Concessionarissen waren bereid hier alle mogelijke inlichtingen le ver schaffen. Men behoefde de zaak niet als het ware op te vijzelen, als bij verrassing de goedkeuring der aanwezigen te veroveren, neen, hare levens- J vatbaarheid duldde ernstig onderzoek, opdat, waar den goeden grondslag be wezen was, men er toe zou komen de goede zaak te steunen, die dan blij ken zou voor Leiden een begeerlijk belang te zijn. Reeds lang werd er gc- wenscht naar een directe verbinding met Utrecht. «Thans zit men als in een zak", die alle beweging naar het oosten en zuiden belet, leder inwoner wist aan hoevele onaangenaamheden men thans daardoor was blootgesteld, ongerekend het verlies aan tijd en kosten. Thans verplaatst men zich in de gunstigste omstandigheden in 2 uren tijds naar Utrecht, eene directe ver binding zon daartoe slechts een uur vorderen en ook daardoor zou het mo gelijk worden naar Arnhem, Zwolle, zelfs Groningen in eenen dag heen en terug te reizen, even als naar de provinciën Noordbrabant en Gelderland.- Tal van welvarende gemeenten rondom Leiden en de zeedorpen zouden bij het tot stand komen dezer lijn worden gebaat en de indirecte voordeden onberekenbaar zijn. Wat de directe voordeelen aangaat, zouden zij, die misschien verlekkerd waren op de 10 en 12pCt,. die de Amerikaansche spoorwegen en de Spaan- sclie staatspapieren aanbieden, zich teleurgesteld voelen, wanneer hier het cijfer wordt genoemd, hoewel de eerste fout gaan en de tweede ophouden te betalen. Een minimum van 3 pCt. werd door den Rijnspoorweg, die de lijn exploilccren zou, verzekerd, bij een meerdere opbrengst wordt den aan- dcclhoudcrs het grootste deel verreweg toegekend. Spreker verwees verder naar de cijfers door hel prospectus bekend gemaakt en ten slotte ook op de belangrijke indirecte voordcelen, welke bij het tot stand komen van deze lijn zouden worden behaald. De heer de Rordes, daarna het woord voerende lot het geven van een kort begrip van den ontworpen spoorweg, welke van Leiden af zich kron kelt langs den Rijn tot aan Woerden, zoo digt mogelijk de dorpen van den Rijnstreek naderende, verklaarde, dat het station te Leiden zou komen bui ten de Wiltepoort, met een haven om op gemakkelijke en doeltreffende wijze goederen te lossen, en van daar met een brug over het Galgewaler verhonden worden met den llollandschcn ijzeren spoorweg. Het eerste ont werp om het station te plaatsen buiten de Koepoort had bij den minister bezwaren ontmoet. De kosten werden begroot op 28 tonnen gouds, waarboven 2 ton werden berekend voor onteigening, eene berekening geverifieerd door den ingenieur van den Rijnspoorweg. Groote kostbare kunstwerken komen niet voor, doch wel waren groote onteigeningskoslen te verwachten. Van de ver moedelijke opbrengst was niets met zekerheid te bepalen. Volgens eenige gegevens, ontleend aan het vervoer per lloll. spoorweg in verhouding tot de hevolkins. bleek dat deze verhouding voor Leiden was per hoofd ƒ4.70, Warmond 5 Voorschoten 4Schagen ƒ12 en Beverwijk ƒ7, of gemiddeld 7.85. volgens welken maatstaf Leiden zou opbrengen een som van 350,000. Gegevens echter waren in deze moeijeiijk te leveren, in ieder geval deze streek was even goed, zoo niet beter dan menig andere, waar een lijn ge lukkige winsten oplevert. Drie pCt. werd gewaarborgd. Verder wees ge noemde heer op de bepaling in de concessie opgenomen dat de lijn te Leiden en le Woerden aan den (lollandschen en Rijnspoorweg moet aan sluiten. Eene bepaling, welke den minister van binnen!, zaken de