BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 30 Junij 3S73, ó5ó. BINNENLANDSCHE BERÏGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. STADS-BERICHT EN, De BURGEMEESTER van LEIDEN Gelet op art. 21 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad n«. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgcloopen week zijn aangegeven: als door roodvonk aangetast 8 personen en aan die ziekte overleden geene. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 28 Juni 1873. v. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Maandag 30 Junij 1873, 's namiddags te een uur. Onderwerpen 1°. Benoeming van drie leden van bet Bestuur van het werkhuis. (102). 2'. Voordracht van de Commissie van Fabricage tot het verleenen van eer vol ontslag aan P. A. Fortuin Ilarreman, als opziener der gemeentewer ken, klasse, en benoeming van een opvolger. (103). 3°. Verzoek van L. A. VerhoefF en andere bewoners van de Narmstraat, om verbetering van het hoofdriool aldaar. (101). 4°. Voordracht betrekkelijk de inschrijving in de geldleening ten behoeve van den aan te leggen spoorweg Leiden—Woerden. (104). 5°. Idem tot afstand van de Ruïne aan het Rijk, ten behoeve van de oprich ting van Academische gebouwen. (105). 6°. Ontwerp- Algemeene Politie-verordening. (100). LEIDEN, 28 Junij. De minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indië, door middel van het stoomschip Conrad, van de maatschappij «Ne derland", waarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep op den 10,leD Julij aanst. is bepaald. De daarmede te verzenden brieven enz. behooren uiterlijk in den namiddag van den 9dcn aan het Nieuwe Diep aangekomen te zijn. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 91 tot 107 volwassen personen en 30 tot 40 kinderen. Een berigt uit Calcutta, van 28 Junij, door Renter's office medege deeld, bevat het volgende: «Berigten van Sumatra bevestigen dat de Hollan ders aan de Atchinezen, ten einde het geschil op eene vreedzame wijze te eindigen, hebben aangeboden te betalen de waarde van de in de asch gelegde moskee en de oorlogskostenmaar in ruil daarvan eenige voorregten verlan gen. De Sultan zou onafhankelijk blijven en de Hollanders zouden beloven zich niet meer te mengen in de zaken van de Mohammedaansche godsdienst in Atchin. - Delhi was rustig." Van dit berigt kan stellig gezegd worden dat het bevestiging vereischt. Het stoomschip IPillem Kroonprins der Nederlanden, van Nieuwe Diep naar Batavia, is den 23""1 dezer, te Point de Galle aangekomen en heeft den volgenden dag de reis voortgezet. Bij de voortzetting van het litterarisch-mathematisch gedeelte van het natuurkundig examen te Utrecht zijn eergisteren van de 9 adspiranten 6 geslaagd. Door eenige leden van den gemeenteraad van Amsterdam is bij dien raad een voorstel ingediend om burg. en weth. uit te noodigen zich te wen den tot de regering met verzoek, dat wettelijk worde geregeld het toezigt bij het oprigten van fabrieken, magazijnen, bewaarplaatsen en andere inrig- tingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, en daarbij be paaldelijk aan de gemeenteraden de bevoegdheid worde verleend, in het be lang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid, voor de uitoefening van eenig bedrijf eene bepaalde gelegenheid in de gemeente aan te wijzen. Aan leiding tot dit voorstel is de wensch om openbare slagthuizen te kunnen inrigtcndie door den hoogen raad strijdig zijn verklaard met het kon. besluit van 1824, dat aan de gemeentebesturen de magt niet verleent om het slagten buiten algemeene slagthuizen te verbieden. Voor de arrond.