LË1DSCHE COURANT. VRIJDAG 4 JULIJ. BINNEN LANDSCIIE BERIGTEN. 1873, A0. 155 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der C&urant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. t 3.M1 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor t '2 50 s jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advortentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiên te Hamburg LubetkFrankfort a. il. Berlijn, Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Ziirieh, St. Gallen, Genive en Lausanw. LEIDEN, 3 Mij. Van gocderhand vernemen wij, dat het nog zeer onzeker is of dit jaar alhier de kermis zal worden gehouden met het oog op de heerschcnde roodvonk-epidemie. Wanneer de ziekte legen het einde dezer maand nog geacht moet worden epidemisch voor te komen, zal het gemeentebestuur ter voor koming van cene verdere uitbreiding der ziekte verpligt zijn, ingevolge art. 22 der wet houdende voorziening legen besmettelijke ziekten, de ker mis te schorsen. Bij beschikking van 1 Julij 11. is de vergunning voor eene stcom- sleepilienst tusschen Leiden, Amsterdam, Haarlem en Gouwesluis, langs de ringvaart van den llaarlemmcrmeerpoldcr, vroeger verleend aan H. Gaykema te Leiden, met ingang van 27 Julij aanst.verklaard te zijn vervallen. In den boekhandel van den heer M. M. Couvée, te 'sllage, ziel eene brochure het licht, getiteld: "Eene waarschuwing aan het zeestrand", door dr. Mess, directeur van de badinrigting te Scheveningen. Het ongeluk den verdienstelijken generaal van het Ned -Indische leger Kroesen onlangs over komen, die, zooals men zich herinneren zal, den 22s1"1 Junij jl. in het bad door eene beroerte werd getroffen, waarop het overlijden weinige uren daarna volgde, is de aanleiding dat genoemde geneesheer weder zijne stem laat hooren om, zooals reeds in 1859 geschiedde, te waarschuwen tegen liet ligtzinnig aanwenden van een zeebad zonder daarvoor eerst de voorlichting van ccnen deskundige te raadplegen. In een tabel toont de schrijver aan hoe in de grootste zomerwarmte de temperatuur van de lucht soms 18 gra den verschilt met die der zee, een overgang, waartegen vele gestellen niet bestand zjjn en waaruit, zooals de aangehaalde voorbeelden bewijzen, de treurigste ongelukken voortvloeijen. Vooral personen die de 50 jaren heb ben overschredengeldt deze waarschuwing. Maar ook voor kinderen en volwassenen, die het zeebad gebruiken, dal bij gepaste aanwending zoo heilzaam kan werken, schrijft hij den onmisbaren regel voor, zonder welken niet alleen het doel onbereikt blijft, maar het bad zelfs hoogst ongunstige gevolgen kan na zich slepen. Ieder, die er belang bij heeft, raden wij de lezing van het boekje ten sterkste aan. Op een nader te bepalen tijdstip zal bij de algemccne rekenkamer plaats hebben een vergelijkend onderzoek voor de betrekking van tweeden klerk bij dal collegic, op eene aanvankelijke bezoldiging van ƒ400 'sjaars. Tot het examen zullen alleen worden toegelaten zij, die op 1 Januarij 1873 meer dan 18, doch minder dan 23 jaren 'telden. De op zegel geschreven verzoekschriften van hen, die aan het examen verlangen deel te nemen, zullen, vergezeld van eene geboorte-acte, vóór 20 Juljj e. k., bij de reken kamer moeten zijn ontvangen. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat de heer mr. W. II. Dullert de benoeming tol lid van de tweede kamer der staten-gene- raal ia het hoofdkicsdistrict Dcvenler niet heeft aangenomen, en alzoo eene nieuwe verkiezing in dit hoofdkiesdistrict moet plaats hebben; heeft bepaald •dat in gemeld hoofdkiesdistrict de nieuwe verkiezing zal geschieden op Dingsdag 15 Julij e. k., en dat, zoo eene herstemming mogt blijken nood zakelijk te zijn, die zal plaats hebben op Dingsdag 29 Julij daaraanvolgende. De commissie voor het examen van hulp-apothekers heeft de bevoegd heid als zoodanig verleend aan de hh. L. W. T. Wigman, van Rotterdam, -J. Giltay Jzn. van Dordrecht, en 11. T. J. II. Slijns, van Beek, bij Maas tricht; wal hel wis- en letterkundige gedeelte betreft, zijn door de com missie toegelaten de hh. D. J. Dirks, II. Swart Sz., A. N. J. Vos en J. C. Keur. Bij het eergisteren te Utrecht gehouden natuurkundig staats-cxamen zijn twee candidaten, de heeren N. ten Kate Fz. en 11. F. L. Snoek, beide militaire studenten, geslaagd. Het stoomschip Java, van Nieuwe Diep naar Batavia, is Dingsdag avond ten 9 ure te Suez aangekomen en heeft onmiddellijk de reis voort gezet. De Tijd meldt dat het huldeblijk, aan graaf du Chastel. voormalig Nedcrlandsch gezant bij den