhemrev, W. G. L. A. Schwartz, J. du Chattel, A. F. Rudolph, A. Rappard, J. Wilhelmy Damsté, C. Toorop, A. G. Boekwjjt, W. Segaar. le klasse: J. T. Bornwat-er, H. J. Taverne, A. D. van 't Hooft, J. A. Hasselbach, T. A. de Neve, G. J. Bos, H. de Vink. Heden namiddag viel op het Rapenburg nabij de Heerensteeg een meisje in het water van den aldaar woonachtigen huisverwer Wendel. Aan de overzijde werd dit gezien door den smidsgezel J. K. Annokkée, werkzaam bij den smid J. Brevéedie niet aarzelde geheel gekleed in het water te springen toen hij bemerkte dat het meisje in gevaar verkeerde. Inmiddels echter slaagden de aan den wal staande personen er in het meisje te redden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 88 lot 100 volwassen personen en 32 tot 39 kinderen. Met het stoomschip Conrad, naar Batavia vertrokken, wordt overge- bragt een millioen aan specie, benevens eene aanzienlijke hoeveelheid am munitie. Het dezer dagen door een blad uit Konstantinopel medegedeelde berigt omtrent het zenden van 8 Turksche oorlogschepen naar de wateren van Sumatrawordt thans in berigten uit genoemde stad tegengesproken. Door de staats-commissie voor de geneeskundige examens is tot arts bevorderd de heer J. C. Gaertlié. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch protestantenbond heeft de afdeelingsbesturen en correspondenten der vereeniging verzocht de leden der Ned. herv. kerk op te wekken tot het betuigen van adhaesie aan een adres, door het classicaal bestuur van Haarlem aan de Synode afgezonden, van den volgenden inhoud: «Het classicaal bestuur van Haarlem heeft in zijne vergadering van 28 Mei 1873 besloten zich tot uwe vergadering te wenden met het verzoek, dat door u worde overgegaan tot eene algeheele reorganisatie van liet kerk bestuur en tot eene daaruit voortvloeijende herziening van de reglementen der Ned. herv. kerk. Genoemd bestuur echter, dit doende, spreekt daarbij den wensch uit, dat uwe vergadering, vóór zij hiertoe overga, vooraf de beginselen vaststelle, waarop de bedoelde reorganisatie en herziening moeten worden gegrond. Het neemt de vrijheid daartoe aan uwe vergadering voor te stellen, dat de Synode vóór alles uitspreke en vaststelle o. a: 1°. de noodzakelijkheid eener consequente uitvoering van het beginsel der scheiding van kerk en staat; 2°. het beginsel van vrijheid in leer en belijdenis, zoodat verpligting tot alle officiële leer of vorm van belijdenis vanwege de kerk én voor predi kanten én voor gemeenteleden worde opgeheven; 3°. dat nadere voorwaarden aan het verkrijgen van het stemregt zullen verbonden worden; 4°. de zooveel mogelijke toepassing van het beginsel van decentralisatie en van de zelfstandigheid der gemeenten in haar bestuur; 5°. het beginsel van de vertegenwoordiging der gemeenten in de kerkelijke besturen door een, aan dat der predikanten, gelijk getal gemeenteleden. Het classicaal bestuur meent dezen wensch le mogen uitspreken, omdat van eene reorganisatie van het kerkbestuur en van eene herziening der ker kelijke reglementen niets goeds te wachten is, tenzij vooraf de beginselen zijn vastgesteld, waarop zij moeten gegrond worden. De Arnh. C. deelt uit eenen particulieren brief o. a. het volgende mede betreffende de expeditie naar Atchin: Er is maar één roep over de prachtige houding van de landmagt. De soldaten hebben heldhaftig en koelbloedig gevochten zooals nooit te voren, en gingen zorgeloos in een regen van ko gels. Geen man, die ooit een pas achteruit ging. Van de eerste compagnie die debarkeerde, werden 50 man, om te verkennen, een eind