LKIPSCIID COURANT. IV. 156. «873, ZATCRDAG 5 JULI J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p.f 3.M1 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitBchland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLER JSxpoditie-Kantoor van Advertentiën W Hamburg Lubeckfrankfort a. M. BerlijnLeipzigDresden BreslauKeulenStuttgart, Weenen, PraagBazelZurich, St, GallenOenève en Lautanw, BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN, 4 Julij. Zomerzorg bood deze week zijn bezoekers een uilgelezen muziekaal genot aan. bet vierde concert van de grenadiers, dat Dingsdag jl. werd gegeven, en Donderdag liet concert van het muziekcorps van liet Kon. Sak sisch 2' grcnadier-rcgimciit, onder leiding van den bekwamen directeur A. Trenkler. Wat de uitvoering der concerten van de kapel van den heer Vüllmar aangaatliet getal bezoekers, dat gewoonlijk den tuin vult of bij ongunstig weêr de zalen, zegt genoeg van de waardering door Lcidcns inge zetenen dier steeds keurige geacheveerde smaakvolle uitvoeringen, liet pro gramma van Dingsdag was dan ook weder met bijzonderen tact gekozen en hoewel liet concert van het corps in de zaal plaats had, was er geen nommcrdat in eenige mate kon geacht worden een minder aange- namen indruk te maken, dan wanneer men er de uitvoering van in de open lucht had genoten. Erkend is hel herhaalde malen dat men in de concerten van Dunkler's kapel nooit dat eigenaardige opmerkt, wat zoo algemeen de militaire muziek kenmerkt, wat b. v. gisteren avond in het concert van de Saksers was op te merken. Dal brecdc, zware, soms druk kende geluid, uit zooveel krachtig bespeelde blaasinstrumenten geboren, die muziek, Welke troepen het marcheercn moet vergemakkelijken, in staat is der soldaten moed aan te wakkeren, voorzeker zij bezit eigenaardige verdiensten, maar zeker is het niettemin, dat velen liever een muziek genieten ontleend aan vrediger motieven en in staat andere denkbeelden te ver tolken. De uitvoering kenmerkte zich overigens gisteren avond door groote dcgcljjklieid der solo-pariijenen in 't bijzonder muntte daarin uit de serenade voor fluit en hoorn van Titt'lvoorgedragen door de heeren Schwedler en Krasselt, de Aria van Maza voor oboë, voorgedragen door den heer Albes in liet lied voor cornet a pistons, door den heer Kohier voorgedragen. De ouverture van de Guillaumc Teil werd onverbeterlijk schoon uitgevoerd. Zelden kan eene dergelijke uitvoering worden overtroffen, en duidelijk bleek dan ook, al was hel alleen uit de wijze, waarop dit nommer werd uitgevoerd, dat dit corps onder hoogst verdienstelijke leiding staat, en zeker ook talenten daarmede in overeenstemming bezit. De potpourri «Die Deut- schcn vor Paris" van Trenkler was zeer aardig gevonden en werd uitgevoerd op een wijze, die doet vermoeden dat zij in Duitschland groote sympathie verwierf, liet Nedcrlandsche volkslied besloot hel concert, dat blijkbaar en teregt door de toehoorders zeer hoog werd gewaardeerd. Het natuurkundig staatsexamen werd eergisteren met goed gevolg afgelegd door écu candidaat, den heer J. H. van Welscn, militair student. Naar men verneemt zal met dc mailboot Conradten dienste van de expeditie tegen Atchin. o. a. 1400 kilogram lithofracteur worden verzonden. Met genoemd stoomschip zal wederom van wege het Roode Kruis worden medegevoerd eene bezending pijpen, tabak enz., met bestemming voor de gewonde en zieke krijgslieden. Eerstdaags zal te Huil de gewone jaarlijksche tentoonstelling van vee •en landbouwwerktuigen plaats hebben. De uitgeloofde prijzen bedragen gezamenlijk ruim 48.000. De stoomschepen van Rotterdam hebben voor die tentoonstelling hunne vrachten belangrijk verminderd. Door den gemeenteraad van Schiedam is tol leeraar in de staatsweten schappen aan de openbare middelbare scholen aldaar benoemd de heer mr. B C. J. Loder, advocaat te Rotterdam. Te Waardcr is dezer dagen een persoon bij liet afbreken van een schuurtje door een nedcrslortcnd gedeelte zoodanig getroffen, dat hij aan de ^gevolgen is overleden. Zekere v. d. V. met den zandtreinvan Hilversum naar Weesp willende •rijdenhad het ongeluk daaronder te gerakenmet het gevolg dat de geheele trein over hem heen ging, waardoor beide becnen en een arm zwaar werden gewond. Men vreest voor het behoud van zijn leven. Men meldt uit Leeuwarden, van den 3": In de gisteren gehouden vergadering der provinciale staten is aan de wis- en