COURANT. LEIDSCHE *873. WOENSDAG 21 MEI. STADS-HE RICH TEN. MNNENLANDSCIIE BEKIGTEN. iV. lli). De Courant verschijnt dagelyks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant ie per vierendeel jaars ƒ3,—franco p.p. t 3.50 met het Fertlag der handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Dei verting afzonderlijk it verkrijgbaar voor i "1.5^ tjaart, buiten de espeditiekotien. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Ceuti. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën w Mamburgr Lub eekfrankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Bretlau, Keulen, Stuttgart, WtenenPraag, Bazel, Zürich, St. Gallen, Genève en Lausanne Uithoofde wan den Hemelvaartsdag zal Donderdag avond geenc Courant worden uitgegeven. Voor hen die verzuimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter Inschrijving voor den Schutterlijken dienst aan te melden wordt daartoe alsnog gelegenheid gegeven ten Raadlntize. op aanstaanden Vijjdag 23 Mei, des voormiddags van 10 tot I uur. LEIDEN, 20 Mei. De commissie van opperloczigt en beheer van de kweekschool voor zeevaart alhier mogt dezer dagen ontvangen een legaat, groot ƒ1000, van wijlen mevr. de wed. J. A. Vollgraff. geb. Ie Clcrcq. Bij de beperkte geld middelen, waarover de commissie te beschikken heeft, was dit legaat na tuurlijk haar ten hoogste welkom. Wjj vernemen dat door den heer Jan Zinkveyl, onlangs alhier over leden, aan het gereformeerde minnehuis is gelegateerd de som van ƒ500, vrfl vaB successieregten. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed: Hoogste prijs. Minste prijs. parljjen van 50 hectoliters 22.50 22.50 n n 10 4.50 4.50 v 5 2.25 a 2.25 Trok gisteren de optogt van Myers' paardenspel allerwege de aandacht, niet minder was dit het geval met de voorstelling in den avond gehouden, die talrijk bezocht was. leder, die den circus binnentrad, liet onwillekeurig zijn blik rondweiden door de ruime practisch ingcrigte lent, welke als mei tooverslag daar op de Ruïne was verrezen. Speelde misschien in de hoogte hier en daar een wispelturig avondkoeltje met het strak gespannen zeil doek, de toeschouwers in het ronde zaten veilig voor togt of koude met de voeten op een zacht tapijt, even comfortable en over bet algemeen ruimer dan men in een cirque tot nu toe gewoon was te zitten. De verlichting brengt er veel toe bij om den aangenamen indruk te verhoogen. Toestellen, hier nog onbekend, zijn in grooteu getale iu de tent aangebiagl en verspreiden een helder licht van pctrolenm-gas. Het voltigecren en derge lijke door dames en heeren op het paard uitgevoerdgaven den indruk van over hel algemeen verdienstelijk tc zijn. Bijzonder muntte echter uit miss Yisser, in hecren-costuum, een schoon volbloed raspaard volgens de boogere rijschool besturende, eveneens miss Madigan in hare sierlijker soms koene voltiges te paard. Onder de hccrcn merkten wij uitstekende en ijzersterke gymnastiei op. De heer Charlton op zijn hcmelhoogc stelten en James Ma digan die over 9 paarden heenvliegt, als 'I ware, om ten slotte over een reusachtigcn olifant heen te springen zonder hein aan te raken, zijn aecro- baten, zooals men lot lieden zelden of nooit zag. De gedresseerde olifanten, door den heer Cooper voorgebragt, bieden een hoogst merkwaardig schouwspel; dat deze dieren hoogst leerzaam en slim zijn weet ieder reeds als kind, maar tot welke hoogte die eigenschappen kunnen worden ontwikkeld, kan men in deze dieren aanschouwen. Dat de heer Cooper ook met minder zachtaardige dieren durft omgaanbleek in zijn binnentreden van een 'hcfk, waarin zes leeuwen waren opgesloten, die bij zijn komst al brul lende met opengesperden mnil als katten door het hok en langs de traliën vlogen. De gedresseerde hondjes leverden ook een alleraardigst schouwspel •op, dat zeker ieder met genoegen zag; alleen meenen wij dat menigeen met ons het laten springen van die aardige schrandere dieren door een bran denden hoepel minder aangenaam heeft gevo. dem Ten vervolge van het vroeger vermelde schrijft men ons nog: Veel gewas, dal door de koude weersgesteldheid geleden heeft, kan herstellen; doch onherstelbaar is bel verlies, dal geleden is aan de perziken, abrikozen en andere steenvrnchten. Zij waren met gunstig weer schoon in bloei ge raakt en hadden veel vrucht gezel. Na uien zich vleide dal zij liet gure weêr hadden doorgestaan, hebben zij alle vruchten verloren. De nachtvorst van II. Donderdag heeft daarop ook niet weinig invloed gehad. Van gcheele akkers Convallaria majalis (Lelièn der dalen, das wohlriechende