-regtbank te Utrecht is behandeld de zaak van den conducteur bij de Centraal-spoorwegmaatschappij D. de L., beschuldigd van manslag door onvoorzigtigheid, veroorzaakt door het laten vertrekken van een trein, zonder zich te hebben overtuigd dat alles in orde was, terwijl daarna bleek, dat zich een wisselwachter tusschen de wagons bevond, die doov het vertrekken van den trein is verwond en aan de gevolgen overleden. De officier van justitie, bewezen achtende, dat het ongeluk ontstaan was door onachtzaamheid, eischte 45 dagen cellulaire gevangenisstraf. De uitspraak zal in de volgende week plaats hebben. fTe Stolwijk had men Maandag avond in het gezin van zekeren M. melkpap gebruikt, waarin zich vergiftigde bestanddeelen schijnen bevonden te hebben. Al de huisgenooten zijn, na hel gebruik, ernstig ongesteld ge worden. Een tienjarige knaap is daaraan overledenen de toestand van nog een kind is gevaarlijk. Bij de overige huisgenooten bestaat hoop op herstel. Uit Scliaarsbergen meldt men aan de A. C.: Donderdag bad alhier op de Arnhémsche heide een vreeselijk voorval plaats. De troepen der infan terie, hare evolutièn aldaar houdende, gedurende welken lijd door vlaggetjes de onveiligheid van het terrein wordt aangewezen, waren afgeloopen, doch een van de zoogenaamde kogelzoekers, een korporaal, had de onvoorzig tigheid zijn geweer at te schieten, zoodat een persoon, van den Brink, scheper van JE. Brans van den Kemperberg, die zich bij zijne schapen op eenigen afstand op een berg of heuveltje bevond, het noodlottige schot ontving en de kogel den jongen door de bovenhand ging, welke hij in zijn broekzak had en verder in zijne bovendij of onderbuik. De toestand van den lijder moet zeer zorgwekkend zijn. De Meppelsche markt op Donderdag 11., Wollen-Donderdag, was tame lijk voorzien van Drentsche en Friesche wol; de aanvoer bedroeg p.m. 7000 pond, die verhandeld werd tegen 60 a 70 ct. per kilo, gewone soort; uitgezochte tegen 75 ct. a ƒ1. Over hel geheel waren de prijzen hoogcr dan liet vorige jaar; de handel was levendig wegens de vele kooplieden van elders; de aftrek ook ter verzending naar het buitenland was belangrijk. Men meldt uit Blokzijl: Tot groole schade der eigenaren is thans het zeewater, weèr evenals vorige jaren, door hevigen noordwestenwind over de kostbare uiterwaarden rondom deze gemeente gestroomd, terwijl ook van enkele reeds gemaaide uiterdijken het hooi der eerste snede of wegge- dreven, of door de ziltheid van het zeewater bedorven is. De arrond.-regtbank te Heerenveen heeft zekeren P. L., debitant der staatsloterij te Joure, die als prijs op 1/20 lot, in plaats van ƒ850, slechts ƒ700 had uitgekeerd, veroordeeld tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf eene geldboete van 25 en uitkeering van ƒ150 met de interessen. Te Dongen, nabij Oosterhout, had dezer dagen een treurig ongeval plaats. Eene moeder, hare beide kinderen van 3 en 5 jaar zoekende, die zich ongemerkt verwijderd hadden, vond hen hand in hand in een sloot gestikt. Zij hadden waarschijnlijk in stilte hunnen vader nageloopen, die voor werkzaamheden naar het veld gegaan was, en waren door den hevigen storm, die juist heerschte, in de sloot gedreven. De verschillende krankzinnigengestichten in Nederland bevatten op 1 Januarij 1872" te zamen 1740 mannen en 1802 vrouwen. Opgenomen wer den in het afgeloopen jaar 492 mannen en 525 vrouwen. Hersteld ontsla gen werden 200 mannen en 221 vrouwen; 191 mannen en 182 vrouwen overleden. Verbeterd werden ontslagen 50 mannen en 39 vrouwen; niet verbeterd ontslagen 24 maunen en 21 vrouwen. Aanwezig waren 1 January 1873 in het geheel 1784 mannen en 1879 vrouwen, dus ongeveer 1 op de 1000 der inwoners van Nederland. 'sGRAVENHAGE, 28 Junij. Aan den heer J C. Bloembergen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdinspecteur der directe belastingen enz., chef der afd. directe belastingen bij het dep. van financiën, met dankbetuiging voor de goede diensten door hem aan den lande bewezen; en aan den heer L. A. van der Marck, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Middelburg. - Z. M. heeft benoemd: bij de militaire intendance: tot militair onder intendant 2e kl., de le luit.-kwartiermeester F. J. Heinrichs, van den staf der infanterie, werkzaam bij het depart, van oorlog, en E. van Gendt, van het reg. grenadiers en jagers; bij het algemeen depot van discipline: tot len luit.-kwartiermeester, den 2eB luit.