II. Stoel, aan te bieden, voltooid is. liet be slaat uit een meer dan levensgroot carrarisch borstbeeld van Paus Pius IX, •door den heer P. Cuypers vervaardigd. Be busle rust op eeu marmeren voetstuk, versierd met de gebeeldhouwde wapens van Nederland, van den Paus en van graal du Chastel, in de heraldieke kleuren, en prijkende met het volgend opschrift in vergulde karakters; Aan graaf du Chastel, Néér- lands gezant bij den II. Stoel, zijne Katholieke landgenooten17 No vember 1871. In het Pharm. IVeekblad van 19 Junij komt een brief voor van den heer 11. R. de Uoll i'., apotheker te Texel, van den volgenden inhoud: Sedert 14 dagen zijn aldaar, aan het Oude Schild, 93 officieren en mail-, schappen der marine bezig met het nemen van proeven met torpedo's. Bjj dat detachement is geen officier van gezondheid geplaatst, maar door den commandant is de doctor op Texel uitgenoodigdgeneeskundige hulp te verleenen met de noodige geneesmiddelen, voor 2% cent per dag en per hoofd. De genoemde doctor kon dit niet aannemen, als onbevoegd om zelf geneesmiddelen, te leveren. Een tweede voorstel, dat èn doctor èn apothe ker te zamen voor die som de behandeling zouden op zich nemen, moest, als in strijd met art. 13 der wet op de artsenijbereidkunde, eveneens ge weigerd worden. Een derde voorstel werd nu gedaan om beide zaken te scheiden; de doctor zou de zieken voor 2 cent per dag en per hoofd behan delen de apotheker de geneesmiddelen leveren voor cent. De eerste nam het aande laatste bedankte, doch bood aan te leveren des noods legen het armentarief der provincie. Daarin is niet getreden, maar de doctor zal nu aan den commandant een lijst der noodige geneesmiddelen geven, die uit het rijksmagazijn zullen ontboden worden., terwijl de recepten dan zul len worden gereed gemaakt door een ziekenvader op eeu kannonneerboot. De gemeenteraad van Amsterdam heeft, op voorstel van burg. en welh., besloten eene som van ƒ100,000 aan het rijk aan te bieden voor de stich ting van een nieuw rijksmuseum voor schilderijen, benevens een nader aan te wijzen terrein voor de plaatsing van dat museum. Te Ammerzode is Maandag middag brand ontstaan in het achterhuis van een bakker. Het huis waarin de brand ontstond en vier belendende woningen zijn een prooi der vlammen geworden. Ook van de inboedels is niets gered. Hel prov. gereglshof in Overijssel heeft L. Huisman en diens vrouw, te Wijhe, schuldig verklaard aan de misdaad van valsche getuigenis in eene boetstraffelijke zaak, doch hunne geringe verstandelijke ontwikkeling en de vrees voor den beklaagde Greve, waarin zij volgens hunne opgaven ver keerden. als verzachtende omstandigheden aangenomen, en mitsdien ieder van hen veroordeeld lot 3 maanden gewone gevangenisstraf. Te Groningen is men dezer dagen op het spoor geraakt van een ver- moedelijken kindermoord. In een trommel op een afgelegen plaats is liet lijkje van een kind gevonden in verregaanden staat van ontbinding. Te Zierikzec ontstond Maandag II. brand in de bank van leening, naar men meent ten gevolge van het broeijen van in beléening gegevca goederen. Men is er echier spoedig in geslaagd den brand te blusschcn. Tc Brussel hebben drie jongelieden het plan gevormd een bezoek aan de Weencr tentoonstelling te gaan brengen en om als middel van vervoer daartoe te bezigen een ligtcn boeijer van het Royal Sport te Brussel. Zij hebben zich aan boord daarvan ingescheept. Hunne reisroute is: het kanaal van Willebroek, de Schelde, de Ncderlandsche en Duilsche Rijn, dé Mein, het Lodcwijks-kanaal en de Donau. In eene correspondentie uit New-York, van 17 Junij, aan de N. R.C. wordt gemeld: Voor eenige dagen had ik. het genoegen professor J. E. Goudsmit, van Leiden, die per stoomboot Algeria is aangekomen, te ont moeten Hij is voornemens op zijne reis door de stalen het regis- eu schoolwezen en opvocdingssyslecm van nabij te bestuderen. Hij neemt zich voor, Albany. Washington, Philadelphia, Boston, Baltimore, de Niagara eu andere belangrijke punten te bezoeken, en getuigde mij zijne tevredenheid over de minzame wijze, waarop hij door de publieke autoriteiten, die hij bezocht heeftontvangen is. 'sGRAVENHAGE. 3 Julij. Aan den beer C. Muller Cz. is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend kantonregter te Schagen. De heer L. Ilcsse is erkend en locgelaten als vice-consul van Pcrzië te Amsterdam, op den voet van Nedcrlandsch onderdaan. Uit het in de zitting der tweede kamer van gisteren door den minis-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1