vooruit ge zonden. Plotseling werden zij door een massa Atchinczen aangevallen. Deze mannen vochten, opgewonden door opium en lanatisme, met ware doodsverachting. Ze kwamen op die 50 man aan, schoten hun geweren ai en liepen tegen het snelvuurdat toen geopend werdmet een klewang in elke hand. Er waren er die, door 16 kogels getroffen, nog in de gelede ren drongen. Maar onze soldaten stonden als op de parade en het gevolg was, dat de vijand vlugtte met achterlating op het slagveld van 87 dooden. De louten, die bij de expeditie begaan zijn, komen nu meer en meer aan het licht, en worden misschien uit wrevel over het échec wel wal breed uitgemeten. Zoo zegt mendat geen voldoend gebruik is gemaakt van de gidsen, zoodat zelfs de lisgingf van den kraton niet precies bekend was. Ook moet na den dood van generaal Kohier een ware paniek onder de op volgende bevelhebbers geheerscht hebben. De tweede expeditie zal ons natuurlijk meer kosten dan de eerste. De Atchinezen versterken zich nu flink. Van de schepen kon men ze zien werken aan nieuwe bentings. Aan Pedropoint is een witte vlag geheschen met onleesbaar maleisch schrift, met Alchinesche vlaggen er omheen. Dat moet een uitdaging beteekenen. Intusschen is de Ilollandsche vlag op Edi geplant, en wel op herhaaldelijk verzoek van den radja aldaar, die is blijven volharden in zijn trouw en genegenheid jegens ons gouvernement, ook nadat de berigten van ons échec op Atchin daar waren bekend geworden. Volgens de aan het D. v. 's Gr. verstrekte officiële opgaaf zijn op Dingsdag jl. langs de geheele lijn van den Hollandschen ijzeren spoorweg heen en weêr vervoerd 34889 reizigers; de totaal-ontvangst op dien dag beliep 18529.24. Van en naar den Haag alléén werden vervoerd 8082 per- sonep. De opbrengst bedroeg ƒ4233.57. Te Delft had Donderdag en Vrijdag het groote muziekfeest plaats, tot opluistering van de viering van het 25-jarig bestaan van het studenten-corps aldaar. Op den eersten dag werd Handels Judas Maccabaeus ten gehoore gebragt, onder de leiding van den heer Boers. Die uitvoering wordt zeer geroemd, vooral wat betreft de solisten en de koren. Als solisten schonken hunne medewerking de dames Lemmens-Sherrington, uit Londen, en Valen tine Degive le Delier, uit Antwerpen, en de heeren Franz Diener, uit Ber lijn en Carl Hilluit Schwerin. Te Rotterdam wilde gisteren zekere H. twee vechtende werklieden scheiden, toen hij van een dier lieden een messteek in de borst bekwam, zoodat hij onmiddellijk naar het stedelijk ziekenhuis moest worden overge- bragt. De toestand van den verwonde is niet bepaald gevaarlijk. Te Utrecht hebben van de 41 personen, die zich hebben aangemeld om draaimolens op de kermis aldaar te plaatsen, slechts 5 daartoe vergun ning verkregen. Te Leeuwarden zijn dit jaar de draaiorgels en straatmuziekanten weder aan eene keuring onderworpen geworden, die de afwijzing van vele personen heeft ten gevolge gehad. In het kamp bij Rhenen zijn in deze week de werkzaamheden der pontonniers, onder het bevel van den luit.-kolonel Wimmer, aangevangen. Maandag morgen begon men ten half zeven ure met het slaan eener brHg over den Rijn, die ten tien ure gereed was; het brugdek had eene lengte van p.m. 260 meters. Ten half 12 ure werd een aanvang gemaakt met het afbreken, dat ten 3% ure was geëindigd. Dingsdag en Woensdag werden deze oefeningen herhaald, door de brug met brugvakken te slaan en op dezelfde wijze af le breken. Woensdag, des avonds ten 11% ure, was het kamp in diepe rust, toen plotseling het signaal van alarm de kamperenden uit den slaap