BIJYOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Dingsdag 3 Junij .-1<S73, V°. 323 Daarop overgaande tot het stellen van candidaten, werd in de eerste plaats genoemd prof. J. C. G. Evers, te 's Hage. De vraag werd gedaan of er ook candidaten door het bestuur werden aanbevolen; uit het antwoord bleek dat de hh. P. P. van Bosse, C.. W. Hubrecht, luit-generaal W. J. Knoop en J. van Heukelom Jr. om verschillende redenen niet hadden ge- wenscht in aanmerking te komen. Ook prof. M. J. de Goeje wenschte bui ten aanmerking te blijven. Professor Rijke was van oordeel dat, mogt de keuze blijken gevestigd te zijn op een man als generaal Knoop, men zich overtuigd mogt houden dat de geuite verklaring nook als argument zou worden gebezigd. Generaal Knoop was een man van erkende liberale beginselen, van eene gevestigde overtui ging, zijn parlementaire loopbaan getuigde daarvan; hij was een man van wien men zeker kon zijn dat nooit eenige personele consideratie krachtig genoeg zou kunnen wezen om mede te werken tot het afbreken van een j ministerie, een eerlijk braaf man, wiens verleden alle waarborgen leverde en wiens speciale kennis en antecedenten volkomen strookten met de belan gen des vaderlands. Ook gener.-majoor Booms werd ter sprake gebragt. doch een wenk werd gegeven, waaruit bleek dat zeker deze candidatuur niet zou worden aangenomen. Professor Cobet steunde de candidatuur van dr. Evers. Persoonlijk was genoemde candidaat allen bekend, maar toch wilde hij herinneren, hoe ge noemde hier in het district bekend was, aller achting en genegenheid bezat en wiens politieke rigting, evenzoo allen bekend, geen bezwaar kon ople veren. Een man van karakter, die door zijn positie en maatschappelijke betrèkking bekend was met en bij alle standen der maatschappij en die ten slotte een vorige verkiezing reeds de tweede candidaat was geweest. De heer Neeb, toen de eerste candidaat, wenschte thans niet in aanmerking te komen, welnu dr. Evers was thans blijkbaar de aangewezen man. De stemming, die thans volgde, bleek op te leveren 37 uitgebragle stem men; op prol. J. C. G. Evers werden uitgebragt 26 stemmen, op luit-gene- raal VV. J. Knoop 7 stemmen, op generaal-majoor G. P. Rooms 3stemmen, en 2 blanco-billetlen. Ten slotte bleek dat in de buitendistricten de verschillende liberale kies verenigingen verklaard hadden zich aan de keuze der Leidsche kiesver- eenigiug te zullen aansluiten, zoodat de vergadering door den voorzitter, onder warme aanbeveling van den candidaat en met de beste wenschen voor de aanstaande verkiezing, werd gesloten. Heden namiddag te half twee ure viel een vijfjarig knaapje in den Ouden Rijn en dreel naar het middeneen voorbijgaand werkmanvan Zaanen genaamd, sprong hem onmiddellijk na en genoot de zelfvoldoening, hoewel door dit onverwachte koude bad nog al verschrikt, hem op het drooge te brengen. -- Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 95 tot 113 volwassen personen en 29 tot 43 kinderen. Op Vrijdag 27 Junij zal door de hoofdadministratie van het 4e reg. infanterie te Gouda, door die van het 5'' reg. te 's Bosch, en door die van het 6e reg. te Gorinchemmede de aanbesteding plaats hebben van de leve ring van 1000 eenmans en 150 tweemans wollen dekens, voor ieder regiment. Het heelt de aandacht getrokken, meldt het D. r.'s Gr., dat er onder de officieren, die tijdelijk naar Oost-lndië zijn overgeplaatst, niet een voor kwam van het 4e reg. infanterie. Daaromtrent deelt men ons mede, dat echter 12 officieren van dat regiment zich bereid hadden verklaard om aan de oproeping gehoor te geven, maar dat er een verzuim met de opzending dier aanvragen naar het departement van oorlog zou hebben plaats gehad. Bij de voortzetting der acte-examens voor het middelbaar onderwijs op gisteren isbehalve de reeds vermeldenog toegelaten mevr. J. A. van Led den Hulsebosch, geb. Michel, van Warnsveld, voor Fransche taal- en letter kunde. Eene candidaat voor het Engelsch was niet opgekomen. Heden is acte