BUITENLANDSC1IE BEBIGTEN. PER TELEGRAAF. Wat betreft het Reuters telegram, waarop gewezen is, de regering heeft geene tijding ontvangen. Zij kan dit berigt noch bevestigen noch tegen- I spreken. Dit Reuters telegram is, volgens informatiën door de regering te Londen genomen, langs een anderen weg verkregen dan den gewonen, namelijk over Siberië en China. Twee dagen te voren heeft de regering langs dienzelfden weg ook berigten ontvangen, maar van die geruchten is daarin geen sprake. Dat door de regering de vereischte waakzaamheid niet uit het oog verloren wordt, betoogde de minister door voorlezing van onder scheiden telegrammen. Zoo heeft de regering reeds den dag volgende op den dag waarop zij kennis bekwam van het slaken der expeditie, groole waakzaamheid aanbevolen op verschillende eventualiteiten, ook op de moge lijkheid van onlusten op andere punten gewezen en onderscheidene wenken gegeven, waaraan de gouverneur-generaal heeft voldaan. In de heden gehouden zitting is het crediet van 5% millioen tot verster king der krijgsmagt in Indië, met het oog op Atchin, aangenomen met algemeene stemmen, op c'én na. Na de stemming ontving de minister van koloniën een telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, twee dagen onder dan dat van Reuter, en waarin aangevraagd worden eenige nadere benoodigdheden, doch met geen woord over de onrustbarende tijdingen nopens Deli gesproken wordt. Aan de orde zou verder zijn het contract met de handelmaatschappij, maar de behandeling daarvan is uitgesteld tot Maandag, omdat de minister van koloniën de vroegtijdige beëindiging der zitting heeft gewenscht, om voor hem overwegende redenen. De vereeniging tot bescherming van dieren, waarvan Z. M. de koning beschermheer is, hield gisteren avond in het gebouw der loge hare alge meene vergadering onder voorzitterschap van den heer H. D. Potter, die met het doen van eenige mededeelingen de vergadering opende. 0. a. deed de voorzitter uitkomen, dat het bestuur in zijne pogingen ter verkrijging van meerdere correspondenten in zooverre was geslaagd, dat weder twee vereenigingen, te Leiden en te Haarlem, waren tot stand gekomen. Het deed hem leed er op te moeten wijzen, dat Nederland steeds verstoken is van eene wet, welke overal, met uitzondering van Spanje, bestaat, waarbij mishandeling van dieren wordt strafbaar gesteld en waardoor alzoo de die ren beschermd worden. De herhaalde pogingen tot het verkrijgen van zoo danige wet hadden er niet toe geleid om Nederland daarvan in het bezit te stellen. Nog deelde de president mede, ten bewijze dat het denkbeeld van dierenbescherming meer en meer ingang vindtdat het getal der leden met het niet onaanzienlijk cijfer van 274 was toegenomen, hetgeen hem hoop gaf, dat het streven naar dierenbescherming door de leden ieder in zijn kring zal worden behartigd. Aan een 20-tal dienaren van policie werden voor gedane bekeuringen be looningen uitgereikt, waarbij de voorzitter een hartelijk woord tot aanmoe diging voegde en voorop stelde dat niet alleen bekeuringenmaar het doen voorkomen van dieren-mishandeling, door de vereeniging beloond werden. Bij het beraadslagen over voorstellen, welke door de leden ter sprake zou den worden gebragt, werden onderscheidene zaken besproken. De eerste betrof het oude gebruik aan de hoogescholen en ook aan de veea.rtsenijkundige school bij het onderwijs in de physiologie waar dieren gemarteld worden, om de studerende jongelieden te wijzen op sommige gevallen, welke-zich kunnen voordoen. De spreker vroeg of het in eene beschaafde maatschappij paste, het dier, den vriend van den mensch, bij wijze van proef te martelen. Om dit te keer te gaan, hoopte hij dat het bestuur een verzoek aan de re gering zou riglen om bij het onderwijs in de physiologie de proeven zoo min mogelijk met levende dieren te nemen en te trachten de pijnbanken voor de onschuldige dieren af te schaffen. Ook kwam de veterinaire school te Utrecht ter sprake, waar de poolen van paarden stukgeslagen, weder worden bijgemaakt en de dieren daarna dezelfde mishandeling ten tweeden- male ondergaan, om de daar studerenden in het zetten van paardenpooten te onderwijzen. Ook dit behoorde tegengegaan te worden. ENGELAND. LONDEN23 Mei. In .het hoogerhuis is door de regering, in antwoord op eene interpel latie, medegedeeld dat de laatste berigten van de Goudkust, welke de dag- teekening van 24 April droegeninhielden dat de Ashanlijnenna de gevechten waarin zij de Fantijnen verslagen hadden, niet verder waren voortgerukt, waarschijnlijk