LËIDSCHE COURANT. IH73. VRIJDAG 13 JUNIJ. N'°. 137. ST ADS-BE RICH TEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaart ƒ3.—franco p.p. f 3.501 met het Ferslag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Hei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cent». De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeck, frankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuidholland, van den 21s"° Augustus 1831 Provinciaalblad n". 110); Doen te welen, dat ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den Isu-o ,|iei. maand. n°. 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwin ning van Waterloo, ditmaal op Zondag den 15^° dezer maand, zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 12 Juni 1873. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de Provincie Znidhol- Iand, van den 20',en Januari jl. [Provinciaal-Bladn®. 9)houdende uitnoodiging om, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den 16(lcn November 1820, n°. 81, door de Districts-com missie tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Ne derlanden zal worden gehoudendoen te weten datingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, met geslotene bussen, op Maandag en Dinsdagdeu 1 Glerl en 1 "i1en Juni aanstaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbe- krompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersleuning der instellingwelke zij- zoo zeer behoeftmaar gelooven tevens dat de bestem ming van de opbrengst dier Collecte reeds eene. goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen en heslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was, onder vinden het steeds, dat te hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost-en West- Indische bezittingenveteranen van 40jarigen dienst,.genieten nu reeds, of heb ben althans hel vooruitzicht te genieten, van hëtgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tol leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat welc het, dat, zoo hij werkelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met liet doel om Hoor toelage, hoven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlnndsrhe volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleencn, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal hlijve aanwij zen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan hel werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houden, het doen zien, dat deze roepstem niet te ver geefs ook tol Leidens ingezetenen werd gebracht Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER. Burgemeester. Leiden, 12 Juni 1873. E. KIST, Secretaris. Ter Gemeente-Secretarie is, tegen betaling van 60 Cents, in druk ver krijgbaar de nieuwe ontwerp Aïgemeene-Polilieverordening, met bijbehoorende memorie van toelichting. HIM M KM LAM! )S()i I li 131 )Ii IC. TK.\ LEIDEN, 12 Jimij. "In verband met de tbans geopende inschrijving voor den spoorweg Leiden—Woerdenzal aanstaanden Maandag avond in de stads-gehoorzaal -eene meeling worden gehouden ter bespreking van deze voor Leiden en de Rijnstreek zoo belangrijke zaak. De concessionarissen zullen alsdan eenige mededeelingen doen omtrent deze onderneming in liet algemeen en over de plannen van aanleg, alsmede omtrent de vermoedelijke uitkomsten der exploitatie, en voorts bereid zijn omtrent een en ander de verlangd wor dende inlichtingen te geven. Ofschoon de hoogc waarde eener aansluiting aan hel groole spoorwegnet hier steeds erkend werd, blijkbaar uit de teleur stelling. die het mislukken van vroeger gevormde plannen algemeen verwekte, is hel houden dezer bijeenkomst gansch nipt overbodig te achten, en mag men daarvan gunstige gevolgen verwachten. Vooral wat betreft de kosten van aanleg en de wijze van exploitatie en hare vermoedelijke uitkomsten, kan op die wijze voor belangstellenden veel lot klaarheid gebragt worden, en misschien enkele bezwaren, waar die moglen bestaan, weggenomen wor- den, hetgeen lë meer van belang is, daar in deze eene aigemeene zamen- werking