liUITKNLANDSCIIU ItKltlCTGM. (lat verzoek en wel tot een bedrag van f1000 en bestreed het voorstel van ged. stalen lot afwijzende beschikking. Hij betoogde dat er zoo al geene gronden van regt, dan loch zeer zeker van billijkheid aanwezig waren van wege de hoogere prijzen van arbeid en materialen. De heer C. van Vollen hoven, lid van ged. stalen, handhaafde het voorstel van dat collegie. Elk aannemer onderwerpt zich aan art. 19 der algemeene voorwaarden door den minister van binnenl. zaken in 1857 vastgesteld, en bij dat reglement is ook voorzien wat te doen in geval van billijkheid. Daarom hebben ged. staten de zaak onderzocht, doch geen termen lot tegemoetkoming gevonden. De lieer Léon was voor de tegemoetkoming. Boven het strikte regt staan de eeuwige beginselen van billijkheid en regtvaardigheid. liet geldt hier wel degelijk het belang der provincie, want als de aannemers nooit kunnen rekenen op toepassing der billijkheidzullen zij de aannemingsommen enorm moeten verhoogen. In omvraag gebragt, werd het voorstel van den heer Goedkoop verworpen met 43 tegen 24 stemmen. Missive van gedep. staten betrekkelijk het adres van de heeren P. M. Mon- tyn, te Gouda, en F. van den Ouwelandt, te Parijs, voor hen of hunne regt- verkrijgenden subsidie verzoekende uit de provinciale fondsen ten behoeve van den aanleg ecner spoorweglijn van Rotterdam langs Schoonhoven en Wagcningen lot Arnhem en verlenging tot Munster. Gedep. stalen stelden voor renvooy aan hun collegie ten fine van advies, vermits de zaak nu nog niet als voldoende in staat van wyzen kan geacht worden te verkeeren. Dienovereenkomstig werd besloten. Rapport der commissie uit de statenbelast met het onderzoek van het voorstel van gedep. staten, tot vaststelling van de dijktafel voor het eiland Voornc en Putten. De onderscheidene dykvakkcn werden na eenige discus sie aangenomen. De vergadering is verdaagd tot Dingsdag half 12 ure, wanneer aan de orde is: de provinciale rekening over 1872; de adressen houdende verzoek om subsidie voor de buurtspoorwegen in het Weslland; het crediet voor het in orde brengen van gemeente- en polderarchieven en het subsidie voor den weg langs de Buitenhaven van Dirksland. Omtrent het adres van de heeren Maas en Kool. waarbij nader de goedkeuring van den gemeenteraad wordt verzocht op hun plan lot aanleg eener zeehaven ten noorden van het gemeenlebadhüis te Scheveningen, heeft de commissie van bijstand voor de plaatselijke werken enz. aan burg. en weth. doen toekomen haar rapport en overwegende, hoe vele mocijelijk- hcdcu uit de ligging aan de noordzijde voortvloeijen en hoe weinige belan gen daardoor in waarheid gebaat worden, vindt zij zich verpligt te volhar den bij haar vroeger advies en stellen burg. en weth. derhalve voor den raad te praeadviscrenaan de heeren Maas en Kool te melden, dat de wij ziging der plannen geen verandering heeft gebragt in zijne zienswijze, vol- geus welke de zuidzijde van Scheveningen voor de ligging der zeehaven de voorkeur verdient. Burg. en weth. praeadviseréh in dien Zin. - - ENGELAND. LONDEN3 July. Betreffende het door den Britschen consul Kirk met den Sultan van Zanzibar gesloten tractaat vermeldt de Pall Vail Gazette dat daarin'wordt bepaald dat dc doorvoer van slaven over het grondgebied van den Sultan van nu af aan zal verboden worden, dat alle slavenmarkten worden opge heven en alle in vrijheid gestelde slaven onder de bescherming der regering zullen worden gesteld. Dc Sultan had aan den heer Kirk zijn voornemen te kennen gegeven om in het volgende jaar een bezoek aan Engeland te brengen. De schach van Pcrzië heeft weder verschillende inrigtingen bezocht, a. den Towir, de Bank, dc St. Paulskerk. de Westminstcr-abdy en ook de beide huizen van het parlement. In het hoogerhuis nam hij plaats op cei\ aan den voet van den troon voor hein gereed slaaiiden zetel. In het lagerhuis heeft de schach een zetel ingenomen op de galerij boven de klok, en op vernuftige wijze heelt men hem op liet eigenaardige schouwspel van eene stemming weten te onthalen, waarover hij niet weinig verbaasd was. Git New-York meldt men het volgende: De Modoc-oorlog is thans ge ëindigd, maar nu is men cenigzins in verlegenheid hoe met de Modoc-India- nen te handelen. Den 31»"» Mei was liet grootste gedeelte der in leven gebleven Indianen gevangen genomen, namelijk 15 mannen en 12 vrouwen en kinderen, en kort daarna kreeg men het laatste overschot, den onlvlug- ten aanvoerder, kapitein Jack genaamd, met twee krijgslieden. 