deze manieren is Frankrijk langzamerhand, zonder aanval, zonder geweld, van zelf in de armen van het clericalismus gevallen. De opvoeding van het tegenwoordige geslacht, voor de helft in godsdienstige opvoedingsgestichten geschied, heeft daartoe veel bijgedragen. liet oogenblik is hu gekomen, waarop de clericaleu de vruchten van hunne behendige taktiek zullen iu- oogslen. Zij hebben ons onze wapenen ontroofdzij zijn in onze huizen ingeslopen zonder geweld en zonder aansloot; zij zijn thans van alles meester. Nu verheffen zij hunne stem en stellen alles naar hunne hand. Gisteren werd hel als het bewijs eener verzuimde opvoeding beschouwd wanneer men kwaad sprak van de Jezuiten; heden is het een bewijs van een onrein gemoed en van een revolutionairen geest de gehoorzaamheid aan de Jezuiten te weigeren. Naar men verzekert zullen, op initiatief van den president, de gou verneurs der straf-koloniën bij de regering een uitvoerige nota indienen over de stemming die onder de gedeporteerden heerscht, en waarin voor een verandering of vrijstelling van straf zullen worden voorgedragen die genen die blijken van berouw hebben gegevendie hoofden van gezinnen zijn en in de bataillons der Commune geen graad hebben bekleed. De pre sident is van oordeel, dat men toegevend moet zijn jegens lien, die zich lieten mcèsleepen en gestreng voor hen, die hen verleidden. Naar men zegt heelt de generaal von Manteuffel aan den maarschalk Mac Mahon schriftelijk doen welen, dat hij na den afloop der hem in Frank rijk opgedragen taak, in de eerste helft van Julij, de eer zou hebben te Versailles afscheid van hem te komen nemen. De minister van oorlog heeft de opperbevelhebbers in de militaire af- dccliugen gemagtigd, op zekere voorwaarden, de onder hunne bevelen die nende manschappen ter beschikking van de landbouwers te stellen lot het inzamelen en inhalen van den oogst, wanneer daartoe geen genoegzaam getal arbeiders aanwezig is. In het reisplan van den schach van Pérzië is in zooverre verandering gekomen dat hij niet te Cherbourg zal landen, maar te Calais, daar de schach geen minnaar van zeetogtcn is en den overlogt daarom zooveel mogelijk be spoedigd wenscht te zien. Voor het bouwen der kerk, aan het H. hart van Jezus gewijd, die opgerigt zal worden op de Montmartre, is reeds voor cene som van 60000 fr. ingeschreven. De heer Guizot is een der inschrijvers. De administrateuren van het "Crédit foncier Suisse" te Parijs zijn ge arresteerd, omdat zij obhgatiën hebben uitgegeven, zonder daartoe te zijn gemagtigd. Omtrent de vlugt van den heer Ranc worden nog de volgende bijzon derheden medegedeeld. De policie, die van zijn plan verwittigd scheen, had het oog op hem gehoudendoch Ranc was deze te slim. Men meende met zekerheid te weten dat' hij zich ten huize van zekeren arts, een zijner vrienden ophield, en bewaakte dit huis dag en nacht. Er was echter nog een uitgang, die niet bewaakt werd, en van dezen maakte Ranc gebruik om zich langs een boom in den tuin van een huurman te laten zakken. Ver volgens wist hij het huis van eene hem bekende dame te bereiken, die even buiten Parijs woont, en was daar zoo lang verborgen tot het geschikte oogenblik gekomen was om naar België te vlugtcn. Zoodra hij zich te Namen in veiligheid bevond, maakte de liep. Franp. eene depêche openbaar, meldende dat //vriend (een valsche naam) in goeden welstand was aangekomen. De policie lag intusschen altijd nog v<or het huis van den arts te loeren. -- ln de Liberté leest men; Joseph Vries (de Vries), bijgenaamd de zwarte dokter, wiens geschillen met de medische fakulteit hekend zijn, is den 21 Junij Ie Parijs in een logement in de rue Jean-JacquesRousseau overleden. Hij was te 'sGravenhage geboren en naar gissing 70 of 72 jaar oud. Vroeger bewoonde hij op de place Sainle-Opportune eene kamer, op welker ameublement, een schuldeischer beslag had doen leggen. Toen hij door de ziekte, die een einde aan zijn leven maakte, werd aangetast, liet hij zich naar bovengenoemd logement overbrengen. De Vries is in groote armoede gestorvenhij was ruim 300 