»De Leidsche Pallas staat, gevest in 't heldenbloed, En tuigt, schoon eeuw aan eeuw haar wisselrond voltrekken, De glorie van Oranje en Leidens burgermoed!" De heer Jonckbloet zeide, dat hij reeds bij eene vorige gelegenheid zijne ingenomenheid met de Leidsche academie had betuigden hij achtte die ge bouwen noodzakelijk om de academie hare hooge roeping te doen vervullen. Hij hoopte vooral met het oog op hetgeen drie eeuwen geleden geschied is, dal de kamer bereid zou worden bevonden tot dat doel mede te werken en dat de kamer zich met het beginsel zou vereenigen van oprigting van een academiegebouw en de daarbij behoorende gebouwenhetzij als één ge heel, hetzij verdeeld in onder-afdeelingen als ééne groep. Spr. wenschte niet alleen dat die gebouwen doelmatig zullen zijn, maar dal zij een eeuwig durend monument van aesthetiek zullen zijn voor de regering die zc opwekt, zoowel als voor de natie, die ze wil gesticht zien. Spr. nam acte van de verklaring des ministers, dat hij geen definitief plan zal indienen, alvorens zij gehoord zijn, die moeten gehoord worden. Want het was niet alleen beweerd, maar het was een feit, dat de hoogleeraar in de natuurlijke his torie en de hoogleeraar in de zoölogie niet gehoord waren. Prof. Selenka had zich bij curatoren daarover beklaagd en prof. Schlegel werd verrast door een wets-onlwerp, waarmede hij niet bekend was, zoodat hij den tijd niet gehad heeft zijne bezwaren daartegen te doen kennen. Hij hoopte dat de minister zich door het //avant-projet" niet gebonden zal achten. Het ontwerp werd daarop aangenomen met algemeene stemmen. Bij de voortzetting van het notarieel examen zijn gisteren als candi- daat-notarissen toegelaten de hh. C. G. Boonzajer, van Gorinchem; W. S. Bosch, van Dordrecht, en J. H. Muller, van Waddinxveen. Heden is door de commissie toegelaten de heer van der WorfT, van Leiden. Naar men verneemt is eene Scheveningsche schuit, toebehoorende aan den reeder J. Taal, door eene stoomboot aangezeild en onmiddellijk gezon ken. Gelukkig is de bemanning nog kunnen worden gered; zij bevindt zich in Engeland. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. BELGIE. Te Jemappes heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een stoomketel in de pletterij van de hh. Demcrbes en C°. is gesprongen, 14 personen heb ben daarbij den dood gevonden. Een stuk ijzer van 300 kilogr. werd op een afstand van 300 meters geworpen. FRANHRIJ K. Door de Corr. Havas wordt medegedeeld: Het gerucht dat de uiterste reglerzijde eene interpellatie tol de regering zou rigten over hare betrek kingen met Italië is van allen grond ontbloot. Nadere informatien betref fende het voornemen om den president der republiek niet verantwoordelijk te verklaren en zijne magt voor vijf jaren te bevestigen houden in, dat in eenige parlementaire kringen daartoe het denkbeeld wel geopperd, maar nog niet in bepaalde overweging genomen is. Er bestaat geen plan om, althans aanvankelijk, een voorstel in dien zin aan de kamer te doen. De regering en de meerderheid schijnen tot het vaste besluit gekomen te.zijn om zich voor de tegenwoordige zitting der vergadering tot het budget