bevoegd heid toekent daarvan de naleving te gebieden. Dc heer Schrellen stelde daarop de vraag of hel gemeentebestuur, dat op het vorige plan, waarbij het station was bepaald buiten de Koepoort, zijn goedkeuring verleend had met een'subsidie van 2% ton, i.a deze wijziging nog genegen was deze som bij te dragen en wat de redenen waren lot de veranderingen in het plan gemaakt. De heer du Rieu stelde de vraag of het in de bedoeling lag der con cessionarissen de passagiers te vervoeren naar het station van de lloll. spoorwegmaatschappij. Werd bedoelde aansluiting bereikt, dan zou de zaak zeker kans hebben of gunstiger uitslag dan in een tegenovergesteld geval. 1 De heer van den Rrandeler, den heer Schretlen beantwoordende, zeide dat bezwaren van technischen aard curatoren der Leidsche hoogeschool ge noopt hadden zich te verzetten tegen het plan van een station buiten de Koepoort. Dc nabijheid van de spoorbaan bij de Sterrcwacht kon door de trilling, daarop veroorzaakt, nadeeligen invloed uitoefenen en wat hel sub- sidie der gcmeenle betrof, verwees spreker naar een schrijven aan conces sionarissen toegezondenterwijl spreker zich wel zou wachten thans vooruit te loopen. te anticiperen op een besluit, waarvan de bevoegdheid enkel bij j den raad der gemeeente berustte. In antwoord op den heer du Rieu, wees de heer Sloct van de Bcelc op de verpligtiug in de concessie uitgedrukt om de reizigers te vervoeren van f en naar den llollandschcn spoorweg, en gaf de verzekering dat daaraan nooit zou en kon worden te kort gekomen. De lieer Speycr wees op de groote moeijclijkhcden die dc speciale tarieven van den Rijn-spoorweg voor den handelaar opleverden met betrekking lot goederen die moesten worden ingeklaard. Dc heer Sloet van de Bcele antwoordde dat daarop gelet was en dat aan hel station Leiden een gebouw voor de douane ter in- en uitklaring zou worden opgcrigt. Spreker deed daarop mededceling van den brief van liet dagelijksch bestuur van Leiden, waarop door den heer van den Rrandeler was gewezen; dit schrijven bevatte het verzoek om inlichtingen, ten einde den raad te kunnen doen beslissen in hoeverre deze voldoende waren om de 2«i ton vroeger toegestaan ook aan dit plan te schenken. De heer II. Ubreen wees op dc heerschende gedachte in zake de aan sluiting, op de ondervinding in den Haag opgedaan, waar zij fictief was. Hel was hier de vraag of de aansluiting essentieel zou zijn en daarvan weiischte men de ernstige verzekering. De heer de Bordes verklaarde daarop dat dc reizigers per spoortrein zouden worden vervoerd, van en naar de j stations der verschillende maatschappijen: en antwoordde op de vraag van den heer Leembruggen of de rails ilaii zouden worden doorgetrokken tot aan den lloll. spoorweg, met eene verwijzing naar de plans en leekeningen. De heer kranlz Jr. bepleitte het denkbeeld van een gemeenschappelijk station hetwelk, getuige de zeer levendige toejuiching, werd goedgekeurd. De lieer de Bordes zeide dal hel denkbeeld van een gemeenschappelijk station ook hij concessionarissen was gerezenducli de weinige plaatsruimte en de ongeschikte ligging van hel llollandsche spoorweg-station waren daartegen zoovele beletselen. Op eene vraag van den heer Rollandet ot dc buitengemeenten de zaak ook wenschten Ie steunen, ontstond een lang debat, door den heer Zaalberg uit Aarlandervccn ingeleid, over de gegevens in de rondgedeelde prospectussen medegedeeld en in hoeverre een inschrijver zich daaraan verbond, over den duur "der concessie en de