PER TELEGRAAF. plaatsvervanger opgedragen. Volgens de jongste bcriglen had men hem be wogen zijn verzoek terug te nemen. DIITSCHLAN3. Betreffende de ongesteldheid des keizers deelt de ofïicicuse IVordd. Allg. Zeil. het volgende mede: De keizer, die reeds door de buitengewone ver- moeijenissen der laatste weken en ten gevolge van verkoudheid eenigzins ongesteld was, is door de beide sterfgevallen, welke in de koninklijke fa milie hebben plaats gehad, levendig getroffen geworden. Onder deze om standigheden heeft de keizer niet zoo spoedig weder op zijn verhaal kunnen komen, als anders, dank zij zijn krachtig gestel, het geval pleegt te zijn; 1 eu uit dien hoofde zal de voorgenomen reis naar Weenen op den dringen den wensch der geneesheeren voor het tegenwoordige waarschijnlijk gcenen voortgang hebben, hoe moeijelijk het den monarch ook valt thans daarvan i af te zien. Ook het bezoek aan Ingcnheim en Carlsruhe wordt nog als on- j zeker beschouwd. De keizer zal den eersten tijd bij voorkeur op het kasteel Babelsberg doorbrengen, en tegen het laatst van Junij of het begin van Julij naar Ems, in Augustus weder-naar Gaslcin gaan, en waarschijnlijk alsdan ook het thans uitgestelde bezoek aan Weenen brengen. Te Berlijn worden voorloopige maatregelen genomen voor een interna tionaal congres, dat, naar men hoopt, aldaar zal bijeenkomen, ten einde het oprigten eener uitgebreide internationale postdienst te bespreken. Het Russische regeringsblad bevat de kennisgeving dat alle Russische vrouwen, die de universiteit en het polylechnicum te Zürich bezoeken, te rekenen van 1 Januarij bij haar terugkeer naar Rusland tot gecne betrek king zullen toegelaten worden, waarvoor de toestemming der regering wordt vereischt. Zij zullen in Rusland geen enkel examen meer kunnen doen en niet mogen worden opgenomen aan eenige inrigling voor onderwijs. Deze maatregel zou genomen zijn op grond dat de bedoelde vrouwen zich te Zurich inlaten met staatkundige vereenigingen, of ook wel van communistische be- i grippen doordrongen zijn. 00§T-IKDIE. BATAVIA, 7 Mei. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den referendaris bij het depart, van financiën E. Mekern; aan den schout te Uiouvv M. Daniels; aan den controleur 2e kl. bij hel binnenl. bestuur op Jaia en Madura 1'. H. van der Kemp; aan den 2dcn onderwijzer aan de kweeksehool voor Inlandsche onderwijzers te Soerakarta T. D. Philips; aan den resident van Ternate F. Schenck, en aan den telegraphist 2s kl. G. van Beuningen van Helsdingen. Ontslagen: eervol, als buitengew. subst.- griffier bij "den landraad te Modjokorto (Soerabaija), J. M. G. Numans; de telegraphist 3e kl. F. G. J. Dumoulin; de secretaris der resid. Pasoerocan J. R. Abegg; de algem. pakhuism., tevens ontvanger van 's lands kas te Band- jar. G. Moraes: de klerk bij hel depart, van onderwijs, eerediensten nijver heid E. J. VV. Simons; de griffier bij den landraad te Pekalongan J. L. E. Ham; de gewezen klerk op het assist.-resid.-bureau te Sidho-Ardjo (Soera baija) 11. J. Walsarie; de buitengew. subst.-griffier bij den landraad te Joana (Japara) W. de Vogel. Benoemd: tol advocaat en procureur bij het hoogge- regtshof van Ned. Indië, mr. J. J. Smits; tot l"en commies op het resid.- burcau te Amboina, de ambtenaar op onderstand P. J. van Kraaijenoord; tot 3dtn commies bij het depart, van financiën, de ambtenaar op wachtgeld E. Dinger; tot cipier bij.het civiel en militair gevangenbuis te Weltevreden, de subst.-cipier bij dal gevangenbuis G. A. van der lleyden; lol raadsheer in het hooggercglshof van Ned. Indië, de advocaat-generaal bij dat bof mp. A. J. W. Cornets de Groot; tot secretaris der weeskamer te Batavia, J. .11. Munter; tot secretaris van hel college van boedelmecsters te Batavia, dc ambtenaar op wachtgeld C. J. 11. C. du Puy: lot assist.-ingenieur bij den waterstaat, A. Walland, onlangs van verlof uil Nederland teruggekeerd; lot ndsp.-houtveslcr bij het boschwezen op Java en Madura, J. H. van der Meu- len, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen aldaar; tot algem. pakhuism., tevens ontvanger van 's lands kas te Bandjar, de pakhuism. te Tagal 11. W. de Bie; tot 2den commies bij de algem. secretarie, de ambtenaar op non-activiteit A. C. van Swieten; lot pakhuism. te Peka longan, de ambtenaar op wachtgeld G. P. J. Luyte, laatst pakhuism. te Panaroekan; tot 2den commies op het resid.