Bedoeld wets-ontwerp strekt lot regeling van den grondeigendom in Algcrië, t. w. om liet individueel grondbezit in te voeren in de gehccle uit gestrektheid der kolonie, en aldus het gansehe gebied toegankelijk te stellen voor Eui'opesche kolonisten, voor wie ten gevolge der bestaande wetgeving thans uitsluitend de betrekkelijk smalle strook gronds toegankelijk was, welke zich langs de Middcllandsche Zee uitstrekt, en waarop bij uitzonde- j ring de Fransche wetgeving van toepassing is. Bij de tweede lezing is het wets-ontwerp aangenomen. De prefect te Lyon heeft thans ook verordend dat zijdie hunne doo- den burgerlijk laten begraven, gecne graven kunnen koopen op dc openbare kerkhoven. ZWITSERLAND. Uit Bern meldt men dat thans de eerste stap tot verwezenlijking van het plan eener algemeene Europeesch-Noord-Amerikaansche postconventie is gedaan. Op last van zijne regering heeft de üuitsche gezant te Bern het ontwerp van zulk een verdrag reeds aan den bondsraad medegedeeld, en tevens de vraag gedaan of de bondsraad goedkeurde, dat het internationale congres, aan hetwelk dat ontwerp ter beraadslaging voorgelegd zou wor den, te Bern gehouden wierd. Volgens het berigt heeft de bondsraad zich ten volle met dat denkbeeld vereenigd, en zal het ontwerp-verdrag thans door de Üuitsche regering ook aan de overige Europesche regeringen en aan de Verecnigde Staten van Noord-Amerika medegedeeld worden. Onmid dellijk daarna zal door den Zwitserschen bondsraad de uitnoodiging aan de regeringen wortlen toegezonden om gevblmagtigden naar het congres af te vaardigen, hetwelk uiterlijk den l6lcn September aanst. gehouden zou worden. DUITSC11LAND. Naar men uit Straatsburg meldt heeft bij de herstemmingen in den Elzas de gematigde partij de zege behaald. De heer Melchers, aartsbisschop van Keulen, heeft een verhoor onder gaan in de tegen hem aanhangige zaak, betreffende den wederregtelijk uit gesproken ban. Op verzoek van den heer Melchers heeft de rcglerlijkc ambtenaar, belast met het onderzoek der zaak, hem in zijn woning ver hoord. Uit beleefdheid heeft bedoelde ambtenaar er van afgezien, om den lieer Melchers voor zich te doen verschijnen. De heer Baudri, wijbisschop van Keulen, mede in deze zaak betrokken, heeft nog geen verhoor onder gaan hij doet een togt door het aartsbisdomom het vormsel toe te dienen. Zoodra hij in Keulen is teruggekeerd, zal het geding ook tegen hem een aanvang nemen. Te Keulen klaagt men dat er dit jaar veel minder reizigers zijn dan in andere jaren. In Mei en Junij zijn er bij de spoorweg-bureaux slechts een zeer onbeduidend aantal zoogenaamde circulatie-billelten afgegeven en ontvangen. Het aantal vreemdelingen in de hotels is er dan ook naar evenredigheid van andere jaren gering en de vreemdelingen-collecte in den Dom heeft in Mei en Junij nooit zoo weinig opgcbragl als dit jaar. Te Monchen hebben Zondag 11. kort na elkander twee aardschokken plaats gehad, zoo sterk dat in verscheidene huizen de meubelen stonden te dreunen. Inzonderheid werden zij gevoeld in het middenpunt der stad. de eerste in dc rigting van het zuidwesten naar het noordoosten, de andere meer in die van noord naar zuid. Ook te Augsburg heeft men die schokken waargenomen. «OSTENRIJ K. Op 29 Junij heeft over Weenen een zwaar onweder gewoed. Ten half twee ure begen het zwaar te regenen, terwijl nu en dan een bliksemschicht het luchtruim doorkliefde. Ten half vier ure was het of er een wolkbreuk plaats had; middelerwijl pakten zich donderwolken zamen. die zich ten vier ure ontlastten. Honderdduizenden hadden zich met het prachtige weder des ochtends naar het Prater begeven, dat thans in een meer was herscha pen. De verwoestingen, door den storm, den hagel en den regen in het Prater aangerigt, zijn zeer aanzienlijk. Vooral leed hel geboomte zeer. Forsche stammen braken als stroohalmen. Gelukkig werd het tentoonstel lingsgebouw betrekkelijk nog