- Aan dt'ii opzigter van den waterstaat 4e Ul. M. de Boer is een onbe paald verlof verleend, met behoud van ancienneteit. De luit. ter zee le kl. J. A. E. Dinaux, als bevelhebber gedetacheerd aan boord van het instructie-vaartuig Ternate, wordt op non-activiteit gesteld. lil de zitting van de provinciale staten van heden is tot lid van gede puteerde staten, bij de tweede stemming, benoemd de beer jhr. mr. II. A. C. de la Bassccour Caan, met 36 van de 69 uilgebragte stemmen. Op den heer mr. 1'. 0. A. M. van Weel werden 27 stemmen uitgebragt. De lieer de la Bassecotir Caan heeft die benoeming aanvaard. Bij de behandeling der begrooling zijn, op voorstel van den heer Slinge- htndl en in strijd met het voorstel van gedep. stalende posten voor sub sidien aan de cerediensten en voor opbouw, vernieuwing en herstel van kerken en pastoriën, ad 18000. weder op de begrooting gebragt, alsmede die voor verbetering van wegen, ad ƒ5000. De behandeling der begrooting wat betreft de uitgaven is afgeloopen. Morgen zijn de inkomsten aan de orde. Aan de Vereeniging de Ambachtsschool le 's Uage is, le beginnen met 1873, een jaarlijksch subsidie tot wederopzeggens toe verleend van ƒ2000. Eveneens is een subsidie van ƒ200 verleend aan de ambachtsschool te Woerden. Het subsidie aan de gemeente lierkingen in de kosten van het lager onder wijs is met ƒ100 verhoogd, en subsidie ter gemoetkoming in de kpsten ,van hel lager onderwijs is verleend aan de gemeenten Lekkerkerk, Maas dam, Maassluis en Sliedrechl. De bij de normaal schietschool alhier gedetacheerde militairen en de scherpschutters van het reg. grenadiers en jagers, die gedurende eene maand op de Wiesselsche heide hebben gekampeerd, zijn heden middag alhier teruggekeerd. De stafmuzick van het reg. grenadiers en jagers is heden morgen van hier vertrokken tot het doen van cene binnenlandsche kunstreis. BUJTENLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELAND, LONDEN9 July. Volgens het Daily Mews heeft lord Hartinglon, secretaris van staat voor de lersche aangelegenheden, aan de centrale commissie voor het volks onderwijs in Ierland eene aanschrijving gcrigt, waarin haar aanbevo len wordt eene nieuwe bepaling in het schoolreglement op le nemen, in houdende dat geen opziener eener gemeentelijke school zijn ambt verliezen of in de geringste mate in dat ambt zal worden achteruitgezet door eenige kerkelijke censuur, mits bij zich aan de door de commissie uitgevaardigde reglementen en bepalingen onderwerpt en zijne geschiktheid uit het oogpunt van liet onderwijs niet betwijfeld wordt. Naar men aan Daily Tel. meldt, zou sir Samuel Baker eene hoogst belangrijke geographische ontdekking hebben gedaan^ t.*w. dat de meeren Albert Nyanza en Tanganyika één geheel vormen. In het hart van Afrika zou dus een zoetwaterzee gelegen zjjndie zich van noord tot zuid niet minder dan 700 eng. mjjlen zou uitstrekken. De schach van Perzië heeft aan de bedienden van Buckingham-palace 2000 en aan de Londensclic policie 3000 doen toekomen. FRANKRIJK. Tusschen den prefect van het dep. der Rhone en de leden van den ge meenteraad van Lyon is liet tot eene botsing gekomen. Eenige gemeente raden, onder andere de gemeenteraad van Lyon, hadden de gewoonte om zicii permanent te verklaren zoodra er een of ander gewigtig politiek feit plaats had. In den nacht van 24 op 25 Mei onder anderen bleven eenige' gemeenteraden in de zuidelijke departementen in strijd met de wet en in strijd met de betamelijkheid vergaderd. Die vergaderingen duurden tot in den nacht en werden eerst gesloten nadat er besluiten genomen waren aangaande de te volgen gedragslijn in het belang der radicale republiek, lu die omstandigheden heeft de heer Oucros. ter voorkoming van rustver storingen, aan elk lid van den gemeenteraad eene kaart doen uitreiken, op vertoon waarvan hem des avonds