-kantoor te Serang, dc ambte naar op non-activiteit G. F. Doeve, laatst commies op het resid.-kantoor te liezoeki. Bjj het binnenl. bestuur op dc bezittingen builen Java en Madura: tot controleur 1' kl., A. W. P. Verkerk Pistorius en de controleur 2' kl. jhr. A. II. van der Does de Bye; tot controleur 2' kl., de ambtenaren ter beschikking 11. G. Rookmaker en J. L. A. Ruyssenaers. Afgezet: als advo caat en procureur bij den raad van justitie te Samarang, mr. G. Ph. K. Winckel. Door den directeur van binnenl. bestuur is benoemd: tol opzigter 3« kl. bij het boschwezen op Java en Madura, B. N. Meelhuysen, klerk op hel assist.-resid.-kantoor te Modjokcrto. Door den directeur van onderwijs, «eredienst en nijverheid zijn benoemd: tot 2de" hulponderw. aan de openb. 4C lagere school te Batavia. J. C. Ejshont, thans hulponderw. aan de openb. 1' lagere school te Djokdjokarta; tot hulponderw.: aan de openb. lagere school te Toeban (resid. Rembang), J. van Heek; aan de openb. lc lagere school te Djokdjokarta, J. Wcsterbeck; tot 4de" hulponderw. aan dc openb. 3» lagere school te Samarang, A. C. J. Fournier, onderw. voor de Indische dienst, onlangs uit Nederland aangekomentot 3deD hulponderw. aan de openb. 1" lagere school te Samarang, A. lloose, onderw. voor de Indische dienst, onlangs uil Nederland aangekomen. Goedgekeurd: dat door den directeur van binnenl. bestuur, gedurende de maand Maart 1873, bij het binnenl. bestuur op de bezittingen builen Java en Madura zijn geplaatst: in dc resid. Riouw en onderhoorigheden, de benoemde controleurs 2e kl. jhr. A. II. V3n der Does de Bye en A. J. liaaxman; in de resid. Zuider- Oosterafd. j van Borneo, de ambtenaar ter beschikking K. L. Fisher. Departement ran oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, dc gewezen klerk bij de railit. administr. G. P. J. F. Menie, en de 1luit. der inlaut. J. C. Bicker. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den onder-intendant 2' kl. bij de milit. administr. II. W. J. Valois; aan den lp" luit. der genie J. T. Kanncman; aan den magazijnm. der genie 2' kl. II. G. Frcriks, en aan den luit.-kolonel der artillerie C. M. J. W. Rijken. Be noemd: tot lid der directie van het militair weduwen- en wcczenfonds, de kolonel der artillerie E. 11. W. Ubbens. Bevorderd: hij hel wapen der infan terie: tol kapt., dc 1" luitt. A. A. G. J. de Jongh en G. J. Stolp; tol i5lrn klit., de 2e luitt. R. G. J. Sutherland en L. C. .Piekkarl; bij het wapen der artillerie: tot majoor, de kapt. 1). de Graaff. Departement ran marine. Ontslagen: op verzoek, eervol, de machinist leerling 2e kl. bij de gouv.-marine J. 11. Daiimen. Benoemd: tot lslrn machi nist bij de gouv.-marine, J. P. Graat, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot 2dcn machinist bij de gouv.-marine, dc machinist 3e kl. bij de Kon. Ned. marine K. Mulder. Belast: met de waarneming der betrekking van gezaghebber 2' kl. bij de gouv.-marinede gewezen gezaghebber bij ge noemden tak van dienst I'. van der Leeuw, niet bepaling dat hem het bevel over den gouvernements-stoomer Boni zal worden opgedragen. BERLIJN. 12 Junij. Naar men zegt, zou dc bondsraad en de rijksdag de wetsontwerpen lot invoering der rijks-constitutie in Elzas-Lotharingcn goed keuren. De voornaamste bepalingen zijn: Elzas-Lotharingen kiest 15 afge vaardigden voor den rijksdag; ingezetenen die verklaarden Franschen te willen blijven, maar het land niet verlaten hebben, zijn niet stemgeregligd noch verkiesbaar, totdat zij die verklaring formeel hebben teruggenomen. VERSAILLES, 12 Junij. In de nationale vergadering las de lieer Buffet een brief van den minister van oorlog en een brief van Ladmirault, waarbij zij autorisatie vragen om Ranc te vervolgen, wegens deelneming aan de Commune en aanslag op de regering. In den brief van Ladmirault wordt gezegd, dat Ranc het ecnig lid der Commune is, die, hoewel ernstig gecom promitteerd, niet werd vervolgd. Tevens