ir. aan den logemenihouder verschul digd die hem uit medelijden bleef huisvesten en verzorgenen zijn lijk werd op stadskosten begraven. De verordening van den prefect van het depart, der Rhöne, betreffende de burgerlijke begrafenissen te Lyon, werd dezer dagen in toepassing ge- bragt. Ten 6 ure des morgens zou het lijk eener vrouw ter aarde besteld worden. Tal van policic-agenten waren op de been. Zij lelden één voor één de personen, die het lijk volgden; zoodra zij tot 300 wareu gekomen, kwam de commissaris van policie tusschen beiden, sneed de ande ren den pas af en gelastte hun uiteen te gaan, hetgeen zij zonder den minsten tegenstand deden. Daar de policie vreesde, dat de geweerde perso nen op een ander punt zich bij den lijkstoet zouden aansluiten, zoo waren op verschillende afstanden agenten geplaatst om dit te beletten. In het ge heel waren er 00 op de been. Eene andere gewapende magt had post gevat op de begraafplaats, waar ook de commissaris van policie was verschenen, om aldaar voor de verdere uitvoering van de verordening zorg te dragen. -- Te Marseille is de vereeniging, welke zich aldaar had gevormd met het doel om werklieden naar de Weener tentoonstelling Ie zenden en welke reeds bezig was gelden daarvoor hijeen te brengen, door den prefect ont bonden. Als grond voor dien maatregel wordt opgegeven, dat die vereeni ging in aard en wezen een genootschap is, dat ccne vergunning noodig heeft om te bestaan, en, daar zij die vergunning niet heeft bekomen, in Elrijd is met de wet. BUIT8CHLAN». Uil Berlijn meldt men aan de Kiiln. Zeil.: Onder de besluiten van den rijksdag, op wier uitvoering weinig gerekend werd, behoort het bekende met groote meerderheid genomene besluit betreffende de Mecklenburgschc aangelegenheden. Het is dan ook door den bondsraad verworpen. Intus schen heeft door de daarover in den bondsraad gehouden discussion aan de Mecklenburgsche regering op vrij duidelijke wijze kunnen blijken, dat, zoo zij niet weldra tot de vereischle hervorming der staatsinrigtmg overgaat, zij binnen eencn betrekkelijk korten tijd een bondsbesluit in den geest des rijksdags heeft te verwachten. Het resultaat der beraadslaging is dus eene soort van feitelijke eerste waarschuwing aan Mecklenburg. In eene vergadering der commissie voor het groot nationaal monument op den Niedcrwald is medegedeeld, dat, olschoon nog op verre na niet overal de inschrijvingen zijn geopend, er inmiddels reeds een bedrag van 80000 th. ingekomen en op rente gezet is. De prijsvraag heeft geen bevre digend resultaat opgeleverd. Thans is aan prof. Schilling te Dresden opge dragen een ontwerp voor een plastisch monument in te leveren. Van regeringswege wordt medegedeeld dat zich in Polen, waar de cho lera in het voorjaar vrij sterk heerschlemaar thans als verdwenen werd beschouwd, weder gevallen van cholera onder de Weiehsclschippers hebben voorgedaan. Tevens wordt gemelddat in Saksenonder schippers op de Elbe en in eenige dorpen bij Dresden, enkele cholera-gevallen zijn voor gekomen. Het hooggcrcgtshof te Mannheim heeft, in overeenstemming met het beginsel van de Badensche regering en het hooggeregtshof in Pruissenbe slist: dat de oud-katholieken moeten beschouwd worden als katholieken. De zaak betrof het weeshuis te Conslanz. Het armbestuur had liet godsdienst onderwijs voor de kinderen in dat geslicht opgedragen aan een oud-kalho- liek en daartegen was de geestelijkheid in verzet gekomen, onder beschul diging dat de kinderen daardoor werden gedwongen tot afval van hel ge loof. Het geregtshof heeft echter die beschuldiging verworpen. In Bosnië moet thans eene volslagen regeringloosheid heerschen. In het district Gradinska alleen zijn, gedurende de laatste zes weken, 270 Christenen straffeloos vermoord. De vreemde consuls te Serajero dringen bij de regering op het instellen van een gestreng onderzoek aan. PER TELEGRAAF. 