Op deze gronden meent de ondcrgcleekende met curatoren te mogen ad viseren lol liet plaatsen der drie nieuwe gebouwenakadcmicgebouw, zoöto- miscli laboratorium en museum van natuurlijke historie op de Ruïne. De daarvoor gevorderde uitgaaf van ongeveer ƒ1.300,000 is inderdaad groot, maar, over acht a negen jaren verdeeld, niet ai le bezwarend. Voor 1873 zou een bedrag van ƒ200.000 voldoende wezen, welke som tot ƒ175,000 kan dalen; omdat reeds 28,000 als eerste termijn voor den bouw van bel zoütomisch laboratorium over dit jaar zijn toogeslaau. Met dit bedrag van j 175,000 zou aldus art. 117 van hoofdstuk V der begrooling voor 1873 le verboogen zijn en daartoe strekt in de eerste plaats liet hierbij aangeboden ontwerp van wet. Overeenkomstig zijne toezegging in meergemelde zitling heeft de onder- getcekendc de eer, de bovengenoemde plannen hierbij over le leggen en tevens eeuc schets der wijzigingen die bij daarin wenschelijk zou achten. Opmerking verdient nog. dat aan de keuze van het terrein der Ruïne voor liet academiegebouw dit voordeel verbonden is, dat men, in afwach ting der voltooijing liet oude gebouw zal kunnen blijven gebruiken, terwijl, ingeval dit afgebroken moest worden, men gedurende geruiuien lijd van localen voor collegiën. examens en promoliën verstoken zou zijn, die niet ligt elders waren te vinden. Evenzeer zou het aanwijzen van een locaal lot bet behoorlijk plaatsen der verzameling prenten en pleisterbeelden, die .zich thans in een der alsdan a( te breken huizen bevindl, groote zwarig heid ontmoeten. Van bel oude akademiegebouw en van hel aangckochle buis van den beer Rodel Nijenhuis, ingeval deze behouden worden, zal in vele opzigten ten behoeve der hoogescluiol partij te trekken zijn; onder scheidene thans op onvoldoende wijze geplaatsie verzamelingen waren der waarts over le brengen. In de tweede plaats strekt deze voordragl tot verhooging der gelden voor 1873 toegestaan voor liet personeel en matcriëel van het 'nieuwe Akademisch ziekenhuis Toen die gelden werden aangevraagd was deze inrigting nog niet in gebruik genomen: wat werkelijk r.oodig zou wezen kon eerst de ondervinding leeren, voorsbands moest men zich tot eeue raming bepalen, waarvoor voldoende gegevens ontbraken. Sedert 20 Jautiarij 1873 is liet ziekenhuis in gebruik en de sedert verloopen vier maanden hebben de be doeken meer van nabij doen kennen. Die behoeften zijn gebleken vrij aan zienlijke uilgaven te vorderen, een natuurlijk gevolg van de groote uitge breidheid van liet gebouw en van het boven verwachting spoedig bezetten der zalen inet lijders, wier getal tot ongeveer honderd geklommen is. Hoe wel de meeste spaarzaamheid ten aanzien van hel getal en de bezoldiging van het personeel in acht genomen wordt, zal de biervoor vereisebte uitgaaf wat 1873 betreft een cijfer van ongeveer ƒ20000 vorderen, terwijl aanvan kelijk slechts ccne som van 9. 00 op de begrooling was gebragt. Ook voor inrigting van bet gebouw, meubilair, verplegingen voeding zal het voor ;873 toegestane bedrag eene vrij aanzienlijke verhooging eisehen. Blijkens de toelichtende nota op art. 117 hadden curatoren de huishoudelijke uitgaven op 41000 geraamd, welke som door den ondergcieekende voorshands op nagenoeg de helft werd gebragt. Met bet oog op de verloopen maanden en op de mogelijkheiddat bet getal zieken in den verderen loop van het jaar hel tegenwoordig cijfer zal overtredenhetgeen bij den in den laatslen tijd vrij ongunstigen gezondheidstoestand van Leiden niet onwaarschijnlijk is le achten, wordt over liet gehecle jaar eene som van 70000 ongeveer noodi'g geacht, zoodat het reeds verleend bedrag met ongeveer 50000 zal zijn te verhoogen. 