LEIDSCHE COURANT. iV. 110. ZATURDAG 17 MEI. BINNEN LAN ÜSCÜE BEftlGTÈN. «873, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. i 3.50 met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Eet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'e jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitsehlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-ICantoor van Advertentidn te Hamburg LubeckFrankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne LEIDEN16 Mei. De boekhandelaars Gebroeders van der Hoek, alhier, zullen op 26 Mei en volgende dagen verkoopen eene verzameling boeken, van wetenschappe- lijken en letterkundigen aard, alsmede muziek, prentwerken en prenten, chirurgicale instrumentenenz.gedeeltelijk nagelaten door de heeren P. H. baron Taets van Amerongen, lid van de tweede kamer der staten-generaal, J. A. Sehreuder, bouwkundige, beiden te Leiden, en B. Bos, geneesheer te Ridderkerk. Belanghebbenden worden op deze verkooping opmerkzaam ge maakt. De catalogus is verschenen. Dij den uitgever G. L. Funke, te Amsterdam, is verschenen een Platte grond van Amsterdam in 1873, met cene kaart van de omstreken van Amsterdam en Haarlem en alle noodzakelijke aanwijzingen om het plan voor vreemdelingen bruikbaar te maken. Het plan is op carton gedrukt en verkrijgt bij het toeslaan een klein-octavo-formaatzeer gemakkelijk voor het gebruik. De uitvoering is keurig net en verdient lof. Hoe beknopt het plan ook zijis de loop der stralengrachten enz. gemakkelijk na te gaanter»ijl de buurten door afwisselende kleuren zijn aangeduid. Het bevat ook eene op gave van de bezienswaardige gebouyven en inrigtingen. hotels, reslauratiën, enz., alsmede eene alphabetische lijst der stralen, grachten enz, benevens aanwijzing omtrent de indeeling in kantongereglenpolicie-sectièn en buur- tcu. Het geheel is voor den bezoeker der hoofdstad een wegwijzer, die hem in alle opzigteu goede diensten zal bewijzen en dien wij hem dan ook gerus- telijk kunnen aanbevelen. Met het stoomschip Java zal den 31p" dezer een detachement vrijwil ligers naar Batavia vertrekken. De stoomvaatmaalschappjj "Java" is tot 28 dezer bereid boeken en tijdschriften ol tabak en sigaren voor deze militairen in ontvangst te nemen, ten haren kantore, te Amsterdam. De dienstneming bij de art.-instruct.-comp. te Schoonhoven laat veel te wenschen over. Er komen bijna geen jongelingen aan, hetgeen voor de ver sterking van de kaders der arL.-regimenlcn ongunstig werktte meer daar nu zooveel bij het wapen der art. gevorderd wordt. (U. U.) Door den gemeenteraad van Rotterdam is tot leeraar in de .Nederl. taal- cn letterkunde, geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burger school aldaar benoemd de heer J. H. T. de Vogel, thans leeraar aan de boogcrc burgerschool te Zwolle. Onder Wateringen heeft een smidsknecht, een oppassend mensch, in een -vlaae, zoo men denkt, van waanzin, zich moedwillig den duim van de linkerhand, met een voorhamer, in één slag afgeslagen, zoodat dit lig- chaamsdeel op het aanbeeld blcel liggen. Ondervraagd naar de reden van dit zjjn opzet, gaf hij geen antwoord maar glimlachte slechts even. Het nog overgebleven gedeelte van dit vingerlid is door een chirurgijn te Delft afgezet. D. C.) Woensdag nacht is een visschersschuit uit Elburg. liggende op de reede te Harderwijk, door een windhoos omgeslagen; de schipper en zijn knecht wisten zich met een bootje te redden, doch de zoon, die in het vooronder lag te slapen, is omgekomen. Te Enschedé verscheen dezer dagen een commissionair bij eenige in koloniale waren neringdoende ingezetenen, die koffijbooncnsuiker, soda, enz. aanbood beneden den gewonen prijs, en na eenige commissies ontvangen te hebben, voor den dag kwam met een zak thee, inhoudende 6 a 7 kilo. die hij voorgaf vroeger te Hengelo of Almelo te hebben verkocht, aan een winkelier, die thans naar Amerika vertrok en bij gebrek van betaling de thee nu teruggenomen had. Hij verkocht ze aan een der winkeliers a con tant voor 1.50 a f 1.60 per kilo. Na ontvangst der gelden vertrok hij onmiddelljjk. Bij onderzoek bleek dat zich bovenop goede thee bevond en de thee vervolgens vermengd was met houtskool en andere stoffen. Men meldt uit Leeuwarden van den !4tB: De harddraverij met paard en chais, die door eene onafzienbare menigte toeschouwers, waaronder zelfs velen uit andere provinciën, werd