BUITEN LA N DSC M E BE R1GTE N PEK TELEGRAAF. zeud vertrek stond de oven, waarin het alliage van rood koper, tin en zink, lot een gewigt van 1500 kilogram, tot gloeihitte werd gebragt, om, nadat het de vereischte temperatuur had bekomenin een diepen zoogenaamden lepel te worden overgegoten en gedekt met glocijend houtskool naar de gietplaats te worden vervoerd. Daar aangekomen werd de lepel opgeheschen, de houtskool van het metaal afgeschept, een oogenblik van spanning volgde en eensklaps vloeide de ziedende massa, snel maar zeker, bedwongen door de handen van eivaren werklieden, in den vorm en vulde deze geheel, niets achterlatende dan ontwijkende damp en gassen. De openingen in de kuil werden nu ijlings gedigt en het'metaal verder rustig aan den schoot der aarde toevertrouwd, waar het binnen weinige dagen, en te oordeelen naar de wijze waarop het gegoten werd, met het beste succes, uit zijn verstij vend omhulsel koel, maar in schooner en edeler vorm zal le voorschijn tre den, ten sieraad van Brielle en tot eer van.den ontwerper en van de uit voerders en hun werklieden, welke laatsten door hun kalmte aan vlugheid gepaard op alle aanwezigen een hoogst gunstigen indruk- maakten. Het gegoten beeld is 2 meter lang. Afzonderlijk zijn gegoten de regter- arm, waarvan de hand zeewaarts zal wijzen en het vaandel, dat de nimf in de andere hand opwaarts zal dragen. Voorzoover de bewerking van het beeld betreft zal deze de voorgenomen onthulling van hel monument op 2 Sep tember a. s. niet in den weg staan. E A tl E L A lt. LONDEN6 Junij. De prins van Wales heeft Woensdag 11. te Wigan een nieuw gebouwd gasthuis plegtig voor geopend verklaard, hetwelk aldaar, het middenpunt van een steenkolen-district, is opgerigt, met het oog op de vele rampen, die in steenkolenmijnen voorvallen. - Bij het dep. van koophandel is eene bekendmaking ontvangen van het koloniaal bestuur aan de Westkust van Afrika, waarbij, uit aanmerking van den oorlog met de Ashantijnen, de uitvoer van wapenen, ammunitie en alle soort van oorlogsmaterieelzonder bijzondere vergunning van het be stuur, wordt verboden. Tot dusver werden de Ashantijnen door Engelsche huizen van wapenen voorzienwaarmede zij thans Engeland zelf bestrijden. De Poll Mali Gaz. deelt een manifest mede van de ex-keizerin Eugenie aan de Fransche natie, dat binnen kort zou worden uitgevaardigd, maar, ofschoon het uit eene goede bron was ontvangen,, wil het blad voor de echtheid niet instaan. Het stuk heeft ten doel, een beroep op de Fransche ndtie te doen ten gunste van den keizerlijken prins. De keizerin vertrouwt dat de natie steeds in gedachtenis zal houden dat. de Napoleons Frankrijk's naam over den geheelen aardbol hebben beroemd gemaakt, en dat de jeug dige prins van zijn vader het verlangen heeft overgeërfd Frankrijk gelukkig, voorspoedig en geëerd te zien. Volgens berigten te Queenstown aangebragt, heeft er op 22 Mei te Washington, in Jowa, een verschrikkelijke windhoos gewoed. Huizen, boomen en menschen werden er door weggeslingerd tot op mijlen afslands. Vele menschen werden gedood en een groot aantal gewond. De hoos liep met eene snelheid van 20 mijlen per uur. FRANKRIJK. lil de Assemblee nat.waarvan voor eenigen tijd de tegenwoordige ministers Batbie en de la Bouillerie mede-oprigters waren, en hetwelk thans nog geacht wordt den geest uit te drukken der tegenwoordige regering, leest men het volgende: Wjj hebben reeds vroeger op de betreurenswaar dige taktiek der republikeinsche drukpers gewezenwelke zich op de bui- tenlandsche dagbladen beroept ter goedkeuring of ter afkeuring der politiek van Frankrijk. Voor de uitvallen van zekere Engelsche, Duitsche en Ita- liaansche dagbladen tegen de conservative meerderheid der nationale verga dering kunnen verschillende beweegredenen worden aangevoerd. Men heeft het er altijd vöor gehouden dat de heer Thiers ten nutte der dagbladen een ruim gebruik van de geheime fondsen heeft gemaakt, en de buitenlandsche dagbladen zijn niet ontoegankelijk voor dergelijke invloeden. Vele artikelen tot verheerlijking van den heer Thiers en tot beschimping van de conser vative meerderheid der nationale vergadering kwamen uit het kabinet van den heer Barthélémy St. Hilaire. Dit is eene eerste beweegreden. Eene tweede is de volgende. De buitenlandsche pers is grootendeels in de handen van protestanten, joden en vrijdenkers, die in Europa een hardnekkigen strijd voeren tegen de conservative politiek en vooral tegen hel