alles uitmuntend voor hunne ontvangst was ingerigt. Eene onafzienbare menigte vrienden en familiebetrekkingen had zich langs de kade geschaard, om den vertrekkenden een laatst vaarwel toe te roepen. Te Becsd had Vrijdag 11. een treurig ongeluk plaats. Een Engelsche slier zou door een hem onbekenden geleider worden rondgevoerd. Naauwe- lijks bad het dier zijn stal verlatenof het valt op den man aan. Deze struikelt en krijgt het volle gewigt van het verwoede beest, dat over hem valt, op de borst. Hierdoor is de man zoo vreesselijk gekwetst, dat zijn leven in groot gevaar verkeert. Men schrijft uit Leeuwarden: Z. M. de koning heeft ook bier weder blijken gegeven van de bekende milddadigheid, aan bel stamhuis van Oranje zoo eigen, door aan den burgemeester dezer gemeente ten behoeve van de armen de aanzienlijke gift van ƒ1000 en voor de weezen 100 ter hand te stellen. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente worden de ingezetenen bedankt voor de wijze, waarop door hen is medegewerkt om aanZ.M. den koning eene zoo luisterrijke ontvangst te bereiden, daarbij tevens voldoende aan den door Z. M. uitgedrukten wensch, den ingezetenen de verzekering te geven, dat de belangstelling, zoowel bij de ontvangst als gedurende hoogst- deszelfs verblijf getoond, door Z. M. op waren prijs is gesteld. Uit Groningen meldt men dat Z. M. de koning Zaturdag namiddag ten half zes ure aldaar is aangekomen. De geheele stad was op groolsche schaal versierd en bel kanongebulder van de wallen en het klokkengelui van de Martini-toren kondigde de komst van Z. M. aan: Z. M. werd ver welkomd door de autoriteiten en daarna begaf men zich in optogt, waar aan de schutterij, de eerewacht uit de burgerij en de studenten, de weer baarheidhel Metalen Kruis deelnamen, naar bet gouvernementshuis, waar den koning een diner werd aangeboden. Eene groole menscbenmassa was allenvege op de been. Door het prov. kerkbestuur van Zuidholland is aan d". W. 1'. 11 bonman, pred. te botterdam, eervol emeritaat verleend. 's GRAVEN 11 AGE19 Mei. Naar men verneemt is jhr. van Sypesleyn benoemd tot gouverneur van Suriname. Tot kanlonrcgtcr te Zevenbergen is benoemd de heer mr. W. G. Uyl- tenboogaart, thons griffier bij het kantongcregt te Waalwijk. De officier van gezondheid 2e kl. J. C. Uarlhooru. uil O. I. terugge keerd. is op non activiteit gesteld. De ministers van financien en van oorlog zullen Donderdag aansl. geen gehoor verleencn. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn met algemcene stem- men aangenomen de ontwerpen betreffende het tractaat met Belgie, amor tisatie, kanaalmaatschappij, tijdelijke beperking van de aanmunting van zilveren, standpenningen, wijziging der wet op de burgerlijke pensioenen,; spoorweg Arnhem—Nymegen. De tweede kamer heeft in hare zitting van heden de behandeling van de nieuwe regterlijke organisatie voortgezet. De slotsom dezer zitting was dal: 1». met 53 tegen 17 werd aangenomen een door den minister van justitie aan de beslissing der kamer overgelaten amendement van den heer van Akerlaken, tot betere omschrijving van het beroep in cassatie, en 2*. aangenomen werd een amendement van den heer Godefroi om de vier regtbanken. die nu appel-regtbanken geworden zijn, niet te ontbinden. De heer Viruly heeft verlof erlangd tot het doen ecner nadere interpel latie omtrent den toestand van het llillegat. Z. K. 11. de prins van Oranje heeft zich heden ochtend uit de residen tie naar Vento hegeven, om aldaar, in zijne hoedanigheid van generaal van het wapen der cavallcrie, eene inspectie over de aldaar in garnizoen lig gende huzaren te houden. De dierentemmer bij het Amerikaansche circus van Mijers, de heer John Gooper, genoot gisteren middag de eer voor 11. M. de koningin