zeevaartkundige school te Harlingen een subsidie verleend van ƒ500, en aan de weduwen en weezenbeurs voor onderwijzers ƒ400. Heden nacht werd hier op onaangename wijze de stilte en rust verbroken. Er was nl. brand ontstaan in een aan de Koemarkt gelegen huis, waarin eene barbiers- en tappersaflfaire werd uitgeoefend. De militaire magt, schut terij en brandweer waren spoedig op de plaats des onheils aanwezig en zoo tot het bewaren der orde als ter beteugeling van de vlammen werden alras de noodige maatregelen genomen. Het huis is niettemin geheel uitgebrand; slechts weinig heeft men kunnen redden. Ook de belendende gebouwen hebben nog al geleden. Dc oorzaak van den brand is niet bekend. Het huis en, naar men zegt, ook de inboedel waren tegen brandschade, doch voor een betrekkelijk gering bedrag, verzekerd. Het prov. geregtshof in Friesland heeft uitspraak gedaan in de zaak der zeven personen, beschuldigd van deelneming aan de oproerige bewegin gen te Sncek in het begin van dit jaar. Een daarvan is ten deele ontsla gen van reglsvervolging, ten deele vrijgesproken. De overige zes zijn schul dig verklaard en veroordeeld: 1 tol tuchthuisstraf van 7 jaren; 2 tot een zame opsluiting voor twee jaren; 1 idem (een meisje) voor een jaar en 350 dagen; 1 idem voor een jaar; 1 idem voor 6 maanden, Hel Zceuvvsche zendingsfeest, dat te Kloetingen is gehouden, werd door p. m. 8000 personen bijgewoond. Door goed weder begunstigdslaagde hel geheel naar wensch. Ten aanzien van het onderzoek, dat te Altstatle op een half uur van dc Nedirlandsche grenzen, ter hoogte van de Broekheurne, naar het beslaan van steenkolen wordt ingesteld, kan worden medegedeeld dat de boor. daarbij gebezigd, op ongeveer 350 voet diepte is afgebroken, vermoedelijk op eene laag steenkolen. Dientengevolge is overgegaan tot het uitgraven, waarmede men nu tot eene diepte van 100 voet is gevorderd. Uit het feit dat moeite noch kosten worden gespaard, mag worden afgeleid, dat de ondernemers zich van den goeden uitslag verzekerd houden. 'sGRAVENHAGE4 Julij. Door den minister van koloniën is de hoofdonderwijzer 11. G. P. 01>- deyn gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kL voor de dienst daar te lande. 11. M. dc koningin zal zich morgen ochtend ten half zes ure met denj Rijnspoor naar Middelburg begeven. Z. K. II. prins Hendrik vertrekt morgen namiddag ten 3 nre naar 11D. lustslot Soesidijk. Binnen weinige dagen wordt hier ter stede verwacht Z. Exc. de nieuw benoemde gevolmagtigde minister van Frankrijk bij het Nederland- sche hof, de lieer Target. Prins Natershima en vier andere voorname Japanners hebben gisteren den dag in deze residentie doorgebragt en zijn heden morgen naar Brussel vertrokken. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn al de artikelen van de wet tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen onveranderd aangenomen, behalve art. 13 (eedsprestatie), dat met 36 tegen 31 werd verworpen. De geheele wet is aangenomen met 42 tegen 24 stemmen. Na aanneming van nog eenige kleine wetten en conclusiën op commis soriale rapportenis de vergadering tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad (kamer van vacanlie).is o. a. behandeld het beroep in cassatie door J. Willems ingesteld tegen een arrest van liet prov. geregtshof in Zeeland van den 10dco Mei jl.. waarbij hij wegens moedwiiligen manslag, gepleegd in den avond van den 26"1,11 Dec. 1872 op den persoon van J. J. L., Ie Aardenburg woonachtig, op den klinkerweg van Oostbnrg naar Zuidzande, is veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Dc advocaat mr. Pape heelt na voordragt en toelichting van één middel van cassatie geconcludeerd tot vernietiging van het ten deze gewezen arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend geregtshof. Adv.-gcneraal mr. Smits zal aanstaanden Dingsdag in deze zaak conclusie nemen. In de zitting van de provinciale staten van Zuidholland van gisteren zijn, behalve het reeds vermelde, nog behandeld: Missive van gedep. staten betrekkelijk hel adres van R. Schaddelee. aan nemer van hel zesjarig onderhoud der percelen 2, 3 en 5 van de provin ciale waterstaatswerken op Goedereede. houdende verzoek om eene tegemoet koming uit de provinciale fondsen te mogen erlangen in de door hem ten gevolge dier aanneming geleden verliezen. De lieer Goekoop ondersteunde

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1