riep. Ten 12 ure stonden de troepen aan den oever geran geerd en werd, onder begunstiging van den maneschijn, aanvang gemaakt met het slaan eener brug, die ten iy» ure gereed was, zonder dat de min ste verwarring had plaats gevonden. Ten 3 ure was de brug weer in vak ken ontbonden en aan den oever vastgesteld. Betreflende het spoorweg-ongelukdat nabij het station Laren heeft plaats gehad, wordt nader gemeld dat de trein door een fout met het wis selspoor op een verkeerd spoor is gekomen en met een met hout geladen wagen in botsing geraakte. De conducteur heelt een been gebroken, twee passagiers hebben kneuzingen bekomen, en de goederenwaggons zijn ge noegzaam geheel verbrijzeld. Ook van de goederen, die zich in de^waggons bevonden, is weinig teregt gekomen. Men meldt uit Leeuwarden: De alhier nieuw opgerigte schietbaan, on langs in gebruik genomen, voldoet, naar men verneemt, niet aan de ver- efcchlendaar zij onveilig is. In den' omtrek moeten onderscheidene keeren kogels zijn teregt gekomen. De baan is nu gesloten. De heer mr. W. W. Buma en zijne echtgenootevrouwe M. de Withmog- ten Donderdag het voorregt genieten van hun 50-jarig huwelijksfeest te vie ren. Door dien heer werd bij deze gelegenheid aan de onderscheidene arm besturen eene som van ongeveer 2000 gulden verleend om onder de armen te worden uitgedeeld, in het bijzonder ook om hen feestelijk te onthalen. Ook de weezen werden niet vergeten. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ52.— 2* soort ƒ45.50, per ton. Te Groningen was Woensdag 11. een reeds bejaarde timmerman bezig aan een gevel, toen een bleeker met paard en wagen de straat passeerde en het ongeluk had den ladder omver te rijden, waardoor de man met ladder en al op de straat neerviel en meer dood dan levend naar zijne wo ning werd gedragen, lloewel de levensgeesten nog niet waren geweken, is hij evenwel èenige oogenblikken daarna overleden. 's GRAVENHAGE12 Julij. Tot opzigter van den waterstaat 4e kl. is benoemd C. Postma. Betreffende het afscheidsdiner, door den minister van koloniën den luit.- generaal van Swieten aangeboden, kan nog het volgende gemeld worden: De eerste dronk, door den gastheer ingesteld, gold het geëerbiedigd hoofd van den staat. De tweede, eveneens door hem voorgesteld, betrof Z. K. 11. den prins van Oranje als luit.-generaal van het Indisch leger. Onmiddellijk stelde daarop Z. K. II. een dronk in op den luit.-generaal van Swieten. Doelende op het gewigt der taak, welke die opperbevelhebber heeft uit te voeren, zcide Z. K. 11. hel volste vertrouwen te stellen in de bekwaam heden, het karakter en het beleid van den generaal van Swieten om die taak met eer te volbrengen en werd een dronk gewijd aan hem en het welslagen zijner onderneming; Z. K. 11. eindigde zijn toast met de woorden: «Nu, generaal, ik wensch u binnen een jaar terug te zien." Met warmte werd met 'sprinsen ontboezeming ingestemd, waarop de generaal van Swie ten, aan 's prinsen regterhand geplaatst, bedankte voor de hem bewezene eer en naast de hem reeds als zoo edel gekenschetst hebbende woorden«als 's lands belang dat eischt, ben ik bereid te gaan", tot hel zijne maakte het bekende antwoord van Nelson: «lk zal mijn pligt doen." Algemeen was de hartelijkheid, welke den generaal betoond werd. ENGELAND. LONDEN, 11 Julij. In het lagerhuis werd dezer dagen behandeld een voorstel van den lieer Corrigan, lot het sluiten van alle herbergen in Ierland op de Zondagen, welke door hem aangeprezen werd met een beroep op de weldadige wcr-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5