thans bloeijende rozen, de geurige bloemen der jasmijnen en de bloemtros sen der sierlijk ranke Kobinia (acacia), bij zooveel andere nederige planten, al het leed doen vergeten, dal de anders zoozeer bezongen Meimaand dit jaar aan velen berokkend heeft. De minister van financiën heeft de afzenders van brieven, bestemd voor Oost- ol West-Indië of voor andere lot de heete luchtstreken behoorende landen, op nieuw verzocht hunne brieven niet met lak te verzegelen, maar ze in het belang eener ongeschonden overkomst op eene andere wijze te sluiten, daar het niet zelden gebeurt dat de met lak gesloten brieven gedu rende de reis zoodanig aan elkander vastgehecht raken, dat het onmogelijk is ze vaneen te scheiden zonder het papier te scheuren. Volgens eene mededeeling van den minnister van financiënin antwoord op eene vraag van de uitvoerende commissie van het letterkundig congres te Middelburg, wordt er lusschen de Nederl. en de Belgische posl-admini- stralie van gedachten gewisseld over eenige wijzigingen van het bestaande postverdrag, waaronder voorkomen een verlaging van het tarief der dag bladen en de verhooging tol 15 grammen van het gewigt der brieven, voor de berekening van het enkel port. x De Staatscourant bevat het programma der lessen, welke gedurende het jaar 11173/74 aan de polytechnische school te Dellt zullen gegeven worden. De commissie voor het examen van hulpapothekers, vergaderd te Am sterdam, heeft in hare zittingen van 10—21 Junij; voor zoover het letter- en wiskundig gedeelte betreft, toegelaten de hh. L. Woltring, W. Sinnema, N. J. M. van Ghert, G. 11. Wouda11. .1. Traus en D. Teessen. Ouder de initialen II. en M. F. ontving de maatschappij van weldadig heid uit Amsterdam twee giften, te zamen ten bedrage van/ 3000, ten einde te voorzien in de behoefte aan bedrijf kapitaal. Met genoegen, zegt het Hbl.hebben wij vernomen, dat de zoo uit nemende tentoonstelling van voorwerpen van kunst en nijverheid in Arti et Amicitiae, van heden tot de sluiting, voor de helft van den tot dusver ge- slelden prijs toegankelijk zal zijn. Wij vertrouwen dat velen zich nu haas ten zullen eene verzameling te bezoeken, zooals die tot heden nooit te bezigtigen was en zeker, althans in vele jaren, niet weder bijeengebragl kan wordeu. Men schrijft uit Rotterdam: De verbazende stijging der prijzen van bouwmaterialen en de verhooging der arbeidsloonen hebben op de werk zaamheden alhier een noodlotligen invloed. Een menigte bouwplannen, die in den loop van dit jaar zouden uitgevoerd worden, zijn thans en porte feuille gebleven. Naar men ons mededeelt is dit jaar het aantal hij het gemeentebestuur aangevraagde vergunningen tol bouwen ruim de helft min-' der dan het voorgaande. Volgens de A. C. is door de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij besloten tot het bouwen van een nieuw station te Rotterdam. In verband daarmede is de verdienstelijke bouwmeester van het station te 's Hage naar Oostenrijk gezondenten einde aldaar de stations meer in bijzonderheden op te nemen. Te Utrecht heeft gisteren het prov. Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen zijn 100-jarig bestaan gevierd. De hoogleeraar van Oos terzee hield de feestrede. Tot eereleden werden benoemd de hoogl. vaa, Rees en dr. Beets. Aan den heer mr. S. Muller Fz., is toegekend de gou den medaille voor de beantwoording der prijsvraag: «Een historisch over- zigt van de ontdekkingen der Hollanders in de Noordpoolzeeën enz Tot leden werden benoemd de hh. Kaiser, te Leiden Tidemanvan Braam Houck- geeslSautijn Kluit, te AmsterdamKooyker en van Ankurate GroningenTem- pleman van der Hoeven, van Bel, 'sJacob, Moens, te Utrecht; Onnen, te Roermond: Rinckte Delft; Sasse, te Zaandam; van de Stadt, te Arnhem;, Cremer, Nijhoff. Wijnmalen, Swart en Vladeracken, te 's Hage; Francken t, en Roest, Ie Rotterdam; P. Muller en Kruscmau, te Haarlem; Winkler, Ie Leeuwarden: Nahuys, Ie Zutphen, en van Teylingen, te