aanstaanden plegtigen gedenkdag van Heiiigerlee. Maandag zal Z. M. een rijtoer doen door de stad, ter bezigliging der hoogeschool, der rijks ltoo- gcre burgerschool, kweekschool voor onderwijzers, enz., het groene wees- j huis, het nieuwe r. k. weeshuis en de fabriek van den heer W. A. Scholten. j Vergezeld van een aanzienlijk gevolg, heeft de koning gebragt een be zoek van rouwbeklag aan den gepensioneerden adjudant-onderofficier Köhler, den vader van den voor Atchin gesneuvelden opperbevelhebber der expeditie. De algemeene illuminatie is, ten gevolge van den harden wind, grootcn- deels mislukt. Door 64 lidmaten der herv. gemeente van Moerdijk (waaronder twee der drie kerkvoogden en twee notabelen) is een adres ingediend bij het prov. kerkbestuur van Noordbrabant, waarbij zij, onder mededeeling van het bekende feit, dat de eerst geschorste en daarna van zijn predikambt ontzette heer W. H. C. Koeken, vroeger predikant in die gemeente, steeds voortgaat eiken Zondag, op den tijd voor de gewone godsdienstoefening bepaald, in het kerkgebouw te prediken en daardoor de ringpredikanten verhindert daarin wettige godsdienstoefening te houden, het provinciaal kerkbestuur, als zijnde volgens art. 51.5". van het alg. regl. voor de Ned. herv. kerk geroepen om «te waken en te zorgen voor de godsdienstige en kerkelijke belangen in geheel het provinciaal ressort," dringend verzoeken, i het daarheen te wendendat zij niet langer versloken blijven van hunne gewone Zondagsche godsdienstoefeningen, geleid door een daartoe bevoeg-1 den predikant. Het 'prov. kerkbestuur had reeds den 6dc" dezer, onmiddel- lijk nadat de uitspraak tot ontzetting van den heer Koeken kracht van gewijsde gekregen had, bet verzoek gerigt tot den directeur van policie in j de provincie Noordbrabant, om zoodanige maatregelen te nemen, als noodig zullen zijn om de wettige godsdienstoefeningen te bestemder plaatse en ure ongehinderd te doen plaats hehben, en het heeft nu, onder overlegging van het adres der 64 Moerdjjksche lidmaten, zijn verzoek bij den directeur van policie herhaald, (/V. It. C) De minister van koloniën heelt eene memorie van beantwoording inge- j zonden op hel verslag der commissie van rapporteurs over het wets-ontwerp houdende bekrachtiging eener overeenkomst met de Nederlandsche handel maatschappij. De minister ontkent, zooals sommige leden ten onregte meen den, dat deze voordragt de strekking heeft het consignatieslelsel in stand j te houden. De bekrachtiging van de overeenkomst beslist daaromtrent niets en de regering zal geheel vrij zijn om al of niet te consigneren, en het is zelfs niet'geheel juist in deze overeenkomst een getemperd consignaliestelsel te zien. liet onderpand van vijf millioen is niet een waarborg voordenaar Nederland over te voeren producten, maar strekt ter verzekering van de getrouwe nakoming der verpliglingendie de geheele overeenkomst aan de maatschappij oplegt. In hel aannemen van dat onderpand, zegt de minister, ligt dus volstrekt niet eene soort van toezegging dal met de consignatie zal worden voortgegaan. De minister blijft bij zijne meening, dat eene verge lijking tusschen de koffij-prijzen, hier te lande en in Indië verkregenonmo gelijk zoo kan worden ingerigt, dat daaruit met eenige zekerheid blijkt, welke verkoop van den staat het voordeeligst is geweest Aan het slot der memorie wordt medegedeeld dat het de bedoeling is om alle geschillenuit deze overeenkomst voortvloeijende, aan scheidslieden op te dragen. 