ziekte onder liet rundvee openbaarde zieli in genoemde maand bij 8 veehou ders. Aan die zicklc stierven 2 runderen en werden 59 afgemaakt; te zamen Cl. Sedert den lsltn Januarij dezes jaars tot 1 Junij jl. zijn niet minder dan 1127 otters aan de longziekte gevallen. Van andere veeziekten is alleen vernomendat bij een veehouder onder Berlikum de pokziekte zich onder de schapen vertoonde. Door de arrond.-rcgtbank te Sneek is uitspraak gedaan in de zaak van drie der beschuldigden, betrokken bij de onlangs aldaar voorgevallen ongeregeldheden. De eerste dier beschuldigden is tot drie maandende tweede tol 45 dagen cellulaire gevangenisstraf veroordeeld, de derde is vrij gesproken. Tevens is den twee veroordeelden eene geldboete van ƒ325 op- legd, te vervangen door 45 dagen cellulaire gevangenisstraf. i 's GRAVEN tl AGE. 18 Junij. Naar men verneemt heeft het Z. M. den koning behaagd te benoemen lot kamerheer, dienstdoende bij 11. M. de koningin, den heer G. L. SI. baron Taets van Amerongen van Natewisch. Nog verneemt men dat 11D. heeft benoemd tot ridders van den Gouden l.eeuw van Nassau 4'' kl.: de hecren Jerome en Meissonnier, kunstschilders en leden der jury voor de Fransche kunst voor de tentoonstelling leWeenen; alsmede lot komnvmdcur der orde van de Eikenkroon, den heer K. J. G. baron van llardenbroek van 's Ileeraarlsberg en Bergambacht, en lot ridder dier orde, de heeren J. Alma, gepensioneerd majoor-directeur van liet ma gazijn van geneesmiddelen; E. van Zinnicq Bergmajingewezen kommandant der ccrevvacht te 's Bosch; en B. de Mooy, off. van gez. 2' kl. Z. SI. de koning heeft benoemd: bjj den gencralen staf: lot luit.- koionel, den majoor Uöloff; tot majoor, de kapiteins baron Taets van Ame rongen en Schneider, allen van dien staf. Z. BI. heeft voorts bij den genc ralen staf in rang overgeplaatst, den kapitein Laman Trip, van het 7' reg. infanterie. De kapitein A. C. baron Benlinck, van het reg. rijdende artillerie, is benoemd tot Zijner Majesteils adjudant in gewone dienst en overgeplaatst bij den groot en slaf. Slen verneemt dat jhr. van Beyma, voormalig ordonnance-ottïcier van Z. SI. rn onlangs in den rang van kapitein bij het reg. grenadiers en jagers overgeplaatst, benoemd is tot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Z. SI. heeft goedgevonden: aan den magazijnmeester bij de directie de;' mari e ie Amsterdam G. B. Einwachter Biiheimer, ter zake van lang durige dienst en den bij de wet gevorderden leeftijdeen eervol ontslag uit zijne betrekking Ie verleenen; 2e. met 1 Julij aanst. aan te stellen tot ma- gazijmncesler bij de directie der marine te Amsterdam J. J. A. Bcdloo de Bronovo, magazijnmeester bij de directie der marine te Willemsoord; 3\ den luit. ter zee I' kl. G. W. C. Voorduin. op zijn verzoek, ter zake van on geschiktheid voor de militaire dienst, ten gevolge van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebrekenop pensioen te stellen, met toekenning van den tilufairen rang van kapitein-luitenant ter zee; 4°. aan genoemden gepehs. zee-otticicr tijdelijk op te dragen de functien van magazijnmeester bjj de directie der marine te Willemsoord. De luitt. ter zee 2' kl. W. J. II. de Kanier en R. W. J. van Pabst van Bingerden, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, en de luit. ter zee 2' kl. J. C. Commijs, dienende aan boord van den monitor krokodil worden op non-activiteit gesteld en vervangen door de luitt. ter zee 2' kl. J. L. SI. van Gorkum, V. C. Dijckmeeslef en F. J. Beekman; de luit. ter zee 2e kl. II. F. Verheggen, uit O. I. teruggekeerd, wordt mede op non-acliviieit gesteld. