PER TELEGRAAF. nis gegeven werd van de oplreding der nieuwe regering, was van den vol genden inhoud: "In hare zilling van 24 dezer heelt de nationale vergade ring, de draagster van de souvereiniteit der nalie, hel door den heer Thiers j gevraagde ontslag verleend en het ambt en de waardigheid van president der Fransche republiek opgedragen aan den maarschalk Mac Mahon, hertog van Magenta. Ik haast mij deze gewigtige gebeurtenis ter uwer kennis le brengenmet de uitnoodiging daarvan mededeeling te doen bij de regering bij welke gij geaccrediteerd zijt. De regering, doordrongen van den wenscli om de goede betrekkingen met de vreemde mogendheden meer en meer be vestigd te zien, heeft daarenboven, gelijk zij reeds le kennen gegeven heeft, vast besloten den inwendigen vrede en de grondslagen der maatschappij te handhaven. Ik verzoek u namens de Fransche republiek te willen ver klaren, dat de Fransche regering den opregten wensch koestert de goede betrekkingen met de regering van te bestendigen en tevens vast be sloten heeft met al hare krachten werkzaam te zijn tot handhaving van den algemeenen vrede." De heer Target, die met een groepje van 15 afgevaardigden op 24 Mei de schaal naar de zijde der coalitie heeft doen overslaan, heeft een brief ge schreven aan den mairc in een der plaatsen van het departement Calvados, om zijne handelwijze te regtvaardigen. Ily geeft daarin te kennen, dat het niet in zijne bedoeling lag den president der republiek te verwijderen. Integendeel, hij wilde dezen aan het bestuur houden. Hij dacht alleen de ministers le kastijden. Het Joum. de Paris bevestigt thans dat het door eenige afgevaardig den der meerderheid opgevatte plan om het presidentschap voor 5 jaren aan maarschalk Mac-Mahon te doen opdragen opgegeven is. Die leden hebben begrepen dat de duur van het gouvernement door dergelijke bepaling zeer weinig verzekerd zou worden, en zich herinnerd, dat zij dezelfde, met vlaggen getooide, estrade, waarop zij in hunne jeugd de republiek zagen proclameren, weinige maanden later tot tooneel voor de afkondiging van het keizerrijk hadden zien strekken. Volgens een berigl uit Rome zou de heer de Broglie aan den heer de Corcellc bij een zeer vleijend schrijven den wensch hebben te kennen gege ven. dat hij de betrekking van ambassadeur bij den Paus mogl blijven bekleeden. Zekere Piquet, een der leden van het bestuur der Commune en als zoodanig tol 20 jarep dwangarbeid by verstek veroordeeld, is thans gevan gen genomen. DVITSCHLIIVD. De rijksdag is den 4Jen Junij weder bijeengekomen. Aan de orde was de tweede lezing van het wels-voorstel betreffende de invoering van het burgerljjk huwelijk en der registers van den burgerlijken stand. Nadat enkele afgevaardigden tegen en de afgevaardigde Volk namens de voorstel lers voor hel ontwerp het woord gevoerd hadden, is de zitting gesloten, daar te weinig afgevaardigden aanwezig waren om tot eene stemming over het eerste artikel te kunnen overgaan. Te oordeelen naar zekere verschijnselen, zegt de Hank- und Hand. Zeil., gaat de erkenning der nieuwe Fransche regering minder vlug van de hand dan velen aanvankelijk hadden verwacht. De houding, door de officiële dagbladen dezer dagen aangenomen, verdient daarbij wel in aanmerking te komen. Er blijkt niet overtuigend, dat de regering wantrouwen koestert en beducht is voor het niet naleven der vastgestelde bepalingen, maar dit schijnt zeker te zijn, dat de rigting, door het Fransche bewind ingeslagen, de vrees doet ontstaan, dat het welligt het middelpunt zou kunnen worden der ultramontaansche partij vait actie. Dit te verhinderen, is niet slechts van groot belang voor Duitschland, maar ook voor andere stalen, en in de eerste plaats is dit het geval voor Italië en ook voor Oostenrijk. Men ver zekert, dat de drie gemelde regeringen van gedachten wisselen over de vraag, hoe in deze aangelegenheid gemeenschappelijk moet worden gehandeld. lit een uitvoerig artikel over het protest der bisschoppen tegen de ker kelijke wetten zegt de