PER TELEGRAAF. gebragt. Zij zullen met twee scheepsgelegenheden derwaarts worden ver voerd. Naar men zegt zal Henri Rocheiort, tot wiens overbrenging wegens den ongunstigen staat zijner gezondheid lol dusver niet is overgegaan, deel uitmaken van het eerste transport, hetwelk in Julij zal vertrekken. Men wil weten dat de hooiden en voorname leden der Bonaparlistisehe partij zich gereed maken om hunne hulde aan keizerin Eugenie en haren zoon te gaan brengen, tijdens zij zich op het slot Arenenberg ophouden. Den 24'1zou er ter eere van den verjaardag van generaal Hoche, te Versailles, een feestmaal gehouden worden; doch het feest kon niet door gaan, daar de regering het heeft verboden. l'Vnivers verzekert, dat het berigt der Florentijnsclie Armonia, vol gens hetwelk de hertog de Iiroglie in naam der belangen en regten van Frankrijk tegen de opheffing der geestelijke corporation te Rome geprotes teerd zou hebben, volkomen juist is. liet blad beweert dat ook Oostenrijk een gelijk protest ingediend heelt. SPANJE. Het te Barcelona verschijnende blad Estado Catalan heeft opgehouden te bestaan. Het heeft in de volgende bewoordingen afscheid van zijne lezers genomen: Gedurende de laatste drie maanden hebben wij met den moed der vertwijfeling legen de magt der feilen gestreden. Wij hebben alle bestanddeelen der federalistische partij onderzocht, maar er geen ge vonden waaraan wij onze ondersteuning konden aanbieden. In al de frac tion zien de weinige gezonde elementen hun streven met eene treurige vruchteloosheid beloond. Nergens eene persoonlijkheid, nergens een wil, bij magte om den toestand te beheerschen. Eu wij kunnen niet hopen dat thans nog een redder voor ons zou opstaan, nadat wij vijfjaren lang al onze politieke mannen in vrije beweging hebben gadegeslagen. Wij hebben al onze hoop verloren; op niets kunnen wij meer ons vertrouwen vestigen. Wij bevinden ons in denzelfden toestand als het Byzanlijnsche rijk ten tijde van zijn verval. De groenen willen tot eiken prijs over de blaauwen, en de blaauwen over de groenen zegevieren, en van beiden heeft het vaderland niets dan negatiën, onmagt en schande te verwachten. DIIIT8C1ILAND. Met den bouw der gedetacheerde fori en, welke op een groolcn afstand van Keulen zullen liggen, is aan de zuid- en de westzijde der stad een aanvang gemaakt. De daartoe benoodigde terreinen zijn reeds in het bezit der militaire genie. Een dier forten zal verrijzen op de Bocklemiinder hoogte en een ander achter den Deiksteiner molen. Men is hierbij met grooten ijver aan net werk gegaan, want de aangekochte gronden, welke gedeeltelijk en op beide punten met graan zijn bedekt, kunnen door de eigenaars of pachters niet worden ontbloot. Zij zijn overgenomen met de daarop slaande schoof. tlENDAYE, 24 Junjj. De klokken luidden gisteren den ganschen dag te Vera Lesacca -en in andere gemeenten in den omtrek, ter viering van eene groote overwinning, die de Carlisten behaald hebben. Zij zouden generaal Nouvilas den weg afgesneden en zijne troepen op de vliigt geslagen hebben. STRAATSBURG, 24 Junij. Overal op het platteland en in de kleine ste den, zelfs in den Boven-Elzas, hebben de verkiezingen een gunstig resultaat opgeleverd. Er werd veel deel aan genomen. De gekozenen behooren lot de gematigde partij. LONDEN, 24 Junij. In het lagerhuis verklaarde heden lord Enfield, in antwoord op eene interpellatie van den heer Cartwright, dat door de rege ring tot dusver geen enkele officiense mededeeling van de tegenwoordige Fransche regering betreffende het handelstractaat met Frankrijk ontvangen was. Hij had echter grond om te gelooven, dat de Fransche regering zich met deze