PER TELEGRAAF. ADV ËUTJSN TïliA. zijne pogingen tol verzoening voortgezet, zonder zieli daarbij, uit vrees van zijne pogingen te zien mislukken, op den voorgrond te zetten, en had bij zicli verder van elke inmenging in de zaak van den opstand ontbonden. De Liberie geeft aan den heer Ranc den raad om naar bet buitenland te vlugten, daar op dit oogenblik nog niemand het regt heeft hem in ver- zekerde bewaring te nemen. Men verneemt inlusschen, dat Ranc zijne ver volgers niet uit den weg wil gaan. SPANJE. Uit Madrid meldt men van den llden: Wij zijn, doch ter naauwernood en door het zwichten van de regering en de gematigde republikeinsche partij, aan een straatgevecht ontkomen. De regering en de gematigde partij waren overeengekomen dat er een conservatief-republikeinsch ministerie zou optreden met Salmeron als president-minister. De inlransigenten besloten dit plan met geweld te beletten en maakten toebereidselen tot straatgevech ten. De regeringzich niet in staat gevoelende krachtig genoeg te handelen, zwichtte. De heer Figueras is plotseling op eene geheimzinnige wijze verdwenen. Men beweert dat hij zich in Madrid schuil houdt, om zich in veiligheid te stellen tegen de inlransigenten, verbitterd wegens zijne oproeping van de burgerwacht van Madrid. De straten nabij het paleis der cortes waren den geheelen dag door troepen afgezet; in de stad zag men overal gewapende vrijwilligers en inlransigenten. Er zijn billetten aange plakt, waarin hel volk gewaarschuwd wordt dat er eene zamenspanning tegen de republiek werd gesmeed, en het souvereine volk opgeroepen wordt om zijnen wil te doen kennen, daar de corles magleloos zijn om denoodige hervormingen tot stand te brengen. De minister van financiën heeft thans zijne financiële plannen in den ministerraad voorgedragen, llij wil eene oorlogsbelasting van 300 millioen heffen, de vooruitbetaling van alle belastingen voor een halfjaar vorderen en eene belasting op de lucifers leggen. Rij eene aan het leger gerigte dagorder belooft de minister van oorlog de afschaffing der conscriptie, de reorganisatie der krijgsmagt, de wijziging van het besluit betreffende bel herstel der krijgstucht en eene grondige her ziening der staten van dienst. -■ Dij Llusanos heeft een hevig gevecht plaats gehad. De cabecilla Miret heelt het regiment van Savoye geslagen en aan dat regiment een kanon afge nomen. De brigadier Campos kwam te midden van het gevecht aanrukken en bewaarde hel regiment voor eene gehecle nederlaag, maar kon het kanon niet hernemen. Volgens geruchten, van Carlistischcn oorsprong, zou Ie San Sebastian de Commune uitgeroepen zijn. De bevolking had de wapenen opgevat voor en tegen die'instelling. ITALIË. Men meldt uit Rome: liet protest van de 82 generaals der orden tegen de opheffing hunner kloosters zal door vele andere protesten gevolgd worden. Alle katholieke vercenigingen zijn uilgenoodigd geworden hare bezwaren te uilen, en liet Vaticaan zal ongetwijfeld, zoodra de wet uitgevaardigd is, daartegen protesteren, hetzjj in eene encycliek hetzij onder een anderen vorm. Men zou zich overigens zeer bedriegen wanneer men meende dat deze wel eene groote verandering in de kloosters zou te weeg brengen. De regtspersoonlijkhcid der kloostcrvereenigingen wordt daardoor wel afgeschaft, maar de deelhebbers behouden het regt zich tot eene gewone vereeniging aan een te sluiten. De ordebroeders en zusters, welke zich belasten met het geven van onderwijs, kunnen daarmede voort gaan, mits zij zich van de door de wel gevorderde aclen voorzien. In één woordde privilegiën worden opgehevenen de corporatien onder het gemeene regt teruggebragt. Hel mcerendeel der gestichten zullen naar andere lokalen verplaatst wordencenige daarvan zullen hunne eigene kloosters