eene voorstelling te mogen geven met de vijf olifanten. Daartoe waren deze vier voeters op de binnenplaats van het paleis toegelaten, waar II. M.vergezeld van eene hofdame, een geruimen tijd bij dat hier zeldzame schouwspel vertoefde. Naar men verneemt is den commissaris van policie den heer Benkmaji door den officier van justitie alhier het onderzoek opgedragen in de zaak van het dienstmeisje, dal voor eenige weken inde nabijheid dezer gemeente, levenloos en deerlijk aan het hoofd verwond, uit het water is opgehaald en waarbij vermoeden vanmoord bestond. Reeds is een jong manop wien verdenkingen van medepligtigheid rust, aangehouden en in verhoor genomen. De tentoonstelling van honden is Zalurdag en Zondag gehouden op bet terrein van het Kon. Zoöl. bot. genootschap alhier. Het is de tweede welke fiier Ie lande na Rotterdam werd gehouden. In liet midden van den tuin rondom den muziektempel waren de hokken geschaard, waarin een Pollux, een Hector of een bello en nog zooveel anderen waren geplaatst, die zeer veel geraas maakten en onophoudelijk jankten over het gemis hunner vrij heid. Door ongeveer 300 personen, zoowel hier als in andere steden des lands woonachtig, waaronder iu de eerste plaats behoort vermeld te worden Z. K. 11. de prins van Oranje, van wien twee schoonc Engelsche patrijs honden ter tentoonstelling prijkten, die de zilveren medaille zijn waardig gekeurd, zjo te zamen 402 stuks ingezonden, welke in 48 groepen ver deeld waren. Men vond er herdershonden en zeer vreemde, aan een waar- urn men zelfs een menschenlcvcn te danken heeft, daar dit dier in J87f een kind uit het water beeft gered. De Newfoundlandsche waakhonden waren ten geiaie van 15 in zwarte of zwarl-bonte kleur vertegenwoordigd, terwijl verder keeshonden, doggen, verschillende soorten van smoushonden, (enige jagihnden. eene aanzienlijke verzameling pairjjshonden, poedels, schoot- en leeuwhondjes Ie bezigtigen waren. Ook ter opluistering wareri verschillen Ie niet gevraagde hondenrassen op de tentoonstelling aanwezig, (nrter-'wc'ke zich bevond de pleegmoeder van 2 gestreepte lijaers, thans iu de diergaarde van Natura Artis Magislra te Amsterdam, die zeer de aandacht van den bezoeker trok. Door de commissie van beoordceling zjjn o. a. prijzen toegekend: Terre- neuve hond le prijs, zilv. med., aan den heer A. P. van Oordt, te Zoeter- woude; kleine bulldog lc prijs, zilv. med., aan den beer A. J. Wijnnobel, te Leiden; kortharige patrijshond le prijs, verg. zilv. med., aan jhr. J. H. Gevers te Noordwijk; langharige patrijshond le prijs, verg. zilv. med., aan den heer G. J. C. van Recncn jr., tc Wassenaar. De buitengewone bestuurs- prijs, bestaande uit 1 gouden medaille uit tc loven aan den exposant, die door kostbare of zeldzame inzending het meest tot opluistering der tentoon stelling heeft bijgedragen, is niet toegekend. Sedert een paar weken hebben de visschers van Scheveningen uil zee enkele vaatjes met een donkerkleurige vervvstof opgcvischt, die gehouden wordt voor ruwe fuchsinc of anilincrood. UUITENLANDSCHE HEIUGTEN. EAGELAXD. LONDEN18 Mei. In het lagerhuis beeft eene uitvoerige discussie plaats gehad over de zaak van den gewezen pastoor O'Keelfe te Calian in Ierland, welke, door kardinaal Gullen namens den Paus van zijne geestelijke bediening ontzet zijnde, omdat hij zijnen bisschop wegens lasler bij den regler had aange klaagd, door de centrale schoolcommissie in Ierland als bestuurder der openbare school was geschorst geworden. Bi) het huis was eene molie van orde ingediend, waarbij de handeling der schoolcommissie werd afgekeurd, doch de markies van llartington deed thans bet voorstel dat er eene com missie van enquête benoemd zou worden om de zaak le onderzoeken. Dit voorstel werd met 