LË1DSCIIE C 0IIB A Si DONDERDAG 10 JULIJ. N°. t«0. BINNENLAiNDSClIK BKRIGTEN. 1873. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p.t 3.W met het Verslag der Handelingen pan den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor tl 50 jaars, buiten de ej-peditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën vcor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Etvmburg Lu'~sck frankfort a. M. Berlijn, Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weencn, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Genhje en Lausanne, Bij deze Courant wordt verzonden delingen van den Gemeenteraad. IV'. 28 blad 30 en 31) der Han- LEIDEN, 9 Julij. - Dezer dagen werd het stedelijk museum van schilderijen alhier her haaldelijk bezocht door den lieer C. Ed. Taurel, van Amsterdam, die zich onledig hield met het vervaardigen van studiCn naar de stukken van Engel- brechlscn en Lucas van Leydcn. Die studiën moeten dienen lot bouwstoffen voor een werk, dat door den heer Taurel wordt uitgegeven en waarvan reeds eenige afleveringen het licht zien, t. w. De Christelijke kunst in Holland en F laanderenvan de Gebroeders ran Etjck tot aan Olto Venius en Pourbüs. De bewerker en uitgever stelt zich voor meer bekend te maken de namen en de werken va* tic groote meesters der otitle llollandsche en Vlaamsche schilderschool; die mannen, sieraden der 15' en 16e eeuw, ofschoon minder bekend, hebben toch evenveel regt op onze bewondering en erkentelijkheid als hunne leer lingen en opvolgers, de lUibeusen en de Rembrandts. Zij toch waren de baanbrekers en konden slechts over gebrekkige middelen beschikken, die zij zich zeiven moesten verschaffen, en toch hebben zij kunstwerken nage laten uitmuntende door oorspronkelijkheid en fijn gevoel. liet plan van den heer Taurel is in 24 afleveringen even zoovele staal gravures te leveren naar schilderijen der oude llollandsche en Vlaamsche school, waartoe de schoonste en minst bekende schilderijen zullen worden uitgekozen; b(j iedere plaat worden gevoegd twee vellen tekst, Hollandsch en Fransch, versierd met vignetten en hoofdletters naar oude handschriften, liet geheel zal een zuiver oorspronkelijk Nederlandse!) werk zijn, dat op dit gebied onder de zeldzaamheden mag gerangschikt worden. De beroemde schilderij der van Eycken in de St. Bavo-kerk te Gent. eene aan Rogier van der Weyden toegekende «aanbidding der Wijzen", om nu niet meer te noemen, zijn reeds in de verschenen afleveringen de llollandsche schilderschool vertegenwoordigd brcchtscnLucas van Leyden, Dirk Bonts, Jan Heemskerk enz., de Vlaamsche school door Memlinck, (Irley en anderen. De llollandsche en Fransche tekst wordt door bevoegde mannen, wier namen op het gebied der kunst gunstig bekend zijn, geleverd. Medewer king daartoe wordt verleend door de hh. W. Moll, J. A. Albenlingk Thym, D. van der Keilen Jr.A. Sirct, W. H. James Wcaie en M. Sleeckx. In het buitenland heeft deze uitgave reeds de aandacht getrokken en is daaraan hooge lof toegekend. Getuige daarvan hetgeen voorkomt in de «An nates archéologiques" van Didron te Parijs en in het Londenschc Athenaeum. Z. M. de koning heeft de opdragt van dit werk wel willen aannemen en de bewerker mogt met genoegen zien dal ccn aantal kunstvrienden hier te lande, waarouder ook enkelen uit onze stad, door hunne intcekening hem hebben willen steunen. Aan hel hoofd der inteekenaren slaan HH. MM. de koning en de koningin der Nederlanden, HH. KK. 11H. prins Frederik en prins Hendrik der Nederlanden, Z. M. den koning van België en Z. I(. H. de graaf van Vlaanderen. Of echter de ondersteuning geevenredigd is aan de geldelijke opofferingen en zorgen aan eene dergelijke onderneming verbon den, mecnen wij met grond te mogen betwijfelen. Ofschoon wij ten volle ■erkennen dat een zoodanig werk niet onder het bereik van iedereen valt, meenden wij toch er de aandacht op te moeten vestigen van allen, die hart hebben voor de vaderlandsche kunst. Het zou toch kunnen gebeuren dat er zich in ons midden bevonden, die gaarne hunne ondersleuning hadden willen schenken, indien zij volledig bekend waren geweest met de strekking en de verdiensten van het werk. Moge deze onze mededeeling hen lot nadere kennismaking aansporen en er toe bijdragen om aan dezen verdienstelijken arbeid den opgang le verzekeren, dien hij in zoovele opzigten waardig is. Voor de inleekening kan nnn zich vervoegen bij de hh. F. Bnffa en Zoon en C. L. van Langenhuysente Amsterdam, en de hh. Goupil en te 'sllage. De prijs is bepaald op ƒ2.50 voor een pracht-exemplaar en ƒ1.00 ■voor een gewoon exemplaar per aflevering. Re commissie van uitvoering in Nederland voor den