BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. voor de dienst der militaire polieie in en nabij de legerplaats, wordl, ter sterkte van I wachtmeester, 2 korporaals en 12 huzaren, verstrekt door het 3Jé reg. huzaren. Het eerste peloton der ls,e compagnie van het batail- lon mineurs en sappeurs zal, als aangewezen voor de l,,e divisie inlanterie, aan het kamp deelnemen. Verder heeft de minister bestemd: tot chef van den staf der kamperende troepen, den luitenant-kolonel RolofT van den generelen staf, chef van den staf der l»le divisie infanterie; tot adjunct-chef van den staf, den kapitein van Helden mede van den generalen stal; tot chef van den staf der l"e brigade infanterie den kapitein Jhr. Laman Trip, tot chef van den staf der reserve-brigade infanterie den kapitein llardenbergallen van den generalen staf. Uil de drie en vijftigste rekening van het Zuidhollandsch fonds voor weduwen en nagelaten kinderen van onderwijzers over de jaren 1872 blijkt, dat het getal deelhebbers op 1 Januarij 1873 bedroeg: 87 dubbele, 179 enkele en 2 adspirant-dcelhebbers. Het getal trekkende weduwen was 36, waarvan 24 enkele en 12 dubbele uilkeering ontvingen; aan 35 kinderen werden toelagen gegeven. Het kapitaal bestond uit ƒ17600 4 pCt. inschrij ving Nat. Schuld en uit 141,100 2% pCt. inschrijving. De contribution bedroegen ongeveer j 3500; de uilkeering aan de weduwen en de kinderen was ƒ5705.83. Sedert den lrD dezer maand is op de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen een abonnementstarief voor werklieden ingevoerd. De prijs bedraagt voor een afstand van 10 kilometer en minder voor heen en terug 60 et. per week; voor 10 lot 20 kilometer 1.20 en voor 20 tot 30 kilo meter 1.80. De werklieden, die daarvan gebruik willen maken, behooren te kunnen bewijzen dat zij zich naar hun werk begeven, liet abonnement loopt van Maandag tot Zaturdag. Tc Delft is gisteren de fecstweek, ter viering van hel 25-jarig bestaan van het Dclfische studentencorps, geopend met de plegligc ontvangst van oud-studenten, ten getale van ongeveer 1C0. 'In oplogt begaven de voor malige cn tegenwoordige studenten zich naar het feestterrein, alwaar eene matinee imtsicalc plaats had. In het feestlokaal werd ten 6 ure het reunie- diner gehouden, en na afloop daarvan was er soiree musicalc in de studen- ten-socieicit. De maskerade wordt heden gehouden. Gisteren avond is ook het 27' landhuishoudkundig congres aldaar gecon stitueerd en heden middag werd de eerste algemeenc vergadering gehouden. Naar men verneemt, is tegen den wisselwachler van den Ned. Rijn spoorweg, aan wien het geweten wordt, dat jl. Zaturdag middag voor het staiion te Gouda de sneltrein uit 's llage met dien van Rotterdam in botsing kwam, een rcgterlijk onderzoek ingesteld; hij is voorloopig uit de dienst der maatschappij ontslagen. Door burg. en weth. van Rotterdam zijn, in overleg met den districts schoolopziener, op de voordragt voor het benoemen van eene hoofdonder wijzeres aan eene der openbare meisjesscholen voor uitgebreid lager onder wijs geplaatst: mej. M. W. II. lloitscma, liulponderwijzeres te Leiden; mej. S. Winkler, hulponderwijzeres te Gouda; mej. J. J. P. Lijsen, hulponder-;, wijzeres te 's Gravenhage. f; Naar men verneemt, meldt de Ilaarl. C.is dr. A. W. Bronsveld voor nemens in hel midden van deze maand, in de groole zaal van den Doelen, voor een liefdadig doel, eene lezing te houden over het beleg van Haarlem door de Spanjaarden. Zooals men weet, heeft Rippcrda in ge noemde zaal zijne bekende rede tot de burgerij uitgesproken en is het dezer dagen juist 300 jaren geleden, dat de stad zich heeft moeten over- geven. Het koor der gereformeerde weesmeisjesonder leiding van den heer Allan, zal bij die gelegenheid ecnige zangstukken uitvoeren. Tc Amsterdam gaf gisteren namiddag op de Botermarkt eene vrouw aan twee aankomende jongens een pakje over, volgens