Ier van koloniën gegeven antwoord, op de door den heer Nicrslrasz gestelde vragen, bleek o. a. dat, voor zoover de omvangen stukken inhielden, de zending van den vice-president van den raad van Nederl. Indië, gceneentrave voor de militaire chefs was geweest; en dat het tot het stellen van voor waarden door den regcrings-commissaris, blijkens reeds vroeger door den minis er van koloniën gedane mededeelingen, niet gekomen was. l)e Sultan van Atchin had geweigerd in behoorlijken vorm ophelderingen aangaande het gebeurde te geven; de voorwaarden, die, volgens de bedoeling van het gouvernement, zouden bedongen zijn, waren, een tractaat te sluiten in den geest van het door Nederland met Stak aangegane. Voorts werd gezegd dat maatregelen werden genomen om de sedert het vertrek der expeditie ingestelde blokkade effectief te doen zijn. Omtrent de ware reden van den aftogl der troepen, en dus van het mislukken der expeditie naar Atchin, bevatten de ingekomen berigtcn niet meer dan wat in de Staatscourant reeds was medegedeeld Aangaande de noodzakelijkheid van het staken der expeditie was, gelijk reeds vroeger was verklaard, ruimte voor twijfel overgelaten, en de regering zou zich wachten daarover uitspraak te doen, alvorens het ingestelde onderzoek was afgeloopcn. De rcglvaardigheid vor derde, dat zij, tegen wie bezwaren schenen te bestaan, eerst in hunne ver dediging wierden gehoord. Verder bleek dat de regering ruimschoots voldaan had en bleef voldoen aan de uit Indië gedane aanvragen. Eindelijk werd ontkend dat er onderhandelingen tusschen de oorlogvoerende partijen gaande waren, die hoop op een eervollen vrede konden geven. Het was echter niet onmogelijk, zelfs waarschijnlijk, dat door bevriende radjah's van nabu rige staten pogingen werden aangewend bij den Sultan van Atchin om met Nederland in onderhandeling te komen. Wanneer men tot een eervollen vrede kon geraken zonder verder bloedvergieten, zou de Indische regering, even als het opperbestuur, daartoe zeer gestemd zijn. Maar dit zou geen oogcnblik vertraging brengen in het verzamelen der noodige strijdkrachten om des noods den vrede door kracht van wapenen te verkrijgen Ten aanzien van de uitzending van den generaal van Swieten werd me degedeeld, dat tot dien maatregel eerst was overgegaan, nadat deswege het initiatief was genomen door den gouverneur-generaal, die bij telegram het voorstel had gedaan om den voormelden generaal te belasten met de militaire leiding der expeditie naar Atchin en hem tevens te benoemen lot civiel commissatis van het gouvernement; in welken geest de minister van kolo niën. in overeenstemming met zijne ambtgenooten, niet geschroomd had ecne voord ragt aan den koning te doen. Met betrekking tot eenc buitengewone werkeloosheid, welke door het ministerie van marine aan den dag zou zijn gelegd, en tot het niet indienen ecner suppletoire begrooting tot herstellen van schepen, die niet in voldoenden j slaat verkeeren om ze in dienst te stellen, werd door den minister van marine te kennen gegeven, dal hij gecne buitengewone gelden had aange vraagd. omdat hij dit overbodig achtte. De zeemagt, die binnen kort in Indië zon zijn, was. zijns inziens, volkomen sterk genoeg om hare pligten bij itc volgende, en zoo noodig ook bij ecne derde expeditie, te vervullen. De veronderstelling dat die zeemagt op nieuw zou moeten versterkt worden, zou gegrond zijn als men met eene zeemogendheid te doen had. Mogt evenwel onverhoopt, en in geval van bijzondere ongelukken, aan versterking behoefte zijn. dan achtte hij zich in staat voor het auxiliair eskader behoor lijk te zorgen, zonder buitengewone gelden aan te vragen. Nadat aan het departement van koloniën twee schepen waren afgestaan ten behoeve der blokkade had hij te Amsterdam een stoomschip op stapel doen zetten, en zoo door hem geen maatregel was genomen ter uitbreiding van personeel, dan was dit geschied ten einde de werving voor het Indische leger niet tegen te werken. