- Op de spoorweglijn tusschen Exeter en Londen had dezer dagen een zeldzaam feit plaats. Zekere Elliot was met verscheiden makkers aan het herstellen van eeiie verzakking werkzaam, toen plotseling de sneltrein van eerstgenoemde plaats kwam aanstoomen. Ijlings vlogen de werklieden van de baan, maar Eliot, bedenkende dat de zware-slagboom niet was weggenomen en de gansche trein dus onfeilbaar moest derailleren, snelt terug en rukt den slagboom los. Hij slaagt in zijn pogen, de trein snelt voorbij, maar Elliot lag als een vormlooze massa op den weg. FRANKRIJK. Een Parijsch correspondent van de Times treedt in eenige beschouwin gen over den financiëlen toestand van Frankrijk. De uitgaven zijn, zegt hij, 600 millioen frs. hooger dan vóór den oorlog en om in die ontzaggelijke behoeften te voorzien, is men gedwongen geweest tot allelei hulpmidde len, tot allerlei nieuwe belastingen de toevlugt te nemen. Met eene penne- streek, zoo schrijft hij, is het budget met 33 pCt. verhoogd geworden; de huizen die wij bewonen, de lucht die wij inademen, de spijzen die wij nut tigen, de wijn dien wij drinken, alles is belast. Een artikel van dagelijk- sclie behoefte scheen aanvankelijk aan de hooge belastingen ontkomen te zijn, de kleeding. Om dit te bereiken bedacht en verdedigde de heer Thiers met zoo veel vasthoudendheid zijne belasting op de grondstoffen, waarbij men echter op tallooze bezwaren stuitte. De heer Magne heelt dus te voor zien in een tekort van 93% millioen frs, waarop de opbrengst dier belas ting door den heer Thiers geschat was. Slechts twee hulpmiddelen staan den minister tot dekking van het tekort ten dienste: bezuiniging en invoe ring van nieuwe belastingen, en de schrijver oordeelt dat de heer Magne die beide te gelijker tijd zal bezigen. Reeds heeft hij met de commissie voor de legerorganisatie overlegd en van haar eene kleine wijziging verkre gen, waardoor 15 millioen worden uitgespaard. Op de begrooting van het departement wordt verder, zonder eenig werkelijk bezwaar of ongerief, eene bezuiniging van 10 millioen mogelijk geacht; bij het departement van bin- nenlandsehe zaken kan men 5 millioen bezuinigen. De te verkrijgen bezui nigingen op alle departementen bedragen in het geheel 50 millioendus reeds meer dan de helft van het te dekken tekort. Wat de nieuwe belas tingen betreft zou er eene som van 20 millioen gevonden kunnen worden door eene verhooging der registratieregten en ongeveer 25 millioen uit de belasting op de grondstoffen. Die laatste belasting zal aldus eene zeer aan zienlijke vermindering op de oorspronkelijke voorstellen van den heer Thiers ondergaan: tot dien bescheidenen omvang, een vierde gedeelteteruggebragt, is zij in der daad niets meer dan eene eenvoudige fiscale belasting, die geen voet geeft aan de verdenking van sympathie voor het protectionistische stel sel en bijna op staanden voet kan worden ingevoerd. De te Lyon afgekondigde bepaling van den prefect omtrent den tijd waarop de niet-kerkelijke begrafenissen moeten plaats hebben wordt door Lyonsche dagbladen met scherpte veroordeeld. Het Journ. de Paris verde digt den maatregel. De gewetensvrijheid zou, meent dal blad, geschonden worden, indien de prefect b. v. den anti-clericalen oplegde om in elk geval den bijstand van een geestelijke bij begrafenissen in te roepen. Van zoo iets is echter geene spraak. Hetgeen de prefect beletten wil, is, dat met voordacht door de bestuurders van burgerlijke begrafenissen zulke uren van den dag worden uitgekozen, waarop het verkeer in de stadsstraten het drukst is, en wel met het doel om anti-kerkelijke of anti-godsdienstige manifestatien uit te lokken. ZWITSERLAND. Het ontwerp tot herziening der bonsconstitutie, zoo als het door den bondsraad is vastgesteld om aan de bondsvergadering voorgelegd te worden, is thans openbaar gemaakt. Het wijkt in onderscheiden opzigten af van het verleden jaar door het volk verworpen herzienings-ontwerp, onder an deren ten aanzien van de militaire aangelegenheden, waaromtrent het hoofdzakelijk het volgende bepaalt: leder Zwitser is dienslpligtig. Zij die in de eedgenoootschappelrjke militaire dienst het leven of hunne gezondheid verliezen, hebben voor hunne nagela ten familien of voor zich zeiven in geval van behoefte aanspraak op onderstand van wege den bond. De in dienst tredenden ontvangen hunne eerste uit rusting, kleeding en wapening om niet. Het bondsleger bestaat uit de gezamenlijke dienstpligtige manschap. De beschikking daarover en het wettig daartoe behoorende oorlogsmaterieel behoort aan het eedgenootschap. In lijden van gevaar heeft de bond het regt ook over de niet bij het leger ingediende manschappen en over alle overige strijdmiddelen der kantons te beschikken. De kantons beschikken over de weerkrachten van hun gebied, zoo ver zij daarin niet door grondwettelijke of wettelijke beschik kingen beperkt zijn. De volgende bepalingen worden voorgedragen betreffende de godsdienstige aangelegenheden: De vrijheid van geloof en geweten is onschendbaar. Niemand mag tot deelneming aan