LE1DSCHE COURANT. DONDERDAG 5 JUNIJ. ST ADS-BERICHT EN. 1 873. i\°. 130. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 sjaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Isibeck, Frankfort a. M., Berlijn Leipxig, Draden Bretlau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zürieh, St. Gallen, Genève en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4deo Mei 1872 (Gemeenteblad n\ lï); Doen te weten, dat tot het laten Inschrijven van nieuwe leer lingen voor «1© openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der 1* klassevoor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Hoommarkt voor die der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pie- terskerkstraat voor die der 2' klasse, voor meisjes, in hel schoolgebouw op de Breê- straat en wel van den 3d™ tot en met den 18d"> Juni e. k.dagelijks (de Zon dagen en Zaterdag den 14,|en Jnni uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANÜELER, Burgemeester. Leiden, 28 Mei 1873. E. KIST, Secretaris. 151NNliNL I)SCIJK BKHJGTlv N LEIDEN, 4 Junij. Bjj de heden gehouden openbare aanbesteding voor 300 wollen dekens, door dc Handelmaatschappij te Amsterdam, waren de minste inschrijvers de hoeren Jan Zuurdeeg en Zoon alhier, terwijl voor 125 dekens voor Wesl- Indië de heer H. J. van Wensen laagste inschrijver was. Men meldt ons uit 'sHage: Mcu verneemt uit goede bron dat de mi nister van justitie, op bepaald verlangen van Z. M. den koning, besloten heeft niet verder aan te dringen op het door hem gevraagd ontslag. Dien tengevolge blijft het ministerie compleet. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van de prov. staten van Zuidhollandhoofdkiesdistrict Soetermeer, ter vervanging van jhr. mr. J. L. C. van den Berch van Heemstede, is gekozen m'. J. G. Paiijn, officier van justitie bij de regtbank le Rotterdam. Uit het Weslland worden, naar men ons meldt, de nieuwe aardappe len bij kleine partijen verzonden, terwijl het vooruilzigt beslaat dat, even als het vervoer der aspersies grooler is geworden, de verzending der aard appelen weldra op uitgebreider schaal zal beginnen. Na eene zeer koude Meimaand heeft zich Junij gunstig ingesteld. De commissie voor het middelbaar onderwijs heeft gisteren een aan vang gemaakt met het examen voor mannelijke canilidalen Toegelaten werden de heeren: G. A. C. van Goor, van Breda, voor Hoogdtiitsche laai en letterkunde; II. Bokhorst, van Schiedam, voor boekhouden. Afgewezen zijn: 1 voor geschiedenis, 1 voor Engelsch en 2 voor boekhouden. Te minister van binnenlandsche zaken heeft nader bekend gemaakt -dat de commissiën. belast met het examineren van hen die eene acte van bevoegdheid als hulp-apotheker of als apotheker wenschen te verkrijgen zitting zullen houden te Amsterdam, niet op Maandag 16 Junij, maar op Maandag 23 Junij en volgende dagen. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- 'bragt dat op het rijkslelegraafkantoor te Amsterdam behoefte is aan adsistenten. ..Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan doen blijken door inzending aan het dep. van financiën van een eigenhandig op zegel geschreven adres met naauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. De minister van koloniën, in aanmerking nemende, dal het wensche- dijk kan zijn niet alleen in Nederl. Indië, maar ook in Nederland de gele genheid open te stellen om te worden opgeleid tol tolk voor de Chinesche taal in Nederl. Indië lieeit goedgevondenmet intrekking der resolutie van 15 Ang. 1870, vast le stollen de in dien zin gewijzigde voorwaarden, te verbinden aan de bjjdragen van staatswege voor de opleiding van tolken voor de Chinesche taal in Nederl. Indië. De minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid tot verzending van brieven, gedrukte stukken en monsters van koopwaren naar Nederl. Indië, door middel van het stoom schip van de maatschappij "Nederland" Prins Hendrikwaarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep op den l4,ltn Junij aanst. is bepaald. Daar het telkens gebeurt dat eene menigte brieven en verdere stukken te laat worden ontvan gen om met het stoomschip op het adres aangewezen te worden verzonden, schijnt