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden de overeenkomst met de kanaalmaatschappij aangenomen met 24 legen 6 stemmen en het ontwerp tol verstrekking van gelden daarvoor met algemeene stemmen. Daarna is de kamer op recès gescheiden. Z. SI. heeft in den afgelooptn nacht ten 2 ure per extra-trein van den Rijnspoorweg de residentie verlaten, om zich gedurende eenigen tijd naar liet buitenland te begeven. Z. SI. vertrekt, even als ten vorigen jare, naar Vevey. in Zwitserland. Het voornemen schijnt te bestaan lot Septem ber a. s. aldaar te verblijven. Aan het station waren de prins van Oranje en prins Hendrik bij hel vertrek tegenwoordig. De illuminatie in het 's Gravenhaagsche bosch, bij gelegenheid van den verjaardag van 11. BI. de koningin, is gisteren avond bij uitnemendheid ge slaagd. Op de hoogte van de boschwachtcrswoning was een verlichte mu ziektempel opgerigt, waarin,zich het muziekcorps van de dd. schutterij ge durende den avond deed hooien. De groote regte laan, die van den bosch wachtcrswoning naar de societeitstent leidtprijkte weder met een tal van sierlijk verlichte kroonen. De societeilslcr.t zelve was rondom smaakvol ge ïllumineerd en daar voerde de kapel onder directie van den heer Dunkier een keurig programma uit, waarop ook nationale muziekstukken voorkwa men. Al de hoofdlancn van het bosch waren van lampions, sterren enz. voorzien. De vijvers leverden een prachtig schouwspel op en waren geheel en al op den waterspiegel, die bij de windstille zeer effen was, guirlandes- gewijze van licht voorzien, dat, door de weerkaatsing in het water verdub- leideen fraai effect maakte. Het prachtstuk, in bel midden van den gr.iolcn vijver aangelegd, voorstellende eene moskee, met de halvemaan ten iop, overtrof aller verwachting. Van welke zijde ook beschouwd, bragt liet een heerlijk effect te wc<g en het perspectief ervan was allerprachtigst. De weerkaatsing in het water vermeerderde hel beloovercnd gezigt. Nu en dan werd er bengaalsch vuur afgestoken en dan eerst kon men de groote menigte, rondom hel water geschaard, overzien. Ook uit de moskee deden zich de toonen der muziek van het reg. huzaren hooren. Duizenden en dui zenden wandelaars bezochten liet bosch en bleven daar tot laat in den nacht bijeen in opgeruimde stemming. Nergens was ccnig gedrang of eenige op- cenhooping te bespeuren, alles liep geregeld af, waartoe niet alleen de poli tic, maar de volksmassa zelf veel heeft bijgedragen, 11. BI. de koningin en verschillende leden van het koninklijk huis hebben ten ruim negen ure in rijtuigen gezeten de illuminatie bezigtigd. In de stad waren de gebouwen van de departementen van algemeen be stuur versierd met fraaije cérepoortcnhetzij door gas of lampions verlicht. De beweging van en naar de spoorwegen hield tot middernacht aan. Hoogst voldaan en verrukt keerden de bezoekers der hofstad naar hunne verschillende woonplaatsen terug, met de meest aangename herinnering aan het gevierde feest. liet verkeer op den Rijnspoorweg van verschillende plaatsen naar den Haag bedroeg op gisteren ruim 10000 personen, waarbij niet zijn gere kend die met extra-treinen van Almelo, Zutphen, Groningen, Leeuwarden, Eindhoven, 's Bosch en Breda zijn gekomen en welke eerst heden middag weder vertrokken zijn, In den loop van den dag zijn met de verschillende treipen van den Ilollandschen spoorweg, waaronder een volkslrein, p.m. 4000 personen alhier aangekomen, terwijl gisterenavond met den avond-en extra- nachttrein ruim 5000 personen huiswaarts keerden. De herinnering aan den 58co gedenkdag van den veldslag van Waterloo is heden in deze residentie op bijzondere wijze verlevendigd. Op 's konings last werd, gelijk vroeger, ter herdenking van de gewigtige gebeurtenis, waaraan IIvader als prins van Oranje zulk een .roemrijk aandeel had, door het garnizoen eene parade op het Alexandersveld gehouden. Wederom prijkte heden aan den voet van het standbeeld van den held van Quatre-Bras en Waterloo een fvisschc bloemkrans. Het diner, door de provinciale staten van Zuidholland aan den heer commissaris des konings aangeboden, zal plaats hebben op Dingsdag 1 Julij aanst. des namiddags ten half zes ure, in het gemeenlebadluiis Ie Schcve- ningen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad alhier is aan den heer dr. C. van Oscnbruggen op zijn verzoek een eervol ontslag