een kerkgenootschap, aan eenig godsdienstonderwijs, noch^ tol het verrigten eener godsdienstige handeling gedwongen worden, De burgerlijke en politieke regten mogen van geene voorschriften en voorwaarden van kerkelijken of godsdienstigen aard afhankelijk gemaakt worden. De geloofsovertuiging ontslaat niet van de vervulling der burgerlijke pligten. Niemand is gehouden belastingen te betalen, welke speciaal voor kerkelijke behoeften van een kerkgenootschap, waartoe hij niet behoort, worden op gelegd. Binnen de grenzen der zedelijkheid en der openbare orde geniet elk burger voor de uitoefening van zijne godsdienst gelijke vrijheid en gelijke bescherming. De oprigting van bisdommen op Zwitsersch gebied is aan de goedkeuring van den bond onderworpen. Met betrekking tot het onderwijs bepaalt het ontwerp: De bond is bevoegd eene universiteit en eene polytechnische school bene vens andere inrigtingen van hooger onderwijs op te rigten. De kantons zorgen voor het lager onderwijs, hetwelk om niet gegeven wordt en ver- pligtend is. DITITSCHLA1VD. De dag, waarop het groote gedenkteekenop de Königsplatz te Ber lijn opgerigt ter herinnering aan de overwinningen in 1870/71 behaald, zal worden onthuld, is thans vastgesteld. In overleg met den keizer is be paald, dat op 2 September e. k. die plegtigheid zal plaats hebben. Op dien dag werd keizer Napoleon III met een talrijk leger krijgsgevangen gemaakt. De regtbank van koophandel te Leipzig heeft dezer dagen uitspraak gedaan in een belangrijk geding. De vereeniging van Duitsche tooneelspel- schrijvers en componisten had eene vervolging ingesteld tegen den directeur van het stedelijk theater te Leipzig wegens onbevoegde opvoering van 15 tooneelstukken en 6 opera's. De directeur is veroordeeld tot uitkeering van de bruto-opbrengst der opvoeringen aan de schrijvers of hunne erfge namen. Daaronder bevinden zich Richard Wagner voor drie opera's, de erfgenamen van Lortzing voor drie opera's, Rod. Benedix voor tien blij spelen, enz. INeEZONDEir. Aan eenige ingelanden van polders die begrepen zijn in de lijn van door snijding voor een spoorweg van Leiden naar Woerden, en tevens opgeroepen zijn ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal, is een biljet verzonden voornamelijk inhoudende waarschuwing tegen de ver kiezing van den heer v. d. Berch van Heemstede, omdat van dien heer te vreezen is dat hij zijne stem zal uitbrengen vóór de daarstelling van den spoorweg, eene daad die in dat biljet als afkeuringwaardig wordt voorge steld, aangezien de bruikers of eigenaars van hunne kostbare en dierbare landerijen zouden beroofd worden. Als de vogelaar fluit is hij op bedriegen uit. Dat bedrog ligt hierin, dat het niet waar is wat beweerd wordt. Wie weet of de heer v. d. Berch voor deze lijn zal stemmen omdat hij voor eene .andere gestemd was, en wie is de persoon dien men tegenoverstelt? Ismen zeker dat die persoon den spoorweg ongenegen zal zijn? Waarschijnlijk is dit niet, want tegenover den heer Cr. v. d. Berch staat een candidaat van dt'zelfde partij die in de zoogenaamde meeting (bijeenkomst) heftig vóór den aanleg gestreden heeft. Het woord bedrog of misleiding is dus niet te sterk, wanneer de naamlooze schrijver zegt dat door de niet-verkiezing van den heer v. d. Berch de aanleg van den spoorweg mislukken zou, maar de bedoeling is den candidaat die tegenover hem staat er door te helpen, onverschillig of die later voor of tegen den aanleg zou stemmen. Indien eenige rekening kon gemaakt worden op het gevoel van maat schappelijke eerlijkheid, dan zou men kunnen volstaan met op het oneer lijke van de handeling te wijzen, dat men zonder önderteekening over de bedoeling van een persoon uitspraak doet dien men met name aanduidt, en den persoon verzwjjgt dien men op het oog heeft, wel wetende dat daar mede eene aansprakelijkheid voor de handelingen van dien persoon vermeden wordt. Thans nu dat vast gevoel van hetgeen eerlijk en waarheid is niet meer zoo fijn en waarschuwend is, was het noodig aan te toonen dat het vertrouwen in deze gemoedelijke waarschuwing zou strijden met het ge zond verstand. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kanlongeregt te Leiden den 16den Junij 1873. 1 wegens het verrigten buiten eene openbare waterplaats (urinoir) van datgene, waartoe die inrigtingen bestemd zijn. 1 wegens het werpen van vuil in gemeente-water. 3 wegens liet pleijen met centen op de openbare straat (1 vrijgesproken). 2 wegens het rijden in verboden rigling. 1 wegens het rijden in verboden rigting en op de klinkerslraat. 2 wegens het rijden met ongemuilbande honden. 1 wegens het vissclien met dobbers, zonder vergunning. 1 wegens het roeren met een mestvork (wormen zoeken) in een dijk (van Rijnland) zonder vergunning. 1 wegens het laten liggen, zonder vergunning, van een schuit met bag ger onder eene brug. 3 wegens het baggeren in den Rijn zonder toeslemming van het Hoog heemraadschap van Rijnland. 3 wegens het maken van nachtelijk burengerucht. Tc Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6