voor het middelbaar onderwijs verleend aan mej. J. M. Breunissen Troost, te Leiden, voor Nederlandsche taal- en letterkunde. Op 26 Mei 11. had te Stettin de I5'le algemeene vergadering van aan deelhouders der levensverzekering-maatschappij Germania. onder voorzitter schap van den heer F. Brumnigeheim commercie-raadplaats. De voor zitter gaf een algemeen overzigt van de ontwikkeling der werkzaamheden van de Germania gedurende 1872. waarop de directeur, de heer dr. Amelung. naar aanleiding van het uitgebreid verslag, waarin de staat van zaken tot in bijzonderheden is opgenomen, de belangrijkste punten daaruit voordroeg en toelichtte. Met genoegen vernam de vergadering, dat de uilkomsten over het afgeloopen jaar zoowel wat betreft het sluiten van nieuwe verzekerin gen als wat de vermeerdering der fondsen en de geldelijke uitkomst der exploitatie aangaat, in alle opzigten verblijdend genoemd mogen worden. Na voorlezing van de bevinding der commissarissenbelast met het nazien der boeken, rekeningen en bescheiden, alsmede van de opgave der effecten die de maatschappij bezitdechargeerde jle vergadering den raad van admi nistratie met algemeene stemmen. Overeenkomstig het verslag, ontvangen de aandeelhoud rs als dividend ƒ132,352.94 of I2| pCt. van het op de aan- deelen gestorte kapitaal, terwijl 80,800.99 ol 33^ pCt. der in 1872 betaalde premiën aan de met aandeel in de winst verzekerden worden uitgekeerd. De kapitaal-reserve en de reserve voor onvoorziene uilgaven worden met ƒ29,921.65 vermeerderd. Voor de aanstaande vergadering van de algemeene synode der herv. kerk zijn afgevaardigd de hh. dr. A. Kuenen.sec dr. J. J. Prins, hoogleeraren te Leiden; dr. J. J. van Oosterzee, sec. dr. B ter Haar, hoogleeraren te Utrecht; dr. D. Chantepie de la Saussaye, sec. dr. F. W. van Bell, lioog- leeraren te Groningen; dr. R. C. H. Romer, sec. dr. F. J. J. A. Junius, predd. te Deyll en Tiel; D. Overman, sec. G. Molenkamp, predd. te Spijkenisse en Delft; H. Steenberg, sec. E. Cats Wor, predd. te Amsterdam en Enkhuizen; H. Q. Janssen, sec. H. W. Creutzberg, predd. te St. Anna ter Muiden en Vlissingen; jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije, sec. J. A. de Wolff, ouderl. te Zierikzee en Vlissingen; J. C. Verhoef, sec. H. C. Voorhoeve, predd. te Utrechten Amersfoort; C. Speelman, sec. mr. C. G. de Balbian van Doorn, ouderl. te Soest en Utrecht; dr. J. P. Escher, sec. J. Alingh Prins, predd. te Dronrijp en Korte Zwaag;L. Schuyt Korver, sec. ra'. G. Hiddema Jongsma, oud-ouderl. te Sneek en Leeuwarden; G. Bruna, sec. dr. W. B. J. van Eyk, pred. te Hasselt en Deventer; dr. AT T. Reitsma, sec. J. Douwes, predd. te Groningen en Leens; dr. B. Glasius, sec. G. J. van Lakerveld, predd. te Geertruidenberg en Helmond; J. J. Swiers, sec. J. van Konijnenburg, predd. te Havelte en Hoogeveen; J. H. Gerlach, sec. J. G. L. Nolst Trenite', Waalsche predd. te Middelburg en Utrecht; D. C. Thomkins, sec. D. Hen- driksz, predd. te Beek en Geul en Meerssen; Chr. Krabbe, sec. dr. C. E. van Koetsveld, predd. te Leiden en 'sGravenhage (van wege de commissie voor de Indische kerken). Het klassikaal bestuur van Middelburg heelt eene circulaire aan de klassikale besturen der Ned. Herv. kerk gezonden, waarin het de wensche- lijkheid betoogt van eene volslagen reorganisatie der kerk, met het oog op den veelbewogen toestandwaarin zij verkeert. Het genoemde bestuur heeft tevens aan de klassikale vergaderingen dezelfde circulaire gerigt, opdat deze er, zoo mogeljjk, hare adhaesie aan geven. - Naar men met zekerheid verneemt, meldt Sempervirensis er, tijdens de internationale tentoonstelling, in Maart jl. te Gent gehouden, bij de ver schillende bloemisten aldaar zooveel omgegaandat het bedrag der verkochte planten ongeveer 2 millioen francs beloopt. Te Rotterdam is gisteren morgen uit eene sloot aan de Hugo-de- Grootstraat opgehaald het in doeken gewikkeld lijkje van een pasgeboren kind, van het mannelijk geslacht, hetwelk, naar het uiterlijk