haar zeggen wasch- gocd inhoudende en mqt verzoek het bij eene op een bovenhuis aldaar wonende waschvrouw te bezorgen. De jongens voldeden hieraan en be- 1 speurden, op den trap gekomen, cenigc beweging in het pakje, zoodat zij van vrees begonnen te schreeuwen. Bij een onmiddellijk ingesteld onder- j zoek bleek dat in het pakje geen waschgoedmaar eer. kind lag, hetwelk, zoo wordl verteld, reeds gestikt was. De vrouw, die zich nog niet ver vcr- wijéerd had. werd aangehouden en in verzekerde bewaring gebragt. (/V. R. C Door den gemeenteraad van Arnhem is tot leeraar in de wis- en na tuurkunde aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd de heer dr. G. J. Michaëlis, te Wagcningen. Te Rijssen is Zondag morgen een hevige brand ontstaan in een der julte-pakhuizen van de firma Ter Horst O., die zoo spoedig toenam, dat liet daarnevens staande pakhuis en de daarnaast gelegen weverij in een oogenblik in vlam stonden. Aan blusschen van de in brand slaande gebou wen viel niet te denken. Men bepaalde er zich dan ook toe de belendende huizen cn nog een ander aangrenzend pakhuis te redden. Van de jultestof- fen in de pakhuizen en in de weverij heeft men niets kunnen redden. De schade zal wel ruim eene Ion gouds bedragen. Tc llbbergcn is Vrijdag II. de bliksem geslagen in de woning van de w ed. J. Brokelman. Het gebouw is bijna geheel vernield. Het vee en eenig huisraad werd gered. Te Zwolle is Zondag middag de bliksem geslagen in de rijschunr van het groole veerhuis te Kalerveerdie in weinige oogenblikkcn met nog een j daarbij slaand schuurtje van den waterstaat een prooi der vlammen werd. Ook onder Staphorst is de bliksem in een klein boerenhuis geslagen, dat geheel is verbrand, met twee schapen cn een geit. 'sGRAVENHAGE. 8 Jtilij. Dior Z. M. zijn benoemd: tot plaatsvervangend kantonregter te Venlo de heer L. Eeijerinck, ontvanger der registratie aldaar, en tot plaatsvervan- ge id kantonregter te Haarlem de lieer mr. II. Enschedé, advocaat aldaar. I Voorts is aan den heer mr. A. Ilomanop zijn verzoekeervol ontslag ver leen,! als real er-plaat svervariger in de arrond.-reglbank te Assen. Z. M. heeft goedgevonden den luit. Ier zee l' kl. P. E. Tegelberg, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst te ontslaan, en den luit. ter zee 2e kl. F. J. Stokhuyzen te bevorderen lot luit. ter zee le kl. Door Z. M. zijn de kapiteins L. F. van Otterloovan den staf der in- fanterie, werkzaam bij de normaal schietschool, F. C. P. Donnadieu, van het 4' reg. infanterie, en J. H. Vrancken, van het le reg. vesting-artillerie, gedetacheerd bij de artillerie stapel- en constructiemagazijnen, in hunnen rang overgeplaatst bij den generalen staf. Voorts zijn benoemd: bij het wapen der infanterie: bij het 2e reg., tot 1«» luit., de 2° lnilt. G. Blanken, C. Lcm cn J. C. J. Le Cocq d'Armandville, van liet corps; bij het 3« reg., tot le° luit., de 2e luitt. J. C. Morren en E. A. O. Was, van het corps; bij het 4e reg., tot 1" luit., de 2e luitt. VV. N. Roldanus, G. P. van der Garden, jhr. D. R. Gevers Deynoot, R. G. Moerbeek, F. H. Gerritsen en S. P. Eindhout, allen van het corps; bij het 5e reg., tot 1" luit, de 2e»luit. A. K. van der Garden, van het corps; bij het 7e reg.. tot kapitein 3e kl., de 1' luit. W. M. van Eek. van het 2e reg.; tot l'" luit., de 2e luitt. O. W. Westerouen van Meeleren, J. C. J. van Ogten en W. J. L. Wijmans. van het corps, bij het 8' reg.; tot 1" luit. de 2' luit. jhr. L. Engelen van Pijls- weert, van het corps; bij het wapen der cavalerie: bij het 2e reg. huzaren, tot lcn luit., de 2e luit. C. L. B. A. Loisel, van het corps; bij het wapen der artillerie: bij het reg. veld-artillcrictot le0 luit., de 2« luit. II. W. J. Roijen, van het corps; bij hel 2* reg. vesting-artillerie, tot kapitein 3e kl., de le luit. J. B. van den Heuvel Rijnders, van het 3e reg. vesting-artillerie. De 2e luit. F. D. N. van