-kwartiermeester E. H. J. Jansen, van het corps. Z. M. heeft benoemd: tot Zr M» adjudant in buitengewone dienst, den I generaal-majoor A. Jaekson, bevelhebber in de tegenwoordige 3e militaire afdeeling, onlangs op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft den kapitein op non-activiteit jhr. W. A. Beelaerts van Blokland, van hel wapen der infanterie, op zijn verzoek, een eervol ont slag uit de militaire dienst verleend. -- Z. K. H. prins Hendrik heeft zich heden morgen naar Haarlem bege ven en aldaar in oogenschouw genomen het museum van grondstoffen natuurvoortbrengselen en volksvlijt uit de Nederlandsche overzeesche bezit tingen en koloniën. In de zitting van de tweede kamer van heden is de discussie over het wets-ontwerp tot afschaffing der plaatsvervanging voortgezet. De lieeren Len- ling en van Wassenaar Catwyek verklaarden zich voor de voordragt, de laatste behoudens eenige wijziging in de toepassing; de hh. Stieltjesvan Kuyk, van den Berch van Heemstede, Blom en van Naamen waren tegen de voordragt. De minister Geertsema heeft het beginsel der wet breedvoerig verdedigd. Maandag is de minister van oorlog aan het woord. llet prov. geregtshof in Zuidholland heeft, bij arrest van heden, niet voldoende regtens gebleken geoordeeld den diefstal, waarvoor gisteren eene publieke vrouw uit Rotterdam teregtstond. Het hof heeft mitsdien bare schuld aan dien diefstal niet bewezen geacht en haar vrijgesproken. Zij werd dadelijk in vrijheid gesteld. ENGELAN». LONDEN27 Junij. Woensdag 11. heeft de schach van Perzie den Tower bezocht en is van daar in eene sierlijk getooide stoomboot, die door eene andere stoomboot, welke de Engelsche en Russische prinsen en prinsessen aan boord had, en voorts door eene lange lijn van andere stoombooten gevolgd werd, de Theems !#t Greenwich afgevaren. De ontelbare handelsvloot en de menigte van kleine vaartuigen van allerlei aard, die allen om het vrolijkst met vlaggen getooid en tot in de stengen met scheepsvolk en nieuwsgierigen als overladen waren maakten een grooten indruk. In het voormalige hospitaal te Greenwich, thans de koninklijke marine-school, is de schach ontvangen door den minister van marine, den heer Goschen, die hem aldaar een dejeuner aanbood. Inden avond van denzelfden dag is op last der koningin op het paleis van Bucking ham ter eere van den schach een gal abal gegeven. FRAlfKRUK, Bij de nationale vergadering is een wets-ontwerp ingediend tot goed keuring van een met het koningrijk Birma gesloten tractaat van handel en vriendschap. In de memorie van toelichting wordt gezegd: Hoewel Birma, aan drie zijden ingesloten door de Britsche bezittingen welke het van de zee afscheiden, 'door de natuur niet schijnt aangewezen om een werkzaam aandeel te nemen aan den wereldhandel, meenden wij toch de aangeboden gelegenheid niet te mogen verzuimen om aan de Fransche producten een nieuw debouché in het verre Oosten te verschaffen. Aan den anderen kant achtten wij ons verpligt een bewijs van welwillendheid te geven jegens eene regering, welke door hare stappen blijk gaf van sympathie met Frank rijk en van eene neiging Jot hoogere ontwikkelingdie bij de regeringen van Azië niet genoeg aangemoedigd kunnen worden. Bij de nationale vergadering is ook ingekomen een wets-ontwerpwaarbij verlangd wordt dat de vergadering het bouwen eener nieuwe kerk op Mont- martre tot eene zaak van openbaar nut zal verklaren. Het denkbeeld daar toe gaat uil van den aartsbisschop van Parijs en de kerk zal gewijd worden aan het «H. Hart van Jezus." De nationale vergadering heeft den heer Weiss benoemd tot lid van den raad van state, in de plaats van den heer Pascaldie ondersecretaris bij het ministerie van binnen), zaken was geworden, maar als zoodanig spoedig zijn ontslag heeft moeten nemen. De heer Léon Say, thans voorzitter van het linkercentrum, heeft aan zijn voorganger, den lieer ühristophle, een brief gezonden, die tevens een programma is. De vroegere minister van den heer Thiers noodigt het linker centrum uit zich van alle stelselmatige en kleingeestige oppositie te onthou den; trouw te blijven aan de staatkundige denkbeelden, welke hel lol dusver ontwikkelde en te eischen de organisatie der conservatieve republiek. Tevens doet hij een krachtig beroep op het regtercentrum, ten einde die vurig gc- wcnschlc vereeniging der centrums tot stand te brengen, die het eenige middel is om der regering een ware meerderheid le bezorgen, een hechter

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5