BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag ó9 Mei d#73, 337. Meu schrijft ons het volgende: Uit het Westland is, voor eenige dagen, de verzending van aspersies begonnen, die, zoolang het weer niet gunstiger wordt, met kleine partijen wordt voortgezet. Van het echt lente achtige, dat in het laatst van Maart en in hel begin van April zich deed kennen, was sedert dien tijd tot heden weinig of niets te bespeuren. Een zeer strenge vorst in de nachten van 25 en 26 April heelt eene algemeene schade gedaan, waardoor de oogst niet zoo gunstig zal uitvallen, als hij zich liet aanzien. Overal ztjn de aardappelen afgevroren, waardoor men eene maand ten achteren is. Van de vruehiboomen, o. a. van peren, zal de pluk gering zijn, terwijl de druivenboomen in hunne eerste, teedere botten, door de koude zijn aangetast. Later zal het blijken, boe het met andere vruchtboomen, zooals.de appelen, die thans in bloei staan, gesteld is, daal de aanhoudend scherpe noorde-wind het jonge groen en de bloesems gees- selt, alle groeizaamheid belemmert en telkens nog nachtvorsten medebrengt. De opbrengst van moesgroenten is ten gevolge daarvan dan ook nog zeer beperkt; en peulen, doperwten en andere producten kwijnen op den akker. In de bloemkweekerijen leveren de kassen wel eenige bloeijende planten op, doch in den tuin is er nog geen keus te doen. Er kan minder gemakkelijk gemeld worden wat er bloeit, dan wat er van de sierboomen en heesters sedert lang in knop staat, doch niet openkomt. Daaronder komen de serin gen voor, terwijl eenige andere anders reeds bloeijende boomen nog geen knoppen dragen of bladerloos zijn. Het eerste groenzooals dat van den kastanjeboom, heeft op sommige onbeschutte plaatsen in het oogloopend door vorst geleden. Er zijn voorbeelden dal in Januarij stukken grasland gemaaid zijnten gevolge van het buitengewoon zachte wefer. Thans is overal wel het vee in de weiden, maar het laatste gras wordt opgegeten, zonder dat er bijgroeit. Aan stukken voor den hooibouw af te zonderen kan op verre na niet worden gedacht; integendeel, nu men. half Mei, meende volop gras te hebben en het hooi verbruikt is, zien sommige bouw lieden zich nog genoodzaakt hooi te koopenomdat het weiland niet voor de behoefte van het vee oplevert. Het hooi stijgt dan ook dientengevolge in prijs. Zoo vervliegt, tot schade voor den een en tot derving van genot voor den ander, de schoone tijd met de lange dagen, de bloeimaand, waar van men zich telkens bloemrijke dreven, geuren en kleuren en malsche luchten voorspiegelt, in eene Maartsche koude. De minister van binnenl. zaken heeft ter algemeene kennis gebragt dat aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers met het begin van den cursus 1873/74, aanvang nemende 1 September 1673, gelegenheid zal zijn tot plaat sing in het eerste studiejaar van negen kweekelingen te 's llertogenbosch, negen te Haarlem en tien te Groningen, ten einde daar, op kosten van het rijk, opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. Tot het examen ter plaat sing aan de kweekschool worden toegelaten zij die, blijkens over te leggen geboorleactc, tusschen 1 Januarij 1857 en 15 Maart 1859 geboren zijn. De vereischte stukken moeten vóór 10 Junij vrachtvrij worden toegezonden aan den directeur der kweekschool, bij welke men geplaatst wenscht te worden. De Standaard deelt eene circulaire mede, van wege het hoofdbestuur van het Anti-School wet-Verbond verspreid. Hel hoofdbestuur heeft besloten voor dit jaar de centrale leiding der verkiezingen voor de tweede kamer op zich te nemen. Het programma van 1871 ligt daarbij ten grondslag. Allerwege, althans bij eerste stemming, een eigen candidaat. Geene za- menwerking met liberalen, roomschen of conscrvativen. Voor herstemmin gen zal het hoofdbestuur, des gevraagd, zijne zienswijze tijdig bekend ma ken, en wel voor elk district alzonderlijk. In de dezer dagen gehouden vergadering van den geneeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht, te Arnhem gehouden, is, naar aanleiding van een voorstel, in de vorige vergadering aangenomen, waarbij de raad zich tot curatoren der drie hoogescholen zou wenden om aan