katholicis- mus. Zij zijn de toejuiehers en handlangers van de in Duitschland, Italië en Zwitserland tegen de katholieke kerk opgezette vervolging Hel is dus niet te verwonderen dat deze door protestanten en joden geredigeerde bla den de heftigste aanvallen rigten tegen de meerderheid in ons parlement, welke de conservative belangen verdedigt, de vrijheid der katholieke instel lingen handhaaft, het gebed niet versmaadt en zich zelfs niet schaamt, zich te mengen onder de geloovigen, die ter bedevaart opgaan. De heer Thiers, de scepticus, de bondgenoot der radicalen, wekt de sympathie op van deze geheele pers, die zeer verrast en zeer verstoord was over den val van den voormaligen president. Maar deze verrassing der bui tenlandsche pers bewijst dat zij in het geheel niet op de hoogte is van Frankrijks toestand; zij verbeeldt zich dat Frankrijk nog altoos aan de philosophie der achttiende eeuw verslaafd is. waardoor een dozijn regerin gen zijn omvergeworpen en een dozijn grondwetten zijn vervaardigd; hel buitenland verkeert in de meening dat wij nog altoos de natie zijn van Vóltaire en Kousseau. Het buitenland dwaalt echter, wanneer het ons naar onze republikeinsche pers beoordeelt, eene pers geheel onbekend met de levensvoorwaarden der moderne maatschappijwelke alleen gevestigd kan blijven door de grondslagen der sociale orde, het religieuse en politieke ge zag in den staat even als in het familieleven en hl de werkplaats in het oog te houden. Sedert 30 jaren is er in Frankrijk een terugkeer op te mer ken tot onze nationale en godsdienstige overleveringen, een herleven van het geloof, eene verstandelijke wedergeboorte, welke een nieuw leven aan de historische studiën en aan de kerk gegeven heeftvele vooroordeelen en veel onkunde zijn verdwenen. Het is de pligt der regering deze godsdien stige, maatschappelijke, zedelijke en staatkundige wedergeboorte te onder steunen; de heer Thiers heeft dien pligt verzaakt. Hij verkoos liever te regeren en te vallen, gemeene zaak makende met de revolutie; zijnen steun zoekende bij de revolutionairen, van den heer Barthélémy St. Hilaire tol Gambetta en Ranc. wier bondgenootschap hij hooger achtte dan den steun der conservative meerderheid. De buitenlandsche revolutionaire drukpers maakt gemeene zaak met den heer Thiers en met de revolutionaire drukpers van Frankrijk tegen onze nationale vergadering. Hierin ligt de verklaring van het welgevallen, waar mede de nog aan den heer Thiers verknochte Parijsche dagbladen en de radicale organen de uitvallen der vreemde dagbladen tegen de conservative meerderheid der nationale vergadering vermelden. Volgens den Corsaireheeft de regering het besluit genomen om in Julij op te roepen de kiezers van Guadeloupe en de Haute-Garonne, ten einde afgevaardigden te benoemen voor de nationale vergadering. Er zijn boven dien nog drie plaatsen in de kamer vacant, nl. voor de departementen Aube, Puy-de-Döme en Loire, die vooreerst niet aangevuld zullen worden. De receptie van den heer Littré als lid der Fransche akademie heeft Donderdag plaats gehad. IFANJE. Volgens berigten uit Madrid werd het constitueren van de cortes nog tegengehouden door het onderzoek der bezwaren tegen vele verkiezingen ingebragt. Dit was het geval met niet minder dan 227 verkiezingen. Voor alsnog waren de banken der regterzijde geheel ledig, daar de conservative algevaardigden nog niet verschenen waren. Men verwachtte dal de meesten hunner in het geheel niet zouden opkomen. De linkerzijde daarentegen was digt bezet, en in het centrum had de fractie plaats genomen, die voorloopig haar punt van vereeniging gevonden had in de bestrijding van het voorstel om het mandaat van afgevaardigde onvereenigbaar te verklaren met de waarneming van eenig openbaar ambt. Men heeft berigt ontvangen van een gevecht op Cuba, waarbij 19 Span jaarden en 74 opstandelingen zouden gesneuveld zijn. DII1T8CHLAND. De. schach van Perzië vertrekt van hier naar Wiesbaden, waar hij eenige dagen denkt te vertoeven, en vervolgens over Brussel naar Londen, waar hij den 18d'n Junij zal aankomen. Zeven Britsche oorlogsschepen, waaronder vier pantserschepen, zullen hem naar Engeland geleiden. Te Brussel zal hij door sir Henry Rawlinson, te Dover door den prins van Wales ontvangen worden. Te Londen zal hij zijnen intrek in het paleis van Buckingham nemen. Volgens berigt uit Straatsburg is aldaar den 4de° Junij het eerste ge deelte van bet vijfde milliard der oorlogs-schadevergoeding