159 tegen 131 stemmen aangenomen. liet regerings-voorstel, om de in Ierland met bet oog op den onrustigen toestand des lands tijdelijk ingevoerde maatregelen tot het bewaren der orde wederom voor een jaar te verlengen, werd mede. olschoon het door de Ierschc afgevaardigden krachtig werd bestreden, met 223 tegen 38 stemmen aangenomen. RAX KR IJ K. Het Joum. des Déb. meldt, dat in dc bijeenkomstwelke lietregter- centrum gehouden heeft, besloten is, dadelijk na de opening van de zitting der nationale vergadering van het ministerie te eischen zeer duidelijke ver klaringen omtrent dc binnenlandsclie politiek. Wanneer die verklaringen bet regtercentrum niet volkomen bevredigen, zal dit een motie van wan trouwen voorstellen, door welke het kabinet zal gedwongen worden af le freden. Voorts meldt dit bladdat eenige leden van bel regtercentrum bun voornemen volstrekt niet verbergenom Thiers zelf van de regering te ver wijderen, indien hij aarzelt oogenblikkelijk af le zien van zijne dubbelzin nige poliliek. Dc minister, van binnenlandsclie zaken heeft de prefecten bij eene cir culaire aanbevolen een scherp toezigt te bonden op de veelvuldige besluiten van gemeenteraden tot het heffen van buitengewone belastingen of liet aan gaan van geldleeningcn ten nutte van buitengewone werken. Dc minister geeft daarin te kennen dat het in het geheel zijne bedoeling niel is werke lijk nuttige werken legen te houden of le belemmeren, doch dat hjj liet niettemin voor zeer noodig acht dat de gemeentebesturen, met het oog op de groote offers, welke de schatkist thans van alle ingezetenen vordert, zoo voorziglig mogelijk zijn met liet opleggen van nieuwe lasten aan hunne gemeenteleden. Te Parijs is teruggekeerd dc schoul-bij-nacbt lïourgois, lid van den staatsraad en president der commissie voor de zoogenaamde onderzeesche defensie, die zich naar Fiume, in Illyrie. begeven heelt om de deugdelijk heid cencr nieuwe soort van torpedo's van eene zeer groote kracht en uit werking tc onderzoeken, waarvan de uitvinder, een in genoemde stad ge vestigd fabrikant en werktuigkundige, bet geheim aan bet Fransche gou vernement te koop beeft aangeboden. De Drojteau Franc, meldt dat Don Carlos in den nacht van den 14" op den 15CD het grondgebied van Navarre beeft betreden, om het bevel op zich te nemen over liet koninklijk leger van 15000 mar,. -Zijn leus is //over winnen of sterven". Hij heeft een leening gesloten uict Engelsche bankiers van 400 millicen realen. ITALIË. Door de kamer van afgevaardigden is liet eerste deel van art. I wet op de geestelijke corporation, niet 385 legen 3 stemmen goedgekeurd. Bij de discussie over art. 2 heeft de lieer llicasoli een amendement ingediend om aan den pauseüjken stoel toe tc kennen 400,000 fr. per jaar voor het onderhoud der generalaatslmizcn. De heer Lanza verklaarde dit amende ment over le nemen, waarop liet met 220 tegen 193 werd aangenomen. Het artikel werd daarop goedgekeurd. DVITIC1ILAND. j De bondsraad heeft zich vcreenigd met liet advies zijner reglskundigc commissie, om de redemptoristen, lazaristen, benevens dc congregatiën van den 11. Geest en hel 11. Hart te beschouwen als verwant aan de Jezuïlen- orde, zoodat zij binnen den wetligen termijn zullen moeien worden opge heven. Ook beeft de bondsraad besloten, bij de bondsregeringen aanvraag tc doen, of deze ook nog andere congregatiën of broederschappen als aan die orde verwant beschouwen. Volgens de Bussiscbe Invalide is in Chiwa eene1 algemcene volks wapening verordend. De opgeroepen manschappen moeien zich met paarden en .wapcr.cn in de omstreken van Kungrad verzamelen, van waar zij naar Urguniurau zuilen oprukken, na Dschany-Knla bevestigd te hebben.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2