Z. M. heeft goedgevonden HD, commissaris in deze provincie, jhr, mr. J. E, van Panhuys, te bevorderen tot kt mmandeur der orde van den Nederland- schen Leeuw. Van den ]6<i'D: Z. M. begaf zich heden morgen over Marssum, Dronrijp, Baijum, Winsum, Spannum, Wommels. tlichtum naar Bolsvvard en vervol gens naar Sneek om over SchariiegotilumBozumWieuwerd en Weidum hier lerug te keeren, heigeen heden middag ten 4 ure ongeveer plaats had. Heden avond, na het diner ten huize van 111), commissaris, zal het van wegè de gemee.He te geven vuurwerk afgestoken worden. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ49.00, 2e soort ƒ44 per '4 ton. Naar men uit Groningen meldt zal, volgens aldaar ontvangen berigt, ook Z. K. H. prins Frederik aan het feest te Heiiigerlee deelnemen en bij die gelegenheid ook Groningen bezoeken, zullende Z K. 11. alsdan zijnen intrek nemen ten huize van den burgemeester. Van prins Alexander is be rigt ontvangen, dat Z. K. H. niet Woensdag, zooals eerst het plan was, maar Donderdag aldaar zal aankomen. 's GRAVENHAGE 17 Mei. Door Z. M. is, ingevolge hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer M. Langeveld, als plaatsvervangend kantonregter te Zaandam, en aan den heer A. A. Gefkenals plaatsvervangend kantonregter te Grave. De heer M. Bruining, thans ontvanger der directe belastingen te Bal- lum, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Eibergen. De luitt. ter zee 2' kl. W. j. van Hoogephuyze en R. Bakker, dienende respectivelyk aan boord van het wachtschip te Amsterdam en den monitor Tijger, worden op non-activiteit gesteld en vervangen door de luitt. ter zee 2' kl. T. Dalhuizen en E. P. H. graaf van Limburg Stirum. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft heden elf der aan de orde gestelde ontwerpen aangenomen. In de zitting van de tweede kamer van heden is de behandeling van de nieuwe regterlijke organisatie voortgezet. Met verwerping van alle amen dementen. is bepaald dat de zetel van den hoogen raad te 's Hage zal zijn; art. 73 (civile appelleu bij den hoogen raad) is aangenomen met 47 tegen 15 stemmen. Maandag voortzetting over art. 82 (cassatie). Door het prov. geregtshof in Zuidholland is heden behandeld de zaak van den kleedermaker P. S.uil Leiden, beschuldigd van op den middag van 1 Maart door middel van inklimming te hebben ontvreemd 2 jassen, 3 vesten en I broek, ter waarde van ƒ20. en zulks uit een lot bewaring bestemd huis onder de gem. Leiderdorp. De besch. bekende dat hij hel hem te laste gelegde feit bedreven had om zich met hel gestolene te verrijken, hetgeen echter niet plaats had. want thuis gekomen, had hij de bedoelde. goederen op een stoel nedergelegd; later waren zij nergens anders, dan ge deeltelijk nog maar bij een uitdrager te vinden, die ze van een onbekende had gekocht. Adv.-gen. mr. Terpslra nam in deze zaak de geringe waarde van het ontvreemde als verzachtende omstandigheid aan. llij eischte veroor-, deeling lot gevangenisstraf van ten minste zes maanden en hoogstens vijf jaren. Nadat mr. Mosselmans de verdediging had voorgedragen en had doen uitkomen dal alle bewijs ontbrak, heeft het hof zich met dat ge voelen vereenigd, dat niet wettig en overtuigend gebleken is, dat er dief stal had plaats gehad. Het heeft den besch. mitsdien vrijgesproken en hem dadelijk in vrijheid gesteld. BtMTEiN'LAMLSCliL BLK1GÏLN ENGELAND. LONDEN. 