te oordeelen, er reeds eenige dagen had ingelegen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft, na langdurige discussiën, waarin de inhoud van het afwijzend antwoord van den minister van binnenl. zaken op het verzoek om te Amsterdam eene rijks-kweekschool voor onder wijzers op te rigten door vele leden ten zeerste werd gelaakt, met 15 tegen 9 stemmen verworpen een voorstel om zulk eene school van gemeentewege op te rigten en daarvoor rijks-subsidie te vragen, maar aangenomen met 16 tegen 7 stemmen het voorstel van burgemeester en wethouders om de zaak voorloopig te laten rusten en er later te gelegener tijd bij de regering op terug ie komen. Te Amsterdam is Woensdag 11. de algemeene vergadering gehouden der maatschappij tot bevordering der bouwkunst. Blijkens het verslag over den toestand gedurende het afgeloopen jaar is het aantal leden met 6 vermeer derd en tot'1062 gestegen. Te Schagen in eene afdeeling opgerigt. Tot bestuurder werd gekozen de heer G. B. Salm, herkozen de heer 11. Mole- mans. De volgende bijeenkomst wordt te Arnhem gehouden Op de verga dering werden uitgereikt de eereblijken voor de beantwoorde prijsvragen. Men meldt uit Leeuwarden: Donderdag avond had alhier weder een treurig ongeluk plaats. In een pakhuis nl. is een jongman van de derde verdieping door een openstaand luik gevallenen zoodanig met het hoofd op den grond tereglgekomcndat hij eenige oogenblikken daarna is over leden. Spoedig aangebragte geneeskundige hulp mogt niet baten. Is men hier in langen tijd (sedert Februarij jl.) verstoken geweest van het genot om zich eens aan zoetwatervisch te goed te doen, binnen wei nige dagen zal men zich weder daaraan kunnen vergasten. De visscherij in deze provincie toch wordt den 2 Junij e. k. weder geopend. Intusschen is er nu en dan nog al zeevisch aan de markt geweest, doch was meesttijds te duuralthans voor iedereen. Ook werd er nog al veel naar buiten ver zonden. Dit laatste geschiedt ook steeds met een groot deel van den meer- visch, vooral snoek, een gevolg waarvan is, dat ook deze vischsoort goed moet betaald worden. Ook is dit het geval met den paling-. Te Heeg en Gaastmeer, waar hoofdzakelijk deze tak van handel gevestigd is, worden jaarlijks, voor duizenden guldens, duizenden ponden paling naar Engeland geëxpedieerd. De andere visch wordt, zoowel in DuitschlandBelgië, Frank rijk als in Holland geconsumeerd. De prijs der boter aan de waag alhier was: 1' soortƒ43, 2' soort/37.50 per ton. 'sGRAVENHAGE, 31 Mei. Tot directeur van het postkantoor te Zaandam is benoemd de heer A. - D. Methorst, thans commies der posterijen le kl. Aan den O. I. ambtenaar A. A. van Delden. laatstelijk 2'" commies bij hel dqpart. van financiën le Batavia, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uil 's lands dienst verleend. - De luit. ter zee 2' kl. J. Luytjes wordt geplaatst aan boord van liet wachtschip te Willemsoord. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer der staten-generaal is. ter hervatting harer werk zaamheden bijeengeroepen tegen Woensdag 11 Junijten 8 ure des avonds. In de zitting van de tweede kamer van gisteren, bij de behandeling van het wets-ontwerp tol verhooging van hoofdst. V der begrooting van 1873. tot het slichten van een nieuw akademiegebouw enz. te Leiden, bragt de heer Mackay hulde aan de regering voor de indiening van dit wets-ontwerp; hij meende dat de kamer door de aanneming vau dit wets- werp. vóór zij uiteengaat, een bewijs zou geven, dat zij in den legenwoor- digen tijd. waarin vooral de materiële belangen op den voorgrond treden, ook de hoogere belangen wenscht te bevorderen. Hij voor zich achtte deze uitgave hoogst productief, en hij wenschte dat door het nieuwe academie gebouw hulde worde gebragt aan den stadhouder Willem I (de Zwjjger), I die in intellectuele onafhankelijkheid den hechtsten waarborg zocht voor nationale zelfstandigheid. Spr. eindigde met dit citaat van Bilderdjjk:

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5