BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 9 Junij 3<S73, I\{). 333. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. LEIDEN, 7 Junij. In de maand Mei zijn binnen de gemeente Leiden geboren 111 kin- deren, als: 59 zoons en 52 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling geboorte. Overleden 108 personen, als: 17 mannen, 14 vrouwen, 45 zoons en 32 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 1. Gehuwd:48paren. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 88 tot 106 volwassen personen en 29 tot 43 kinderen. Victoria regia: Na op den 23en Januarij dezes jaars in een afdeeling van het groote bassin der Victoria-kas in den Leidschen Hortus gezaaid te zijn, ontkiemden enkele zaden reeds op den 24co Februarij daaraanvolgende, dus 32 dagen na de zaaijing. Dit is veel spoediger dan verleden jaar, toen de eerste pas 65 dagen na de zaaijing ontkiemden: wisselde de temperatuur, van het water toen echter af tusschen 70° en 80° Fah., nu werd die ge-' stadig p. m. 10° hooger gehouden. De sterkste plant werd den 27en Maart in het midden van het bassin ge plant, hetwelk in het vorige jaar pas den 13d" April plaats had. Toch is die plant in hare ontwikkeling thans (I Junij) bij die van het vorige jaar ten achteren. Had toen toch het grootste blad reeds een diameter van 1.01 meter, zoo bedraagt die nu nog slechts 70 centim. De oorzaak hiervan ligt echter alleen in het gestadig donkere weder, en het is, de zigtbare neiging van de plant om goed te gaan groeijen in aanmerking genomen, niet twij felachtig dat ze, blijft het nu maar goed zomerweder, spoedig haar schade zal inhalen. Hoogstens zal ze thans, in plaats van in het begin, mogelijk in het laatst van Julij gaan bloeijen. Deze achterlijkheid in den groei schijnt dit jaar algemeen bij deze plant opgemerkt te worden. Sempervirens De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. De acte voor middelbaar onderwijs is gisteren na afgelegd examen ver kregen door de heeren J. C. van Drutenvan Zaandam, voor Nederlandsehe taal- en letterkunde; J. C. F. Prikken, van Amersfoort, C. W. A. de Wael, van Rotterdam en J. M. Kickx van Amsterdam, allen >oor boekhouden. Afgewezen zijn 1 voor Fransch, 1 voor Duitsch en 1 voor boekhouden. Den 30,len Mei jl. zijn ter kennisse van het leger gebragt 'skonings besluiten van 26 Maart jl. houdende indeeling van een gedeelte van het leger in divisien en brigades, wijziging der bestaande militaire afdeelingen en instelling van linie- en stelling-kommandanten. De nieuwe regeling gaat uit van de noodzakelijkheid, om reeds in tijd van vrede het gedeelte van het leger, dat voor de dienst te velde bestemd is, in divisien en brigades in te deelen, de troepen aan te wijzen, bestemd tot het bezetten der verdedigingslinien, stellingen, vestingen en forten, die het hart van het land dekken, en zulks in afwachting eener nadere regeling van het vestingstelsel. Het veldleger bestaat uit de vier bataillons van het regiment grenadiers en jagers en van de acht overige regimenten inianterie, de vier veldesca- drons van de vier regimenten huzaren, de 14 batterijen en de 3 compag- niën transporttrein van het reg. veld-artillerie, de 4 batterijen van het reg. rijdende artillerie, de veld-compagnie van het corps pontonniers en de 2 eerste compagniën van het bataillon mineurs en sappeurs. Het veldleger wordt verdeeld in 4 divisien inianterie, elke van twee bri gades, eene reserve-brigade infanterie, eene reserve cavalerie en eene reserve artillerie. Het hoofdkwartier van de eerste divisie is gevestigd te 'sHage; dat der tweede, derde en vierde divisie respectivelijk te Amsterdam, 's Bosch en Arnhem. Elke brigade is ter sterkte v#n 4 bataillons infanterie, 2 esca- drons huzaren, 3 veldbatterijen en compagnie genietroepen. De reserve-brigade bestaat uit 4 bataillons van het reg. grenadiers en jagers; de reserve cavalerie uit 8 escadrons 3e en 4e reg. huzaren en de reserve artillerie uit 4 batterijen rijdende artillerie. Het bevel over eene divisie infanterie wordt gevoerd door een luit.