LE1DSCHE) COURANT. ZAT L R DAG 31 MEI. i\°. 127. 1875. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 J met hei Ferslag der handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. AJzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentie» voor DnitschlendOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg JjubeckFrankfort a, M,, Berlijn Leipzig, Dresden Bretlau, Keulen, Stuttgart, ffeenen, Praag, bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne Uithoofde van het Pinksterfeest zal Maandagavond geene Courant worden uitgegeven. STADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4dCD Mei 1872 (Gemeenteblad if. II); Doen te weten, dat tot bet laten Inschrijven van nieuwe leer lingen, voor de openbare scholen voor ineer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Boommarkt voor die der 2C klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pie terskerkstraat voor die der 2® klasse, voor meisjes', in het schoolgebouw op de Breé- siraat en wel van den 3d'" tot en met den 14,l,n Juni e. k., dagelijks (de Zon dag uitgezonderd), des voormiddags van half negen lot negen uren, en op Woensdag en Zaterdagdaarenbovenvan twaalf tot twee nren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 28 Mei 1873. E. KIST, Secretaris. UINNKNLVftRSCIII? KKKHJTKN. LEIDEN, 30 Mei. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden gc- hragl, dat in het loopende jaar 1873 kunnen worden aangesteld 11 adspi- ranl-verificateurs voor de active dienst der directe belastingen, in- en uit gaande regten en accijnsen, waartoe in de maand Augustus aanst., op nader vast te stellen plaats en dagen, liet vergelijkend examen zal worden afgenomen. De verzoekschriften om toelating tot dat examen moeten vóór of op 25 Julij hij het dep. van financiën ingezonden worden. De adressanten moeten tusschcn 21 en 2G jaar ond zijn. Op last van den minister van hinncnlandsche zaken is in het Duitsch zamengesteld eene beschrijving van het lager en middelbaar onderwijs hier te lande, voornamelijk van de ontwikkeling, welke liet heelt verkregen door de invoering der wetten van 1857 en 803welk boekwerk bestemd is om op de wereldtentoonstelling te Weciien dal onderwijs meer algemeen bekend te maken Op Vrjjdag 27 Juni) aanst. zal door de hoofdadminislratie van lietrcg. grenadiers en jagers, te 's llage, o. a. aanbesteed worden de levering van 1000 eenmans en 150 Iwcemans wollen dekens. Men schrijft ons uil Katwijk aan Zee: Op den l'1®» Junij zal het groot badhuis voor het publiek worden geopend. Werd deze gemeente, ge- Ijjk zoo veel andere plaatsen, in het ïorige jaar ook met de pokziekte be zocht, thans is die gevreesde ziekte sinds den aanvang des jaars geheel ■geweken: zoodat men gedurende dit badsaisoen een druk bezoek van logé's mag verwachten, waartoe aan het groot en klein badhuis, alsmede hij ver schillende ingezetenen de gelegenheid zeer gunstig wordt aangeboden, ter- wijl voor het publiek de gelegenheid bestaat om per stoomboot 10 maal daags van Leiden en Katwijk te retourneren. Bij de gisteren gehouden acte-cxamcns voor hel middelbaar onderwijs zijn toegelaten: mej. M. W. H. Iloitsema, van Leiden, voor Nederl. taal en letterkunde; mevr. C. J. Cox-Prince, van Amsterdam, voor Fransche taal en letterkundeen uiej. W. A. W. Dcenik, van Lochemvoor lloogd. taal en letterkunde. Eene kandidaat voor het Engelsch was niet opgekomen. Bij het heden gehouden examen voor het middelbaar onderwijs zijn toe gelaten mej. Hamaker, Nedcrlaudsche taal- en letterkunde, en mej. Schnei der, Hoogduitsche taal en letterkunde, beiden \an Leiden. Ten einde de werving hij het leger hier te lande aan te moedigen zijn bij kon. besluit van den 23'len dezer de soldijen der korporaals en man schappen, vrijwillig dienende bij de infanterie, cavalerie, artillerie, het balaillon mineurs en sappeurs en bjj de kon. militaire akademie over de laatste zeven maanden van het loopende jaar verhoogd als volgt: bij het reg. grenadiers en jagers, de regimenten infanterie, hel instructie-bataillon en algemeen depót van discipline (uitgezonderd die aan de strengere tucht onderworpen): voor een korporaal met 5 cents, Toor een tamboer