Dordrecht. De dienstmaagd te Nijmegen, die zich eenige dagen geleden zoo deer lijk door petroleum gebrand heeftis aan de gevolgen overleden. Te Almelo gingen dezer dagen ecnige kinderen, door het warme wcêr uitgelokt, baden; twee van hen geraakten in de diepte, met dat on gelukkig gevolg, dat een hunner, een jongentje van 11 jaar, er levenloos werd uitgehaald cn het andere slechts met veel moeite weer in het leven kon worden teruggeroepen. Men meldt uit Leeuwarden: De stad onzer inwoning levert, aan de zuidzijde, vooral op het terrein der nieuwe uitbreiding, thans een bedrijvig schouwspel op. Aan de Willemskade, onlangs, tijdens het verblijf van den koning, naar Z. M. genoemdis men vooral druk bezig en zijn daar in be trekkelijk korten tijd reeds onderscheidene huizen in aanbouw, het eene van grooter omvang en van schooner aanzien dan het andere. Ook het maken van de nieuwe veemarktplaats verschaft op dat terrein aan vele handen werk. Met het afgraven van de Wirdnmerpoortsdwinger, aan de overzijde der gracht gelegen, is men ook steeds druk bezig: voor een groot deel is dat bolwerk reeds verdwenen. Dit werk valt echter den aannemer tegen, cr bevindt zich daarin eene menigte steendie zich niet dan moeijelijk laat verwerken,- Frieslands hoofdstad erlangt steeds meer en meer een schoon aanzien, zoodat gewis velen, die voor weinige jaren vertrokken zijn, haar, bij terugkomst, naauwelijks zullen kunnen herkennen. Zondag middag jl. had hier een treurig ongeval plaats. Op de achter den Prinsentuin in de stadsgracht gelegen houtvlotten waren eenige meisjes aan het spelen; een hunner, een meisje (tweeling) van elf jaren, had toen het ongeluk van een der vlotten in de gracht te vallen en koude niet dan met moeite worden gered. Inmiddels naar de naastbij zijnde garnizoens-infirmcrie overgebragt zijnde, waar alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken werden in het werk gesteld, is zij daar echter aan de gevolgen overleden. Te 's Hertogenbosch is de liederlalel Oefening en Uitspanning, die te Utrecht den eersten prijs had behaald, met grootc plegtigheid ingehaald. Van alle woningen waren vlaggen uitgestoken. 's GRAVEN HAGE25 Junij. Door Z. M. zijn tol Ncderlandsche consuls te Canton, Swatow. Foo- cliow, Ningpo, Chefoo, Tientsin cn Newchwang benoemd rcspeclivclijk de hh. W. llulse, F. W. Richardson, T. Pirn, W. A. Cornahé, J. A. T. Mea dows en F. P. Knight,, thans vice-consuls aldaar. De 2e luit. 11. L. Vorslenbos, van het, 2' reg. infanterie, is in zijnen rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. De le luitenant W. A. ^eyelts van liet 8f reg. infanterie is op verzoek op non-activiteit gesteld. De kapitein P. K. P. J. van Slooten en de 2' lui tenant W. II. Ort van het 5e, alsmede de 2' luit. W. G. L. van Tengnagel de Raad van het 2' reg. infanterie, zjjn in hunnen rang bij het 8' reg. in fanterie overgeplaatst. De luit.-kolonel J. V. D. Diltlinger, van den gencralen staf, chef van den staf in de le militaire afdeeling te 's Gravenhage, is benoemd tot direc teur der militaire verkenningen te Arnhem, cn de kapitein van dien staf jh'. II. Laman Trip aan dien directeur toegevoegd; zijnde de kapitein van den generalen staf A. Kool benoemd tot Ieeraar aan de stafschool. De ka pitein J. F. Diemer is van het 3e reg. vesting-artillerie bij het reg. rijdende artillerie overgeplaatst, de kapitein J. A. Frieswijk van het 2e reg. vesting artillerie bij het reg. veld-artiilcrie en de kapiteins W. C. F. Kuyper van het 2« en J. B. Heymans van het le zijn bij het 3' reg vesting-artillerie overgeplaatst. De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden herval. Ingeko men is eene aanbevelingslijst van den hoogen raad, voor de in dat collegie bestaande vacature, door hel overlijden van den heer mr. Crans. Op die lijst komen voor de heeren m™. Jolles, lid der tweede kamer; Lansberge, raadsheer in het prov. geregtshof in Zeeland; de Vries, raadsheer