's GRAVENtlAGE23 Mei. Door Z. M. is, als-blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan F.J.Freek en il. Bertz, voor hunne medewerking tot redding van vier kinderen uit liet water op 5 Maart jl.toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij be sluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Tot burgemeester der gemeente Dubbeldam is benoemd de lieer mr. J. A. van Dorsscr. Z. M. heeft benoemd: tot surnumerairs der registratie, de hh. J. C. Bonman te 's Hei'logenboschII. Wondergcm, te Oldeberkoop, J. Woller- son, te Assen; J. R. Immink, le 1 JsselsteinT. II. Oldenhuis Gratama, te 'sGravcnhage; Ileshnsius, te 'sGravcnhage, .1. ter Pelkwijk, te Arnhem. Ook is benoemd tot surnumerair der registratie de in die qualileit vroeger eervol ontslagen heer T. llarling. Z. M. heelt benoemd hij hel middel van den waarborg der gouden en zilveren werken: lol commies stempelaar le Amsterdam, de lieer m'. A. van Lier, thans le Schoonhoven; le SchoonhovenMe heer E. G. W. Piper, thans aide-essayeur te Breda. Tot rijks ontvanger te Ilellevoetsiuis is benoemd de lieer jbr. F. E. van Nispen, thans te Hengelo c. a. Aan oen luit. Ier zee 2C kl. R. Rakker is, op zijn verzoek, eervol ont slag uit de zeedienst verleend. De officier van gezondheid 2e kl. J. C. Steendijk, gedetacheerd bij bet hospitaal te Willemsoord, wordt op non activiteit gesteld Voorts worden de luitt. Ier zee 2C hl. A. F. J. Frackers en 11. J. lüeynhens geplaatst aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis. Z. M. dc koning en de prinsen, die ter bijwoning van de onthulling van het monument te lleiligerlee naar Groningen waren vertrokken, zullen mórgen des namiddags ten half zes ure alhier lerugkeeren. -- Bij de discussie over de verhooging der begrooting van Ned.-Indië, erediet in zake Atchinis bet al of niet rcglvaa dige van den oorlog ander maal in verschillenden zin besproken, zoomede dc beleckenis van het votum over deze wet. Dc meeste leden meenden dat de qnaestie van vertrouwen of wantrouwen nu niet le pas kwam, maar alleen de vraag om het échec ie herstellen. Later als al de stukken medegedeeld en nadere beriglen uit lndië aangekomen zijn, kan men beter over liet beleid der regering hier en in lndië oordeeltn. De minister beeft dal beleid nader verdedigd, voor zooveel bij daartoe in slaat was, en omtrent de overlegging van sommige snikken zich beroepen op art. 89 der grondwet. Na aanneming van enkele onderdeden is de voortzetting der discussie bepaald op morgen. Op de begraafplaats Eik en Duinen werd beden morgen ter aarde be steld bef stoffelijk overschot van mr. J. Crans, in leven raadsheer bij den hoogen raad der Nederlanden. Rij die gelegenheid werd door den voormali- gen raadsheer in den hoogen raad, tnr. J A. Jolles, lid der tweede kamer, eene treffende hulde aan den overledene gebragt. Een der bloedverwanten rigtte een woord van dank aan allen, die door hunne tegenwoordigheid blijk van belangslelling in 'smans nagedachtenis hadden willen geven. BUlTENLAiNDSClllh HEiUG'i ION. jENGËLANS. LONDEN 22 Mei. Te Liverpool is liet berigt ontvangen dat op 18 April weder een ge vecht bad plaats gehad tusschen de Ashantijnen en de Fantijoenen dat de laatslen teruggetrokken waren naar dc kust. De Ashantijnen hadden zware verliezen geleden, zoowel aan gesneuvelden als door de pokken. Desniette min rukten zij met een aanzienlijke strijdmagt op Elmina aan, waar zich de "hoofdman Alcbampton met 10000 man bij hen zou aansluiten. Volgens beriglen uit New-York zijn de Modocs wederom verdwenen. Alles was voorbereid om hunne positie te bombarderen, en de troepen ston den gereed voor den aanval, toeu dc Indianen er in slaagden te ontsnappen. De vervolging is op nieuw begonnen. FBANHR 1.3 K. Voorloopig wordt medegedeeld dat bet wets-onlwerp betreffende de inrigting van bet staatsbestuur in hoofdzaak bet volgende beval. Er zullen twee kamers zijn, beide verkozen door liet algemcene slemregt, doch de eene, de senaat, met beperkte verkiesbaarheid. De leden van den senaat worden voor tien jaren gekozen, in elk departement drie; om de twee jaren treedt een vijlde gedeelte af. Voor de verkiezing van leden der andere kamer vormen de arrondissementen de kiesdistricten; in den regel wordt in elk arrondissement een afgevaardigde gekozen; alleen waar de bevolking zeer talrijk is worden in liet arrondissement zoo veel afgevaardigden ver kozen als de bevolking veelvouden van 100,000 bevat. Het regt van initiatief berust