-gene raal of door een generaal-majoor; dat over eene brigade infanterie door den kommandant van het regiment, waarvan de veldbataillons bij de bri gade zijn ingedeeld. In tijd van oorlog wordt de kommandant der brigade gevoegd bij den staf der infanterie. De escadrons, de batterijen en de detachementen mineurs en sappeurs, voor de division en brigades aangewezennemen zooveel mogelijk deel aan alle oefeningen dier divisien en brigades in de garnizoenen en legerplaatsen. Tot bezetting der verdedigingslinien, vestingen en forten, worden in de eerste plaats bestemd de 4 eerste compagnien van de depots der acht regi menten infanterie, de reserve-escadrons cavalerie, de 3 regimenten vesting artillerie, met uitzondering van de instructie-compagnie en die voor het torpedowezen, en de 3 laatste compagnien van de genietroepen, en wijders, zoolang niet uit de schutterijen in het ontbrekende kan worden voorzien veld-bataillons. Het rijk is verdeeld in 4 militaire afdeelingen, te weten: de ls,e, stand plaats 's Gravenhage, begrijpende: Zuidholland, Zeeland en Noordbrabant, bewesten de Donge en bezuiden den Amer; de 2d(, standplaats 's Hertogen bosch, begrijpende: Noordbrabant, beoosten de Donge en benoorden den Amer, en Limburg; de 3de, standplaats Arnhem, begrijpende: Gelderland, Overijssel, Friesland, Groningen en Drenthe; de 4de, standplaats Amsterdam, begrijpende: Noordholland en Utrecht Het bevel in die afdeelingen wordt gevoerd door de kommandanten der verschillende division. De nieuwe indeeling treedt met 1 Julij a.s. in werking. Uit Dordrecht men dat de uitvoering van het oratorium Elias, op den eersten dag van het muziekfeest van de maatschappij tol bevordering der toonkunst, uitmuntend is geslaagd. De heer "Carl Hill mogt ook hier weder nieuwe lauweren inoogsten. Ter vervulling der vacature bij de Ned. herv. gemeente te Haarlem ontstaan door het vertrek van dr. van Ronkel naar Amsterdam, en voort durende door het bedanken van ds. van Hoogenhuyze. van Steen wijk, is het volgende zestal opgemaakt: Rademaker, te Sncek; Krnyfl, te Velp; Rooze- meyer, te Middelburg, Smeding, te Nederhorst den Berg; Huet, te Dirks- land, en Verhoef!te Wissekerke. Door den gemeenteraad van Amsterdam is in zijile gisteren gehouden zitting met 22 tegen 7 stemmen aangenomen het door Burg. en Welh. ont worpen adres aan de eerste kamer, inhoudende het verzoek om de tusschen de regering en de Amsterdatnsche kanaalmaatschappij gesloten overeenkomst niet met hare goedkeuring te bekrachtigen. Te Alkmaar is eergisteren brand ontstaan in een pakhuis van de hh. Ansingh en Mesman, ten gevolge van het koken van'olie. Door spoedige hulp was men den brand weldra meester. Een der knechts heeft ernstige brandwonden bekomen. Uit het kamp bij Soesterberg meldt men aan de V. C.- De toestand van het alhier kamperende bataillon is, zoowel wat den geest der troepen als de legering betreft, uitmuntend. Dit is vooral aan de verbeterde weers gesteldheid toe te schrijven. Het kamp ziet er zeer net uit, vooral zijn de ofHcierstenten keurig, en maken zij met hunne kleine omheinde tuintjes met wit zand een goed effect. Ook het eten voor de -soldaten is beter dan in andere jaren, daar men nu gezorgd heeft, dat er ten minste geen zand in gevonden wordt. Wat de werkzaamheden betreft, deze zijn druk aan den gang en bestaan natuurlijk in grondwerken en het aanleggen van para lellen in overdekte loopgraven; men wil weder groote werken aanleggen, waarop de artillerie proeven zal nemen. Donderdag 11. is te Arnhem de algemeene vergadering gehouden van het Nederl. schoolverbond. Blijkens hel uitgebragt verslag is het getal der afdee lingen 73, dal der leden ongeveer 7300; onder de leden zijn 600 vrouwen. Na langdurige discussiën over eenige wijzigingen in de wet, kwam het be langrijke onderwerp >/de algemeene leerpligt" aan de orde. Met warmte werd het voorstel daartoe verdedigd, maar ook bestreden. 'De slotsom was dat werd aangenomen een voorstel der hoofdcommissie om op grond van art. 32 van hel algemeen reglement te benoemen eene commissie, die een grondig onderzoek zal instellenof invoering van wettelijke leerpligt noodig is en of de daartegen bestaande bezwaren van genoegzaam gewigt moeten worden geacht, om het schoolverbond terug te houden, die zaak te onder steunen. Het rapport dier commissie zal binnen een jaar uitgebragt worden. Voor het prov. geregtshof in Gelderland stond eergisteren te regt de vroegere surnumerair ten postkantore te Arnhem, beschuldigd o. a. van valschlieid in een authentiek geschrilt, van het als openbaar ambtenaar ver duisteren van gelden, van het als bewaarhouder wegnemen en verduisteren van papieren, van valschlieid als openbaar ambtenaar door het stellen van eene valsche handteekening, en van het zich desbewust bedienen van laatst gemeld sluk. Na het