LK1DSCIE COURANT. N°. UNION-SHARES, MAANDAG 19 MEI. 18/5* De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jaars, buiten de espeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeckfrankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Wecnen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Geneve en Lautann' Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. BINNENLANDSCI1E BFRIGTEN. LEIDEN, 17 Mei. Met ingenomenheid vernemen wijdat eenige dames onzer stad eer.e afdeeling hebben tot stand gebragt van de vrouwenvereeniging //Tesselschade." Dat deze vereeniging in eene werkelijk bestaande behoefie voorziet behoeft geen betoog. Voor het lot der schamele armen wordt zooveel mogelijk zorg gedragen door de kerkelijke instellingen van weldadigheid. De arbeidende stand zoekt zich zelf door allerlei behoorlijke en onbehoorlijke middelen ruimer inkomsten te verschaffen. Maar wie weet niet dat er zooveel dus- genoemde fatsoenlijke armoede geleden wordt door het onvermogende meisje of de onvermogende vrouw uit den beschaafden stand! Van de liefdadigheid leven kan en mag en wil zij niet. Zij wenscht in de gelegenheid gesteld te worden om te werken. Zij wenscht de zekerheid te hebben dat de vruch ten van haren arbeid haar zullen steunen in de zorg voor haar levensonder houd en dat der haren. Ilierin nu wil de vereeniging haar helpen. Art. 1 der statuten luidt: *Ilet doel der vereeniging is de verbetering van het lot der onvermogende vrouw uit den beschaafden stand, door aanmoediging en bevordering van haar kunst- en arbeidszin." »De vereeniging zoekt vrouwelijke nijverheid en talenten te ontwikkelen en te verbeteren, en de vruchten daarvan in den handel te brengen, door die tegen de waarde in te koopen en weder te verkoopcn, door oprigting van depóts of magazjjnen, door het houden van tentoonstellingen bazars, door verlotingen of op andere wijze." Ziedaar hel schoone doel der vereeniging! Niemand, die het waardeert, zal zich door de matige contributie van ƒ1.50 laten weêrhouden daaraan mede te werker.. Maar ongetwijfeld zal het ook aan de dames aangenaam zijn, als onvermogende meisjes en vrouwen uit den beschaafden stand zich bij haar aanmelden, om in de gelegenheid te worden gesteld dien arbeid en dien steun te ontvangendie de vereeniging «-Tesselschade" zoo gaarne verleent. -- Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van £9 tot 99 volwassen personen en 25 tot 35 kinderen. Dezer dagen werd. gelijk gemeld is, door den hoogen raad der Nederlanden behandeld de zaak van den heer mr. J. J. van Angelbeek tegen den slaat der Nederlanden, waarbij de eerstgenoemde van den staat vorderde uitbe taling van transport- en kostgelden voor zich en zijne oudste dochter naar "Ned. Indië. De heer van Angelbeek heeft bij die gelegenheid zijn eisch in persoon voor den raad toegelicht en verdedigd, welk pleidooi thans in druk is verschenen hij de boekhandelaren T. Hooiberg en Zoon alhier. Ook is in druk verschenen het antwoord namens den staat, bij monde van den lands advocaat m'. de Pinlo, op dat pleidooi gegeven. Daarin worden de punten van tegenspraak achtereenvolgens opgegeven, onder toevoeging van de an- merkingen, die de heer van Angelbeek meende daarop te moeten maken. - Dezer dagen is onder de gemeente Voorschoten, bij ecnen landbouwer, een kind verdronken, van nog geen twee jaar. Het droevige van dit onge val is daarom te meer erg, omdat de moeder van dit kind, elders wonende, -gevaarlijk ziek lag, en de menschen, bij wie het verdronken is, zijnde broeder en zuster, het Ier verlichting met een nog wat-ouder kind onder hunne hoede tijdelijk bij zich hadden genomen. Wat de ouders gevoeld heb ben toen hel lijkje thuis kwam. in plaats van hun lief, aanvallig kind op zulk ecu leeftijd, Iaat zich gemakkelijk begrijpen. (Zie eerder het Bijvoegsel.) PEK TELEGRAAF. LEEUWARDEN, 17 Mei. Z. M. de koning is heden naar Groningen ver trokken. Aan het station heeft Z. M. afscheid genomen van hh. gedepu teerde staten, den griffier, den burgemeester, de leden van den gemeente raad, de eerewacht en officieren, onder luide toejuichingen der menigte. De hh. Bieruma Oosting, burgemeester dezer stad. van Loon, lid van gede puteerde stalen, en van der Laan, griffier, zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. WEENEN, 16. Mei. Volgens de Pesthcr Lloyd zal graaf Paar benoemd worden tot zaakgelastigde bij den Paus, in de plaats van wijlen den baron luibeck. De toestemming der curie is reeds ontvangen. BERLIJN. 