even als over dag toegang zou worden verleend lol het gebouw, hetwelk te gclijker tijd als stadhuis en prefectuur dient. De lieer Ducros achtte het namelijk niet wenschelijk dat het stad huis eener groote stad des avonds openstond voor een ieder, welke zie!) voor een lid van den gemeenteraad of van den algëmeenen raad geliefd^ uit te geven. Tegen dezen maatregel zijn de leden van den gemeenteraad in verzet gekomen. De heeren Mougey, Dorel en Toulonnais hebben zich be paald tot een protest; een hunner ambtgenootende heer Florentin, is verder gegaan en heeft zijn ontslag genomen. Dezer dagen heeft eene des avonds belegde vergadering van den gemeen teraad geen voortgang kunnen hebben. Alle leden van den gemeenteraad, behalve twee die hunne toegangskaarten aan den prefect hadden terugge zonden hebben geenen toegang tot de vergaderzaal kunnen verkrijgen. Daar zij op het voorplein van liet stadhuis bleven slaan, beeft de prelect er in toegestemd dat zij, doch uitsluitend voor dezen keer, zonder toe gangskaart in het gebouw zouden toegelaten worden. De leden weigerden echter tot deze schikking toe te treden en verwijderden zich, zoodal er geene vergadering kon worden gehouden, liet gebeurde heeft echter lot geene wanordelijkheden geleid. De schach van Perzië is voor de Parijzenaars thans de held van den dag. Overal waar hij zich vertoont verdringt zich de menigte om hem te zien. Hij zou gezegd hebben dat Parijs den voorrang toekwam boven al de steden door hem bezocht, en. waar of onwaar, dit gezegde heeft hem hoog in de achting der Parijzenaars doen rijzen. Bij de wapenschouwing, die Donderdag, ter eere van den schach, in het Bosch van Boulogne zal worden gehouden, zullen 161 bataillons, 51 esca- drons en 50 batterijen artillerie vereenigd zijnte zamen 125,000 a 130,000 man. Naar men verneemt is de schach voornemens een bezoek te brengen aan den heer Thiers. Het tegenwoordig bewind zou dit ongaarne zien, uil- hoofde dit den schijn zou hebben alsof het buitenland weinig vertrouwen stelt in de duurzaamheid der tegenwoordige regering, en in Thiers een pre tendent ziet. Men zou zelfs trachten den schach van zijn plan af le bren gen. Inmiddels hééft de heer Thiers reeds een bezoek ontvangen van den Perzisclien groot-vizier. 1 De Figaro heeft haar nommer van Maandag 11. geopend met eenen welkomsgroet aan den schach van Perzië in de Perzische taal. In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van de centrale maatschappij tot redding van drenkelingen heeft een der leden van het be stuur, de vice-admiraal de Laroncière Lenoury, eene welsprekénde hulde gebragt aan de nagedachtenis van den onlangs overleden president der maatschappij, der. admiraal Rigaull de Gc'nouilly. Hij heeft tevens melding gemaakt van een legaat van 140,000 fr., door den admiraal aan het Invali- denfonds voor de zeemagt, en van een legaat van 20000 fr. door hem aan de kas der redding-maatschappij vermaakt. De akademie van wetenschappen heelt den prijs-Barbier toegekend aan den heer Andant, die, in vereeniging met den scheikundige Personne, een tegengift tegen phosphor heeft ontdekt. De ontdekking was, gelijk meer het geval is, toevallig. Iemand had eene groote hoeveelheid phosphor gebruikt, met het doel om zich het leven te benemen, en om zijn einde te bespoedi gen, nam hij nog ongeveer 15 gram terpentijn. Dit laatste had echter een geheel tegenovergestelde werking: als met looverslag vernietigde het den invloed van den phosphor. Genoemde heeren hebben het feit met herhaalde proeven op dieren gestaafd. De bankier Huguet, oud-directeur van den Bonapartistisclien Avenir liberal, is, als verdacht van strafbare praktijken in zijne financiële onder neming, onder strenge bewaking naar Parijs gebragt, waar hij naar Mazas is gevoerd. Het duel tusschen de bh. Ranc en de Cassagnac heelt op den Julij