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over het wcls-onlwerp tol herziening van de belastbare opbrengst der ge bouwde eigendommen voortgezet en ten einde gebragt. Daarna kwam in behandeling art. 1 en het amendement van de lib. van Kuyk en Kerkwijk, om de opheffing der vrijstelling van landbouwschuren uit het artikel te doen vervallen. Na breedvoerige discussifcn is dat amendement met 34 tegen 3D stemmer, verworpen en art. 1 aangenomen. Morgen voortzetting. In de zitting van de provinciale staten van Zuidholland van heden heeft, nadat de voorzitter uiededceling had gedaan van de zamenstelling der afdeelingende commissie belast met het onderzoek der rekening van de enkel provinciale- en huishoudelijke uitgaven over 1872. bij monde van den heer Westpalm van Hoorn van Burghverslag uilgebragt. Zij stelt de goed keuring voor, waartoa wordt besloten. Vervolgens heeft de commissie nopens hel voorstel tot het bevorderen der beschrijving en regeling der oude gemeente- en waterschapsarchievcn, hij monde van den lieer van der Kemp geconcludeerd tot goedkeuring van het crediel van ƒ1000 voor dat doel, waartoe besloten is. Nog heeft de heer van der Kemp, insgelijks namens de commissie ad hoe, gerapporteerd op de adressen van de raden der gemeenten Naaldwijk en de Lier. lot ondersteuning van den aanleg van een buurtspoorweg in het West- land, zoomede over de adressen van de heeren lüiinders, Doren en van Heemstra, daartoe betrekkelijk. De commissie stelt voor aan alle adressan ten te kennen te geven dat de vergadering geene vrijheid vindt, dezen buurtspoorweg op eenigerlei wijze geldelijk te ondersteunen. Over deze conclusie zal later worden beslist. Vervolgens werd overgegaan tot de benoeming van ecu lid van gedepu teerde staten, ter vervanging van den heer jhr. mr. 1. L. G. van den Bercli van Heemstede. Bij de eerste stemming verkregen de heeren mr. D. van Weel Az,van Oollgensplaat, 31mr. D. Lécn 17, jlr. mr. II. A. 0. de la Bassecour Gaan 15, mr. P. C. A. M. van Weel 3 stemmen, mr. D. van Weel, van Rotter dam, I stern, terwijl er 3 blanco-briefjes werden gevonden. Niemand de volstrekte meerderheid verkregen hebbende, wordt overge gaan tot eine tweede vrije stemming. Daarbij verkregen de heeren mr. I). van Weel Az. 38, jhr. mr. II. A. C. de la Bassecour Gaan 17, mr. D. Le'on 14 stemmenterwijl 1 billet in blanco was. Derhalve is tot lid van gedeputeerde stalen gekozen mr. D. van Weel Az., burgemeester van üoltgensplaat. Daarna werd tot buitengewoon lid van gedep. staten, ingevolge de bepa ling van art. 89 der prov. wet, met bijna algemeene stemmen benoemd het tegenwoordig lid, de heer S. A. van Hoogstraten. Gisteren is alhier, onder voorzitterschap van mr. D. van Eek, de al gemeene jaarlijksche vergadering gehouden van het Algemeen Nederlandsche Vredebond. Op deze vergadering werden onderscheidene aldeelingen, als 's GravenhageDordrecht, Vlaardingen, Deventer enz. vertegenwoordigd. Door den algemeenen secretaris, jmr. G. Belinlanle, werd een uitvoerig ver slag uilgebragt omtrent den toestand der vereeniging en de rigting der tegenwoordige vrede-beweging. Die rigting was bij uitnemendheid practisch, omdat zij meer en meer strekte tot wijziging van het Internationaal regt en tot voorbereiding van het Internationaal scheidsgcregt tot beslechting der volkenrcgtelijke geschillen. Onderscheidene voorstellen werden aangenomen o. a. dat om schriftelijk dank te betuigen aan de heeren Henry Richard te Londen, Frederic Passy te Parijs en J. J. ltelinfante, te 'sGravenhage, voor hetgeen sedert de oprigting van het vredebond door hen onafgebroken en onbaatzuchtig ten behoeve der vredezaak in het algemeen en van het vredebond in het bijzonder is verrigt. Ten half twee ure van den afgeloopcn nacht is ten huize van den heer J. Kapper, in de Vecnestraat alhier, op den zolder een felle brand uitge barsten, die in betrekkelijk korten tijd het bovengedeelte van het huis in de ascli legde. Van de 11 brandspuiten, die waren aangerukt, hebben 5, waaronder de stoombrandspuit en die van het reg. grenadiers en jagers, water moeten geven: het was aan de hulp dier