Mai- glöckchen) zijn de bloemtrossen, die anders omstreeks dezen tijd gesneden en naar bet buitenland verzonden worden, bevroren. Ook dat behoort tot eene der rampen, die de koude Meimaand van dit jaar heeft medegebragt. De temperatuur is zeer afwisselend. Naauwelijks rijst de lliermomcler boven liet standpunt, dat gematigd weër wordt genoemd, of aanstonds broeit cr donder aan den zuidwestelijken hemel. Dal baart bekommering, want vaak is liet reeds gebleken dat er koude op volgt. Een zeer sterk afwisselende temperatuur, soms met een verschil' van ongeveer 20 gr. op één dag, doet zich van het begin van April al kennen, en daarop is doorgaans weinig vertrouwen te stellen. Heden voormiddag had de verkoop plaats van een studenten-boedel bij regterljjke magtiging, wegens wanbetaling van plaatselijke belasting. De geëxecuteerde woonde met zijne vrienden en een corps muziekanten de plcgligheid bij. liet behoeft niet gezegd te worden dat geen enkel voor werp, te koop aangeboden, in handen van anderen overging, maar alles weder door den vroegeren eigenaar werd opgekocht. Door de directie der Nederl. bank is de rentestand vastgesteld als volgt: Interest van beleeningen van binnenl. effecten 5 pCt.; dito buitenl. 5% pCt.; dito goederen 5 pCt.disconto van wissels mei drie handteekenin- gen (witte aanvraagbilletten) 5 pCt.disconto van wissels met twee hand- teeketiingen en van promessen (blaauwe aanvraagbilletten) 5% pCt. Zondag namiddag, meldt het V. D., woedde een zware omweersbui te Soest. Door een wolkbreuk stroomde het water met vreeselijk geweld van den berg af, zoodat de Centraal-spoorweg ter lengte van een duizendtal meters onder water gezet werd en de van Utrecht komende trein een eind- weegs door het water heen moest gaan. Een sterke zwavellucht merkte men op, als ook de aauwezigheid van eenige vrij hoogc hoopen jjs, nage noeg in den vorm van opgestapelde kogels. Men meldt uit Leeuwarden: Omtrent den afloop van de feestelijkheden van Vrijdag avond zij nog medegedeeld, dat Z. M. de koning na het diner ten huize van HD. commissaris zich. omgeven van de eerewacht, liegal naar het terrein, waar ter eere van Z. M. van wege de gemeente een vuurwerk zou worden afgestoken. Daar aangekomen begaf Z. M. zich op de daar op de colonnade van het paleis van justitie opgcrigte prachtige en rijk gestof feerde salon-tribune. Deze tribune, door gas verlicht, trok in de eerste plaats aller aandacht, sierlijk als zij was met haar rood fluweclen, niet gouden sterren bezaaiden troonhemel Jammer, dat men in het vuurwerk, uit Antwerpen afkomstig en waarvan men volgens liet programma de beste verwachtingen koesterdezoo bitter werd teleurgesteld. De totaal-indruk daarvan was algemeen zeer ongunstig, liet was alles zoo llaauw; van kanon- nades, zelfs van zware kanonnades, op het programma vermeld, heeft men weinig of niets gehoord. De verlichting met bengaalsch vuur leverde echter een aangenaam gezigt op, daar men toen eens de groole menigte kon overzien. Zalurdag, bij het vertrek van Z. M.bedankte de burgemeester den koning uit naam der gemeente, de heer Engelen, lid der gedeputeerde stélen, uit naam der provincie, voor de eer van het bezoek, hopende dat Z. M. daar van steeds de aangenaamste herinnering mogt bewaren. De koning ver klaarde diep getroffen te zijn geweest door de hartelijke ontvangst ëti de bljjken van innige genegenheid hem hier ten deel gevallen en gaf vervolgens nog te kennen, dat de dag, waarop hij zich weder te midden van dé Friezen zou kunnen bevindeneen ware feestdag voor hem zoude zijn. Uit Groningen meldt men: Zondag morgen vroeg had zich eene groole schare voor de Martinikerk verzameld, teil einde Z. M. en gevolg naar de kerk te zien rijden, alwaar te 10 uren de niórgeiï-godsdieiistoefening zou worden bijgewoond. Onder luid gejuich der verzanielde menigte, bétrad Z. M. het kerkgebouwalwaar d". van Toorenenbergen de predikbeurt ver vulde. Tegen half twaalf verliet Z. M. weder de kerk, om té half fweè' in de zalen van het provinciaal geregtshof en van de arrond.-regtbank audiëntie tc verlcenen aan civile en militaire autoriteiten en colleges. Te zes uren begon het diner in het regeringshölel, aan hetwelk weder eenige genoodig- den aanzaten. Te half negen uren bragt Z. M. met gevolg, den commis saris, gedep. staten, enz. een bezoek aan de sociëteit de Harmonie, ter bijwoning der feestmuziek, door liet bestuur en de leden aangeboden ter gelegenheid van 's konings verblijf binnen de gemeente, in verband melden

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1