te Essanges plaats gahad. De degen was als wapen gekozen. Door getuigen was bepaald, dat het duel zou duren, totdat een der partijen door eene wond buiten gevecht zou gesteld zijn. De heer de Cassagnac werd het eerst in den voorarm getrolïen, terwijl daarna den heer Ranc eene wond in den arm werd toegebragt, waardoor hel duel onmogelijk kon worden voortgezet. ZWITSERLAND. De Zwilsersche bondsraad heeft een voorstel in gereedheid gebragt, betrekkelijk de wapening van de landweer, hetwelk in de eerstvolgende zitting der kamers zal worden ingediend. De raad stelt daarbij voor dat de landweer gewapend zal worden met hetzelfde repetilie-achterlaadgeweer, hetwelk voor de bewapening van het leger is aangenomenen waarvan het leger thans bijna geheel voorzien is. In de toelichting wordt gedrukt op de hooge wenschelijkheid dat de soldaat, die gedurende zijnen tijd van werkelijke dienst van het repetitie-achterlaadgeweer is voorzien geweest, niet later in de landweer een minder deugdzaam wapen ontvangt, waarvan Mj geen gebruik zal kunnen maken zonder eene nadeelige nieuwe oefening; bovendien komt het den raad voor dat op dit oogenblik de aanschaffing van nieuwe vuurwapenen voor de landweer betrekkelijk goedkoop geschie den kannn de levering dier wapenen voor het leger genoegzaam afgeloo pen is, en de fabrikant dus gebruik zal kunnen maken van de werktuigen en fabrieken welke hij om die eerste bestelling uit te voeren met groote kosten had moeten aanschaffen. Bij het voorstel wordt de aanschaffing der 60000 geweren, welke de landweer noodig heeft, over 9 ol 10 jaren ver deeld, en de kosten van den aanmaak van geweren en ammunitie voor de helft voor de rekening der kantons gelaten en voor de wederhelft genomen ten laste van de bondskas. ITALIË. Omtrent de verwoestingendoor de aardbeving op 29 Junij in sommige oorden des lands te weeg gebragt, komen thans uitvoerige berigten in. De stad Belluuo levert een hoogst treurig tafereel op; de straten zijn bedekt met puin en stukken hout. Vele buizen worden geschraagd om het ineen storten te voorkomen. Geen enkel gebouw is er dat niet gescheurd is. De inwoners slapen in tenten ol in de open lucht. De schokken waren zeer hevig en werden vergezeld van een oorverdoovend geraas. De grond golfde en de gelieele stad was letterlijk in een stofwolk gehuld. De vijf gemeen ten van Alpago zijn geheel verwoest; gelukkig dat de aardbeving niet in liet begin van den nacht plaats had, aangezien het aantal slagtoffers dan ontelbaar zou zijn. Men vreest dat er toch vele mensclien in die dorpen liet leven zullen verloren hebben. De schokken hebben ongeveer 18 minu ten geduurd. Zooals gewoonlijk bij aardbevingen geschiedt, zijn de beken droog geworden, terwijl er andere zijn ontstaan. In Fuos d'AIpago hoorde men den ganschen dag onderaardsch gestommelsoms gelijkende op geweer schoten. Ook ten zuiden van Belluno gevoelde men de schokken. Te Cor- dignono stortte een deel der kerk in. In Friaul zijn de verwoestingen mede zeer groot. In Polcenigo dreigden alle kerken in te storten. In Pal- manora moest de priester, die de mis las, met de geloovigen vlugten, om niet onder de puinhopen bedolven te worden. Te Venetië werden drie schokken gevoeld, vergezeld van een onderaardsch gedruisch; de klokkeb kwamen in beweging en de kerk San Pietro werd beschadigd. In die kerk werd juist dienst gedaan; de aanwezigen, het instorten der kerk vree- zende, stormden naar de uilgangen en daarbij geraakten eene vrouw en een kind onder den voet. Gelukkig zijn zij er met eenige kneuzingen afgekomen. DVITSCHLAND. De werkzaamheden aan de nieuwe verdedigingswerken in den omtrek van Straatsburg worden met grooten ijver voortgezet. De op den linker Rijnoever tusschen de dorpen Reichstett en Lingolsheim gelegen zes forten,

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2