waarborgen eener administratie door den Rijn spoorweg gevoerd. Concessionarissen antwoordden daarop dat de inschrij vers zich lot niets meer verbonden dan in dergelijke gewone omstandig heden, dat dc waarborgen allezins voldoende en de Rijnspoor aan controle ondetworpen was en dat de duur der concessie zamenhing met die van den Riin-poorwcz. De laatste liep tot uit. December 1898. welnu die van den 'ontworpen spoorweg werd tot dat tijdstip aangegaan. Ten slotte consta teerde de heer Zaalberg nog dat, wat de ondersteuning der buitengemeen ten aangaat, uien naar den ongunsligen uitslag niet altijd een oordeel mag vellen, omdat in dergelijke plaatsen soms het particulier belang de stem van het algemeen belang overstemt. Waarborgen werden gceischt omtrent de aansluiting met de zeedorpen, doch deze konden niet worden gegeven, daar die van het slagen van de thans gevraagde concessie afhingen. Ook ging er nog een stem op voor de opname van Boskoop in de rigting van dc lijn, welke echter geconstateerd werd tot de onmogelijkheden le behooren. De heer mr. P. L. F. Blussé uit 's Ilage constateerde als re'sume' van al het gesprokene de meer dan voldoende waarborgen, die door concessionarissen werden aangeboden. Hij wees. wat de aansluiting aangaat, op de verplig- ling in de concessie uitgedrukt; op het weinige nut dat eene vereeniging van stations in dit geval zou afwerpen en op de lasten daaraan verbonden. Hij prees daarom het plan een afzonderlijk terrein in te nemen, onmiddellijk met het andere verbondenen wees er verder op dat men in verband met het verspreide prospectus weet, waartoe men zich verbindt. Geen argument kwam hem voor te pleiten legenal wat aangevoerd was bewees z. i dc levensvatbaarheid en de opregte belangeloosheid van die zoozeer gewenschte onderneming. Met een opwekkend woord in het belang der zaak sloot daarop de heer Vissering de bijeenkomst. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. Minste prijs, partijen van 100 hectoliters ƒ46.f 45. «50 a a 23.u 23. a 10 a a 4.60 w 4.50 a 5 2.302.25 Rij kon. besluit van 11 Junij is het opklimmend regt, waaraan de aan- geteekende brieveji met aangegevenc geldswaarde, boven liet port in verhou ding tot hun gewigt, krachtens dc eerste alinea van art. 10 der wet van 20 Julij 1870 zijn onderworpen, nader vastgesteld op vijf cents voor elke honderd gulden of gedeelte van honderd gulden. Het opklimmend regt voor eene verzending onder een afzonderlijk adres bedraagt echter in geen geval minder dan vijftien cents. Nadere mededeelingen van de Indische regering geven gelegenheid tot gedeeltelijke aanvulling van vroegere berigten omtrent de krijgsoperatiën in Atchinv voor zoo veel betreft hel gebeurde op 12, 13 en 14 April, waar omtrent de toen ontvangen mededeelingen maar weinig inhielden. Een rapport van wijlen den generaal opperbevelhebber Köhlcr aan den gouvcrnemenls-commissaris aan boord van Zr M« stoomschip Citadel ran Antwerpen, uit het bivouac voor de missigil te Atcliin, den I3de0 April jl., vermeldt: dat den 12,ltn in alle rigtingen sterke verkenningen waren uitge zonden; dat de troepen van alle zijden werden bestookt, ten gevolge waar van weder een vrij belangrijk verlies te betreuren was van 6 dooden en 60 gekwetsten, die den volgenden dag onder geleide naar het ziekenschip wer den .vervoerd; dat door de gedane verkenningen de zekerheid werd verkre gen, dat de kraton zeer versterkt was en aan de achterzijde door het moeijelijke terrein, eene aaneenschakeling van paegers en