len gevolge van de zware verliezen die zij had-* den geleden. Er waren voldoende maatregelen genomen om de forten tegen een mogelijken aanval te verdedigen. In het lagerhuis is door een der leden de aandacht gevestigd op de veelvuldige ongevallen op spoorwegen voorvallende, en aangedrongen op het nemen van doeltreffende maatregelen daartegen, bij voorbeeld door de aan sprakelijkheid der directiën van de spoorweg-maatschappijen verder uit te breiden en vooral het thans- door het publiek meestal met goed gevolg toe gepaste regt van schadeloosstelling voor bij spoorwegongelukken geleden verliezen of toegebragte schade, ook aan de ambtenaren en bedienden der maatschappijen toe te kennen. De minister Fortescuc voerde aan dat de directiën der spoorweg-maatschappijen haar best deden om ongelukken zoo veel mogelijk te voorkomen. Hij zag derhalve geene reden om dwangmaat regelen toe te passen, vooral omdat het hem voorkwam dat de voorstelling van het schrikbarende toenemen der ongevallen op de spoorwegen minstens zeer overdreven was. Immers in 1872 waren slechts 20 reizigers op de spoorwegen om het leven gekomen, dat is één op de 19 millioen reizigers. FRANKRIJK. De ministerraadzegt het Bien public, heeft eenstemmig besloten dat de interpellatie der 160 afgevaardigden (later tot 330 geklommen) op de regeringspolitiek betrekking heeft, dat zij niet alleen gerigt is tot het nieuwe ministerie, maar tot den president der republiek, al?hoofd der re gering. Ten overvloede -is er onder de oorspronkelijke onderteekenaars der interpellatie, noch onder hen die daaraan later hunne adhaesie hebben ge geven, iemand die het karakter der interpellatie loochent. Niemand kan zich bedriegen aangaande de gevolgen dezer interpellatie, in geval zij aan leiding geven mogt tot het aannemen van eene motie van afkeuring. Die afkeuring zou de geheele regering treffen, welke solidair aansprakelijk is voor de laatste wijzigingen in het ministerie, en .de aftreding van alle leden der regering, zonder uitzondering, ten gevolge hebben. Wij herhalen het, niemand bedriegc zich hieromtrent; en ieder algevaardigde, welke ondertee- j kend heeft of zijne .stem zal uitbrengenheeft begrepen en zal begrijpen welke beteekenis zijne handteekening of zijne stem heeft. Dat de monarchalen het gaarne zouden zien dat het den heer Thiers zoo warm werd dat hij zijn ontslag nam, komt nu en dan duidelijk aan het licht. Dezer dagen las men in een clericaal blad, de Corr. St.-Chéron: Met het oog op de gebeurtenissen, waartoe reeds het noodige is voorbereid, heeft de generaal Changarnier van een groot aantal wapenbroeders de ver zekering ontvangen, dat hij op hunne medewerking kan rekenen, indien hij het hoofd werd vaji het uitvoerend gezag. In den toestand, waarin w(j thans verkeeren, hebben wij, om met goed gevolg de ons dreigende gevaren te keer le gaan, een man noodig, die met gloeijenden haat tegen de dema gogie vervuld is. Die man is de generaal Changarnier. Van daar dat hij vooral door de radicalen en Communalisten verfoeid en gevreesd wordt. Inderdaad, dat is de beste aanbeveling voor den ouden generaal. - Volgens de bij de nationale vergadering ingediende nieuwe kieswet, zullen alle Franschen, die hun 2le levensjaar volbragt hebbenkiezers zijn. De kiezerslijsten zullen jaarlijks herzien worden door eene bijzondere commis sie. die te Parijs in elke stadswijk bestaan zal uit den maire, uit het ge meenteraadslid der wijk en uit drie door den prefect aangewezen kiezers. Op die lijsten zullen worden gebragt alle den bovengenoemden ouderdom hebbende Franschen, welke twee jaren lang in de gemeente of in het kan ton gevestigd zijn geweest. Van de uitoefening van het kiesregt zullen zijn uitgeslotenveroordeeldenin staat van faillissement verkeerendenonder curatele gesteldcn en gealimenteerden. Militairen in active dienst kunnen geen deel aan stemmingen nemen, wanneer zij zich bij hun corps bevinden of dienstpligten uitoefenen. ITALIË. Men meldt uit Rome: In eene vergadering der kardinalen in het Vati- caan zijn besluiten genomen omtrent de houding-van den pauselijken Stoel ten aanzien der wet op de geestelijke genootschappen, en is o. a. vastge steld dat elke uitkeering van gelden tot onderhoud der betrekkingen met de orden in het buitenland van de hand gewezen moet wordendat de gene raals der orden van het regt van vrije vereeniging gebruik moeten maken en dat de katholieke kerk in Italië zich moet organiseren om het Iiberahs- mus te bestrijden. DUITICHLAND. Woensdag 11. is de feesttogt aangevangen