I' kl. met 4'A cents, voor den hoornblazer en soldaat-vrijwilliger ieder met 4 cents, alles per dag. Bij de regimenten huzaren voor de korporaals en appointés met 9% cents en voor den hoefsmid en vrijwilliger met 10 cents per dag. Voor de korporaals en manschappen van hel reg. veld- en rijdende artille rie, allen met 10 cents per dag; voor die van de regimenten vesting-artil lerie en hel corps pontonniers met 5% en 5 cents per dag, alsmede voor het balaillon mineurs en sappeurs. De miliciensdie hij de staande armee zijn overgegaan of zullen overgaan, worden onder de vrijwillig dienende be grepen. terwijl de verlioogingen ook gelden voor het koloniaal werfdepot, met dien verstande, dal de veriiooginccn der soldijen gelijk zijn aan die voor de regimenten infanterie vastgesteld. Uil de verslagen over liet Nederlandsch godsdienstig tractaatgenoot- schap, den 26t0 Mei in de algemeene jaarvergadering uitgebragt, bleek, dal de nieuwe, sedert het vijftig-jarig jubelfeest des g 'nootseliaps gevolgde rege ling, algemeen voldeed en gunstig werkte. De gelieele oplaag van den Bijbel- sclien almanak. 76100 exemplaren groot, was voor 1 Januarij 1873 binnen 10 weken geheel uitverkocht geweest; ook was van verschillende nu met den naam des schrijvers voorziene tractaatjes de oplaag of bijna, of geheel verkocht. De heer W. Zaalberg, predikant hij de herv. gemeente te Bcrgum, heeft aan zijne gemeente bekend gemaakt dat hij liet predikambt zal neder* leggen en zich te Deventer gaat vestigen. Gisteren heeft Z. K. H. prins Alexander het etablissement Fyenoord over Botterdam bezocht, en. vergezeld van den directeur der Ned. stoom bootmaatschappij, den heer D. L. Wolfson, de werf en de fabicken aldaar bezigtigd. Te Amsterdam zal op 3 Junij aanst. de eerste vergadering worden gehouden van liet onlangs opgcrigle aardrijkskundig genootschap in Neder land. Na de vaststelling van het reglement en na afloop der huishoudelijke werkzaamheden, zal prof. Veth eene medcdccling doen over Atcliin. Te Amsterdam is gisteren avond ten 9 ure brand ontstaan op den Nieuwen- dijk in perceel L 321, op de bovenste achterkamer, bewoond door J. J. P. Moerbeek. Twee kinderen zijn uit het raam geworpen en in dekens opge vangen; ecue vrouw is uit het raam gesprongen, doch door liet uitglijden van de deken gevallen en met twee gebroken ribben naar het gasthuis gc- bragl. Op een der kamers vond men de wed. Sweers, 69 jaren oud, ver brand. Bij later onderzoek vond men op eene andere kamer den onderwijzer Brix, vrouw en kind, in elkanders armen, mede verbrand. Boor de wer king van negen spuiten, waarvan twee door de waterleiding voortreffelijk werden gevoed, was men ten 11 ure den brand meester cn ten 3 ure was hij geheel gebluscht. De beide stoomspuiten waren aangerukt, doch z(jn niet in werking geweest. Het perceel is van boven geheel uitgebrand. Bij den eergisteren teUtrecht door hh. studenten gehouden potpourri-optogt zijn een paar ongelukken voorgevallen. In de Twrjestraat werd een man door een der wielen van een der rijtuigen over de voeten gereden; hij moest naar het ziekenhuis worden gebragt; bij de Geertebrug werd iemand uit Amers foort door een artilleriepaard op den grond geworpen, en zoo verwond, dat hij in het ziekenhuis in gevaarvollen toestand verkeert. Te Krawinkcl, gemeente Geleen (Limburg)." heeft eergisteren een lievige brand plaats gehad. Vier woonhuizen met aanhoorigheden zijn in de asch gelegd, waarhij ook de inboedels, liet voorhanden graan en landbouwge reedschap zijn verloren gegaan. Bij het onderzoek in de afdeelingcn der tweede kamer van liet wets ontwerp tot verliooging van hoofdstuk V der begrooling van staatsuitgaven voor liet loopende dienstjaar, ter zake van den bouw van eene nieuwe akademie en andere wetenschappelijke inrigtingeii te Leiden, heeft men zicli algemeen ingenomen verklaard met het voornemen der regl-im; om op de ltuïne aldaar liet nieuwe akademiegeb uw te stichten en dat thans te doen. nu de hoogescliool de viering van haar 300-jarig bestaan le gemoct gaal. Eeuige leden drukten daarbij het vertrouwen uit dat de regering ook de

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1