5 vrouwen en 7 kinderen in handen. De attorney-generaal is van oordeel dat de gevangenen naar het krijgsregt behandeld moeten worden, en wil eene militaire commissie ingesteld hebben, om over diegenen, welke zich aan schending d r algemeen erkende oorlogsgebruikcn schuldig gemaakt hebben, naar het krijgsregt uitspraak te doen. Over het algemeen vindt dit denk beeld weinig bijval en wil men met de Modocs korte wetten gemaakt heb ben; doch de president Grant hcelt'zich daarmede vereenigd, juist iu tijds oui aan eenige der gevangenen het leven te redden; de generaal Davis had reeds last gegeven lot het oprigten van eenige galgen om de Modocs op te hangen, toen hij per telegraaph berigt van dc beslissing vin den presi dent ontving. Dc generaal Schofield heeft bevel ontvangen eene militaire vierschaar in te stellen, wier vonnissen echter niet mogen uitgevoerd wor- den zonder aan de regering voorgelegd en door haar bekrachtigd te zijn. In Delaware is prol. West, die beschuldigd werd een neger om het leven te lubben gebragt, vrijgesproken. Hij had eene polis van levensverzekering gesloten van 203C0 op hel hoofd van dien neger, die bij hem in dienst was. Hij schoot hem dood, sneed het lijk hoofd, I eenen en armen af, vilde dc rest en ram proeven op het vel om het met alcohol wit te bran- den. llij poogde daarna eerst het I nis door kruid in dc lucht te doen springen en naderhand het in brand te steken. Toen deze pogingen mis lukten sneed hij het lijk in kleinere stukken en legde die langs den spoor weg. De jury heeft hem vrijgesproken op grond van zelfverdediging' De advocaat betoogde, dat de neger zijn cliënt had aangevallen, en dat deze hem tot zelfverdediging moest doodschieten. Men zal hem nu nog vervolgen wegens brandstichting. FRANKRIJK, Door den heer Gazenove is bij de nationale vergadering een amende ment ingediend op het ontwerp van wet betreffende den bouw van een aan hel II. Hart gewijde kerk in Montniartre. Hij stelt voor: //De nationale vergadering, zich aansluitende bij de nationale opgewektheid van vaderlands liefde en geloof, wier uitdrukking de kerk van Montmartre zal zijn, zal zich bij het leggen van den eersten steen dezer kerk doe.i vertegenwoordigen door eene commissie van vijftig ledente benoemen bij stemming in openbare zitting." - J Bij dc dezer dagen gehouden bedevaart ter eere van het II. hart van Jezus te Paray-le-Monialwelke door een groot getal leden der nationale vergadering werd bijgewoond, heeft de heer de Belcastel te midden der godsdienstoefening een stuk voorgelezen, waarbij die vergadering aan het II. hart werd toegewijd. Daarenboven gal de bedevaart, volgens de daar omtrent in de dagbladen aangetroffen mededeelingentot verscheidene poli- tiek-godsdienstige demonstratien aanleiding. In le National wordt gewag gemaakt van eene predikatie, waarin de geestelijke het volgende zeide: "De Pauselijke zouaven hebhen hunne met roem bedekte vlag in dit heilig dom in bewaring gesteld. Wij zullen die daar nog een korten tijd laten en dan, wanneer liet oogcnblik gekomen is, met de zouaven als voorhoede, allen optrekken om den H. Vader op den troon vaii St. Pieter te herstellen." In de republikcinsclie dagbladen wordt het gerucht vermeld, dat er over deze demonstratien in de nationale vergadering eene interpellatie tol de re gering zou gerigt worden. Volgens de Gaz. des Trib. wordt het onderzoek in de zaak van Ranc jjverig