'sGRAVENIIAGE, 20 Mei. Door Z. M. is aan den heer W. II. J. van Idsinga, gouverneur van Suriname, op zijn verzoek, met primo Augustus 1873, op de meest eervolle wijze, en onder dankbetuiging voor de vele en langdurige door hem aan den lande bewezen diensten, ontslag uit zijne gemelde betrekking verleend, en is tot gouverneur der kolonie Suriname benoemd de heer jhr. C. A. van Sypesteyn, lid van de tweede kamer der staten-generaal en referendaris bij het dep. van koloniën met verlof, uit welke laatste betrekking hem op de meest eervolle wijze ontslag verleend wordt. Tot burgemeester der gemeente Scherpenisse is benoemd de heer J. L. I.ityksecretaris dier gemeente. De luit. ter zee 2» kl. A. J. Krabbe, dienende aan boord van het schroefstoomschip het Loo, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. jhr. J. C. F. Weslpalm van Hocrn; de luit. ter zee 2' kl. L. C. Koster wordt geplaatst aan boord van het radersloomschip I alk; de luit. ter zee 2' kl. jhr. IL M. van der Wijck, uit O. I. terugge keerd, wordt op non-activiteit gesteld. Z. K. 11. prins Frederik zal morgen ochtend ten 8 ure naar Groningen vertrekken, ten einde bij de onthulling van het monument te Heiiigerlee tegenwoordig te zijn. In de zitting van de eerste kamer van heden is, na langdurige be raadslagingen, met 18 tegen 14 stemmen verworpen het ontwerp tot aanleg van een droog dok te Vlissingen. De andere aan de orde gestelde ontwer pen werden met algemeene stemmen aangenomen. De kamer is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. In de zitting van de tweede kamer van heden is de behandeling der wet houdende eene nieuwe rcgterlijke organisatie ten einde gebragt. Bij art. 91 werd aangenomen een amendement van den heer Godefroi, waar door dat artikel in dier voege werd gewijzigd dat aan de voorzitters en oudervoorzitters der ombonden geregtshoven hel voorzitterschap der regt- bank kan worden opgedragen in de gemeente waar liet hof gevestigd was in hetwelk zij zitting hadden, en aan de overige leden het lidmaatschap dier reglbank. Bj de eindstemming is het ontwerp verworpen met 39 legen 37 stemmen. Morgen zullen door de kamer eenige kleine wetten behandeld worden. Vrjjdag zal de credict-aanvrage in zake Atchin in discussie komen. Na afloop daarvan achtereenvolgens het contract met de Handelmaatschappij en de regeling niet de Amstcnlamsche kanaalmaatschappij. Heden nacht overleed alhier mr. Jacob Grans, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden, in den ouderdom van 84 jaren; hij was d/n 22»'"' Maart 1789 te Dordrecht geboren, alwaar hij meer dan zes en dertig jaren met jjver en vrucht de regtspraklijk, als advocaat, beoefende. In 1847 werd hij, nadat hij drie malen op de voordragt was gebragt, tot raadsheer in het prov. geregtshof van Zuidholland benoemd, waarin hij niet minder door helderheid van oordeel uitblonk gedurende de vier jaren, welke hij daarin zitting had; in 1852 werd hij benoemd lot raadsheer in den hoogen raad. Tot nog voor weinige dagen was hij als zoodanig werkzaam. Een spoedig toegenomen verval van krachten maakte een einde aan zijn nuttig en werk zaam leven. 13 UIT E MA N D S C11E BEI31GTEN. ENGELAND, LONDEN. 19 Mei. De eigenaars van ijzersteenmijnen in Cleveland hebben geweigerd ge volg te geven aan het verlangen der werklieden naar eene verdere loons- verhooging van 2 p. per ton, en laatstgenoemden hebben daarom verleden week slechts den halven tijd van een gewonen dag gearbeid. De eigenaars hebben daarop besloten alle werklieden te ontslaandie niet voor den vollen werktijd aanwezig zijn geweest. FRANKRM K. In eene buitengewone editie van het Uien public wordt liet volgende op eene in het oog vallende plaats afgedrukt: De ministerraad heeft heden ten twee ure eene vergadering gehouden, welke door den president der republiek werd gepresideerd en tot over vieren duurde. De president der republiek, de noodzakelijkheid inziende van wijziging in het personeel der regering, heeft alle ministers verzocht hun ontslag te nemen, hetwelk allen zich gehaast hebben te doen. De hh. Dufaure, de Rémusat, Say, Teisse- renc de Bort, de Cissey en I'othuau hebben daarna op nieuw hunne porte feuilles aanvaard. De heer Casimir Périer heeft de portefeuille