lliiBSCifE CtlDRAiT. WOENSDAG 18 JUNIJ. V. 141. ST ADS-11 ERICH TEN. BINNENLANDSCUË BKRIGTEN. i 875. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Espeditie-Kantoor van Advertentiën te hamburg Lubeckfrankfort a. li., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Ziirich, St. (lallen, Genive en Lausanne SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vak LEIDEN doen le welen, dat de alpha- belische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 19 loten met den 26 Juni aanst. (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags 10 tot 's-namiddags le 1 uur, en dat de loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Raadhuisen wel: op Vrijdag tien 27 Juni 1873, 's voormiddags te negen uren. Wordende zij, welke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen deze ge meente met der woon hebben gevestigd, lol eene naloling opgeroepen, mede op Vrijdag den 27 Juni 1873, 's namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een billet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorschreven plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl zij, die verhinderd mochten worden zeiven tot de loting op te komen, zich door een gemachtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemachtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenen, krachlens het 3dc art. der wet, te kannen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen lot vrij stelling meenen te hebben, van belang isdoor personeele opkomst, of, bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge machtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belangliebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regt op vrijstelling is toegekendals 1°. die met ziekte of gebreken zijn bchebt, welke hen tot den wapenhaudel voor hel tegenwoordig oogenblik of wel geheel, «qgeschikt maken 2°. die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el (ineler)en vijf honderd zeventig stre pen (millimeters); 3°. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4°. de professoren en lectoren aan de hoogcscholcn, aan de athenaca en de seminariën 5°. de studenten in de godgeleerdheid; 6°. die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag den dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunQen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8°. die in militairen dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na do inschrijving in militairen dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verplichting niet om zich le doen inschrijven; S°. den broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven bij de Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot den dienst zal worden opgeroepen strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van den actieven dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nochtans, dat zij tot den werkelijkcn dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op dealgemeene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10°. zij, die tot den dienst der nacht- of brandwachten, en tol dien der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; til», lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personeele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verstaan werkboden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening,van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigd; en '•12°. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-geslichlen opge voed of onderhonden" worden. En zullen dientengevolge degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde van eene der "bovengemelde redenen aanspraak mochten vermeenen te kunnen maken, zoowel als zij, die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzen, daartoe vcreischt, -moeien overleggen en, in bet laatste geval, de personen, rnet welke zij van nom- mer willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 4 Juli aanstaande, des voormiddags tusschen 10 en 1 uur, op het Raadhuisten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks hij de loting niet mocht zijn geschied;zullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, blader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 17 Juni 1873. E. KIST, Secretaris. I De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te wetendat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een. op den 16d«» dezer maand, invorderbaar verklaard kohier, voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1873 en 1874, hou dende aanslagen voor wijk 3, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den hij de wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 17 Jung 1873. V- DBRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van LeidenDonderdag 19 Junij 1873, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen; 1». Benoeming van een hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse, voor jongens. (90) 2°. Suppletoire staat van begrooiing en staat van af- en overschrijving op de begrooiing, dienst 1872, van het R. C. Wees- en Oudeliedenhuis. (91) 3°. Idem van het R. C. Armbestuur. (92) 4». Idem van het Nederlandsch Israëlitisch Armbestuur. (93) 5°. Verzoeken van de wed. C. D. L. Bahler en P. M. Van Leeuwen, be trekkelijk de demping van liet paardenwed buiten de voormalige Mare- poort. (95) 6°. Voordracht lot onderhandsche verhuring van het jachtrccht op water wild in de Vroonwateren. (96) 7'. Idem tol onderhandsche verpachting van de opbrengst der bruggelden voor het ophalen van de Spanjaardsbrug. (97 en 97') 8*. Idem tot verkoop van het zoogenaamde raamland bulten de Ilooge- woerdspoort. (98 en 98') 9v Staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting, dienst 1873. (99) 10». Rekening van het II. G. «f Arme Wees- en Kinderhuis, dienst 1872. (94) LEIDEN, 17 Junij. De verjaardag van H. M. de koningin werd heden alhier op de ge bruikelijke wijze gevierd. Allerwege wapperde de vaderlandsche vlag. Op den middag werd door de diensld. schutterij en het garnizoen eene luister rijke parade op het Ruïne-plein gehouden, die eene groote menigte toe schouwers derwaarts lokte; inmiddels liet ook het klokkenspel ziëh hooren. De meeting, door een tal van notabelen dezer gemeente op gisteren avond belegd, tot het aanhooren der mcdedeelingen en inlichtingen te ge ven door de concessionarissen van den ontworpen spoorweg Leiden -Woer den te dezer zake, bleek niet alleen de belangstelling van een tal van inge zetenen dezer gemeente, maar ook van omliggende gemeenten le hebben opgewekt. Voor dat de besprekingen een aanvang namen, werden de tegènwoordi- gen in de gelegenheid gesteld, plans, teckeningenprojecten, enz. allen op den spoorweg betrekking hebbende, te onderzoeken of te bezigligen. Prof. Vissering, met de leiding der vergadering belast, opende de bespre kingen en bragt in herinnering hoe herhaalde malen men zich reeds ge vleid had deze gemeente in directe verbinding te zien met het oostelijk deel des lands en de verre landen daarachter gelegen cn hoe die verwach tingen telkens waren verijdeld. Vijftien jaren geleden was de eerste poging afgestuit op een ongelukkige quaestie bij de behandeling in de kamer opgeworpen. Deze was gevolgd door eene aanvrage om concessie van den heer J. P. Aniersfoordt, voor eene lijn Amsterdam—Rotterdam— Haarlemmer meer, welke dezelfde strekking had, doch evenzeer mislukte. Een jaar geleden werd weder eene concessie gevraagd voor eene lijn Leiden—Utrecht, door de hh. Knijff en Kapleyn, welke volgens het oordeel van sommigen niet genoeg levenskracht bezatvolgens anderen onvoldoende waarborgen voor de toetreding aanboodeene poging ten slotte, welke mede schipbreuk leed. Thans weder was een ernstig en degelijk plan opgeworpen. Energieke, achtenswaardige mannen hadden zich tol taak gesteld voor Leiden iels goeds tot stand te brengen. Niet onvoorbereid, niet met een ruw ontworpen plan, maar na grondig onderzoek, na afloop van alle voorbereidende maatregelen, melde noodige begroolingen en plannen, met de bewijzen in de hand dat dc onder neming op goede, hechte grondslagen rust, komen thans concessionarissen lol alien die in de zaak belang stellen, tol de bewoners der streek die iu de eerste plaats bij liet welslagen belang hebben en doen de vraag: «Wilt gij dezen spoorweg op den voet cn de wijze door ons voorgesteld aannemen?" in overeenkomst met art. 2 van de concept-statuien, luidende: dat de con cessie aan de ondernemers door de concessionarissen belangeloos zal worden overgedragen. Aan deze belangeloosheid, daar waar het geldt publiek belang. hulde brengende, bragt spreker (onder toejuiching van de aanwezigen) dank aan de bh. Sloel en de Bordes voor de moeiten en zopgen die zij zich in deze hadden willen getroosten.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1