'sGRAVENHAGE, 2 Julij. Tot commissaris van policie te Arnhem is be noemd de heer 11. G. Cramer, thans tweede commissaris van policie te Leiden. BERLIJN, I Julij. De wevcrsgezellen alhier hebben ten getale van 8000 den arbeid geslaakt. Zij vorderen eene loonsverhooging met een derde van bun loon. Volgens de Spen. Zeit. heeft het geographisch genootschap van den rijks kanselier een staats-subsidie van 25000 thl. ontvangen, als tegemoetkoming in de kosten van de door het genootschap ondernomen expeditie in de binnenlanden van Afrika. VERSAILLES, 1 Julij. De commissie uit den hoogen raad van koophan del heeft het ontwerp tot heffing eener belasting op de geweven goederen goedgekeurd. Door den minister de Labouilleric is aan de commissie mede gedeeld dat aan het oordeel van den raad van state twee wels-ontwerpen onderworpen zullen worden, strekkende lot intrekking 1°. van de belasting op de grondstoffen en 2°. van de wet op de differentiële regten. De heer de Labouillerie deelde aan de commissie mede, dat de regering de nieuw ontworpen belasting-wetten gedurende het reces wenscht in overweging te nemen, ten einde die hij bijeenkomen aan de vergadering in te dienen. Maandag a. s. zouden aan de vergadering de uitspraken van don raad wor den ter kennis gebragt. PARIJS, 1 Julij. Paris Journal verzekert, dat de schach eerst den 5Jcd of den G"1"1 te Parijs zal aankomen. VERSAILLES, 1 Julij. De heer Dufaure heeft lieden officiéél aan den heer Ernoul doen weten, dat hij morgen aan de vergadering zal verzoeken om de constitutionele ontwerpen naar de bureaux te doen terugzenden. NEYV-YORK, 2 Julij. De staatsschuld is gedurende de maand Junij ver minderd met 2,145.000 dollars: op 1 Julij waren in de schatkist voorhanden 87,507,000 dollars in goud en 9,783,000 dollars in papier. PORT-SAID, 1 Julij. Het llollandsche stoomschip Tromp, van Nieuwe Diep naar Batavia bestemdis op een koraalrif nabij Rax Garib vastgeraakt. Een Egyptisch oorlogschip is tot het verleenen van bijstand derwaarts ver trokken. Men hoopt het vaartuig te zullen afbrengen, wanneer een deel der lading zal gelost zijn. NEW-YORK, 2 Julij. De cholera heeft te Nashville opgehouden te heerschen. Uit Havana wordt gemeld: In een manifest van de federalen wordt tot de vereeniging der partijen geraden en een beroep gedaan op de opstande lingen om den burgeroorlog te eindigen en de republiek oprcgtelijk aan te nemen. Burgerlijke J&tanb. Van 2G Juni tot cn met 2 Juli 18<3. BEVALLEN: J. Olivier, geb. de Graaf. D. J. II. Rijgersveer, gel), flanselaar. D. C. A. Christiaanse, geb. Groen, Z. S. van der Wilk.geb. Duikers. I). J. Neuteboom. geb. Stadelman, Z. A. Veylbrief, geb. van der Vliet. Z. O. A. Kelder, geb. Hoos, Z. P. G. Fasseur, gel). Koevoet, tweel. Z. en D. J. T. M. Aniba. geb. Vos. Z. M. C. van der Weyden, geb. Nievaart, Z. M. Miercmcl, geb. Eikerbout, Z. M. P. de Koning, geb. van Leeuwen, D. M.C.Ch. van Erp, geb. Couvéc, Z. J. C. Cramer, geb. Dirckx, 1). E. van der Steen, geb. van der Zeeuw, Z. J. C. Borgerding, geb. Kleberg, Z. J. Verver, geb. van Pola- nen, M. M. van der Vaart, geb. Piek. J. M. Susan, geb. Meijer, Z. .1. C. Hemerik, geb. Wendel, Z. M. W. Bink, geb. Abspoel. D. J. L. Boekvvijl, geb. den Bak, Z. - J. P. Oostveen, geb. Blass. D. - C. Bink, geb. Webber. D. GEHUWDS. P. Duk, wedr. en S. la Rooi, wed'. - F. van der Steen. wcdT. en E. Sommeling, jd. J. Vlasveld, jm. en C. Gordijn, jd. 11. van Klaveren, wed', en A. M. M. Lancel. wed'. J. J. lluibers.jm en A. 51. II. Bernard, jd. OVERLEDEN: 51. Cimjon, wed'. A. de Bruin, 67-j.-■ J. Welvaars. 47 j. 51. A. 11. de Graaf. JU, 2 m. - L. Slootweg. Z., 20 j. J. Nedersligt, 35 j. C. Kok, D„ 12 j. J. Theyssen, GGj. J. E. Brockhoff, V., 71 j.J. W. Klein, 59 j. - C. de Vos, D., 14 d. P. Dreef, Z., 22 j. - S. Montantis, 03 j. F. J. A. Fisser, Z., 4 m. -i^van Polaancn, Z., 2 m. E. Speel. D„ 26 d. - S. Wijnbeek, D., 21 j. B. Krap, Z.. 3 j. J. 51. Fórluyn Harreman. Z.. 4 j. J. C. Timmeimann,50 j. .1. Fasseur, Z„ 5 m. C. Vrijbtoed, 89 j. - J. Ouwcrkerk. geb. Lardé.Z. levenl. I'. L. Brittij», Z., 3 j. C. M. van Bemmelcn, geb. Ileppenstreil. 46 j. J. C. I'ickee. Z. 7 m. G. Vijlhrief, Z., 3 m. - W. de Laaf, V.,61 j. -- N. van Leeu wen, Z„ 3 m.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3