van de leden van den Bonds raad, den Rijksdag en vele genoodigden uit de hoofdstad naar Wilhelmshafen. Op het bepaalde uur vertrokken, bereikte de reusachtige trein Bremen, alwaar de deelnemers aan den togt den eersten nacht zouden doorbrengen. De gansche stad was in feestdos gehuld. De maaltijd) door Bremen den gasten aangeboden, was zeer luisterrijk. Te Munchen is het publiek zeer ingenomen geweest tegen de advoca ten, die indertijd hunnen bijstand hebben verleend aan de beruchte Adèle Spitzeder. Te regt of te onregte werden zij verdacht van medepligligheid aan de kwade praktijken der genoemde woekeraarster. Op last van den minister van justitie is deze quaestie naauwkeurig onderzocht; men heeft nagegaan, in de stukken der faillite massa, in welke betrekking zij tot die onderneming hebben gestaan en het resultaat van het onderzoek is niet zeer gunstig voor de regtsgeleerde raadslieden van Spitzeder, want drie van de vijf zijn van de lijst der adspiranten naar eene landsbetrekking geschrapt, onverminderd de verdere disciplinaire maatregelen te hunnen aanzien te nemen. OOSTENRIJK. Onder de menigvuldige faillissementendie in den jongsten tijd te Weenen plaats hadden, was ook dat der firma Placht, dat algemeen opzien verwekte. Zoowel in hoogere als in lagere kringen worden velen daardoor getroffen. Het passief bedraagt meer dan 2 millioen. De heer Placht is, op grond van frauduleus bankroet, in hechtenis genomen. VERSAILLES, 23 Mei. In de zitting der nationale vergadering was de heer Thiers tegenwoordig. De heer Dufaurc verklaarde dat de heer Thiers gebruik zou maken van zijn regt om het woord te voeren. De heer de Broglie betoogde dat het noodig was aan het hoofd der zaken te hebben een krachtig ministerie, dat het land gerust stelt. De onderteekenaars der bekende interpellatie betwijfelen of het tegenwoordige kabinet aan dit ver eischte voldoet. Men vreest dat door het algemeen slemregt de radicalen aan het bewind zullen worden gebragt, waardoor de Commune revanche zou kunnen nemen. De heer de Broglie gispt hevig de houding van de regering in de Lyonsche quaestiehij voegt er bij dat aan die politiek van geven en nemen een einde moet komen; er moet gehandeld wordenwaar door de regering bewijst, dat het zich scheidt van de radicalen. De zamen- stelling van het tegenwoordige kabinet is eene concessie aan de radicalen; beter is het het onderspit te delven door flink de conservative vlag omhoog te houden. Hij bezweert de regering zich te stellen aan het hoofd der conservativen. De heer Dufaure zeide dat de regering, zoowel als de conservativen, doordrongen is van de beslaande gevaren en toont aan dat de jongste ver kiezingen sterke blijken dragen dat de radicale leerstellingen veld winnen. Hij ontkent dat de regering een compromis wenscht. De feiten bewijzen het tegendeel. Morgen zal het debat worden voortgezet en wel op ver- zoek. namens den heer Thiers gedaan. BERLIJN, 23 Mei. De vrees wegens de crisis te Weenen doet zich hier nog altijd gelden. Gok maakte de vrees over den toestand in Frankrp een slechten indruk: er was bovendien veel behoefte aan geld voor de liqui datie en er liepen geruchten van faillissementen. RUME, '23 Mei. De Voce della Verila bevat een artikel, waarin het blad aantoont dat het onmogelijk is een anderen Paus dan een Italiaanschen te benoemen. Het beweert dal het geheim, waarom sommige bladen zooveel geweld maken, hierin gelegen is dat het Ilaliaansche bewind een vreemden Paus wenscht, omdat het hem moeijelijker zou wezen het wereldlijk ge zag te herstellen. Een vreemde Paus zou echter groote moeijelijkheden ondervinden. KONSTANTINOPEL, 23 Mei. Het half-ofificiëele blad Bassiret zegt, dat het gouvernement der Porie een protest bij de Nederlandsche regering heelt ingeleverd over den oorlog tegen den Sultan van Atchin PROGRAMMA VAN M l IE K11 TV OERI.YG E Zomcrzorg. Dingsdag 27 Mei, des avonds ten half zeven ure, direc tie II. Völlmar. le Afd. 1. De Eendragt, Marsch, Dunkier; 2. Ouverture de l'opéra boufïe «La Sorcière", de Boissy, Z:iytz; 3. Souvenir de l'opéra fGastibelza", de Maillart, Buyssens; 4. «Frohsinns-Scepter", Walzer, Lanner; 5. Fantaisie de l'opéra "Hamlet", de Thomas, Walhain. 2e Afd. 6. "Con cert-Ouverture", Jul. Rietz; 7. Marche Ilongroise, tirée de "La Damnation", de Faust, Berlioz; 8. "Weiche nicht, o siisser Traum", Lied, F. Abt; 9. Fan taisie de l'opéra "Le Proscrit, ou le Corsaire de Venise", de Verdi, Dunkier; 10. "Sorgenfrei-Polka", Budik. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6