Prov. Corr.: De bisschoppen kunnen niet verwach ten dat de regering op hunne memorie zal antwoorden. Er kan thans geene quaeslie zijn van nadere ophelderingen en onderhandelingenmaar alleen van krachtige uilvoering en handhaving der wetten. De voorbereid selen daartoe zijn terstond na de uitvaardiging gemaakt, en bij de deswege gegeven bevelen is uitdrukkelijk gezorgd dat ook ten aanzien van die bepa lingen, waarvan de uitvoering alleen aan de koninklijke overlieden toebe hoort, in het belang der kerk zooveel mogelijk een vertrouwelijk overleg met de kerkelijke overheden plaats hebbc. Hiervan zal de regering eerst dan afwijken, wanneer uit de handelwijs der bisschoppen blijkt, dat zij feitelijk afstand doen van de hun mogelijk gemaakte zorg voor de kerke lijke belangen. De regering weet zeer wel dat zij, wanneer de strijd van de zijde der kerk tot het uiterste gedreven wordt, de bisschoppen en priesters wel kan beletten hunne funcliëu uit le oefenen, maar niet zelve eenig kerkelijk ambt kan bezetten. Wilden de bisschoppen zich tegen die bepalingen der nieuwe wetten, welke in andere stalen door den Paus zelf erkend zijn, (eitelijk verzetten en daardoor de uitoefening van de kerkelijke dienst doen stilstaan, dan zouden zij en niet de regering voor dit laatste verantwoordelijk zijn. Het bevestigt zich dat de bedoelde memorie der bisschoppen is ter zijde gelegd. Te Keulen is eene algemeene vergadering van geestelijken en gedelegeerden van oud-katholieke gemeenten en vereenigingen gehouden, ten einde over te gaan tol de verkiezing van eenen bisschop der Duitsche oud-katholieken. Met bijna algemeene stemmen (77, waaronder 20 van geestelijken) is die waardigheid opgedragen aan den heer Joseph Hubert Reinkens, doctor en hoogleeraar der theologie te Brcslau. De gekozene is geboortig uit Burt- schcidt, bij Aken. Na zijne studiën bij de universiteit te Bonn te hebben volbragt, werd hij in September 1848 le Keulen lot priester gewijd. Ver volgens bij de theologische faculteit te Mttnchen gepromoveerd zijnde, ves tigde hij zich le Breslati als privaat-docent en werd later aldaar tot hoog leeraar in de godgeleerdheid benoemd. De Lcipziger universiteit benoemde hem honoris causa tot doctor in de wijsbegeerte. De Germania meldt, van den pachter der domeinen Böckler, bij Stet tin, berigt ontvangen te hebben, dat het lyk van zyn dochtertje gevonden is. Het was in eene schuur begraven en het, kind schijnt het slagtoffer van een moord geweest te zijn. Anna Böckler is ruim een jqpr geleden plot seling verdwenen en overal, tot in Polen en Rusland, zijn nasporingen in het werk gesteld bij de rondzwervende benden zigeuners, die men verdacht hield het kind geroofd te hebben. De gemalin van prins Lodcwijk van Hessen, prinses Alice van Enge land. is te Darmstadt van een zoon bevallen. Denzclfden dag viel haar zoontje, prins Frederik Willem, uit een der vensters van het paleis te Darmstadt, aan de gevolgen waarvan de jeugdige prins is overleden. RESLAJi». Het Dagblad van Moskau gewaagt thans niet meer van de annexatie van Chiwa, welke het vroeger gevorderd had, maar berigt dat de Russische troepen, na Chiwa ingenomen te hebben, terstond terug zullen keeren, te welken einde reeds depóts van levensmiddelen op onderscheidene plaatsen ge vestigd zijn. Om echter voor het vervolg Chiwa beter in toom te kunnen houdenzal Rusland op een geschikt punt eene vesting van eenigen omvang aanleggendie het des gevorderd voor de Russische strijdkrachten in Cen- traal-Azië mogelijk zou maken eenen veldtogt tegen Chiwa* met minder opoffering van tijd en geld te ondernemen dan ditmaal. Voor deze wapen plaats, welke aan Chiwa door voortdurende bedreiging ontzag inboezemen moet, wordt een punt in het delta van de Amu-Darja-rivier het meest ge schikt geoordeeld, ook omdat van daar uit de gemeenschap met Russisch Turkestan over het Arak-meir altijd verzekerd zou zijn. VERSAILLES, 5 Junij. Ingevolge de opmerkingen van den minister Magne, heeft de vergadering besloten niet le beraadslagen