hei niet overbodig de belanghebbenden in het algemeen eene tijdige ter post bezorging aan le bevelen. Men behoort in het oog te houden dat de brieven enz. den dag vóór liet vertrek van het stoomschip aan het Nieuwe Diep bchooren aangekomen te zjjn en dus, in verband met het ver trek op den 14d,n, uiterlijk in den avond van den 13d*», vermits de brieven maal in den nacht van den 13d™ op den 14d™ aan boord moet bezorgd zjjn. De brieven enz., die niet op lijd worden ontvangen, blijven aan het postkantoor den Helder tot aan het vertrek ecner volgende stoomboot be rusten, tenzij voor dit geval door de belanghebbenden op het adres eene andere wijze van verzending of terugzending aan hel kantoor van afzen ding is verzocht. Ten slotte wordt mede uitdrukkelijk herinnerd, dat al thans voor liet tegenwoordige met dc Ncderlandsche stoomschepen naar Indië gcenc brieven en verdere stukken worden verzenden dan voor de Nedcrlandsche bezittingen in den Indischen Archipel, en dus niet voor China, Japan, Australië inz.voor welke landen mede van tijd tot lyd ter verzending met de bovengemelde stoomschepen brieven ter post worden bezorgd. Het aantal adspiranten, dat zich dit jaar aangemeld heeft tot het afleg gen van examen om als kadet op de kon. mil. academie te Breda te worden geplaatst, bedraagt 38, en wel bij voorkeur bij de volgende wapens: bij het leger hier te lande: voor het wapen der artillerie 5, voor dat der genie 16; bij hel leger in Oosl-Indië: bij het wapen der infanterie 1, bij dat der ar tillerie 3 en bij de genie 13. Hel getal opengestelde plaatsen was 96. Blijkens het verslag uitgebragt in de jaarlijksche algemeene vergade ring der maatschappij van weldadigheid, te Amsterdam gehouden, is de gunstige verwachting betreffende den landbouw door de uitkomst overtrof fen. De zuivere winst bedraagt dan ook bijna ƒ12000. De veehouding heeft ƒ10200 opgebragt tegen een verlies van ruim ƒ2200 in 1871. Met de hout teelt is ook in 1872 door het dicpspitlen cn beplanten van land met eiken hout voortgegaan. De opbrengst bedraagt ƒ3200, tegen 2600 in 1874. De fabriekmatige arbeid en de beste wijze om dien zoodanig te regelen, dat hij zoo al geen winst, toch ook geen verlies geeft cn beantwoordt aan de billijke verwachting, dat dc meestal jeugdige werklieden iets leeren, wat hun op lateren leeftijd te pas komtkost voortdurend vele zorgen. De verschillende takken afzonderlijk nagaande, komt het verslag tot de slotsom, dat, hoewel de maatschappij tegen groote verliezen is gewaarborgd, het behalen van winst of dekking van alle uitgaven nog niet bereikt is, terwijl nog veel moet aangevuld of verbeterd worden, indien die fabriekmatige arbeid ten allen tijde en voor allen voorzien zal in de behoefte aan doelma tige werkverschaffing. Te Scheveningen is, onder voorzetting van den heer A. A. van Bcm- melen, eene buitengewone cn eene wetenschappelijke vergadering der Ncder landsche dierkundige vereeniging gehouden. Op de buitengewone vergadering werden de reglementen voor de bibliotheek en het tijdschrift vastgesteld. Als redacteuren van het laatste werden benoemd de hoogleeraren flarting, Selenka en van Ankum. Als ecrelid der vereeniging werd door het bestuur voorgesteld en door de leden aangenomen dr. T. C. Winkler le Haarlem. Behoudens vele belangrijke zaken werd o. a. door den heer Fr. P. L. Pollen mededeelnig gedaan van een plan tot oprigting van eenige aquaria en een zoölogisch laboratorium te Scheveningen. Hij vroeg het oordeel en, mogt dit gunstig zijn den zedelijken steun der vereeniging. De vereeniging erkende het zeer wenschelijke van het plan door den heer Pollen aangegeven en be loofde gaarne haren steun, voor zoover zijn plan betrekking heeft op de tol haar gebied behoorenden dieren. Op de wetenschappelijke vergadering werden bijdragen geleverd door prol. van Ankum, dr. Hoffmann, dr. Snellen van Vollenhovcn, prof. Selenka, de heeren Schepman, van Bcmmclen en .Ie Man. De vereeniging lelt reeds ruim 100 leden uit alle doelen des lands. De volgende algemeene vergadering zal worden gebonden te Leiden 15 November e. k. ,(/V. B.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1