voortgezet. Uithoofde echter van den termijn, die, in geval van voortvlugtigheid van een beklaagde, vóór de openbare behandeling van zjjn geding moet verstrijkenzal die zaak eerst na verloop van drie w eken bij den krijgsraad kunnen voorkomen. Den 6'° July zal het stoomschip Fenelon van Havre vertrekken, om naar Nieuw-Calcdonie de vrouwen over te brengen die zich by hunne tot deportatie veroordeelde mannen willen voegen. Het aantal dezer vrouwen beloopt 600, niet 75 kinderen. De reis zal 70 dagen duren, en men heeft, wat betreft de voeding, maatregelen genomen om te verhoeden dat zich aan boord van dit schip de ziekten openbaren, die bij vroegere transporten zoo vele slagtoffers hebben gemaakt. De dames de la Halle hebben aan den prefect der Seine vergunning gevraagd om aan den schach van I'erzië, op den dag van zjjn aankomst te Parijs, een bouquet en een korf vruchten aan te bieden. Die vergunning is verleend. Er heelt zich te Parijs een comité gevormd dat zich ten doet stelt het onderwijs in handelszaken aan te moedigen. Er zullen beurzen worden ge slicht, die gegeven zullen worden aan lien die zich aan dat onderwijs wy- den. De gekozen candidaten brengen een a twee jaren door op eene han delsschool in Frankrijk, daarna gaan zij van zes tot twaalf maanden naar I hel buitenland. Tijdens hun verblijf in Frankryk genieten zij 2000 Ir. per jaar en in den vreemde 3000 fr. Zy verbinden zich om zich later aan het handelsonderwijs in Frankrijk te wijden. Uit Bordeaux meldt men dat terstond na het afbranden van de syna goge aldaar de opperrabbijn bezoeken ontving van den abt Fonieneau, afgevaardigde door den kardinaal Donnet, alsmede van den president van den presbvterialen raad der gereformeerde kerk, die beiden hem hunne deelneming betuigden in de ramp, waardoor de Israëlitische gemeente werd getroffen, met aanbod, zoo noodig, van hunne krachtige medewerking om door algemeene inschrijvingen de gemeente in slaat te stellen het bedehuis weder op te bouwen. De opperrabbijn was door deze bcwjjzen van sym pathie levendig getroffen. IPANJE. Uit Madrid wordt van 1 Julij gemeld: Er zijn aangaande den stand van zaken alhier zeer overdrevene berigten verspreiddoch niettemin heerschte hier in de laatste twee dagen eene buitengewone opgewond nheid en vrees. Tot laat in den avond waren de straten vervuld met onrustige en beangstigde lieden, en daar iedereen voor vrees toegankelijk is, hebben er ieder oogenblik valschc alarmen plaats. Een aantal huisvaders hebben zich zelfs reeds van proviand voorzien om zich tijdens de verwachte straat gevechten in hunne woningen te kunnen opsluiten. Groolcndcels is al die opschudding een gevolg van de practijken der reactionairen, die allerlei valsche geruchten in omloop brengen en zelfs het gepeupel omkoopen om rumoer te maken, liet stedelijk bestuur heeft eene proclamatie algekondigd, waarin de rustige burgers worden aangemaand bij het uitbreken van een oproer hunne woningen niet te verlaten, daar zij op de straat al li"t onder de oproermakers zouden worden geteld. Het is volkomen waar dat de Intransigentcn in groole woede verkeeren, en dat de heethoofden van die partij een gewapenden opstand predikenmaar de meer gematigden verma nen tot bedaardheid, overtuigd als zij zijn dat dc regering op alles voor bereid is en geweld met geweld zal keeren. Er zijn vele troepen naar Madrid gevoerd, en de voornaamste punten van de stad zijn door sterke detachementen bezet. Waarschijnlijk zal het niet tot straatgevechten ko men mogt dit toch geschieden dan lijdt het geenen tw ij fel of de regering zal ;egcvieren. DUIT8C1ILANO. De minister van koophandel heeft een circulaire gezonden aan de opper- iresidenten van Pruisscn, Pommeren en Posen, betreffende de middelen, welke kunnen dienen, om de internationale tentoonstelling le Wcencn te doen strekken tot verheffing der nationale nijverheid. Ilij geeft daarbij de

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2