al gespaard, de regenen hagel drongen slechts in enkele afdeelingen van het hoofdgebouw door. De schade, door dit on- weder in de stad veroorzaakt, is zeer aanzienlijk. PER TELEGRAAF. VERSAILLES, 2 Julij. De heer Leurent heeft in de nationale vergadering, na het voorstel van den heer Dufaure, voorgesteld dat de kamer binnen ccne maand na hare weder-bijeenkomst ecne commissie zal benoemendie de constitutionele wetten zal onderzoeken om er rapport over uit te bren gen. De heer Gambelta hield eene rede, waarin hij aan deze kamer het constituerend gezag betwistte. De hertog de Broglie vereenigde zich met het voorstel van den heer Leurent, dat vervolgens door de kamer werd aangenomen. PARIJS, 2 Julij. Paris-Journal logenstraft het gerucht, dat er een duel heeft plaats gehad tusschen Ranc cn de Cassagnac; maar het blad meent dat het duel weldra zal plaats hebben. BAYONNE, 2 Julij. Naar verzekerd wordt, zijn de twee Franschen, waarvan een correspondent is van den Pays, die de pastoor Santa Cruz hij wijze van represaille in verzekerde bewaring had genomen, weer vrij gelaten. MADRID, 2 Julij. De kamer heeft eene wet goedgekeurd, waarbij aan de regering eene buitengewone volmagt wordt verleend. PARIJS, 2 Julij. De hooge raad van koophandel heeft de belasting op geweven stoffen goedgekeurd. De raad van state is bezig met het onder zoek der ontwerpen van wet tot afschaffing van dc belasting op dc grond stoffen en van het suppletoir vlaggercgt. De komst van den schach van Perzië is tot aanstaanden Zondag uitgesteld. ROME, 2 Julij. Volgens een telegram uit Florence heeft de koning heden generaal Ricotti, minister van oorlog in het aftredend kabinet, ontvangen, om met hem. in tegenwoordigheid van Minghclti, de juiste cijfers der toe komstige uilgaven voor het leger vast te stellen. De heer Maurogonato heeft om redenen van huissclijken aard voor de portefeulle van financiën bedankt. De Nuota Roma meent te welen dat deze portefeuille den ex- minister Cambray-Digny is aangeboden en hij voorwaarden heeft gesteld, waaronder hij die zou willen aannemen. De Italia meldt dal de koning Cambray-Digny en Peruzzi ontboden heeft om hen over den toestand te raadplegen. De Diritlo zegt dat de koning een kabinet verlangt, gegrond vest op een vergelijk tusschen Minghetti-Dcpretis. Volgens verscheidene bladen zal het nieuwe kabinet waarschijnlijk zamengesteld worden als volgt: Minghetti, voorzitter, financiën; Cas'.elli, binnenlandsche zaken; Ispavento, openbare werken; Vigliani, justitie; Vis conti VcnostaRicotti en Scialoja zouden hunne portefeuilles (buitenlandsche zaken, oorlog, onderwijs) behouden. INGEZONDEN. Heden lezen de houders van Spaansche fondsen met-blijdschap in de couranten dat de Juli-coupon betaald zal worden. Hel 'Valt niet te ontken nen dat deze betaling, zij het ook misschien slechts een gekortwiekte, aan het beslaan van een bestuur over het ongelukkige Spanje doet gelooven. Het bericht deed dc Binnen- en Buitenl. Spaansche fondsen aan de Amster- damsche beurs rijzen van 14 en 18 tot 15 en 20, en wie weet of dc Jan Jansens het bijgeloovige publiek niet in geestdrift zullen brengen voor de openbare schuld van een land, welks om den anderen dag verwisselende ministers nog steeds een ten slotte onvermijdelijk bankroet hebben weten te ver schuiven. Of de Spanjaarden door schade en schande zullen leeren? liet ziet er niet naar uit, maar 't is toch eerder te verwachten dan daL liefheb bers van hcoge renten het dobbelspel in slechte effecten zullen vaarwel zeg gen. Die winlustigen sussen zich zelf in slaap cn verontschuldigen hunne ondoordachte spcculatiën door te beweeren dat zij vertrouwen kunnen, mo gen, ja moeten stellen in de compagnie van Jan Jansen, die hun verzekert dat het zoo erg niet is, dc couranten overdrijven, er zit politiek achter enz. Toch was het bericht over den opstand in Granada niet heel breed in de couranten