over de artikelen van het wets-ontwerp, waarbij de leeningen en contracten, door gemeenten gesloten ter bestrijding van de onkosten, door de Duitsche bezetting ver oorzaakt, worden vrijgesteld van zegelregten. Prins Napoleon is le Parijs aangekomen. FROSINONE, 4 Junij. Ratazzi is heden overleden. ROME. 5 Junij. In de kamer heeft de president het overlijden medege deeld van Ratazzi. Diens dood beschouwende als een feit van nationalen rouw, stelde hij voor de zitting le schorsen en voor den tijd van J5 dagen den standaard der kamer met rouwfloers te bekleeden. Ook de minister Lanza en andere sprekers betreurden het verlies van dezen staatsman. VERSAILLES,, 6 Junij. Heden avond hield president Mac Mahon zijne eerste receptie, die zeer talrijk was bezocht. Het corps diplomatique was bijna compleet; von Arnim ontbrak. Voorts waren tegenwoordig: de minis ters, alle afgevaardigden der meerderheid en eenige van het linkercentrum o.a. Target, de generaals der legers van Parijs en Versailles met hunne staven, de admiraals, zeer vele officieren van alle wapens, de prinsen van Orleans, de chefs van alle administraliënvele vertegenwoordigers van den groothandel, bankiers, geestelijken, conservatieve journalisten, regterlijke ambtenaren en zeer vele dames. PARIJS, C Junij. Eene Carlistische dépêche uit San-Jean de Luz van gis teren meldt dal Santa-Cruz zich van de stad en de vesting Irun heeft mees ter gemaakt. CARLSBAD, 6 Junij. Prins Adalbert van Pruissen is aan eene beroerte overleden. BAZEL5 Junij. De hier verschijnende Grenzpost meldt uit goede bron dat keizerin Eugenia in den loop van deze maand op het slot Arenenbcrg verwacht wordt. De bondsraad doet zijn best om Lanfrey als gezant van Frankrijk te behouden. VERSAILLES, 6 Mei. Het gerucht dat de heer Nigra aan den heer de Broglie eene nota zou hebben overhandigd, waarbij van de Fransche rege ring wordt gevraagd dat zij de gebeurde daadzaken in Italië erkent, is van allen grond ontbloot. Gehouden Vcrkooping van onroerende goederen, in liet Heeren-Logemenl aan den Burg, Vrijdag 6 Junij. Notaris P. Muller. ,Een perceel Warmoesland, in het Buitenwater, onder de gemeente Oegsl- geest, Sectie E, n°. 652. Kooper de heer M. Spcijcr. ƒ2850. Een partij Warmoesland met Schuur, in het Buitenwater, onder de gemeente. Oegst- geest, Sectie E, n<". 655, 656, 657, 660, 661 en 664. Kooper de heer P. J. Wijnnobel. ƒ4875. Een partij Warmoesland, in het Buitenwater, onder de gemeente Oegstgeest, Sectie E, n"*. 653 en 654. Kooper de heer C. Mechelsen, te Leiderdorp, ƒ3550.-Een partij Warmoesland, met drie Schuurtjes, in het Buitenwater, onder de gemeente Oegstgeest, Sectie E. n"®. 658, 659, 662 lot en met 665. Koopers de hh. M. en E. van der Bent, te Leiden en Oegstgeest. ƒ5560. Een partij Warmoesland, in den Zijllaan- cn Meijepolder, onder de gemeente Leiderdorp, Sectie A, n°*. 654 en 655. Kooper de heer dr. E. C. Buchner, te Amsterdam, ƒ5160, Een partij Weiland en Kade in den Munnikenpolder, onder de gemeente Leiderdorp, Sectie B, irs. 170, 171 en 178. Kooper de lieer mr. 1'. J. baron van Pal- landt, te Wassenaar, 9475. Een partij Weiland, in den Cronesteinschcn en Roomburgerpolder, onder de gemeente Soetcrwoude. Sectie A, nu®. 762 lot en met 765. Kooper de heer .1. C. Turton. ƒ8000. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in dc eerste helft der maand April door liet postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij i geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren, i Geadresseerd aan: mej. II. J. Arents, F. Best, J. Post, D. van Dijk. Wennekus, A. Okkus, J. 11. Doorenbosch voor Noorlander, M. Meims, A. C. Dirkse, allen te Amsterdam; Mensing, te Assen; 11. Vermeer, le Delll A. Muller, te 's Gravenliage; J. v. Duivenboden, te Katwijk-BinnenJ. Stcr- keman, niet vermeld; v. d. lleyden (2 stuks), Schuemie, iloogendam, Wilk, '"allen le Leiden; Slüfkenle Maassluis; P. NeuteboomF. Rutgers, beiden te Rotterdam G. Roos, te Zevenhuizen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3