aangelegenheid ernstig bezig houdt. VERSAILLES, 24 Juni. In de nationale vergadering heeft heden de heer Leroyer zijne interpellatie ontwikkeld over de verordening van den prefect der Rhóne op de begrafenissen. Door die verordening, zeide hij, heeft de prefect zich het regt der wetgevende magt aangematigd. Hij wil de bur gerlijke begrafenissen niet verdedigen; hij is noch een atheïst, noch een materialist; maar hij verdedigt de vrijheid van geweten. Deze verordening deed een smaad aan allen aandie niet een der erkende godsdiensten belij den; zij was eene bepaalde miskenning van het openbaar regt. Daarom be hoorde de regering den prefect in het ongelijk te stellen, of rondweg te bekennen, dat zij het gemunt had op de vrijheid van geweten. Het was een schending van de wet, dat bij de burgerlijke begrafenis van Brousses hel peloton soldaten, tot het bewijzen van militaire eer aangewezen, bevel had ontvangen tot afmarcheren. De heer Dubarrail bestreed deze laatste bewering. De wet schrijft bij dergelijke gelegenheden voor, dat de troepen het lijk naar de kerk en ver volgens naar het kerkhof zullen vergezellen. Daar nu het lijk van Brousses niet naar de kerk werd gedragen, behoefden de troepen niet mee te gaan naar hel kerkhof. Wij wilden, zeide hij, de troepen geen deel laten ne men aan eene demonstratie tegen de godsdienst. De meerderheid juichte dezen spreker toe, en de heer de Cissey drukte hem de hand. De heer Beulé betoogde, dat de verordening niet de beperkende strekking had, die men haar toeschreef. Burgerlijke begrafenissen waren overal ge oorloofd, behalve te Lyon, omdat zij daar niets anders betcckenden dan politieke manifeslalien, en middelen waren tot het aanwakkeren van eene revolutionaire propaganda. Hij las de statuten voor van de verceniging lot bevordering der vrije gedachte. Burgerlijke begrafenissen, beweerde hij, vonden meestal hierin aanleiding, dat behoeftige lieden terugdeinsden voor de kosten van eene kerkelijke begrafenis. Tal van voorbeelden haalde hij aan van kinderendie in hospitalen gestorven en van het laatste Sacrament voorzien waren, en die desniettemin op verlangen der ouders slechts bur gerlijk begraven waren. Deze feilen waren, volgens hem, even zoo vele revolutionaire manifeslalien. Hij besloot zijne rede met een hevigen uitval tegen de materialisten. Ook deze spreker werd levendig toegejuicht. De heer I'ressensé laakte de door den heer Beulé aangehaalde handelin gen. Zoo die werkelijk plaats hadden, behoorde het geregt er zich mee te bemoeijen. Hij drong intusschcn aan op de wenschelijkheid dat godsdien stige quaesliën niet met staatkundige werden dooreengemengd. Verschillende orden van den dag werden daarop voorgesteld. De regering schonk hare adhaesie aan die van de hecren Fournier, Larcy en Cumont, luidende aldus: /'De vergadering, overwegende dat de beginselen van vrij heid van geweten en van eeredienst, steeds door haar geeerbiedigd, niet bij de onderwerpelijke zaak betrokken zijnen zich in deze vereenigend met het gevoelen van het gouvernement, gaat over tot de orde van den dag." Eene andere orde van den dag, van den heer de Laboulaye, luidde als volgt: "De vergadering, overwegende dat de verordening van den prefect Ducros eene algemeene staatkundige strekking heeft, en een toeleg is legen het onschendbaar beginsel van vrijheid van geweten, renvoyeert die veror dening naar den minister." Bij stemming werd de orde van den dag van den heer Fournier aangenomen met 422 tegen 261 stemmen. LONDEN, 25 Junij. Voor den schach is in het park van Windsor een wa penschouwing over 7000 man gehouden. De koningin, de prins van Wales, de hertog van