te bepalen, en verder de gemeentewet en eenige wels-ontwerpen tot verzeke ring van den geregelden gang van zaken af te doen. De kieswet en alle constitutionele wels-ontwerpen zouden dan tot aan de winterzitting worden aangehouden. SPANJE. Berigten uit Barcelona melden dat aldaar eene volksdemonstratie tegen den alcalde had plaats gehad, dewijl deze eenige personen voor eene af koopsom van de dienst bij den landstorm had vrijgesteld. De generaal Velarde had een deel van zijne troepen ter versterking aan den generaal Nouvillas gezonden; hij vervolgde Tristany en trok naar Calaf. De Carlisten hielden Manresa naauw ingesloten. Te Toledo was eene Carlislische za- menzwering ontdekt, ten gevolge waarvan een aantal personen in hechtenis genomen waren. Van de zijde der Carlisten wordt gemeld dat de gevangen genomene ko lonels Navarro en Arzellana tegen de belofte van nooit weder de wapenen tegen Karei VII te voeren zijn vrijgelaten; drie gevangen genomen artillerie officieren hebben zich aan don Carlos onderworpen. -- Den generaal Nouvillas zou men gaarne als opperbevelhebber der rege ringstroepen ontslaan, wegens zijne werkeloosheid, maar men kan niemand ouder de republikeinen aanwijzen in staat hem te vervangen. Z W ITSERL AND. Het Journal de Genère maakt een wetsontwerp openbaar, betreflende de regeling van de katholieke eeredienst. Volgens dit ontwerp wordt het kanton Genève in parochiën verdeeld. Elke parochie benoemt zoowel den pastoor als de leden der commissie met administrative macht bekleed. De door de pastoors af te leggen eed is gelijkluidend aan den legenwoordigen. Aan hel hoofd der gezamenlijke geestelijkheid staat een opperste raad, uit twintig leeken en vijf geestelijken (bij algemeene verkiezing benoemd) za- mengesteld. De raad van state heeft de bevoegdheid om de geestelijken te schorsen wegens overtreding van den ambtseed, terwijl disciplinaire straffen door de overheid van het dioecese worden toegepast ITALIË. De heer Thiers h'eeft Woensdag Versailles verlaten. Vele afgevaardigden en leden van den gemeenteraad dier plaats deden hem uitgeleide. Hij scheen zeer aangedaan Zoolang de woning, welke de heer Thiers in de Champs- Elysées gehuurd heeft, niet gereed is, neemt hij met zijne vrouw en schoon zuster intrek bij generaal Charlemagne, op den boulevard Maleshcrbes. BUITSCnLAN». De Pruissische bisschoppen hebben gezamenlijk, onder dagleekening van 26 Mei, eene verklaring bij hel Pruissisch ministerie ingezonden "On- der herinnering, zeggen zij, aan het openbaar gemaakt bisschoppelijk me morandum van 20 Sept. des vorigen jaars en ons gemeenschappelijk adres aan het ministerie van 30 Jan. 11., zijn wij ondergeteekenden, aartsbisehop- pen en bisschoppen, tot ons diep leedwezen genoodzaakt, met allen eerbied te verklaren, dat wij niet kunnen medewerken ter uilvoering der op 15 dezer afgekondigde wetten. Met deze wetten worden de regten en vrij heden geschonden, die, naar de door God ingestelde orde, aan de Kerk Gods toekomen. In die wetten is ten eenenmale het grondbeginsel ver loochend, naar hetwelk, sedert Constantijn den Groote, bij de Christelijke volken in de verschillende