werden de decreten opgesomd, die Ranc, tijdens de Commune, ondertcekend heelt. De vergadering besloot Zaturdag eene commissie te benoemen, om hel verzoek tot autorisatie te onderzoeken. LONDEN, 12 Junij. Keizerin Eugenia is naar Oslende vertrokken. Tusschen de aannemers en de timmermansbazen is een twist ontstaan, die een groole werkstaking doet vrcezen. PARIJS, 13 Junij. In de vergadering van den hoogen raad van koop handel beeft de heer Ozenne een historisch overzigt van de vraagstukken betreffende de tarieven van in- en uitgaande regten en onderhandelingen over handelstractalen voorgelezen. Er is sprake van intrekking van het ontwerp van wet tot het heffen van belasting op de grondstoffenen van dc verlen ging van den duur der werking van de bestaande traclatiën van 1877. De raad zal eiken dag bijeenkomen. BRUSSEL, 13 Junij. De nationale bank heeft haar disconto van 5% tot 6 pCt. verhoogd. HAMBURG, 12 Junij. In het faillissement van de firma Wicbe C*. be draagt het passief 779,807 rijksmark. De Internationale bank, schuldeischc- res voor 75000 rth is gedekt. BAYONNE, II Junij. liet bevestigt zich dat dc heer Becerra, oud-minister, bij zijne aankomst in Spanje door de Carlisten gevangen genomen en onder bewaring naar Penaplala gevoerd is. MADRID, 12 Junij. Ongedisciplineerde soldaten hebben te Murviedro een luitenant-kolonel vermoord. Castelar blijft deelnemen aan de zittingen der corlcs. PERPIGNAN, 12 Junij. Er bestaat vrees voor eene manifestatie. Uit Vicli is een bataillon aangekomen, dat zijne officieren heeft verdreven. Dc Carlisten gaan en komen zonder verontrust te worden. ISGEZOSIDEIV. Als middel om paarden, die zich bij liet beslaan angstig of weerbarstig toonen. uitermate handelbaar te maken, gaf de Pharmaceulische Zeilung onlangs aan de hand om hun een doek, bevochtigd met geest van peterselie- olie, voor den neus te houden. Algemeen bekend is het. zegt dit blad, dat reukstoffen, die eene min of meer vei'doovende, anatiseerende, uitwer king hebben, zooals b. v. chloroform, aether en meer anderen, niet alleen tijdelijk gevoelloosheid voor lichaamssmart veroorzaken, maar ook tijdelijk vrees en angst benemen. Daarom mag men het bevreemdend noemen, dal, als het er op aankomt om dieren zoo veel mogelijk onbeweeglijk te doen zijn, men niet liever zijne toevlucht neemt tot dergelijke middelen, dan lol gewone dwangmiddelen. Deze laatste toch, behalve dat zij meestal pijn veroorzaken, zijn juist geschikt om den angst van b. v. het paard voor het hoefbeslag in hooge male te vermeerderen en zeer zeker te bestendigenof zijne weerbarstigheid gedurende die behandeling dieper wortel te doen schie ten; terwijl een middel, dat hem schier ongemerkt de gevreesde operatie doet ondergaan, geheel berekend is om hem allen angst te benemen, wan neer later die kunstbewerking moet herhaald worden. Ongeveer 2 drachmen van bedoelde olie zijn voldoende voor elk paard doch het is aan te raden dat de persoon, die liet den doek, een gewone zakdoek is daartoe geschikt, voor den neus zal houden, zich ook de han den met enkele druppels van dit vocht inwrijve. Tot hier de berichtgever. Wij veroorloven ons eene aanmerking. Hoezeer we instemmen met de poging om ook hier het lijden legen te gaan of te voorkomen, toeh kunnen we niet zwijgen van de schaduwzijde, die het verdooven van het gevoel bij het weerbarstig of angstig paard kan aanbie den. Zoo we alleen met goede kundige hoefsmids te doen hadden, dan voorzeker kan men het middel slechts billijken en aanprijzen; doch voor het geval dat de werkman (zooals maar al te vaak plaats heeft) onervaren en onhandig is, dan sleept de tijdelijke ongevoeligheid van zijn slachtoflcr des te grooler lijden met zich voor de toekomst. Deskundigen en belanghebbenden zullen wijs doen deze zaak ernstig ter harte te nemen en van alle zijden te onderzoeken. A H A U EM K-Ni IEU H fi. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCIIE IIOOGESCIIOOL. Den 13J,n Junij de liecrcn R. F. L. van Alpben, geboren te Rjocjocarla, en D. van llogendorp, geboren te 'sGravenhage, beiden in dc regten, nut stellingen. -

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3