bij de beide kamers en bij den president der republiek. De senaat is bevoegd op voorstel van den president de andere kamer te ontbinden, en oordeelt als opperste geregtsliol over de ambtsmisdrijven van den president, de ministers en den opperbevelhebber des legers. In de memorie van toelichting wordt gezegd dat alleen de republikeinsclie regeringsvorm in Frankrijk voor hei oogenblik mogelijk is en de omstan digheden vorderen dat er een gevestigd bestuur aan het land worde geschon ken, terwijl daarbij betoogd wordt dat de regering op alle mogelijke voor zorgen is bedacht geweest om aan dc republikeinsclie regering die' conser- vative rigling te geven, zonder welke zij onbestaanbaar zou zijn. Te Parijs hecrsclil vrij wat opgewondenheid. Men spreekt van niets dan van den aanstaanden strijd le Versailles. De vesting Belfort bereidt zich ijverig voor op eene feestelijke viering van liet vertrek der I'ruissisclie bezetting: er zal bij die gelegenheid een kolossale leeuw op de wallen worden opgerigt, die door een Elzasser beeld houwer is vervaardigd. 8s X IV .3 E. Volgens een door het officiële blad medegedeeld overzigt van de Spaan- sclie financiën beliepen alle schulden der schatkist op 31 December 1872 een lolaal van 19,086,843,036 pes., terwijl bel actief van de balans een eind cijfer van nog geen 2900 millioen pes. aanwees. De schulden worden in de volgende drie categoriën verdeeld: buitenlandsdie 3 pCls 3770 millioen pes.; binnenlandsche 3 pCts 4240 millioen pes.; vlottende schuld en resterende betalingen ten laste der nog niet afgesloten dienstjaren 2670 millioen pes. DVITICHIiAN». Te Brandenburg heeft een aantal vrouwen en meisjes uit den werken den stand eene vergadering gehoudenonder leiding van vrouw iialinecht genoot van een metselaarsknecht te Berlijn en president van de werk- vrouvven-vereeniging aldaar. De poiicie heeft de president gevangen geno men en de vergadering uiteen doen gaan. PEI\ TELEGRAAF. NEW-VORK, 22 Mei. 600 Amcrikaanschc soldaten, onder bevel van ge neraal Mackenzie, zijn tot 80 mijlen op bet Mexikaansclic grondgebied door gedrongen en hebben eene bende Indianen aangetast, die onlangs in Texas een inval deed. Van de Indianen werden 19 gedood en 19 gekwetst; 40 hunner vrouwen zijn gevangen genomen. Eene aanzienlijke hoeveelheid buit is in handen der Amerikanen gevallen, die 3 dooilen hebben verloren. PERPIGNAN, 22 Mei. Blijkens de jongste berigte» uit Sauhahtija zijn daar 20 vrijwilligers gefusilleerd, en 36 cavaleristen, benevens officieren, waaronder een kolonel, gevangen genomen en is bun lot onbekend. LONDEN, 22 Mei. De Standard meldt dat liet keizerlijk paleis te Jeddo door brand v ernield is. VERSAILLES, 22 Mei. Morgen zal de hertog de Broglie de discussie naar aanleiding van de inteipellatie der reglerzijde openen, en volgens gerucht zal de minister Casimir l'érier hem antwoorden" met eene uiteenzetting van de politiek der regering. Men wil Voorts dat na Périer de hertog d'Audiffret- Pasquier het woord voeren, en Thiers dezen antwoorden zal. De boodschap, waarbij Thiers aan de kamer kennis geeft dat hij wenscht deel te nemen aan bet debat, zal morgen inkomen; dit stuk werd lieden door den minis terraad vastgesteld. Naar hel schijnt zal de regering zegevieren. GENUA, 22 Mei. Gisteren bad hier eene demonstratie plaats. Het volk riep: Weg met Paololti! trok door de voornaamste straten en bleef staan voor het hertogelijk paleis, dat door karabiniers bezet was. Daar herhaal den de rustverstoorders met verdubbelde woede hunne kreten, doch toen dc troepen dien hoop had vermaand uiteen te gaan, verwijderde de menigte zich. fi NI CJ E 'Sa O W 13 E IV. Mijnheer de Redacteur! Een plaatsje s. v. p. voor de bier onderstaande regels. Op gevaar af dat velen 't niet met mij eens zullen zijn, wili ik Joch gaarne ook liet mijne zeggen van dc plaats gehad hebbende honden-tentoon stelling, die II. Zaterdag in den Haag gehouden is. Vele llaagsche bladen hebben met veel ophef van liet groote siiccès, van de bevredigende resul-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2