vermeld. Een particulier schrijven geeft daarover bijzonder heden, die noch overdreven, noch onder politieker! invloed geschreven zijn. Men kan zich daarnaar voorstellen, welk tafereel het land oplevert, dat over zijn gansehe oppervlakte dergelijke tooneelen Ie aanschouwen geeft. Den 6d'" Juni begonnen de burgers van Granada een aanval tegen dc drie casernes der carabineros (lol- of douane-soldaten). Men wilde geen soldaten meer dulden. Aan de belegerden werd de keus gelaten om hunne wapenen over te geven ol in de casernes geroosterd te worden. Dat het met dezen laatsten voorslag ernstig gemeend was, toonde het canaille door ecne menigte geroofde fusten met petroleum in de kelders der casernes uit te gieten. Met mijne vrouw naar 't hotel Siete Suelos wandelende, kwamen wij over de Plaza del Triunfo, waar de nacionales gewapend zamenschooldcn. De groole caserne was gesloten. Wij hadden nauwelijks de Puerto de las Gra- Mtdas achter ons. toen wij een hevig geweervuur vernamen. Den ganschen nacht hield het schieten aan. Den volgenden morgen vond ik overal barrica den. dc stad eivol met nacionales, meerendecls beschonken. Men zag gedu- rrg gewonden op draagbedden naar het hospitaal van San Juan de Dios. naar de 'casas de socorro en hospitales dc Sangre, door medelijdende par ticulieren ingericht, dragen. Er zijn van weêrszijden ruim honderd aan ge wonden en gedooden gevallen. Van de carabineros vielen er 't meest. Zij hadden uit de vensters der casernes op de nacionales geschoten. Het volk beloofde hun dat zij hen ongedeerd zouden laten als ze 't vuren staakten cn de deuren der caserne wilden openen. Toen zij eenmaal buiten waren kregen ze een kogelregen van de nacionales en werden door 't grauw van beider kunne op de erbar melijkste manier toegetakeld, daarop werd de caserne leeg geplunderd en alles gestolen, wat vervoerbaar was. De commandant der carabineros, een flink militair, gehuwd en vader van 7 kinderenwerd o. a. het slachtoffer van de Spaansche furiën, die op dc plaats, waar ze den man te lijf gingen, slechts* een misvormd stuk vlccsch achterlieten: eene vrouw sneed hem met de wang een bakkebaard van 't gezicht en kreet haar heldenstuk langs dc Straten, met de woorden: quien me compra la patilla de un carabinero? Terwijl de arme carabineros zoo ellendig werden vermoord, zij waren 900 tegen ruim 15000 gewapende wilden, zou men zeggen, kwam geen ander corps hun te hulp. De gnardia civil te paard en te voet, de lanciers, de artilleros en ingenieros verlieten hunne casernes en stelden zich op in de Carrera del Darro en naast het station, toeziende hoe hunne wapen broeders werden mishandeld. De capitan inlerino wordt algemeen beschul digd de hand in 't spel te hebben als ijvcraar voor de afschaffing van het staande leger. Hij wilde daarom den carabineros, wier ontwapening hij wenschte, geen hulp verleenen. Het ayuntamiento liet later op den dag een biljet aanplakken, waarin 0. a. gezegd wordt: «que la guardia civil, artilleros et kan merecido bien del pueblo soberano por haber concurrido por su honrosa actilud a que justicia fuese hecho por los volonlarios de la libertad." Het Corpus-Christifeest is luisterlijk gevierd, geen stoornis in de proces- siën cn illuminatièn is voorgekomen. Alle vreemdelingen hadden Granada verlaten en vele ingezetenen waren gevlucht. In Malaga staan de huizen der rijke lieden onbewoond en zoo mogelijk neemt de onzekerheid nog dagelijks toe. Wij zijn hier in hel Pais clasico del iwprovistoenz. 2 Juli. ADVEItTExVlittV Getrouwd: JOHANNES JOZEI'IIUS GREGORIUS KEHL en JOHANNA ELIZABETH VAN ZIJL. die bij deze hunnen dank betuigen voor de vele bewijzen van deelneming bij hun huwelijk ondervonden. Haarlem, 3 Juli 1873.. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon E. C. VAN NOUIIUYS GARRER. Leiden, 2 Juli 1873. Volstrekt cenige kennisgeving.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3