16 Mei. Het lagerhuis heeft met 199 tegen 53 stemmen een door den heer Gladstone krachtig bestreden wels-ontwerp verworpen, waarbij aan geeste lijken van de staatskerk de vergunning werd verleend, in overleg met den plaalselijken kerkeraad en goedvinden van den bisschop, den kansel tijdelijk af te staan aan niet geordende ledematen van de staatskerk. De bill, gelijkluidende aan eene ten vorigen jare voorgestelde en even zeer met eene groote meerderheid verwnrpene, werd vooral bestreden omdat niemand zoodanige vrijheid verlangde en de quaeslie de niel-lidmalen van de staats kerk volkomen overschillig liet. Door sir Lubbock is bij het lagerhuis eene bill ingediend strekkende om de bepalingen betreffende de werkuren in fabrieken en werkplaatsen ook toe te passen op winkels. In die bill wordt o. a. bepaald dat elke winkel, waarin vrouwen of kinderen als bedienden worden gebezigd, één dag in de week des namiddags ten twee ure moet gesloten worden. Met vergunning van den minister van binnenlandsche zaken zal het verder aan de winkel houders vrijstaan op marktdagen, mits slechts eenmaal 's weeks, vrouwen en kinderen in de winkels ie bezigen voor hoogstens vijftien uren, tusschen des ochtends 6 en des avonds 9 ure, met een vaslgeslelden vrijen rusttijd. Bovendien moeten alle jeugdige of vrouwelijke winkelbedienden, behalve op de Zondagen, vrij af hebben op den Goeden Vrijdag en den Kersdag, en daarenboven vier geheele of acht halve vrije dagen in het jaar. Under de bepalingen dezer hill zullen behalve de vrouwen van eiken leeftijd alle min derjarige winkelbedienden vallen. Als vervolg op een telegraphisch berigt uit New-York, betreffende een belangrijken brand te Port-au-Princewaarbij 150 huizen zouden zijn ver nield, zijn wij in staat gesteld, aangaande die ramp eenige nadere bijzon derheden te geven: De brand had 27 April plaats en vernielde verscheidene meerendeels houten huizen, gelegen aan het einde der rue des Fronts forts (uitmakende een oud gedeelte der stad.) llij breidde zich uit lot een ge deelte der rue du Peuple en van het quartier Galen, liet aantal verbrande perceelen bedraagt 70 en de geheele schade aan huizen, inboedel en goede ren wordt op 300,000 piasters geschat, Nadat vroegere branden in de siad de eertijds houten huizen door steenen gebouwen hadden doen vervangen, is door deze ramp ook het laatste vernield, wat van de huizen van vroe gere gevaarlijke zamenstelling was overgebleven. [Hbl.) FRANKIl IJ K. In het officiële blad van 13 Mei wordt een reeks van benoemingen van civile personen tot officier en ridder van het Legioen van Eer medegedeeld. Onder de nieuwe ridders belmoren er drie, die zich door hun moedig ge drag tegenover de Parijsche Commune verdienstelijk hebben gemaakt: dr. Fraigniaud en de heeren Ch. Gaulhier en Reinhardt; voorts verscheidene geneesheeren, aalmoezeniers enz., die zich gedurende het tweevoudig beleg van Parijs door het verplegen van gewonden en kranken hebben onder scheiden enz. Omtrënl den handelaar Reinhardt brengt een der Parijsche dagbladen in herinnering, dat hij den 22""'" Maart 1 Jt71 den admiraal Saisset, bij de fusillade in de Rue de la Paix, met zijn ligchaam gedekt heeft. Deze onderscheiding was men verschuldigd aan den moedigen man, die bovendien andere gewigtige diensten aan de zaak der orde bewezen heeft tijdens den intogt der troepen van Versailles te Parijs. ITALIË. De ongeregeldheden te Rome voorgevallen hebben tot eene interpel latie in de kamer aanleiding gegeven. Een der leden zag in het verbieden der meeling, dat aanleiding gaf lot die ongeregeldheden, eene verkorting van de vrijheden des volks. De minister Lanza verdedigde de houding der regering; hij las het manifest voor der beleggers van de meeting, waarin gezegd werd, dat de aanhangige wet alleen voorgedragen was om de vrij heid des volks te vernietigen en de geestelijkheid te