BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag 26 Mei 3373, 7F°. 022. STADS-BE RICH TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Johannes Fransen, scheepmaker, wonende alhier, om vergunning tot het houden en mesten van varkens op een erf achter zijne woning aan de Haven, n°. 11; Gelet op art. 224 der Algemeene Politieverordening van 24 October 1867; Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 29»lco Mei aanst. 'svoormiddags te elf uren zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 24 Mei 1873. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van belanghebben den, dat dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, des voormiddags van 101 uur, de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lichting van den jare 1868, verkrijgbaar zijn ter gemeenle-sècreiarie, mits men zich in persoonen voorzien van zijn zakboekjedaartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 24 Mei 1873. v. d. BRANDELER. BÜNNENLANDSCHE BEKIGTEN. LEIDEN, 24 Mei. Het hoofdbestuur der Nederl. vcreeniging tot bevordering der koepok inenting heeft aan burgemeesters en geneeskundigen in Nederland de volgende circulaire gerigt: //Bij art. 18 der wet van den 4den December 1872, tot voorziening tegen bezmettelijke ziekten, die op den l8,en Mei 1873 in werking treedt, wordt aan de gemeentebesturen de verpligling opgelegd tol het daarstellen van ge legenheden voor kostelooze inenting en herinenting. Voor vele gemeenten in ons vaderland zal die taak niet gemakkelijk zijn. Het oprigten van bureaux voor vaccinatie, het steeds in voorraad hebben van vaccine en ver dere vereischten voor eene goede ten uitvoerlegging der wet zullen hier en daar eigenaardige moeijelijkheden opleveren, die slechts door onderlinge zamenwerking gemakkelijk te overwinnen zijn. Bovendien is het wensche- Ijjk, dat de verschillende bureaux door een innigen band verbonden worden, opdat zij door wederzijdsche hulp en voorlichting op krachtiger en gemak kelijker wijze in het belang der vaccinatie kunnen werkzaam zijn,-waardoor tevens de taak der gemeentebesturen zal verligt worden. Het hoofdbestuur heeft derhalve de eer u uit te noodigen om in uwe ge meente te helpen tot stand brengen eene afdeeling of correspondentschap der vcreeniging, van wier statuten hiernevens een exemplaar wordt overgelegd. Het vertrouwt dat velen bereid zullen zijn, hiertoe hunne medewerking te verleenen, en ook de reeds bestaande bureaux voor vaccinatie door zich bij de afdeeling aan te sluiten het bewijs hunner sympathie zullen geven. Im mers waar plaatselijke belangen de oprigting eener afdeeling niet noodzakelijk vereischen, is zulks toch in het algemeen belang wenschelijk. Hoe vele vragen betrekkelijk de toepassing en herhaling der kunstbewer king verdienen bovendien ernstige overweging en zullen slechts door naauwere aaneensluiting en onderlinge gedachten wisseling hare gereede oplossing vin den. Reeds heeft de animale vaccinatie, d. i., gelijk men weet, de inenting met stof onmiddellijk van het kalf verkregen, die door hare ontwikkeling in de beide laatste jaren de bezwaren van sommigen tegen de inenting ge heel belooft op te lossenhet bewijs geleverdhoezeer de vaccinatieveel meer dan lot hiertoe, het onderwerp van ernstige studie moet zijn." Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 94 tot 107 volwassen personen en 30 tot 40 kinderen. De examens voor de aclen in het middelbaar onderwijs met vrouwe lijke candidaten hebben gisteren de volgende uilkomsten opgeleverd: Toe gelaten: mej.'J. C. H. Bisschop, van 'sGravenhage, voor Hoogduitsche taaien letterkunde; mej. J. H. Hugenholtz, van Winterswijk, voor Engelsche taal en letterkunde. Afgewezen eene voor Fransch en ééne voor Nederlandsch. - De commissie voor de acle-examens van middelbaar onderwijs (wis-, natuur- en zeevaartkunde, teekenen en boetseeren, gymnastiek en landbouw kunde) heeft op 19, 20 en 21 Mei haar laak voortgezet. Opgeroepen waren 6 cand. Acte K1 (wiskunde): niet opgekomen 2, tijdens het examen trok ken zich terug 2, afgewezeu 1, toegelaten 1, de heer L. van der Est, van Amsterdam. Voorts waren opgeroepen 11 cand. acte M" (regtlijnig teekenen en perspectief); niet opgk. 2, afgewezen 5, toegel. 4, de heeren R. Jurling en J. Jurling, van Nijkerk; H. E. Michielsen. van 'sHage, en A. G. J. Tem pelmans Plat, van Gorinchem. In zijne vergadering van 20 dezer heeft het Domkapittel van Mentz den heer P. J. H. Cuypcrs tot bouwmeester der kathedraal benoemd, eene der belangrijkste kerken van het wcstersch Europa. De groolsche restau ratiewerken aan dat monument zullen dus voorlaan door onzen landgenoot geleid worden. Wij vernemen met genoegen dat dit ambt den heer Cuy- pers niet zal vcrpligten zich metterwoon van ons te verwijderen. (Hbl.) Te Rotterdam hoorden in den nacht tusschen Woensdag en Donderdag eenige aan het Tarwenakker werkzame lieden aan de overzijde bulp roepen. Zich naar de plaats begevende van waar zij het geroep meenden te hooren, zag een hunner een pet in het water drijven, hetgeen hun deed vermoeden dat iemand te water was geraakt. Terstond werden pogingen tot redding beproefd, doch na eenige oogenblikken vischte men het lijk op van een policie-agent, die ter bewaking van koopmansgoederen aan de Leuvehaven was geplaatst. Men weet niet door welk ongelukkig toeval hij te water is geraakt. Te Bunnik is Woensdag 11., in een timmermanswinkel, een hevige brand uitgebarstendie zich spoedig uitbreidde tot de belendende gebouwen. Met veel moeite gelukte het na eenige uren de vlammen te stuiten^ De timmermanswinkeltwee huizen en eene schuur zijn geheel afgebrand. Eene geit en eenige kippen zijn in de vlammen omgekomen. De eigenaar van den timmermanswinkel was voor eenige dagen voor zaken op reis, ook zijne vrouw was dien dag van huis, 'zoodat zij het onheil, dat hen heeft getroffen, eerst bij hunne tehuiskomst vernamen. Men meldt uit Leeuwarden. Naar men verneemt is de heermr. M. van Heioma te Ileerenvecnlid der staten van Friesland, door Z. M. den koning benoemd tot kommandeur der orde van de eikenkroon. Naar gemeld wordt heeft Z. M. de koning bij gelegenheid van If. D. ver blijf te Olterlerp, aan den disch bij den burgemeester van Opsterland al daar, waar o. a. de belangen der paardenfokkerij zoomede de van wege de provincie gehouden harddraverij ter sprake kwamen en ook het door Z. M. gegeven gouden oorijzer als prijs daarbij in herinnering werdgebragt, te kennen gegeven, dat in 1874, behalve de toegezegde gouden zweep, van zijnentwege ook weder een gouden oorijzer als prijs zal worden ge schonken. Kan dit getuigen van 's Konings ingenomenheid met het bij de Friezen zoo geliefd volksfeest, het is levens een bewijs, dat Z. M., nevens hetgene wat voor de mannen dienstig is, ook de vrouwen niet vergeet. De prijs der boter aan de waag alhier wasle soort ƒ44.002e soort ƒ40 per 54 ton. Uit Groningen meldt men dat Z. M. de koning Woensdag aldaar een bezoek heeft gebragt aan het Doofstommen-instituut en aan het Toevlugts- oord, eene inrigting voor verlaten kinderen. Op den middag had de hard draverij plaats. Des avonds werd van wege de gemeente een vuurwerk afgestoken, dat, in weerwil van het hoogst ongunstige weder, vrij goed slaagde. Op het einde daarvan werd de Groote markt geheel door Ben- gaalsch vuur verlicht. Donderdag heeft Z. M. een rijtoer buiten de stad ge daan en het déjeuner gebruikt bij jhr. G. Alberda van Menkemate Uithuizen. Dr. A. W. Alings, directeur van het Doofstommen-instituut, is door