betaald, ten be drage van 112 millioen in goud en zilver en 69 millioen in wissels. Naar men uit Aken meldt verwacht men daar versterking van het garnizoen met cavalerieomzoo noodigongeregeldheden tegen te gaan die uit de verdrijving der Redemptoristen konden voorlvloeijen. - Te Munsier baart veel opzien de verdwijning van dr. Cappenberg, hoogleeraar in de kerkelijke geschiedenis aldaar. Reeds ongeveer drie weken geleden is hij op een middag eene wandeling gaan doen en niet teruggeko men, terwijl alle mogelijke nasporingen tot nog toe vruchteloos zijn gebleven. VERSAILLES, 6 Juni. In de nationale vergadering hebben de heeren Magne, Goulard en Say de benoemingen verdedigd door het ministerie van financiën gedaan. Zij toonden de wettigheid daarvan aan. Na eenige dis cussie werd tot de orde van den dag overgegaan. De vice-president Vitet en de afgevaardigde Legge zijn overleden. Na discussie wordt met 440 tegen 206 stemmen besloten over te gaan tot behandeling van de artikelen der wet betrekking hebbende op de leden der algemeene raden, der arrondissementsraden en der gemeenteraden, die wei geren zekere functiën uit te oefenen. MADRID, 6 Junij. Er heerscht groote verontwaardiging in de Cortes en bij de bevolking wegens de wreedheden der Carlisten. Te Irun zijn 36 carabiniers gefusilleerd en 23 in de provincie Tarragone, ofschoon de rege ring niet een der gevangen Carlislische hoofden heeft doen fusilleren. Men geloolt dat de Cortes krachtige maatregelen zullen verordenen, al was het alleen om aan de verontwaardiging des volks een einde te maken. WEENEN, 6 Junij. De Neue Freie Presse bevat een telegram uit Berlijn, meldende dat. de Fransche gezant eene audiëntie verzocht bij den keizer tol overhandiging van zijne nieuwe geloofsbrieven van de Fransche regering. Op die audiëntie werden docr hem bevredigende verklaringen gegeven over de buitenlandsche politiek, vooral betreflende Italië. Bij de ontvangst van den Japanschen gezant wees de heer Andrassy er op, dat de ondervinding, welke hel gezantschap zou opdoen bjj het bezoeken van Westersche natiën, de overtuiging zou geven, dat de ingevoerde hervor mingen in Japan de verstandhouding tusschen Japan en de overige rijken steeds gunstiger zou doen worden. De lieer Andrassy dankte voor het groote aandeel, dat Japan in de wereld tentoonstelling had genomen. De gezant Iwakur betuigde zijne groote erkentelijkheid voor de voorko mende wijze, waarop de vertegenwoordigers van Japan waren ontvangen in alle kringen van Weenen. Hij riep de bemiddeling des heeren Andrassy in, opdat de keizer hem eene audiëntie zou verleenen MADRID, 6 Junij. De Gaceta zegt dat de regering hoopt bij magte te zijnmet de middelen welke de cortes voor haar hebben beschikbaar ge steld, in de behoeften der schatkist te voorzien. WASHINGTON, 6 Junij. De minister van financiën heeft gelast, dat den 6den September a. s. zal worden overgegaan tot de amortisatie vari twintig millioen dollars aan 5/20-er bonds, voornamelijk die welke zich in Europa bevinden. Deze aflossing zal bestreden worden met 15'A millioen van de schadeloosstelling door de scheidsregters van Genève ter zake van de Alabama aan de Unie toegekend, en geen beurs zal er door aangedaan worden. BAYONNE, 7 Junij. De lijding dat Irun door de Carlisten is bemagtigd, is onnaauwkeurig. Zij namen slechts Pont-Endaloza, gelegen op eenige kilometers afstand van eerstgenoemde plaats. AKABERIË-NIEIIW8. PROMOTIE AAN DE LEIDSCIiE HOOGESCHOOL. Den 7df" Junij de heer B. ten Broecke Hoekstra Jr.geboren te Amster dam in de regtenna openbare verdediging van zijn akademisch proef schrift: de policie-macht den burgemeester door de gemeente-wet opgedragen. PROGRAMA VAN RIJZIEKUITVOERINCIEN. Zomerzorg. Dingsdag 10 Junij, des avonds ten half zeven ure, direc tie H. Vóllmaii. Ie Afd. J. »La Procession"; Grande Marche, Clément; 2. Ouverture "Les Dragons de Villars", Maillart; 3. Souvenir de l'opérette "Les Brigands", d'Otïènbach, Clément; 4. "Laura-Valse", Chopin; 5. Fantai- sie de l'opéra »IJn Voyage en Chine", de Bazin, Leroux. 2e Afd. 6. Ouver ture "Iphigénie en Aulide", Chr. de Gluck; 7. «Mélange" sur des motifs de Mozart, Suppé; 8. Entr'acte N". 2 du drame «Rosamunde", Schubert; 9. Fan- taisie sur des motifs de l'opéra «Jérusalem", de Verdi, Dunkier; 10. Marche sur des motifs de «La Fille de Mme Angot", opéra comique de C. Lecocq. van Perck. Te Leiden ter Boekdrukkerij van' J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6