Ellen, van het 5e reg. infanterie, is, op zijn ver zoek eervol uit de militaire dienst ontslagen. Bij den rijkstelegraaf zijn benoemd: tot onderdirecteur 2e kl., J. W. L. van Bijlevelt, thans telegrafist 1' kl.; tot telegrafist 2e kl., A. Somers, W. van Esveld, A. Timans, J. C. van Tussenbroek, J. Vis, B. Knuppe, G. Monna, G. J Stokkers en 11 Elbrink, allen thans telegrafist 3' kl.; tot telegrafist 3e kl. D. A. van Waalwijk, thans klerk. In de zitting van de prov. staten van Zuidholland van heden heeft de voorzitter, na mededeeling dat het nieuwbenoemde lid van gedep. stalen, de heer D. van Weel Az.hem kennis had gegeven dat hij buiten de moge lijkheid verkeert de benoeming aan te nemen en daarvoor dus bedankt, eene nieuwe benoeming van een lid van gedep. staten aan de orde gesteld op aanstaanden Donderdag. Bij monde van den rapporteur, den heer Buys, werden de algemeene ver slagen der afdcelingen uilgebragt over de begroolingsonlwerpen voor het provinciaal bestuur dienstjaar 1874. Het verslag zal worden gedrukt, rond gedeeld en door gedep. staten beantwoord. Door den heer P. L. F. Blussé werd namens de commissie verslag uilge bragt over de voorstellen tot eene reorganisatie van den waterstaat. De commissie adviseert, met betrekking tot deze zaak 'skonings magtiging aan le vragen om hare werkzaamheden voort te zetten en om de inrigting voorloopig voor 1 jaar te bestendigen. Voorts zijn in behandeling genomen: a. De rekening en verantwoording van gedep. staten wegens de enkef provinciale en huishoudelijke inkomsten cn uilgaven over 1871. Met alge meene stemmen goedgekeurd. b. Het voorstel van gedep. staten tot het verleenen van een subsidie ad ƒ2300 ten behoeve van den aanleg van een weg langs de westzijde der buitenhaven van Dirksland. De commissie in wier handen dit voorstel was gesteld adviseerde: 1°. om een subsidie van ƒ3000 te verleenen, waarmede gedep. staten zich kunnen vereenigen; 2°. om aan de commissie voor de uitwatering eene jaarlijksche som van ƒ200 toe te kennen lot onderhoud van den weg, waarmede gedep. staten niet instemmen. Het eerste gedeelte van het voorstel werd met 64 legen 1 slem aangenomen, en het tweede deel verworpen, met 40 tegen 25 stemmen. c. Het voorstel van gedep. stalen om eene som van 1000 beschikbaar te stellen ter bevordering der beschrijving en regeling van oude gemeente en watcrscliapsarchieven. Dit voorstel werd met algemeene stemmen goed gekeurd. d. Het voorstel van gedep. stalen en de conclusie der commissie ad hoe, nopens de adressen van de raden der gemeenten Naaldwjjk, de Lier, Pijn- acker, daarbij geldelijken steun verzoekende voor den aanleg van een buurt spoorweg in het Westland. De afwijzende conclusie werd met algemeene stemmen aangenomen. Aanstaanden Donderdag wordt door den minister van koloniën, ter cere van den naar ludië vertrekkenden generaal van Swieten, een afscheids diner gegeven. Men verzekert dat Z. K. II. de prins van Oranje dit diner met zijne tegenwoordigheid zal vereeren. ENGELAND. LONDEN7 Julij. In het lagerhuis heelt de regering eene kleine nederlaag geleden. De heer Plunket heeft, naar aanleiding van een ingesteld onderzoek, voorge steld te besluiten: //dat in de algemeene onvoldoendheid der bezoldigingen van de burgerlijke ambtenaren in Ierland zoo spoedig mogelijk verbeterinf behoort gebragt te worden, en dat die ambtenaren op denzelfden voet be liooren te worden beloond als de ambtenarendie in Engelandwat moeije- lijkheid en verantwoordelijkheid betreft, dezelfde pligten vervullen als zij.' Deze motie is, in weerwil van het nadrukkelijk verzet der regering, mei 130 tegen 117 stemmen aangenomen. Door het Londensche gemeentebestuur zijn twee beambten, een arts et een inspecteur, aangesteld, om toezigt op de aankomende schepen te hou den. met het oog op de elders heerschende cholera.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2