staten de betrekkingen tusschen staat en kerk werden geregeld, hel beginsel, helwelk in den slaat en in de kerk twee onderscheidene door God ingestelde magleu erkent, die, bij de veelvuldige aanraking eu onderlinge verwikkeling van beider belangen, in de regeling der grenzen van beider bevoegdheid niet eenzijdig eh eigenmagtig mogen te werk gaan, maar zich over de daaromtrent noodige bepalingen en voor schriften vriendschappelijk met elkander moeten verstaan." Deze verklaring is enkel door de gezamenlijke aartsbisschoppen en bis schoppen van Pillissen, en ook door den bisschop van Maintz onderteekend. Het nommer der Germania, waarin dal stuk was geplaatst, werd 'smor gens vroeg onmiddellijk door de policie in beslag genomendes avonds werd echter de inbeslagneming op last van den minister van binnenlandsche za ken ingetrokken. Dezer dagen is op het Weener tentoonstellingsterrein, in de gedeelte lijk bedekte plaats tusschen de Japansche en Perzische galerijbrand ont staan, waarschijnlijk veroorzaakt door een brandende sigaar. Een aantal kisten geraakten in brand, en veel van hetgeen daarin was heeft schade bekomen. De brand is echter spoedig gebluscht. Volgens den staat der bevolking van de gemeenten ln de provincie Zuid-Holland, telde dele, op 31. December 1818, op 193 gemeenten: Gemeenten boven de 10000 zielen: 7, te weten: Rótterdam (122,471),'s Gra- venhage (92785), Leiden (39574), Dordrecht (25493), Delft (22748), Schiedam (20313), Gouda (16347). id. van 9000 tot 10000 zielen: Vlaardingen. id. van 8000 tot 9000 zielen: 3, Delfshaven, Gorinchem en Kralingen, id. van 7000 tot 8000 zielen: 1, Sliedrecht. id. van 6000 tot 7000 zielen: 1, Ridderkerk, id. van 5000 tot 6000 zielen: 1Katwijk. id. van 4000 tot 5000 zielen: 6, Beijerland (Oud), Brielle, Charlois, Hellevoet- sluis. Maassluis, Naaldwijk, id. van 3000 lot 4000 zielen: 22, AlblasserdamAlkemade, Alphen, Bode graven, Dubbeldam, 's Gravendeel, 's Gravesande, Hardinxveld, Hazers- woude, Leerdam, Middelharnis, Monster, "Noordwijk, Overschie, Schoon hoven, Strijen, Vianen, Waddinxveen, Wassenaar, Woerden, Zoeterwoude, Zwijndrecht. id. van 2000 tot 3000 zielen: 37, Aar (Ter), Aarlanderveen, Barendrecht (Oost en West), Bergambacht, Boskoop, Capelle aan den IJssel, Dirks- land, Giessendam, Hendrik-Ido-Ambacht, HillegersbergHillegom, Lek- kerkerk, Lekkerland (Nieuw), Leiderdorp, Lisse, Loosduinen, Maasland, Moordrecht. Nieuwerkerk aan den IJssel, Nieuwkoop, Numinsdorp, Oegstgeest, Oollgensplaat, Ouddorp, Ouderkerk aan den IJssel, Oude water, Oudshoorn, Papendrecht, Reeuwijk, Rijswijk, Sommelsdijk, Stomp- wijk, Tonge (Oude), Voorburg, Voorscholen, IJsselmonde, Zevenhuizen. Gemeenten van 1000 tol 2000 zielen: 63, Atneide Aspercn, Beijerland (Nieuw), Beijerland (Zuid), Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk, Bom mel (den), Everdingen, Geervliet, Goedereede, Gouderak, Goudswaard, Groot-Ammers, Haastrecht, Heenvliet, Heerjansdam, Heinenoord, Helvoet (Nieuw), Heukelum, Hof van Delft, Katendrecht, Kethel en Spaland, Klaaswaal, Koudekerk, Krimpen aan de Lek. Krimpen aan den