defile's, niet was te naderen. Dat terrein, schreef de generaal, ligt op onzen reglervleugel; opt onzen linkervleugel zijn wij ook omgeven door met paggers doorsneden aaneengeschakelde kampongs, zoodal de missigil voor het front ons punt van aanval weder zal moeten zijn. De aanval daarop zal ons weder in een hevig gevecht wikkelen, daar de vijand ons van die zijde hevig bestookt. Verder berigtte de generaal, dat, ofschoon de vijand den 12dtI1 ook hevige verliezen heeft geleden en de troepen den daaropvolgenden nacht met rust heeft gelaten, de tegenstand evenwel voortduurde. (Sic.) De acte-examens voor middelbaar onderwijs zijn voortgezet. Toegelaten werden de heeren: J. C. van den Berg, van Gorinchem, voor aardrijkskunde; A. A. Wikman, van Enschedé, voor Nedérlandsclie taal- en letterkunde. Afgewezen 1 voor handelswetenschappen. 1 trok zich terug voor boekhou den, terwijl niet opgekomen zijn 1 voor staatsinrigting en 2 voor boekhouden. De gemeenteraad van Woerden heeft besloteneene gcldieening aan te gaan van ƒ14000 ad 5 pCt. tol goedmaking der kosten van vernieuwing van sluis en brug aan het Woerdensche Verlaat. Te Delft is tot hoogleeraar aan de Indische instelling aldaar benoemd de heer G. K. Niemann, lector in de taal-, land en volkenkunde van Ned. Indie bij het Ned. zendelinggenootschap te Rotterdam, met opdragt tevens aan den benoemde om mede te doceren in eene der talen, in de Molukken gebruikelijk. Te Rotterdam is eergisteren avond op een Rijnschip, liggende in dc Scheepmakershaven, een brutale diefstal gepleegd. De dader, vermoedelijk de knecht, aan wiens zorg het vaartuig gedurende eene korte afwezigheid van den schipper was toevertrouwdhad door verbreking der afsluiting van de hut en vervolgens van eene commode, zich van eene portefeuillè met geldswaarde en contanten voor een gezamenlijk bedrag van p. m. ƒ300 weten meester te maken en daarna de vlugt genomen. Hij was slechts 3 weken in dienst van den schipper en behoort in Duitschland te huis. Nabij Helmond is een 72-jarig man. gepensioneerd onderofficier, door den spoortrein overreden en gedood. Hij nam de dienst als wachter waar voor zijnen zoon. die met verlof afwezig was. Naar men uit Middelburg meldt is thans het officiële berigt ontvangen dat de opening van het kanaal door. Walcheren zal plaats hebben op den 8slc° September a. s., en dat Z. M. de koning die plegtigheid zal bijwonen. Dr. Gehle. predikant bij de llollandsche gemeente te Londen, heeft zijn emeritaat genomen. 'sGRAVEN»AGE. 17 Junij. Tot substituut-griffier bij de arrond -rcglbank te Zulphen is benoemd de heer mr. D. W. van Andringa de Kempenaer, advocaat te Assen, en tot substituut-griffier bij de arrond.-reglbank te Haarlem de heer mr. J. Rutgers, advocaat le Groningen. Door Z. M. is benoemd bij het wapen der cavalerie, bij het 4e re huzaren, tot lf" luit., de 2° luit. A. F. M. baron van der Duyn van Maas dam, van het corps; de le luit. G. M. Trip, van hel le reg. huzaren op non-activiteit gesteld; de generaal-majoor jhr. A. W. A. Gevers Deynoot inspecteur van hel wapen der artillerie, op pensioen gesteld, onder dank betuiging voor de goede diensten door hem gedurende zijne langdurige mili taire loopbaan bewezen: de generaal-majoor R. A. Jackson, bevelhebber in de tegenwoordige 3e militaire afdeeling, op non-activiteit gesteld. Door Z. M. zijn benoemd: tot generaal-majoor, de kolonel W von Wrargel auf Lindenberg, lid van het hoog militair geregtshof; bij den

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2