te dringen op het oprigten van leerstoelen voor hygiëne, medegedeeld, dat alleen het college van curatoren der Leidsche hoogeschool op dc missive van den raad een antwoord heeft ingezonden, waarin te kennen wordt gegeven, dat daaraan te veel bezwaren zijn verbondenmaar dat met den aanvang van den vol genden cursus een bepaald uur zal worden vastgesteld voor een college over de hygiëne, dat tot dusver wel werd aangekondigd voor zoodanigen tijd als de betrokken hoogleeraar, in overleg met de belangstellende studenten, zou regelenmaar hetwelk wegens gebrek aan belangstelling van de zijde der studenten niet gegeven werd. Nader vernemen wij, meldt het Hbl., dat de mededeeling omtrent het onlangs van stapel loopen van 2 stoombarkassen en het opzetten van twee andere aan de rijkswerf te Amsterdam alleen in zoover juist is, dat aldaar dezer dagen 2 stoombarkassen zijn gereed gekomen en reeds naar het Nieuwediep vertrokken zijn, om per stoomschip naar Indië te worden ver zonden. Doch in hel geheel zijn er 14 dagen geleden tien gelijktijdig'be gonnen en ook de acht overige moeten binnen zeven weken ter verzen ding afgeleverd worden. De machines worden inmiddels in Engeland pas klaar gemaakt. Een en ander geeft aan de werf een bijna ongekende levendigheid. Uit Drielle meldt men dat de hoofdcommissie voor het monument van 1 April 1872 eene regeling heeft ontworpen voor het feest bij de onthulling op 2 Sept. aanst. Het zal geopend worden door het lossen van het geschut, het luiden der klokken en hel bespelen van het carillon. Na de pleglige ontvangst van de afgevaardigden der sub-comthissiën zullen deze met muziek geleid werden naar het feestterrein, dat weer smaakvol met tribunes zal worden bezet. Z. M. de koning, die de uitnoodiging tot het bijwonen van het feest met de meeste bereidwilligheid heeft aangenomenzal, na aan de Steenen kade aan wal gestapt te zijn, eveneens met muziek en begeleid door verschillende autoriteiten, in optogt naar hel feestterrein gaan. Wan neer de koninklijke tribune bezet zal zijn, zal een nader aan te wijzen lid der hoofdcommissie het woord voeren en na de onthulling van het beeld, waartoe het treken door Z. M. den koning gegeven zal worden, zal het monument plegtig overgedragen worden aan het dagelijksch bestuur der ge meente. In hetzelfde lokaal als ten vorigen jare zal daarop een déjeuner dinatoire plaats hebben. Wanneer de tweede steen gelead zal worden van het asyl voor zeelieden is nog niet bepaald, maar ofschoon langzaam, vor dert de zaak toch. De heer Oulshoorn, van Amsterdam, zal weldra gereed zijn met het bestek voor den gedeeltelijken bouw van het asyl, volgens een door hem ingeleverd en door de commissie goedgekeurd plan, en met het oog daarop is besloten dat het werk spoedig publiek zal aanbesteed worden. De Haart. C. meldt dat dr. A. Ch. J. van Maasdijk, predikant te Haar lem, een beroep heeft ontvangen naar de Evangelisch-Vlaamsch-Hollandsche gemeente te Brussel. Het klassikaal bestuur van Breda zal in zake d8. Koeken, te Moerdijk, een proces instellen en heeft de zaak in handen gesteld van een regts- geleerde. De kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam heeft besloten 1 de kamer van koophandel en fabrieken te Deventer te berigten dat zij geen termen kan vinden om te voldoen aan hare uitnoodiging tot het beleggen eener meeling over de vraag van de al of niet wenschelijkheid der invoering van regtbanken van koophandel, en dat de Amsterdamsche kamer geen ge neigdheid heeft, om zich aan het hoofd eener beweging,ten deze te stellen. Maandag 11. werd in een hooiberg van-een landbouwer te Kamper eiland het lijk gevonden van zijn knecht. Men weet alleen, dat de ver- slagene den vorigen avond het zoogenaamd kistebier heeft bijgewoond, een feest, dat gehouden wordt wanneer de goederen worden overgebragt van boerenknechten en meiden, die in eene nieuwe dienst komen. De justitie doet onderzoek. Men meldt uit Leeuwarden van den l4'leD: Ten 7 ure heden avond werd Z. M. den koning op het stadhuis van wege de provincie een diner aangeboden. Aan dezen koninklijken disch zaten aan Zr M9 commissaris, de gedeputeerde en provinciale staten