aanvaard van binnenlandsehe zaken, de heer Bérenger die van publieke werken, de lieer VVaddington die van openbaar onderwijs. Een nieuw departementdat van eeredienst, van het departement van openbaar onderwijs afgescheidenis aan den heer de Fourlou opgedragen. Het kabinet is dus thans zamenge- steld uit de hh.: Casimir Périer, binnenlandsehe zakende Rémusat, bui- tenlandsche zaken; Dulaure, justitie; Léon Say, financiën; de Fourtou, eeredienst; Waddington, openbaar onderwijs; Bérenger, publieke werken; Teisserenc de Bort, koophandel; de Cissey, oorlog; Polhuau, marine. Naar men uit de verklaringen der verschillende dagbladen mag opmaken, zijn slechts weinigen met de ministeriële wijzigingen ingenomen. De reg- terzijde 'klaagt en de linkerzijde klaagt, zoodat ten slotte de heer Thiers weinig zal hebben gewonnen. In de Itép. Franc, wordt het gerucht vermeld dat noch het handels- j tractaat met Groot-Britannië, noch dat met België door de nationale ver- gadering zou worden goedgekeurd, daar zoowel de protectlonisten als de voorstanders van het vrijhandelsstelsel over de grondslagen der tractaten ontevreden zijn. De algemeene raad der Beneden-Charentcjheeft besloten lot het oprigten J van een standbeeld voor den onlangs overleden afgevaardigde van dat depar tement, den markies de Chasseloup Laubat, gewezen minister van het kei- zerrijk, in diens geboorteplaats Marennes. Hier te lande hebben uit Spanje reeds 17000 personen een toevlugts- oord gezocht. SPANJE. J, llit Madrid meldt men betreffende de gehouden verkiezingen dat aldaar een opmerkelijk gebrek aan belangstelling heerschte; niet meer dan 23000 van de 83000 stemgeregtigden verschenen bij de stembus, terwijl bij de ver kiezingen voor de eerste constituerende vergadering na de Seplembcr-revolulie 55000 stembriefjes geteld werden. In het geheele land is de verhouding niet volkomen zoo ongunstig; maar toch is het geheele aantal stemmen, te welen 1,250.000, nog 100.000 minder dan het getal der stemmen, welke in Augustus des vorigen jaars alleen op de zegevierende monarchaal-radicalc candidaten uitgebragt werden. Daarbij kwamen destijds nog 380,000 republi- keinsche en 160.000 conservative, Alfonsistische en andere stemmen. Het merkwaardige der zaak is nu minderde omstandigheid, dat, terwijl verleden jaar bijna 60 pCt. der ingeschreven kiezers stemden, thans niet eens 35 pCt. aan de verkiezing deel namen, dan wel de toeneming der republikeinschc stemmen, welke in Augustus des vorigen jaars, bij de meest vrije verkie zingen welke het land ooit beleefd had. niet veel meer dan het derde ge deelte der thans uilgebraglc bedroegen. Bij de stemmingen in de vergade ring, welke den 1'" Junij bijeenkomt, zal .eerst de sterkte der onderschei den fracliCn, waarin de overwinnende partij zich zal splitsen, duidelijk uitkomen. Men gelooft dat de vergadering den markies Orense tot president verkie zen en den heer Figueras als hoofd van hel uitvoerend gezag bestendi gen zal. Naar gemeld wordt heeft de generaal Cabrinelty den Carlislen eene nederlaag loegebragt. Een kolonel der cavalerie, aan hel hoofd van aan zienlijke strijdkrachten, heeft geweigerd, den Carlisten-aanvoerder Saballs, die met zijne door langdurige geforceerde marschen afgematte manschappen voor hem vlugtte, aan te vallen. Hij is dientengevolge in hechtenis genomen en in verzekerde bewaring gesteld. De Carlisten-aanvoerder Cucalla heeft zekeren Cabaces, behoorende tot de vrijwilligers der republiek, de armen doen afhakken en vervolgens doodschieten. OOiTENRIJ k. liet aantal faillissementen aan de beurs bedraagt p. m. 280. waaronder eenige bankinstellingen. Faillissementen van eigenlijke handelshuizen hebben niet plaats gehad. Men hoopt thans hel keerpunt van de crisis bereikt te hebben, zooda! er weinige faillissementen zullen volgen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2