onmisbaar is. Wij vermeenen daarom bij deze aankondiging het publiek dringend te mogen aansporen deze bijeenkomst bij te wonen. Waar het een zoo groot belang geldt, zou het te bejammeren zijn dat men.zich onverschillig loonde. Heden morgen is uit het akademisch ziekenhuis een persoon, wiens geestvermogens eenigzins gekrenkt waren, door uit een raam te springen, ontsnapt. Aan de Oude Vest gekomen, sprong hjj in het water, maar hij werd gered en naar zijn vorig verblijf leruggebragt. i Uitslag der verkiezingen van leden voor de tweede kamer der staten- generaal. (Vervolg). Appingadam. Uitgebragt 1232 geldige stemmen. Gekozen de heer dr. R. Westerboff, aftr. lid, met 939 stemmen. De heer d'. A. Kuyper verkreeg 275 stemmen. Dockam. Uitgebragt 1783 stemmen Herstemming tusschen den heer mr. B. I'. baron van Harinxma thoe Slooten, die 666, en mr. L. W. C. Keuche- nius, die 639 stemmen bekwam. De heer W. Reilingh Dz. verkreeg 478 stemmen. Utrecht. Uitgebragt 1607 stemmen. Van onwaarde 19. Herstemming tue- schen de lih. mr. E. du Marchie van Voorthuyzen, aftr. lid, die 715 stem men, en mr. J. Messchert van Vollenhoven,, die 574 stemmen verkreeg. De heer m'. J. G. de Bruyn verkreeg 266 stemmen, prof. G. W. Vreede 11, en de heer Lodewijk Mulder 10 stemmen. 's Grarenhage. (Periodieke aftreding). Uitgebragt 1398 stemmen. Van onwaarde 10. Gekozen de heer m'. R. J. graaf Schimmelpenninckmet 744 stemmen. De heer jhr. mr. J. K. J. de Jonge verkreeg 561 stemmen, de heer J. Esser 62, en de heer mr. W. baron van Goltstein 13. Middelburg. Uitgebragt 1763 stemmen. Gekozen de heer mr. D. van Eek, aftr. lid. met 1029 stemmen. Jh'. J. L. de Jonge verkreeg 718 stemmen. Zierikzce. Uitgebragt 1000 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 501. Gekozen de heer J. J. van Kerkwijk, aftr. lid, met 738 stemmen. De bh. jhr. J. L. de Jonge verkreeg 234 en jhr. van Tets van Goudriaan 22 stemmen. IIoermönd. Uitgebragt 1742 stemmen. Volstrekte meerderheid 857. Ge kozen de heer mr. J. Lambrechts. met 864 stemmen. De heer mr. K. Cor nells verkreeg 4"0 en de heer jhr. mr. L. Michiels van Kessenich 367 stemmen. De minister van financiën heeft ter kennis van hel algemeen gebragt, dat volgens mededeeling van het muntcollegie nu en dan valsche rijksdaal ders van verschillende jaartallen in de circulatie worden aangehouden, welke op zeer bedriegelijke wijze de echte nabootsen, en waarschuwt uit dien hoofde, met verwijzing naar art. 21 der wet van 26 Nov. 1847, een ieder voor de schade, die hij zich door aanneming van zoodanige stukken zou berokkenen. De hier bedoelde valsche stukken zijn van echte te onder scheiden: door dat hun gewigt ongeveer drie lot vjjf wigtjes (grammen) minder is dan van de echte rijksdaalders (25 grammen) door dat de letters van het randschrift «God zij met ons" in vorm eenigzins afwijken van die der echte stukken, en door dat zij, na eenige circulatie en daardoor ver- oorzaakre afslijting der oppervlakkige verzilvering, ter weerszijden de kleur van rood koper en op den rand de kleur van geel koper vertooneii. Bjj sommige dier stukken is het op den rand zigtbaar dat de beeld- en wapen- zijden als dunne plaatjes op eene dikkere plaat zijn vastgehecht. Blijkens bij de regering ontvangen mededeeling zijn de telegraaf lijnen in Siberië door zware overstroomingen gestoord, liet verkeer met China en Japan kan dus thans alleen over deu zuidelijken weg. dien over Engelscb Indië en Singapore, worden gevoerd. Bij de tweede kamer is ingekomen een wets-ontwerp houdende bepaling, dat de aril. I en 2 der wet van 4 April 1870, tot wijziging en aanvulling der wetten omtrent de heffing en verzekering der in- en uitgaande regten en accijnsenvan kracht zullen blijven tot 31 December 1876. Een nieuwe termijn van drie jaren wordt voorgesteld en schijnt, zegt de regering, hij de verkregen ondervinding, niet te lang. als men de regeling van zoo vele onderwerpen, die bij de herziening der aigemeene wel in aanmerking komen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1