verrijken. De regering, meende hijhad haren pligt gedaan om eene in de gegeven omstandigheden tot niets dan gevaren aanleiding gevende demonstratie te verbieden, en hij zag daarom met vertrouwen den uitslag te gemoet der stemming over het votum van wantrouwen, dat hij der oppositie tartte voor te stellen. De oppositie was van gevoelen dat daartoe thans geene noodzakelijkheid be stond. De quaestie van vertrouwen zou van zelve geopperd worden bij de stemming over de aanhangige wet op de geestelijke corporatiën. DUITSCHL ANTD. De rijksdag heeft met 174 tegen 62 stemmen het van de Mecklen- burgsche afgevaardigden uitgegane voorstel aangenomen om aan de bonds- conslitulie eene bepaling toe te voegen, volgens welke in alle tot het rijk behoorende staten eene door het volk verkozene vertegenwoordiging moet beslaan, wier medewerking bij de wetgeving en bij de regeling van uilga ven en inkomsten vereischt zal zijn. Volgens de Russische Invalide heeft een der Russische colonnes, die lesen Khiva optrekken in eenige schermutselingen met de Turcomannen deze verslagen en ongeveer duizend kameelen op hen buit gemaakt. Dit detachement was den l'" Mei 11. tot op korten afstand Khiva «enaderd. Uit dit berigt kan men afleiden 'dat de tijding omtrent het bemagtigen der hoofdstad, door een Engelsch blad verspreid, voorbarig is. INGEZONDEN. Fondsen der Amerikaansehe IJnie. Wanneer wij, Nederlanders, een' nauwkeurigen blik werpen op de fond sen, welke ons uit dien Slaat worden toegevoerd, zal dit zeker voor ons niet heel nutteloos wezen. Nemen wij eens een onzer dagbladen! Ik neem voor mij de Nederlandic/ie financier, en zie naar zijne beursnoteeringen van 12 Mei II., waarop prijken 258 verschillende leeningen, waaronder ech ter verscheidene, o. a. de Fransche en Ilaliaansche. welke alhier bijna niet verhandeld worden. Nu komen er onder bovengemeld getal nog 92 (ik zeg nog, daar er reeds zijn, welke de eer niet meer hebben genoteerd te wor den), Noord-Amerikaansche onder diverse benamingen, als Staats- en Pro vinciale, meestal echter van spoorweg-maatschappijën. Elk dezer leeningen bedraagt natuurlijk eenige millioenen guldens, van sommige zells nog al van beduidend cijfer, o. a. van den Erie-spoorweg, welke heeft uitgegeven aan obligation en aandeelen voor ruim 1/4 milliard en 30 millioen guldens. Desniettegenstaande vraagt zij nog meer geld. (Was ook ooit het val der Danaïden gevuld Welk eene verbazende som zouden wij krijgen indien wij eens al deze Noord-Amerikaansche leeningen bij elkander trokken, wel ker obligation en aandeelen geheel of gedeeltelijk in ons klein landje ge plaatst zijn! Nu zijn er onder die 92 leeningen reeds nagenoeg 1/3, die nooit betaald hebben, niet meer betalen, of waarvan de hedendaagsche waarde, sedert de nog zoo kortstondige uitgifte, tot minder dan 2/3 is ge krompen. Veel van dit alles bad zelfs plaats in de laatste weken, en hoc- velen zullen er^van de resteerende misschien weldra dezelfde baan ingaan?! Zijn vele dier spoorlijnen, welke zich door Amerika kronkelen, geene wormen, die aan de hartader van Hollands welvaart knagen, die reeds mil lioenen en millioenen, en nogmaals millioenen van ons verteerd hebben, waardoor het welzijn van reeds honderden familien geknakt is? En dan pralen wij over den dwazen tulpenhandel onzer voorouders, kinderspel bij vele onzer Amerikaansehe vodden! En hoe druk hebben wij het dan nog over die 5 milliards, die gedragen worden door 40 millioen Franschen! Laat ons eerst onze eigen rekening maken Ilorresco Tc Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBF,.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6