Willemstoren le uitgegeven. Verder zal worden door Engel- Schoorcl, Maarten van Meisijs, Barend van Dillenburg heelt dd. 14 Junij jl. van het Dillenburger comité beriglcn ontvan gen omtrent den voortgang des bouws, die in het kort hierop nederkomen; De arbeid is sedert den 14ie0 April jl., zoo veel het weder gedoogde, ge regeld voortgezet en wordt nu met ijver vervolgd. Men hoopte op den jaar dag der eerste steenlegging, den 29!lel1 Jnnij, tot den eersten omvang ge vorderd te zijn en den toren nog in den loop van dit jaar op te trekken tot nicer dan de halve hoogte (de geheele ontworpen hoogte is. 42 meter). Wanneer de middelen het gedoogen en geen onverhoopte-tegenspoed het werk verstoort, zal het monument, den Vader des Vaderlands ter ecre op zijne bakermat te slichten, misschien in het volgende jaar worden voltooid, en kan er, in dat geval, aan eene inwijding in den nazomer van 1874 worden gedacht. De meeste bouwsleenen levert eene, opzettelijk voor dit doel aangekochte, groeve in de omstreken van Dillenburg. De hoedanigheid van dit materiaal wordt zeer geroemd. Reeds nu is de bedrijvigheid op hel bouwterrein dikwijls zeer levendig. Gedurig, vooral des Zondags, komt cr druk bezoek uit de stad en de omstreken, om den bouw tc bedien, die hoe langs zoo meer de aandacht trekt. Men meldt ons uit Noordwijkerhout; Gislereu 8 Julij werd door den burgemeester mr. II. Grave van Limburg Stirum een groot (eest aan de ingezetenen dezer gemeente gegeven. Hij wilde daardoor een bewijs geven van de ingenomenheid en erkentelijkheid voor de waardige wijze waarop hij 5 April jl. als burgemeester der gemeente was ingehaald en gehuldigd. De kom van het dorp was tol feestterrein ingerigt. Daarop bevond zich eene tent bestemd lot het ontvangen van de leden van den raad onverdere genoodigden, een muziektempel, illuminatie-toestellen en inriglingeu voor volksspelen. Alles was keurig gedecoreerd en een tal van vlaggen gaf aan het geheel een regt feestelijk aanzien. De volksspelen bestonden in; mastklimmen, boegsprielloopen, klompcnslaan, tobbcsteken, alles om prijzen door den burgemeester uitgeloofd. Hel is onnoodig te zeggen dat aan die spelen met geestdrift werd deelgenomen. Des namiddags werd door (len burgemeester een diner gegeven aan de leden van den gemeenteraad, alsmede aan de leden van de eerewacht (85 perso nen) met hunne vrouwen of meisjes. Des avonds werd hel feest besloten met een prachtig vuurwerk, waarvan het slot-tableau het devies le lezen gaf; «Hulde aan de gemecnle Noordwjjkerhoul". Alles werkte mede om dezen dag lol een waren feestdag te maken, niet het minst het prachtige weder. Onder de toonen van een goed bezet orchest duurde de feestvreugde dan ook tot laat in den avonden ieder een keerde ten hoogste voldaan huiswaarts. Allen, jong en oud, rijk en arm, hadden kunnen genieten, door de onbekrompen wijze waarop dit (eest door den heer van Stirum was georganiseerd. Die feestdag zal gewis bij alle ingezetenen in levendig aandenken blijven. De gemeenteraad van Alphen heeft besloten deel te nemen in de inschrijving voor den spoorweg Leiden—Woerden. Burg. en vveth. zullen later een voorstel doen betreffende het bedrag dier inschrijving en de daar aan te verbinden voorwaarden. Volgens het U. D. is ten behoeve van bedoelden spoorweg nagenoeg voor 2 millioen ingeschreven. Uitgelokt door het fraaije weder, stroomden gisteren duizenden bij duizenden naar Delftom getuigen te zijn van de maskerade door hh. studen ten te houden ter viering van het 25-jarig bestaan van het Delftsehe sluden- corps. Die maskerade had, gelijk men weet, lot onderwerp: de inlogt van Karei van Egmond, hertog van Gelre, grave van Zutphcn enz. te Arnhem, 8 Julij 1492. Eene onafzienbare menschenmassa bewoog zich langs grachten cn straten. Ten 5 ure stelde de stoet zichin de orde bij hel programma bepaald, in beweging en ten half negen ure had hij den eindpaal, hel feest terrein, bereikt, alwaar cenigen tijd rust werd gehouden. Van daar begaf zich de stoet ten 10 ure, toen eene algemeene illuminatie was ontstoken, weder op weg. De oplogt gaf algemeen de meeste voldoening en hel bleek dat geen kosten waren gespaard om de costumes, wapenrustingen enz., hij zooveel mogelijk historische getrouwheid, prachtvol tc doen uitkomen. Na tuurlijk was dit in het bijzonder het geval met hertog Karei en de hem vergezellende edelen. Was de dag voor de heeren deelnemers aan den op- logt vermoeijend, zij mogten het genoegen smaken hel geheel met den meest gewenschten uitslag bekroond te ^ien. Aan het slation van den spoorweg hecrschle natuurlijk den geiie,elen da"

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1