Edimburgh, prins Leopold, de Russische grootvorst-troonop volger en zijne gemalin waren tegenwoordig. Een ontelbare menigte woonde bet feest bij. WEENEN, 24 Junij. Heden werd hier een vergadering van schuldeischers der gefailleerde firma Wcikersheim gehouden. Vele der aanwezigen namen het aanbod van 37 pet. aan. Het aktief bedroeg 2XV millioen en het pas sief 7rv millioen. Met de bouwondernemingen en met de Russische schuld eischers zijn reeds schikkingen getroflen. MADRID, 24 Junij. De bezetting van hel fort Mouzon, bij Ilucrco, is aan het muiten geslagen, zonder bekende reden; doch de opstand werd spoedig onderdrukt NEW-YORK, 24 Junij. In officiële berigten betreffende den katoenoogst wordt geconstateerd dat deze 12 püt. meer zal bedragen dan die van het vorige jaar. President Grant heeft een hevigen aanval van cholera gehad, doch is vol komen hersteld. Burgerlijke StAnb. Van 19 tot en met 25 Juni 1873. BEVALLEN: E. J. Tibboel, geb. Wobbe, Z. T. A. Simonis, geb. Wijsman, D. P. de Gunst, geb. Moene. D. F. Rosenstein, geb. Morwitz, D. J. van Weizen. geb. Henzen, D. J. W. K. van Wijk. geb. van Welzen. Z. T. Rlèiu- lianS, geb. Colct. Z. M. T. Goddijn. geb. Kriek, Z. M. van Koperen, geb. Se- gaar, D. C. Engels, geb. Roodenburg, Z. E. Brokaar, geb. du Pon, Z. M. Larest. geb. Thiel. D. M. den Os. geb. van den Bosch, Z. A. H. Creyghlon, gèb.Sloots, D. M. M. Glavan, geb. Moncourt, D. A. Wijling, geb. Piket, D. P. Mepten, geb. Hanselaar, D. 11. M. Anakker, geb. Coppv, Z. E. Selier, geb. Bending, I). S. Plasmeijer, geb. Weerman, D. - M. E. Starkenbnrg, geb. de JÓng, Z. GEHUWD: P. Braamzeel, wedr. en P. Koet, jd. C. W. de Paauw, jm. en J. Giilay, jd. A. Leget, jm. en G. J. Blom, jd. D. van Ilingst, jm. en G. Chris- tiaanse, wed*. C Kranenburg, jm. en T. de Ruiter, jd. J. J. Sollie.jm. en J C. Rietkerk, jd. J. Buurman, jm. en M. Maaskant, jd. C. A. M, Gaal, jm. en G. Schlelle.jd. OVERLEDEN: J. J. Vlaanderen, geb. Couvée, 72 j. W. de Jong, Z.. 5 d. D. Maas, Z., 2 m. - - S. W. Marsman, Z„ 15 d. r J. Blansjaar, wed*. W. Ilassel- bach, 85 j. W. K. Lut, geb. van Rooy, 28 j. II. M. Kinjet, D., 17 j. L. Slij- gèr, D., 13 m. - - C. E. E. Griinewald, 54 j. C. W. Onvlee, D., 5 m. 11. Mars man. D., 18 d. -— U. Godelroy, Z., 8 j. I. Overdijk, geb. Langezaal. D. levenl. J. Kallenberg, D„ 13 j. J. H. C. Martin, 35 j. J. van den Berg, Z., 2 m. P. H. Oplendrees, Z., 5 ui. M. A. A. Stenzier, D., 4 j. F. Canter Alta. Z., 8 j. M. G. Goeberlus, geb. van Went, 65 j. P. G. van Oerle, Z., 4 m. C. Ot ten, 46 j. AKADE9IIE-1VIEUWS. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE 1IOOGESCHOOL. Den 25"'° Junü de deer B H. van Delden, geboren te Menado (Celebes), in de regten. met stellingen. Denzelfden dag de heer A. W. Kroon Jr., geboren te Deventer, in dewis- en natuurkunde, na verdediging van zijn akademiseh proefschrift: eenige proeven van een onderzoek der zijwaartse he ontlading. ~r ADVERTENTIE*. Getrouwd: I1ERMANUS MARTINUS DOMINICUS VAN GELDER en MARIA DUMORTIER, die, tevens namens wederzijdschc familiën, hunnen hartelijken dank betui gen voor de zoo talrijke bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Oegstgeest, 25 Junij 1873. Heden overleed onze geliefde jongste Zoon FRANS, in den aanvalligen leeftijd van bijna 9 jaar. M*. F. CANTER ALTA. Leidex, 24 Juni 1873. M. A. G. CANTER ALTA, geb. Luzac.. Volstrekt eenige kennisgeving. Op den 24,,e" Junij 1873 overleed te Monster de Wel-Eerw. Zeergel. Heer VICTOR JACOBUS BERKHOUT, hartelijk geliefde Behuwdbroeder van Wed. M*. PAUL 11. BERKHOUT, Eenige en algemeene kennisgeving. Voet vax Campen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3