in het prov. geregtshof van Noordholland; van Noolen, raadsheer in het prov. ge regtshof in Utrecht; van Maanen, advocaat-generaal bij het prov. geregtshof in Zuidholland; de Pinlo, raad-adviseur hij het dep. van justitie. Vrijdag aanst. zal de discussie plaats hebben over de wet lot afschaffing der plaatsvervanging. Heden morgen had op Eik en Duinen de eenvoudige begrafenis plaals van wijlen den oud-grifFicr der prov. staten van ZuidhoLand, den heer Just de Ia Paisières. Zoowel de oud-commissaris des konings, graaf van Bij- landt, onder wiens bestuur de overledene zoo vele jaren zijne ambtsbetrek king had vervuld, als de tegenwoordige griffier, de heer Refill, en een groot aantal ambtenaren van de prov. griffie, zoo mede eenige vrienden, waren op de begraafplaats tegenwoordig. De heer Caan van Maurik, zwager van den overledene, sprak een kort woord ter waardering van het karakter en de hoedanigheden van den afgestorvene, waarvoor diens oudste zoon, namens de famHie, hem dankte. In het D. v. 's Gr. is opgenomen een brief van mr. Heemskerk aan hh. directeuren van het Dagblad van -Zuidholland en 's Gravenhage,, waarhij hij kennis geeft dat hij de betrekking van commissaris der vennootschap met de volgende maand nederlegt. Als reden daarvan geeft de schrjjver op dat de valsche voorstelling, waarvau het publiek de dupe wordt, om hem te vereenzelvigen met de redactie van het Dagblad, en als ware die courant het orgaan van een persoon, die buiten hare redactie staat, op den duur nadeelig op het Dagblad zou kunnen werken. BUITEN LAN ÜSCIIE BEIUG TEN. ENGELANl). LONDEN, 24 Junij. De aartsbisschop van Canterbury en van York hebben een antwoord gegeven op het in de eerste dagen van Mei aan hen ingediende adres van 60,000 lidmaten der Anglikaansche kerk, waarin over het veld winnen der roomsche gebruiken in die kerk werd geklaagd. In dat autwoord beamen de aartsbisschoppen de klagten en geven zij toe dat hun pligt medebrengt een einde te maken aan het streven om de Anglikaansche eeredienst naar die der Roomsche kerk te hervormen. Zij geven te kennen dat zij het hunne zullen doen om het invoeren van een niet met de kerkelijke gebrui ken strookend ceremonieel te weren, te zullen voorkomen dat kerkgebouwen worden opgcrigt en verbouwd met het doel om het ritualismus in de hand te werken, alsmede dat zij de wjjding zullen weigeren van geestelijken, welke grondbeginselen belijden strijdig met die der Anglikaansche kerk. De prelaten doen daarbij opmerken dat verdeeldheid en strijd m de kerk nooit tot ecnig goed resultaat hebben geleid cn behooren geweerd te wor den, als ook dat de leeken door woord en invloed veel meer tot beteugeling van het ritualismus kunnen afdoen dan het strengste toezigt der kerkelijke overheid; zij doen daarom op de leeken een beroep om hunnen invloed te doen gelden, ofschoon zij met leedwezen de opmerking hebben gemaakt dal tot nog toe het ritualismus in de Anglikaansche kerk bij de leeken een grooten steun gevonden heeft. Te Cardiff heeft aan boord van het stoomschip Holland, van Amster dam naar Livorno bestemd, eene ontploffing plaats gehad, veroorzaakt door dien de 3e machinist met een gewone lamp in den tunnel ging, alwaar zich waarschijnlijk kolengas bevond. De luiken open zijnde, heeft het schip geen schade bekomen cn kan het de reis voortzetten. Doch de machinist is zoodanig gebrand, dat hij waarschijnlijk niet lang in leven zal blijven. Te Bath is de heer Cox, een radicaal, die voor de aanslaande verkie zingen candidaat was gesteld, met zijn vrienden, toen hij een meeting zou presideren, door de tegenpartij met een regen van snuif en peper begroet. Allen zijn bijna blind geworden, en geneeskundige hulp moest terstond in geroepen worden. FRAKKRIJK. Van de wegens deelneming aan den Parijschcn opstand tot deportatie veroordeelden moeten nog' slechts 400 naar Nieuw-Caledonië worden over-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2