LKIDSCDE COURANT. 1873. DONDERDAG 29 MEI. i\0. 125. STADS-BE RICH TEN. UI NNKN LA N DSCH K UK li IGTK.N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars /3.—franco p.p. f3.50 j met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomrners der Courant zijn verkrijgbaar coor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentiên is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Adverteotiën oor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IÏAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te hamburg Lubeck, frankfort a. M., Berlijn Leipzig, Dresden Bresiau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne Oproeping van de Verlofgangers der Rationale Militie tot het bijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in de provincie ZnidhoIIand van den 18dcn April 1873, A. N°. 1130 (2de Afd.)Provinciaalblad 5°. 49, hou dende regeling van het onderzoek der Verlofgangers van de Militie te land Roepen dientengevolge op, al de hinnen deze gemeente met onbepaald,verlof aanwezige manschappen der Nationale Militie, om te verschijnen in het Caecilla- Ciasthuis in de Dolliuisslccgten einde door den Heer Militie-Commis saris te worden geïnspecteerden wel de verlofgangers, behoorende lot de lichtingen van 1869 en 1870, op Dinsdag den 3dcn Juni 1873, des morgens te 9 uren, die behoorende tot de lichting van 1871, mede op dien dag, des namiddags te 1 uur, en de verlofgangers, behoorende tot de lichting van X872, op Woensdag den 4deB Juni 1873, des morgens te ÏO uren; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting-stukken, hun bij het vertrek met verlof medegegevenalsmede van hunne zakboekjes en verlofpassen. En vermanen Burgemeester en Wethouders de betrokken verlofgangers, aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hannc kleerling en uitrusting in goeden staat wórden voorgesteld, alsook om zich, gedurende de Inspectie en bij het gaan naar en terugkeeren van de daartoe bestemde plaats, ordelijk te gedragen, en alzoo zich te vrijwaren voor de toepassing der strafbepalingen, vermeld bij de arlt. 130, 141145 der Wet van 19 Augustus 18G1 Staatsblad N°. 72), daar onge regeldheden als anderszins, zoolang de manschappen in uniform sijn gekleedwor den gestraft volgens het Crimineel Wetboek en net Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant van den 23ste0 en den 29stcn dezer maand. Burgemeester en Wethonders voornoemd, v. d. RRANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 Mei 1873. e. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat het Kohier van de plaatselijke directe belasting voor 1873 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten, bij besluit van den I9dl" Mei jl.en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering Ier hand gesteld, en dat ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij dc wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leid.che Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeeslei'. Leiden, 28 Mei 1873. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4dea Mei 1872 (Gemeenteblad n». II); Doen te weten, dat tot het laten Inschrijven van nieuwe leer lingen voor tie openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: yoor die der 1'klasse. voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Boommarkt voor die der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pie- terskerkstraat voor die der 2' klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Breê- straat; en wel van den 3dfn lot en met den 14d"> Juni e. k., dagelijks (de Zon dag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethonders voornoemd, v. d, BRANIJELER. Burgemeester. Leiden, 28 Mei 1873. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 28 Mei. Op den 31»,eD dezer zal van Rotterdam naar Ncw-York vertrekken liet stoomschip Maas. kapitein E. Deddes, van dc Steamship-Company limited, waarbij de gelegenheid is opengesteld lot het verzenden van gewone brie ven, monsters en drukwerken. De depêches worden ten 10 ure des avonds ten postkantore te Rotterdam gesloten. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt: 1". dat de commissie, belast met het examineren van hen, die het diploma, vermeld in art. 16 der wet van Jttnij 1865 wenschen te ver krijgen, zitting zal houden op Maandag 16 Jttnij e. k. en volgende dagen, tc Utrecht; 2°. dal de commissie, belast met het examineren van hen, die ecue acte van bevoegdheid als arts wenschen te verkrijgenof hunne vroeger verkregene bevoegdheid verder wenschen uit te breiden, overeenkomstig artl. 27 en 28 dier wet, zitting zal houden op Woensdag 4 Junij e. k. en volgende dagen, te Rotterdam; 3°. dat de commission, belast met het exami neren van liendie cene acie van bevoegdheid als hnlpapothcker of als apotheker wenschen te verkrijgen, zitting zullen houden op Maandag 16 Junij e. k. en volgende dagente Amsterdam. Het stoomschip Prins van Oranje is den 22"" dezer van Batavia naar Nieuwe Diep vertrokken met volle lading, 60 passagiers, waaronder 34 kinderen, der l"e klasse, 15 passagiers, waarbij 6 kinderen, der 2dc klasse, i en 93 soldaten. De .acle-examens voor het middelbaar onderwijs hadden gisteren den volgenden uitslag: Toegelaten mej. D. W. A. van Bommel van Violen, van Arnhem, voor Hoogduitsche taal- en letterkunde. Afgewezen ééne candidaat voor aardrijkskunde, ééne voor Engelsch en ée'nc voor Duitsch. Van de hand van jhr. van Beyma thoe Kingma. schoolopziener in het 6e district'van Friesland, ziel het licht een open adres aan de leden der slaten-gcneraal, behelzende eene opgave van de tractementendie door de onderwijzers in Nederland worden genoten, de hulp, die hnn bij het onder wijs wordt verleend, en het schoolverzuim, dat beslaat. Hij komt tol de conclusie dat de staat, die zooveel belang heeft bij de ontwikkeling zijner burgers, moet tusschenbeide komen, en door ruime subsidie in de bestaande behoeften voorzien. De tractementen der onderwijzers moeten verhoogd, het personeel vermeerderd worden. Aan den Helder zijn Maandag 11. door de sub-commissie voor de tor pedo-dienst, onder haren voorzitter, den generaal Delprat, proeven genomen met het schieten uil zware vuurmonden, in de nabijheid van torpedo's, op den bodem van het vaarwater nabij de oostbalterij aangebragt, om te zien of dat zwaar geschut eenen al of niet storenden invloed zou oefenen op eenen in de torpedo's geplaatsten magneto-galvanischen verklikker, naar eene uitvinding van dr. P. J. Kaiser. Deze proefneming had eenen gunstigen uitslag, daar men niets heeft kunnen ontdekken van eenigen storenden invloed. Te Hengelo werd Maandag 11. een groot feest gegeven door de firma Gebr. Stork en C°. aan hare werklieden, bij gelegenheid van het afwerken der honderdste stoommachine in hare fabriek. Na het houden van een oplogt, gevolgd door volksspelen had er een souper plaals in het beursgebouwge volgd door het afsteken van vuurwerk en een bal. Men meldt uit Leeuwarden: Door de kiesvereeniging Leeuwardenzoo mede door de liberale kiesvereenieing le Francker, is de heer S. Hingst, aftredend lid, op nieuw tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer. Dingsdag middag is op de Waeze alhier een 16-jarig jongeling in het water gevallen, aan de gevolgen waarvan bij, ofschoon dadelijk geneeskundige hulp was ingeroepen, spoedig moet overleden zijn. Door Z. M. dc koning is ook, tijdens zijn verblijf te Leeuwarden, be noemd tot ridder van de orde der Eikenkroon den heer W. H. F. van Heem stra, burgemeester van Harlingcn. De schriftelijke beriglen uit Atchin, per mail bij de regering ontvan gen, loopen tot den 26"<" Maart, en bevallen de bevestiging der vroeger openbaar gemaakte telegrammen. Den 22s,en Maart kwamen de Citadel van Antwerpen (waarop de gottver- nements-commissaris zicli bevond), de Marnixde Coehoorn en de Siak voor Atchin ten anker. De tolk Sidi Tahil (dezelfde die bij vroegere bezoe ken van oorlogschepen als tolk gefungeerd had) werd dadelijk naar den wal gezonden met een brief van den gouvernements-commissaris aan den Sultan. Voor. het overbrengen van den tolk was eene praauw, die men den vorigen dag op zee ontmoet had, in dienst genomen, omdat de jongste be- rigten omtrent de stemming in Atchin heL niet raadzaam deden achten onze manschappen naar deji wal te zenden. De vijandige gezindheid der Atchi- nezen bleek dan ook* al dadelijk hieruit dat de bedrijvigheid der visschers op het strand, die bij de aankomst der schepen werd waargenomen, zeer spoedig ophield, terwijl in hunne plaats eene groote, steeds aangroeijende menigte gewapende lieden zich aan het strand vertoonde, die den ingang der rivier en een paar nabijgelegen bentings bezette en in aller ijl eenige aarden borstweringen opwierp. In den brief van den gouvernements-commissaris werden de grieven van liet Nederl. Indisch gouvernement tegen Atchin uiteengezet, en omtrent de bekende dubbelzinnige handelingen van Atchin, speciaal omtrent de verrig- tingen der Atchinesche gezanten te Singapore, ophelderingen gevraagd, ter wijl de gouvernements-commissaris zich voorbehield om, wanneer die ophel deringen zouden gegeven zijn, met de bestuurders van Atchin in overleg te

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1