LEIDSCHE COURANT. 1873. DINGSDAG 27 MEL N\ 123, BI NNENLANDSLIIE BKUIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. t 3.50 met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 s jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor Duirsehland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeckfrankfort a. M.Berlijn Leipzig, Bresden Breslau, Keulen, Stuttgart, IVeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. (lallen, Genbje en Lausanne LEIDEN, 26 Mei. Wjj vernenien dat door dijkgraaf en hooglieemradeu van Rijnland liet volgende adres aan de tweede kamer der slaten-generaal is verzonden: Geven eerbiedig te kennen dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland, dal zij met genoegen hebben gezien art. 12 alinea 1 van de overeenkomst met de kanaal-maatschappij, thans aan de goedkeuring uwer vergadering onderworpenwaarbij wordt bepaald dat door de goedkeuring van de kracht der machines te Schellingwoude, bij ministeriëele beschikking van 13 Julij 1866, niet te kort wordt gedaan aan de verpligting der maatschappij om alle zoodanige middelen in het werk te stellen als zullen blijken noodig te zijn, om het kanaal op het bij de concessie bepaalde peil, hetwelk volgens art. 9 en art. 12 alinea 3 gedurende de uitvoering der werken op het IJ lot 1 Augustus 1876 wordt gehandhaafd, Ie houden; dat het evenwel aan geen twijfel onderhevig kan zijn, of. gelijk in de nota van het lid uwer vergadering, den heer Stieltjes, van 15 Mei 1873 wordt aangetoond, voor hel houden van dat peil. aanzienlijke en dadelijke (blijvende of lijdelijke) vermeerdering van hulpmiddelen dringend wordt ge vorderd dat zonder dadelijke en voldoende aanbrenging van zulke vermeerdering de ingelanden van Rijnland aan onberekenbaar groote schade worden bloot gesteld dat voorts spoedige vaststelling van dal later bljjveudc peil hoogst wenschc- lijk is, ten einde met hel oog op dat peilde maatregelen kunnen worden beraamd, vastgesteld en gesticht, welke bij de feitelijke invoering van dat peil in werking zullen moeien zijn getreden om te voorkomen dat de be langen der zoo aanzienlijke streken, die tot heden op het onafgesloten IJ uitwalerden, aan het scheepvaartbelang van Amsterdam worden opgeofferd; dat zy daarom, op hoogen prijs stellende de uit het verslag der commis sie van rapporteurs van 19 Mei jl. gebleken rigting uwer vergadering, om de zooeven genoemde belangen in deze zoo gewigtige aangelegenheid niet uit het oog te verliezenhet van hun pligt achten uwe vergadering eerbiedig te verzoeken: door alle haar ten dienste staande middelen te bewerken, zoowel dat dadelijke en voldoende voorzieningen gedurende het overgangstijdperk wor den verzekerd, als dat het op 1 Augustus 1876 in te voeren peil spoedig worde bepaalden de daardoor in het belang der waterschappen vereischte werken bij die invoering in werking zijn; en dal zij eindelijk verklaren in te stemmen met de opmerking, doorliet gemeentebestuur vau Haarlem bij zijn adres van 20 Mei 1873 gemaakt, omtrent de misstelling, welke in arl. 13 der overeenkomst schijnt te zijn ingeslopen." De lieer J. II. Douner, predikant bij de Christ, geref. gemeente alhier, heeft gisteren gedachtenis gevierd zijner 25-jarige evangeliedienst, waarvan 3 jaren te Ommeren en 22 jaren alhier. lij) hield bij die gelegenheid eenc rede over 2 Cor. IV. vs. 7. Bij den boekhandelaar B. Blankenbergfirma Couvée en C.ziet het licht: Waarom een standbeeld voor Pieter Adriaansz. van der Werff, door een Leidsch Werkman", welk stukje wordt uitgegeven ten voordecle van het op te rigten monument. In den vorm van afgeluisterde gesprekken worden daarin de verdiensten van van der Werf ten opzigle van stad en land in het licht gesteld. Z. K. II prins Alexander heeft voor 10 exem plaren op dit werkje ingeteekend. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat, ten gevolge van liet aannemen der benoeming tot gouverneur der kolonie Suriname door jhr. C. A. van Sijpestcynde verkiezing van een lid van de tweede kamer der statcn-generaal in het hoofdkicsdistrict 's Gravenhage zal geschieden op Dingsdag 10 Julij e. k.; en dal, zoo eene herstemming noodzakelijk is, die zal plaats hebben op Dingsdag 24 Junij e. k. De Staatscourant bevat liet verslag van de verrigtingen der kon. aka- demie van wetenschappen gedurende het afgeloopen geuootsschapsjaar, dooi den algemeenen secretaris, den lieer C. J. Matthes, aan den koning uiigcbragt. Bij de gehouden examens voor de acte in het middelbaar onderwijs zyn toegelaten: mej. L. 11. II. de Groot, van Utrecht, voor Fransche taai en letterkunde: mej. N. 11. A. Relel, van Leeuwarden, voor lloogduitsche taal- en letterkunde, en mej. M. J. van der Veen, van Leeuwarden, voor Engelsche taal- en letterkunde. Afgewezen ééne candidaat voor Nederland- sclie taal- en letterkunde. Bij liet afnemen der acle-examens voor het middelbaar onderwijs (wis-, natuur-, zeevaartkunde enz.), is toegelaten 23 Mei i cand. voor de acte K. (wiskunde), de heer D. P. Beeser, van 's Hage. Opgeroepen zijn 23 en 24 Mei 3 cand. acte K'., van welke 1 niet opkwam. De beide anderen, D. H. Te Wochelvan Diepenveen, en L. W. Zuidema, van Winschoten, zijn toegelaten. Opgeroepen 1 cand. acte K1" (natuur- en scheikunde en cosmographie)de heer II. C. T. van de Wall, van Assen, toegelaten. Opgeroepen 1 cand. acte K4, (delfstof-; aard-, plant- en dierk.). Deze candidaat zag gedurende het examen van de voortzetting daarvan af. De N. II. C. bevat een uittreksel van een brief, geschreven ter reede van Aicliin, van 5 tot 9 April. Daarin komt o. a. het volgende voor: 6 April. De verkenning had lieden morgen ten zeven ure plaats. Zij be stond uit twee compagnie» infanterie, geleid en beschermd door de marine. De vijand kwam wanhopend op de onzen toeschieten, doch deinsde dadelijk terug, ten gevolge van welgerigt snelvuur uit de Beaumont-geweren van onze wakkere soldalen. De eerste benting werd spoedig genomendaarop voegden zich nog twee compagniën bij de eerste en ging men het bosch dieper in. Intusschen opende de tweede, veel sterkere beuling het vuur tegen de nabij liggende schepen, doch werd na korten tyd door liet geschut van het stoomschip Citadel van Antwerpen tot zwijgen gehragt. Driemaal schoot dal oorlogsvaartuig de Atchineesclie vlag van de wallen onder eea luid hoera op zee. Ten half een «re was inmiddels de verkenning weder geëmbarkeerd, na hier en daar in het binnenland handgemeen te zijn ge weest. Overal verdedigde de vijand zich met wanhoop, en hier en daar stortten de Atchineezen zich op de bajonetten der onzen. Vele v(janden vielen, velen werden gewond. Aan onze zijde hebben wjj het verlies van een inlandschen sergeant te betreuren, terwijl vier andere inlanders ernstig gewond werden. Van de Europeanen viel gelukkig niemand en werd ook niemand gewond. 8 April, lieden heeft hel algemeen debarkement plaats gehad, naar wensch, doch niet zonder hevigen strijd. De vijand stortte zich meermaal met de grootste verbittering en als razend op de bajonetten onzer dappe ren, doch werd telkens door het welgerigt vuur der onzen met kracht teruggedreven. Eene groote slagling werd onder hem aangerigt, terwijl aan onze zijde 47 gewonden en enkele dooden werden geteld. Eene poging van een deel onzer troepen om een der laatste bentings aan strand te nemen mislukte en nu bivouacqueren de onzen niet ver van daar, op ongeveer een half uur afstands. 9 April. In den nacht werden onze troepen herhaaldelijk door den vijand aangevallen. Heden morgen opende de zeemagt een algemeen vuur tegen de benting, die gisteren stand gehouden heeft. De geweldige muur bezweek voor de kolossale granaten, die er tegen geworpen werden. Toen onze troe pen de benting daarop bestormden, werd ze door den vjjand ontruimd, die gillend in de bosschen verdween. Nu wappert er de llollaudsche vlag. Te Amsterdam is Zaturdag 11. de inspecteur van politie J. G. Rappold, bij het afgaan der brug op de Ulrechtschestraat over de Prinsengracht, onder den muziekwagen van den optogt van het circus Mijers gesnakt. Een wiel is hem over de borst gereden, zoodat hij onmiddellijk dood was. Uit Utrecht meldt men dat den kanonnier M. van den Akker, wiens beide armen zijn afgezet, twee kunstarmen zijn uitgereikt; na eene liefde rijke verpleging van zes maanden in 'srjjks hospitaal aldaar zal hij nu die inrigling verlaten en zich in zijne geboorteplaats Loosdrecht vestigen. De onthulling van het gedenkteeken ter eere van Adolf van Nassau, te Heiligerlee, heeft Vrijdag 11.ofschoon het weder niet gunstig was. op plegtige wijze, in tegenwoordigheid van den koning en de prinsen plaats gehad. Het monument is eene groep van drie figuren. Graaf Adolf van Nassau, die, doodelrjk gewond, den blik dankbaar voor de overwinning ten hemel slaat, en tegen de Nederlandsche Maagd leunt, terwijl hij het gebro ken zwaard in de vuist, eu de linker band geklemd houdt om hei vaandel, waarop de leus: «Recnperare aut mori" (overwinnen of sterven). Dé Ne derlandsche Maagd, in fiere strijdbare houding, blikt den vijand van vader land en vrylieid aanhoewel met teekenen van droefheid en zich ten voJIe

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1