en de griflier, de heer van Eysinga, lid der eerste kamer, burgemeester en wethouders dezer gemeente, degene- raai Weitzel, de kolonel en een tal van andere autoriteiten, zoomede het gevolg van Z. M. Ook aan dezen disch heerschte weder eene aangename stemming en tal van toasten konden Z. M. de overtuiging schenken, dat der Friezen gehechtheid aan het huis van Oranje niet verminderd is en men derhalve HD. bezoek aan Friesland hoogelijk waardeert. Ook hier werd meermalen door Z. M. aan het heil van Friesland en der Friezen een dronk gewijd. Onder het diner liet zich vóór het stadhuis de muziek hooren van het le reg. infanterie. Na afloop van het diner begaf Z. M. de koning en gevolg zich naar de prachtig versierde zalen van den heer van der Wielen, ten einde daar het van wege de gemeente Z. M. aangeboden concert bij te wonen. De pracht, zoowel van dc zaal, maar vooral ook van de toiletten der dames, was buiten gewoon. Z. M. onderhield zich steeds op minzame wijze met een tal der aanwezigen, zoowel dames als heeren. Het park-orchest van den heer StumplI, voor dit concert geëngageerd, mogt zich in de uitvoering van het programma gelukkig rekenen; de muziek toch werd hoogelijk geroemd. Z. M. keerde ongeveer ten 10% ure naar het huis van HD. commissaris terug, üok daar werden Z. M. nog de levendigste ovatiën toegebragt, waar voor Z. M. zich hoogst dankbaar beloonde door onophoudelijk de menigte te groeten, lntusschen waren heden avond op de Lansepijpvoor hen die het concert niet mogten bezoeken, ook eenige feeslelijkheden georganiseerd. Daar toch was eenige illuminatie aangebragt en liet zich het stedelijk muziek korps hooren. Daar ook onderscheidene ingezetenen hunne net versierde winkels op nieuw hadden verlicht, was er voor menigeen, vooral voor de buitenlieden, nog al iets interessants te beschouwen. Tot laat inden avond was er dan ook eene menigte volks op de been. Van den 15cn: Heden morgen ten 9% ure ongeveer verliet Z. M. de ko ning per extra-trein deze stad naar Hardegarijp, omverder eene rijtoer door de oostelijke gemeenten dezer provincie te doen. Te Hardegarijp werd Z. M. door eene menigte volks, waaronder de schooljeugd, begroet. Vervolgens kwam Z. M. te Bergum aan, waar Z. M. door het bestuur der gemeente Tietjerksteradeel ten gemeentehuize werd opgewacht. Het florissante dorp Bergum was op regt feestelijke wijze met groen en vlaggen enz. getooid; ook daar werd Z. M. gedurende HD. kort verblijf onder luide toejuichingen van de zijde des volks ontvangen. Van Bergum vertrok Z. M. naar Dragten. Ook daar hield Z. M. eenige oogenblikken voor het huis van dén burgemees ter van Smallingerland stil, waar Z. M. door het bestuur dier gemeente niet alleen, maar tevens door de ingezetenen met uitbundig gejuich werd begroet. Van Dragten begaf de koninklijke stoet zich naar Beetsterzwaag en Olter- terp, waar Z. M. ten huize van den burgemeester van Opsterland, den heer baron van llarinxma thoe Slooteneen collation werd aaugeboden. De schietbaan werd door Z. M. bezigtigd. In het bosch van den heer baron van Lijnden werd, 'smiddaas en 'savonds, een concert gegeven door het muziekcorps van het 4e regiment huzaren. "Vervolgens vertrok de koning over Gorredijk, waar Z. M. evenzeer met luide toejuichingen werd ontvan gen, naar Heerenvccn. Aldaar onder het gejuich van duizenden belangstel lenden aangekomen zijnde, begaf de koninklijke stoet zich vervolgens naar het Oranjewoud, waar Z. M. door den burgemeester van Scholerland, den heer mr. H. W. de Blocq van Scheltinga. ten zijnen huize een diner werd aangeboden. De feestvreugde te Heerenveen, waar de muziek van het 1* reg. infanterie ter opluistering was geëngageerd, was buitengewoon. Steeds werd Z. M. de koning daar met geestdrift begroet. Het gemeentehuis van Schoterland werd, benevens eenige straten en streken van-Heerenveen en particuliere gebouwen, prachtig geïllumineerd en j's avonds werd op het ge meenteplein een schitterend vuurwerk afgestoken. Ten 11 ure ruim kwam Z. M. met gevolg, waaronder HD. commissaris, te Leeuwarden terug. De sta tionsweg was weder geillumineerd.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5