ver leend als conrector van het gymnasium. Langdurige beraadslagingen wer den gevoerd over de ontwerp verordeningen betrekkelijk een reorganisatie der beide afdeelingen van het gymnasium (hoogerc burgerschool en gymna sium). Wat het laatste betreft opperden inzonderheid vele leden bedenking tegen de opname van zoovele vakken als bij die nieuwe regeling zijn voor geschreven. Lettende op het feit dal tegenwoordig al meer en inccr dc klassieke studiën achteruitgaan, achtte men het minder wenschelijk om de nieuwere talen als leervakken op te nemen, waarin men toch kou gere kend worden genoegzaam te zijn opgeleid aan dc lagere en hoogere burger scholen. Vooral had men bedenking tegen dc vakken natuurkunde, schei kunde en natuurlijke geschiedenis. Tegen deze en meerdere stellingen werd hoofdzakelijk aangevoerd, dat de klassieke studiën toch in ieder geval op den voorgrond stonden; dat daarenboven door de uitbreiding van den bc- slaanden' vierjarigen cursus in een vijfjarigen in het bezwaar voldoende zou worden te gemoct gekomen en ten allen overvloede de voorgestelde bepalin gen nog gunstig afsteken bij den regel, die al meer en meer aan de akadc- mien wordt gevolgdom niet alleen !in het flollandsch te docerenmaar waarbij zelfs de Pandekten in het flollandsch worden verklaard en ook de promoliën meer en meer in het llollandsch geschieden. De bedoelde veror deningen zijn ten slotte met groote meerderheid van stemmen aangenomen. BU1TKWLANDSCIIK HKIUGTËN. ENGELAND. LONDEN. 17 Junij. Uit New-York wordt gemeld dat de cholera te Cincinnati is uitge barsten, alsmede te Blemphis en te Nashville. Het aantal sterfgevallen be draagt dagelijks 15, meestal onder de negers. FRANHB IJ K. Aan de Times meldt men uit Parijs dat dc centrale raad van koop-v handel besloten heeft een ongunstig advies over de belasting op de grond stoffen uit te brengendoch dat dc regering niet gezind is tot eene gchecle afschaffing van die regten over te gaan, maar die alleen zoover verlagen wil, dat zij in evenredigheid staan met de langs den directen weg van de nijverheid te heffen fiscale regten. Naar men verneemt is prins Napoleon naar Londen vertrokken. Hjj zou een wenk van de regering hebben ontvangen dat zijn langer verblijf hier te lande minder wenschelijk was. De Assembl. nat. liet zich dezer dagen aldus uil: Ondanks de vertoogen van de aanzienlijkste mannen der Bonaparlistische partij, ziet men prins Napoleon zijn verblijf te Parijs rek ken, waar hij vele bezoeken ontvangt. Indien deze bezoeken van dien aard worden, dat de aandacht der regering er op wordt gevestigd, dan zal maarschalk Mac Blahon, naar wij meenen te weten, niet aarzelen.de natio nale vergadering de vercischte volmagl te.vragen, om den prins het Fran- schc grondgebied te doen ontruimen. Door de dagbladen wordt op nieuw de brief medegedeeld door den heer Ranc in December 1871 aan le Constitütionncl gcrigl, om zich tegen de aanklagt van medepligligheid aan de buitensporigheden der Com mune te verdedigen. Hij wees er in dien brief op, dat hij niet vóór den 20slc» Maart te Parijs was aangekomen, volkomen onbewust van hetgeen daar twee dagen te voren was voorgevallen. Van zijne aankomst af had hij met verscheidene andere welgezinde democraten getracht een comité van conciliatie op te rigten. Na den 26""', zonder zich candidaat gesteld te hebben, door nagenoeg de gezamenlijke kiezers van het 9dc arrondissement voor de Commune verkozen le zijn geworden, had hij dit mandaat met twcedci'lci doel aangenomen: zucht tot handhaving der orde in het genoemde arrondissement en voortzetting zijner pogingen tot bevrediging op het ste delijk raadhuis. Toen het sneuvelen van Duval en Flourens bij den uitval tegen Versailles de laatste hoop op het treffen van een vergelijk had doen verdwijnen-4 April, had hij zijn ontslag als lid der Commune ingezonden. Ook daarna had hij, door deelneming aan de «Ligtie des droits de Paris",

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2