IJssel, Leimuiden, Lexmond, Maasdam, Meerkerk, Melissant. Mijnsheerenland. Nieuwenhoorn, Nieuwveen, Noordwijkerhout, Ooslvoorne, Pernis, Poor- tugaal, Puttershoek Pijnacker, Rhoon, Rhijnsburg, Rockanje, Rozenburg, Sassenheim, Schipluiden, Spijkenisse, Stad aan 't Haringvliet, Stompwijk, Streefkerk, Tonge (Nieuwe), Veur, Voorhout, Vrijenban, Warmond, Wateringen, Woubrugge, Zegwaart. Zevenhoven, Zoetermeer, Zuidland, Zwammerdam. Gemeenten beneden de 1000 zielen: 51. Abbenbroek, Alblas (Oud)Arnmers- tol, ArkelBarwoulswaarder, Benthuizen, Berkenwoude, Bleskensgraaf en Hofwegen, Brandwijk, Giessen Nieuwkerk, Goudriaan, Hagestein, Hei- en Boeicop, Hekelingen, Hekendorp, HerkingenHoog-Blokland, Hoogvliet, Hoornaar, Kedichem, Langerak, Lange Ruige Weide, Leerbroek, Lier (de), Lindt (Groote), Moercapelle, Molenaarsgraaf. Nienwland Nieuw- poort, Noordeloos, Nootdorp. Ottoland, Oudenhoorn, Papekop, Peursum Piershil, Rietveld. Rijnsaterwoude, Schelluinen, Schiebroek, Schoonre- woerd, Stellendam. Tienhovcn, Valkenburg, Vierpolders, Vlaardinger Ambacht, Vlist, Waarder, 'Westmaas, Wijngaarden, Zwartewaal. Van de 51 gemeenten beneden 1000 zielen, zijn er; beneden 100 zielen: 0. van 100 tot 200 zielen: 0. van 200 tot 300 zielen: 1, namelijk Tienhoven. van 300 tot 400 zielen: 5, namelijk Papekop, Peursum, Schelluinen, Schie broek, Wijngaarden, van 400 tol 500 zielen: 3, namelijk Rietveld. Valkenburg, Vlist. van 500 tot 600 zielen: 10, namelijk Berkenwoude, Goudriaan, Hei- en Boeicop, Hoornaar, Lange Ruide Weide, Moercapelle, Molenaarsgraaf, Nieuwland, Nieuwpoort, Ottoland. van 600 tot 700 zielen: 11, namelijk Arkel, Barwoutswaarder, Benthuizen, Hekendorp, Herkingen, Hoog Blokland, Kethel en Spaland, Leerbroek. Rijnsaterwoude, Vierpolders, Waarder. van 700 tot 800 zielen: 5, namelijk AbbenbroekBrandwijk. Hekelingen, Nootdorp, Piershil. van 800 tot 900 zielen: 6, namelijk Ammerstol, Giessen Nieuwkerk, Lan gerak, Oudenhoorn, SchoonrcwocrdZwartewaal. van 900 tot 1000 zielen: 10, namelijk Alblas (Oud), Bleskensgraaf en Hof wegen, Hagestein, Hoogvliet, Lier (de). Lindt (Groote). Noordeloos, Stellendam, Vlaardinger Ambacht, Westmaas. Het totaal van de bevolking bedroeg 710,753 zielen, waarvan mannelijk 341,694 en vrouwelijk 369,059. PROGRARRA VAN RITZ1EÜIITVOEKINGEN. Zomcrzorg. Dingsdag 3 Junij, des avonds ten half zeven ure, direc tie H. Völl.mar. le Afd. j. «La Reconnaissance", Grande Marche, Chris- tophe; 2. Ouverture "La Cenerentola", Rossini; 3. "Arm in Arm", Mazurka, Strauss; 4. Souvenir de l'opérelte »Les Horreurs de Ia Guerre", Hervé; 5. Fantaisie de l'opéra "Guillaume Teil", de Rossini, J. Bender. 2e Afd. 6. Ouverture "Ruy Bias", Mendelssohn7. Scène et Duo de "Rigoletto", Verdi; 8. »Friihlings Ërwachen", Lied, E. Bach; 9. Fantaisie de l'opéra "Les Puritains", de Bellini, Dunkier; 10. "Le Pressé-Galop", Christophe. 881,lt Staats-liOterij. Vijfde, Klasse Trekking van 31 Mei. Prijs van 1000: N». 8082 met premie van 30000. 400: 2697. N". 14502 niet met premie van 3000. Prijzen van /70. 227 3975 4576 6005 6776 8731 10015 12242 13285 15663 16547 17142 554 4256 4813 6204 7059 8885 10119 12311 14191 15801 17092 17964 Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6