verhooren der getuigen, heeft het O. M. geeischt dat de beschuldigde schuldig verklaard worde aan bovengenoemde misdrijven, en dat hij zal worden veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 8 jaren en vijl geldboeten, elk van ƒ50 en één van ƒ40. Door de policie te Zwolle is, op het vermoeden van valschlieid, in be slag genomen een gulden voerende de beeldtenis van koning Willem II en en het jaartal 1847 en een rijksdaalder, met de beeldtenis van koning Wil lem III en het jaartal 1871. Beide stukken, uiterlijk het voorkomen van echte muntspeciën hebbende, zijn bij uitspraak van het muntcollegie ver klaard te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing van echte rijksmunt- speciën. Men meldt uit LeeuwardenBij de opening der inschrijvingsbilletten in de geldleening ten bedrage van 139,000, ten behoeve van de provincie Friesland, is gebleken, dat was ingeschreven voor niet minder dan ƒ464.000. Daarvan zijn aangenomen 74000 a 100TA, 7000 a 100% ƒ49000 a 100en ƒ9000 a 101 pCt. Door wijlen Bankje P. Bijlsma, dezer dagen te Winsum overleden, zijn, naar men verneemt, belangrijke sommen gelegateerd o. a. aan de armen der ib'akonie van de hervormde gemeente en der armvoogdij van het dorp Win sum ieder eene som van ƒ2000, om uit de renten daarvan jaarlijks eene extra-uitdeeling te doen aan de respectieve armen. De prijs der boter aan de waag alhier was: lc soort ƒ44.00, 2e soort 37.50, 3e soort (bittere) ƒ30.00, per ton. Onder Goirle, nabij Tilburg, is eergisteren een landbouwersknecht, op de heide werkzaam, door den bliksem getroffen. Hij was terstond dood. -- De tentoonstelling te Weenen is op den eersten Pinksterdag bezocht door 31548 personen, waarvan 23937 betalende, en op den tweeden dag door 85577 personen, waarvan 72883 betalende. Gedurende de maand Mei hebben 581,235 personen, waarvan 295,093 betalende, de tentoonstelling be zocht. Men heeft op een gemiddeld bezoek van 50000 personen daags ge durende de zomermaanden gerekend. 'sGRAVENHAGE, 7 Junij' Aan den heer E. Pesron is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Nederl. consul te Brest, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen goede diensten, en als zoodanig is benoemd de heer J. M. Kerros. buiten bezwaar van het rijk. Door Z. M. zijn benoemd: bij hel 4° reg. infanterie, tot l«l™ luit., de 2e luitt. Gheriex en Jessebeiden van het corps. De kapitein E. J. F. Franck, van het 5e reg. infanterie, is, op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de na volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne function zullen uitoefenen als volgt, te weten: de commies 3e kl. A. Franken, ten postkan- tore te Rotterdam; de commies S. van Delden, ten postkantore te Amster dam; de commies K. P. Rogier, ten spoorwegposlkanlore Amsterdam-Emmerik- Bentheim; de commies jlir. J. J. de Pesters, ten kantore van den inspecteur der posterijen te Utrecht en de surnumerair J. P. Th. van der Kemp, ten poslkantore te Oldenzaal. Z. M. de koning heeft heden middag bij- HD. broeder, Z. K. H. prins Hendrik, een bezoek afgelegd. Gisteren is alhier met gevolg aangekomen de markiezin van West- minster. De markiezin heeft op uitnoodiging van 11. M. de koningin haar intrek op het Huis ten Bosch genomen, waar zij tot aanstaanden Maandag zal verblijven. Volgens bij liet depart, van marine ontvangen berigt is het schroef- sloomsehip IVa ter geusonder bevel van den kapitein-luit. ter zee Bunnik, den 4den dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. Door de welwillendheid der heeren eigenaren daartoe in staat gesteld, waren er gislere.i namiddag een aantal bezoekers in de ruime werkplaatsen der fabriek van de firma L. J. Enthoven en C°. aanwezig, om getuigen te zijn van liet gieten der nimf, die te Brielle het monument zal sieren. Onder hen bevonden zich de heeren Lette, president; de Jagey, secretaris; de Kan ter en Hofstede, beiden leden dér hoofdcommissie voor het Brielsche menu- ment; kapitéin Sluiter, directeur', en luitenant van der Burgh, hoofdopziener van 's rijks geschutgieterij alhier; de heer Koelman,'ontwerper van het gc- denkleeken, een aantal heeren genoodigden en onderscheidene dames. In een der werkplaatsen was de kuil uitgegraven, waarin hel gloeijend metaal zou vloeijen, terwijl de vorm, genomen naar het door den heer Koel man zelf vervaardigde model, ih de groeve was bevestigd. In een aangren-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5