spuiten te danken dat het vuur spoedig in zijn voortgang gestuit werd. De brand heeft zich bepaald tot het bovengedeelte der woning, die tegen brandschade verzekerd is. De oorzaak van het ontstaan van den brand is onbekend. niTl'KiNLANDSClIK UEKIGTUN. ENCELANB. LONDEN2 Juli). Door hel hoogerhuis is de door lord Russell voorgestelde bill betref fende een nieuw stelsel van bestuur in Ierland verworpen. Nadat door sommige leden bij afwisseling gunstige en zeer ongunstige getuigenissen gegeven waren omtrent den politicken en maalschappelijken toestand van Ierland, bestreed graaf van Kimberley het wets-ontwerp met aan te voeren dat, al mogten er onder de voorgestelde veranderingen zeer goede gevonden worden, een zoo ingrijpend voorstel, naar zijne meening, door de regering zelve behoorde ingediend te worden. In de gegeven omstandigheden nu achtte de regering het niet raadzaam voorstellen in te dienen, welke gecne andere gevolgen konden hebben dan de rust in Ierland op nieuw in gevaar te brengen. Behalve de opheffing der bediening van lord-luitenant en de bepaling dat ecne meerderheid van twee derden der stemmen voldoende zou zijn tot veroordeeling van eenen beschuldigde door de jury, had lord Rus sell in zijne bill de plegtige verklaring opgenomen dat aan gcenen Paus noch aan eenigen anderen vreemden potentaat in Ierland gezag of reglsge- bied toekwam, Deze verklaring achtte hij noodig, omdat het, volgens hem, duidelijk was dat Ierland tegenwoordig uitsluitend werd geregeerd in over eenstemming met den geest en de bevelen der r. k. kerk. De zoogenaamde officiële aankondiging van de betaling der Spaansche coupons, die de financiële agent der Spaansche regering aan de beurs heeft doen aanplakken, was van den volgenden inhoud: «De nieuwe minister van financiën heeft mij gisteren een telegraphisch berigt gezonden, inhoudende dat hij zich sedert het oogeublik zijner optreding, boven alle andere quaes- tiën, bezig houdt met de quaestie der betaling van de heden vervallende Spaansche coupons. Zoodra ik de verwachte nadere inslrucliën van den minister ontvang, zal ik daarvan het publick kennis geven." Door eene deputatie van eenige godsdienstige vereenigingen en door eene deputatie van de Evangelical Alliance zijn den schach memoriën aan gebodenten verzoeke, dat aan de Nesloriaansche en Armeniaansche Chris- tenen in l'erzië bescherming verleend en dat daar Ic lar.de volkomen gods dienstige vrijheid en gelijkheid ingevoerd mogen worden. De schach heeft in het Cryslal-palace een feest bijgewoond, door de onder nemers te zijner eer gegeven. Het bestond uit een monster-concert, het springen der groole fonteinen, acrobatische kunstverrigten en een vuurwerk op groole schaal; welk laatste besloot met een bouquet van 1(00 groole vuurpijlendie door middel van electriciteitvan de kon. tribune uit, door den schach met eigene hand werden ontstoken. liet regtsgeding van de Nederlandsche stoomboot-maatschappij tegen den Khedive van Egypte, in zake de aanvaring van de Jiatavier, duurt nog voort. De regter heeft van de Nederl. stoomboot-maatschappij een'borg- togt gcëischt. Naar de Shetlands-eilanden is eene sterk bemande stoomboot gezon den. om te waken tegen den smokkelhandel, die vooral door Hollandsche visschers te Lerwick in praktijk schijnt gebragt te worden. F II A1V Kit IJK. De Frangais, een officieus blad, zegt: De nationale vergadering zet de behandeling van zaakrijke en belangrijke wets-ontwerpen voort. Sedert den val van den heer Thiers is het getal der parlementaire jotirnées op eene merkwaardige wijze verminderd. De nieuwsgierige bezoekers der tribunes zullen daarover 'misschien spijt gevoelen, maar de zaken des lands worden daardoor beter en spoediger gediend; de openbare vrede vaart er wèl bij. Dit is niet de minst kostbare vrucht van de groole daad van den' 24slMei. Op dit oogcnblik heeft de vergadering een wets-ontwerp in behandeling J genomen, hetwelk van ver strekkende gevolgen voor onze kolonie Algerië kan zijr.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2