aankoopen, vermits zij geen gebrek hebben aan geld, en ten slotte zal er niet veel veranderd zijn dan alleen dat de doodc hand met wortel en lak uitgeroeid zal wezen. De ex-koningin van Spanje wordt in het strikstc incognito te Rome verwacht, om den raus te raadplegen over hetgeen haar te doen slaat in het belang van haren zoon. DIIITSCHLAVD. Op last van den minister van onderwijs, is door de commissie van toezigt op hel onderwijs te Eerlijn een voorstel gedaan aan het stedelijk bestuur, om hooger ontwikkeling te doen geven aan het onderwijs op de gemeentescholen: en lot bereiking van dat doel, aan het hoofd dier inrig- lingen van onderwijs mannen te plaatsen van hooger wetenschappelijke ontwikkeling dan lot lieden daartoe wordt gevorderd. De stedelijke rege ring heeft hierop geantwoord, dat zij dit voorstel gaarne wcnscht te ondersteunen. Ten gevolge van deze overeenkomst zullen voortaan geen hoofdonderwijzers voor lager onderwijs aan het hoofd van dergelijke inrig- tingen worden geplaatst. Allengs zal men de openvallende plaatsen van hoofdonderwijzer bezetten met leeraren, die bevoegd zijn middelbaar onderwijs te geven, zoodat eindelijk geen andere dan de zoodanigen aan het hoofd dier scholen zullen slaan. De Nordd. A lig. Zeil. doet opmerken, dat terwijl te Munchen pro- lestanlsche, oud-katholieke en israëlitische soldaten hebben moeten deelne men aan de katholieke processie op den Sacramentsdag, te Eerlijn bevel gegeven was om katholieke soldaten vrij te stellen van de dienst bij de plcglige begrafenis van prins Adalbert, dewijl die plcgligheid op den Sacra mentsdag plaats had. /'Dat is, voegt het blad er bij, de gewetensdwang, die gezegd wordt ten aanzien der katholieken in Pruissen te bestaan i" pe heer Wagener, hoofdambtenaar aan het ministerie van koophandel, cn verdacht van misbruik te hebben gemaakt van zijn betrekking ter verkrijging van spoorwcgconccssiën, heeft aanzoek gedaan om te worden gepensioneerd. Van een vervolging van dien ambtenaar wordt niets meer vernomen. MADRID, 17 Junij. De minister van oorlog heeft eene circulaire uitge vaardigd, waarbij hij alle afwezige of met verlof zijnde generaals en officie ren beveelt binnen 20 dagen op hun post te zijn, indien zij niet door ziekte worden belet. PARIJS, 17 Junij. De heer Ranc is niet voor de commissie der kamer verschenen, maar hij heeft een brief gerigt tol den president, waarin hij verklaart, dat hij de kamer het regt niet toekent magliging te vcrleenen om eene vervolging tegen hem in te stellen. Hij zegt dat hij voor den krijgsraad is verschuien, dat hij daar verklaringen heeft afgelegd, dat hij zitting gehad heeft in de kamer, en dal hij nimmer Parijs onlvlugt is. VERSAILLES, 17 Junij. De vergadering heeft met 485 tegen 131 slem- men de overeenkomst betreffende den üosler-spoorweg aangenomen. EERLIJN, 17 Junjj. In den rijksdag had heden de tweede lezing plaats van Iret wcls-onlwerp betreffende de vaststelling van grondwetsbepalingen voor den Elzas en Lotharingen. Een amendement, strekkende om te bepa len dat diegenen, welke de Fransche nationaliteit kozen, doch niet naar Frankrijk emigreerden, van het kiesregt uitgesloten zullen blijvenwerd aangenomen. Verworpen werd daarentegen het voorstel van den heer llei- chcnspergcr, die verlangde dat de vaststelling der grondwetsbepalingen voor den Elzas en Lotharingen zou uitgesteld worden tot de volgende zitting van den rijksdag. DARMSTADT, 17 Junij. Het jubileum van de troonbestijging des grool- hertogs is heden hier schitterend gevierd. ROME, 17 Junij. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister Sella den wensch te kennen gegeven, dat de door hem ingediende financiële wets ontwerpen, voor hel minst twee of drie daarvan, vóór het reces in behan deling zouden komen, llij drong daarop in het bijzonder aan ten opzigte van de wels-ontwcrpen betreffende de belasting op de geweven goederen, vermits de discussie daarover van langen duur dreigde te zullen zijn. De minister verklaarde voorts dat, zoo de kamer niet minstens de bedoelde wels-onlwerpen goedkeurde, het kabinet oordeelen zou dat het het vertrou wen van de kamer niet langer bezat. De vergadering besloot daarop, morgen het budget in zijn geheel te behandelen. De Paus heeft heden het college der kardinalen bij zich ontvangen. INGEZONDEN. TWEE VRAGEN. 1°. Waarom heeft men de Leidsche Schutterij, op Koningin's verjaardag, feitelijk parade laten maken, en doet men zulks doorgaan voor een inspectie? 2". Is het wettelijk, de schutterij-circa 2?iuur onder de wapenen te hou den, zooals bij de oefening van 4 Juni 11. nog gebeurde? Een Schutter. Burgerlijke ^taub. Van 13 tot cn met 18 Juni 1873. BEVALLEN: II. C. Hoppenbrouwer, geb. Rietbergen, Z.P. Knolter,'geb. lijansjaar. Z. - P.. C. van der Lith, geb. Loncq. D. Oh. W. Cbardonnans, geb. Wandel, I). 0. M. M. de Kier, geb. van Leeuwen, Z.A. J. du Mortier, geb. Cornelisse, Z. J. Viele. geb. Ivret, W. van Eyk, geb. Kerpel, Z. E. Zaal-' berg, geb. van Leeuwen. 1). A. S. Stafleu, geb. van Rosmalen, Z. - M. Ilcmerik, geb de Tombe, Z. J. den (Js, geb. Ravelaar, Z. M. Cornet, geb. van Leeuwen, P. Lagas, geb. van Es, D. 11. A. de Jong, geb. Siegman, tweel. Z. en Z. C. van der Walle, geb. Sasburg, Z. M. van Ees, geb. Florisson. Z. M. W. lilom, geb. Tomeese, Z. - - A. C. Juta/geb. Lisman, D. M. van der Waals, geb. llelfen- stein, D. M. van der lleek. geb. Regeer, D. J. E. Denys, geb. Carton, Z. S. Arkeveld, geb Laven, D. GEHUWD: Dr. F. II. G. van Iterscn.jm. en A. M. Liihrmann, jd. - J. Ankena, jm. en C. van der Maas, jd. P. W. Oosterbeek, jm. en S. M. Voermans jd. P. P. de Tombe, jm. en M. P. S. Voorzaat, jd. J. G. Pommer. jm. en S. J. Slcphanus, jd. J. Vermey, jm. en C. J. van Derkei, jd. -- J. C. van Putten, jm. en P. J. Noest, jd. M. J. Wijnbeek, jm. en J. M. Kop, jd. W. Werst, wed1-, cn M. C. E. Asmusscn, jd. OVERLEDEN: I). Ouwehand, Z., 7 m. J. M. C. de Koning, D., 14 d. J. Geebe, Z., lOj. C. J. J. van Egmond, Z„ 3 m. W. Hcndrikse, wed® J. Eynd- liovcn, 58 j. A. Carlier. wede. II. van der Kaay, 20 j. E. Ruik. wede. A. in 't Hol, 80 j. E. M. Maryt, D., 5 j. C. van de Wetering, geb. Cebol, Z. Ievenl. A. A. M. Loeber, geb. Rosman, D. Ievenl. 1'. van der Ham, Z., 13 m. J. Schip per, Z., 14 j. C. Liglvoet, geb. Lafeber. Z. Ievenl. A. Overman, 43 j. C. Sicbkes, D., 20 j. H. G. Bender, Z., 8 j. N.vanderlleyde.wed". H. Loeber, 65j. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Op Donderdag 10 Junij, des avonds te half acht, door hel corps Muziekanten van de Leidsche dd. Schutterij, onder directie van den Kapelmeester J. K. H. MUller. 1® Afd. 1. Parademarsch, Kiihner; 2. Ouverture: «Jessonda", Spohr; 3. «La Reine de Saba", VValzer, Strauss; 4. Souvenir de l'opéra: "Czar und Zimmermann", Lorlzing; 5. //L'fliron- delle", Polka-Mazurka, Keler Rela. 2® Afd. 6. Ouverture: «Die Groszfür- slin", Flotow; 7. Tanzstück, J. K. H. Muller; 8. Fantaisie: »La Dame Blanche", Boieldieu; 9. «Vorwarts", Galop, Kühuer; 10. Marsch: fZehn Madchen und kein Mann", Suppé. Heden overleed onverwacht, lot diepe droefheid van mij, hare kinderen en behuwd-kinderenmijne hartelijk geliefde Echlgenoote JACORA JOH ANNA COUVÉE, in den ouderdom van 72 jaren. Leiden, 17 Juni 1873. J. E. VLAANDEREN. Benige kennisgeving. Voor de ontvangen bewijzen van deelneming, na het overlijden van onzen waarden en geachten Vader, betuigen wij bij deze onzen innigen dank. A. A. PELTENBURG. I'. J. PELTENBURG. L. C. PELTENBURG. J. E. PELTENBURG.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3