16 Mei. liet Deutsche Wochenbl. spreekt het berigt tegen van een Weener blad omtrent de zamenkomst van keizer Wilhelm en den Czaar te Weenen. De Duitsche keizer zal niet vóór het midden van Junjj Berlijn verlaten. LONDEN, 17 Mei. Lagerhuis. De heer Miall stelt voor dat het huis nit- spreke de wenschelijkheid van de afschaffing der in Engeland gevestigde protestantsche staatskerk. De minister Gladstone bestrijdt dit voorstel en het wordt verworpen met 356 tegen 61 stemmen. PARIJS, 17 Mei. Het Journ. des Déb. verzekert dat de heeren de Goulard en Jules Simon zullen aftreden, en voegt er bij dat in hunne plaats drie nieuwe ministers gekozen zullen worden, ten gevolge van de instelling van een .departement eeredienst, lot dusverre met onderwijs vereenigd. NANTES, 17 Mei. Gisteren heeft Gambetla, ter gelegenheid van een banket, bet woord gevoerd. In zijne rede toonde hij den vooruitgang der republikeinsclie begrippen aan, en deed hij uitkomen dat een afgrond geo pend is tusschen de nationale vergadering en de natie Frankrijk wil de republiek, zeide hij, en toch maken de monarchalen zamenspanningen. Hij bezwoer de regering zich aan de zijde der natie te houden, en eindigde met het dringend verzoek lot de republikeinen eensgezind en geduldig te b ijvcn. NEW-YORK, 15 Mei. Den Modoc-Indianen is het gelukt een nieuwe sterke stelling, ongeveer 30 kilometers van de lavabedden, te bezetten. De troepen zijn niet bij magte die te vermeesteren en verlangen versterking en geschut. PARIJS, 17 Mei. Het bevestigt zich dal de heer Casimir Périer benoemd is tot minister van binneiilandsche zaken. De benoemingen van den heer Béranger tot minister van onderwijs, en van den heer Martel tot minister van eeredienst, zijn waarschijnlijk maar nog niet definitief. liet ontslag van, de lilt. Goulard en Simon is aangenomen. De ministerraad is heden vergaderd. -LD VfiKTKNTI KV Door Gods goedheid zeer voorspoedig bevallen van een welgeschapen Koon E. C. FONTEIN - BESCHOOR. Leides, 17 Mei 1873. Mijne hartelijk geliefde Ecblgenoote SUSANNA MARIA d'AILLY werd mij heden morgen, na eene kortstondige ziekte, door den dood ontnomen. Soeterwoüde 16 Mei 1£73. J. T. BORNWATER. De Heer en Mevrouw SCHOCH GEVERS DEYNOOT betuigen hunnen hartelijken dank voor de bewijzen van deelneming bij de geboorte van hun kind ondervonden. Bezoeken worden afgewacht Maandag 19 en Dingsdag 20 Mei. Nauwelijks verdwijnt aan de westerkim van het finanliëele firmament de nieuwe Erie-leeningnauwelijks verschijnt in vollen glans de Illiiiois-leening. ol zoude er aan den aurora wederom geene nieuwe komen opdagen en wel van den Union-Pacifuiiie?Wel ja, kan zulks niet? Deze immers heelt onder hare verschillende schulden 10,090,000 dollars income-bonds, rentende 10 pCt. welke zij in 1874 moet aflossen; en weet gjj, lezer, een ander middel, om deze gelden te verschaffendan door eene nieuwe leeninguiterst gaarne zal de directie dat vernemen. En daar thans vefreweg de meeste nieuwe Amcrikaansche Spoorvvegleeningen zeer moeieiijk van stapel loopen, zal zy zelve al hare overschotten moeten aanwenden, na den interest op hare obligaliën betaald te hebben, zoodat den houders der Shares al zeer waar schijnlijk vooreerst al vast de eerste twee jaren de moeite zal gespaard worden, om hunne reeds zoo lang wachtende eerste dividend-coupon te knippen. Het was niet voor niets, dat in de laatste weken ons uil Xew York zulk eene massa dezer aandeelen werden toegeworpen..

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1