Z. M. benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Uit Winschoten meldt men dat de onthulling van het gedenkteeken te Heiligerlee gisteren in de beste orde heeft plaats gehad. Er heerschte veel geestdrift. In den ochtend vielen er zware regenbtiijen, maar tegen het oogenblik der onthulling helderde het weder op. De regering heeft geantwoord op het verslag van de afdeelingen der tweede kamer omtrent het wets-ontwerp tot herziening der militie-wet. Zij verdedigt het ontwerp, waarover in het algemeen een ongunstig oordeel werd geveld, en blijft van meening, dat hel beginsel van verpligte persoon lijke dienst zeer goed kan zamengaan met de tegenwoordige militie-wet. Door afschaffing der plaatsvervanging en nommerverwisseling wordt eene noodzakelijke verbetering der levende strijdkrachten tot stand gebragt, eene verbetering, die den grondslag van alle hervormingen moet zijn. Aan den wensch der meerderheid om het wets-ontwerp in te trekkenkan en mag de regering niet voldoen. Daardoor zal de beslissing omtrent den voornaam- sten eisch: verbetering van het gehalte en de zamenstelling der levende strijdkrachten door afschaffing van de plaatsvervanging, voor lang worden uitgesteld. Zal het leger in de toekomst zijne taak naar belmoren vervullen, dan is verpligte dienst dringend noodig, vooral bij gebrek aan vrijwilligers. Tevens is aangeboden een gewijzigd ontwerp, waarbij wordt voorgesteld vrijwilligers bij de militie reeds op 18-jarigen leeftijd toe te laten. Wijders wordt het in werking treden van de wet bepaald op 1 Januarij 1874. 'sGRAVENHAGE, 24 Mei. Tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Brielle is benoemd de lieer mr. M. P. G. del Court, thans substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Haarlem. Voorts is, op hnn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer D. van Weel, als regter-plaatsvervanger in de arrond.- regtbank te Rotterdam, en aan den heer K. F. Ariëns, als plaatsvervangend kantonregter te Venlo. Door den minister van koloniën zijn de hulponderwijzers J. Akkersdijk en V. H. yan Leeuwen gesteld ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Ned. Indië, om te worden benoemd lot onderwijzer 3e kl. voor de dienst daar te lande. Z. M. de koning en HH. KK. HH. prinsen Alexander, Hendrik en Frederik, met HD. adjudanten en gevolg, zijn dezen middag ten 3 ure met den Rijnspoor van hunne reis naar het noorden in deze residentie terugge keerd. Aan het station werden de koning en de prinsen door Z. K. II. den prins van Oranje ontvangenterwijl men tevens opmerkte den plaatselijken kommandant generaal-'majoor van Tuyll van Serooskerken en dep heer Fockcommissaris des konings in deze provincie. De extratrcin werd be geleid door den heer AmeshofF, president der maatschappij en den heer Ver loop, ingenieur. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft dé minister van ko loniën bij de discussie over het credietin zake Alchin gezegd dat dezelfde rede nen die hem op den 27rD Februarij belette verdere mededcelfngen aan de kamer te doennog bestaan. Men kan van de regering niet vorderen dat zij mede- deelingen doedie niet in handen der regering zijn. De regering beroept zich te harcr reglvaardiging op geene zaak, die niet aan de kamer bekend is. Niemand doet het meer leed dan de regering dat zij niet aifb'schrif- turen en telegrammen mag mcdedcelen. Ik hoop, zeide de minister, dat die tijd eenmaal zal komen, maar mag geene toezegging doen. Komt eenmaal alles openbaar, dan zal daaruit aan ieder kunnen blijken dat van regerings wege met veel voorzigtigheid in deze zaak gehandeld is. Maar de begeerte om zich volkomen te regtvaardigen moet ik opofferen aan 's lands belang.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5