bijgewoond, leverde een hoogst interes sant schouwspel op. Door 29 mededingers, waaronder uit andere provinciën, werd aan den wedstrijd deelgenomen. Van het zoo prachtig met groen, bloemen, vlaggen en wimpels versierde balcon, staande in het midden vóór de baan, kon Z. M. den loop van den wedstrijd gemakkelijk overzien. Dat Z. M. in het bij uitnemendheid voor de Friezen zco zeer gezocht volksver maak een groot genoegen vond niet alleen, maar tevens daarmede bijzonder ingenomen was, mag vooral worden afgeleid uit de omstandigheid, dat door Z. M. voor den winner een sierlijke prijs werd uitgeloofd, zijnde eet) breed gouden oorijzer (het bekende en evenzeer beroemde hoofdtooisel der Friesche vrouwen), benevens een gouden horlogie met dito ketting. De uitslag der harddraverij was, dat,4e koninklijke prijs werd behaald door den pikeur W. de Boer, met het paard van den heer T. Velstra, van Deinum. De eerste prijs van wege de provincie, bestaande in een schenk blad met zilveren kofHjkan en onderstel, theepot, melkkan, suikerschaal en kistje met zilveren lepeltjes, viel ten deel aan J. de Boer, met liet paard van den heer L. Dijkshoorn, van Schipluiden (Zuidholland); de tweedeprjjs, een zilveren koffijkan met dito onderstel, werd behaald door H. Luurs, met hel paard van den heer II. Micdema, van Aalzum. Aan den vierden rijder, J. A. Jukema, met het paard van den heer S. T. Boelstra, van Sliens, werd door Z. M. den koning ook een prijs toegekend, bestaande in eene prachtige zilveren koffijkan. De prijzen werden door Z. M. den koning aan de winners onder eene liarteljjke toespraak uitgereikt, en werden door dezen met woorden van dank uit Zr. M». handen aangenomen. De koning stelde daarbij den heer Velstra voor op de chais nevens zjjne vrouw plaats tc nemenom ver volgens, met den prjjs in de handen, stadwaarts te rijden. De heer Velstra, in de Friesche landtaal antwoordende, verontschuldigde zich echter bij Z. M. cn meende, dat deze eer aan den pikeur de Boer, als winner, toekwam. Hiermede stemde Z. M. dan ook hartelijk in, waarop de winners op hunne chaiscn, achter elkander, vervolgens de stad inreden. Van 'skonings ingenomenheid met dit volksfeest kan nog meer getuigen. Z. M. toch heeft ten slotte nog de toezegging gedaan om, in plaats van om dc twee jaren, zoo als tot dusver plaats had, telken jare een gouden zweep van wege Z. M. te doen verharddraven. Z. M. de koning, van de baan naar de stad terngkecrende, werd door de onafzienbare menigte langs den geheelen weg tot aan het huis van 11D. commissaris, met het uitbundigste gejuich begroet. Toen de koninklijke stoet de Langepijp naderde, waar inmiddels volksspelen plaats vonden, wer den daar een paar ballons, met wimpels versierd, opgelaten; ook deze ovatie werd door Z. M. met blijkbaar genoegen ontvangen. In een woord mag worden gezegd, dat, zoowel van provincie- en van gemeentewege, als van de zijde der ingezetenen, niets onbeproefd wordt gelaten, wat slechts strek ken kan om het verblijf van Z. M. hier zooveel mogelijk te veraangenamen. Dat het voor velen der ingezetenen ook een voordeeligc dag is geweest zal wel niet behoeven gezegd te worden. Met stoombooteu, per spoortrein en niet het minst per rijtuig, waren er duizenden naar Frieslands hoofdstad opgekomen. Zelfs vele Noordhollanders werden er opgemerkt. Blijkens het verslag der commissie van rapporteurs van de tweede ka mer, omtrent het ontwerp tot verhooging der begrooling van Ned.-lndië voor 1873, voor Atchin, zijn eenerzijds klagten geuit over het niet genoeg zaam voorbereiden der militaire expeditie tegen dat land. Anderzijds verde digde men de ten aanzien van Atchin gevolgde staatkunde. De groote meer derheid was van gevoelen dat het nog voorbarig zou zijn over de gevolgen van het regeringsbeleid een bepaald oordeel te vellen. Het vraagstuk van vertrouwen of wantrouwen in den minister van koloniën moest bij de be handeling van dit ontwerp niet op den voorgrond worden gesteld. De com missie van rapporteurs vereenigde zich nagenoeg eenparig met dat gevoelen. Naar haar inzien eischt het algemeen belang het toestaan, zoo spoedig mo gelijk, van de aangevraagde geldsommen. Nagenoeg algemeen was mm zeer ingenomen met het denkbeeld tot oprigting van een vast corps militairen, voor de koloniën bestemd. De voorstellen tot versterking van de marine en de vestiging van een generalcn staf in Indië worden algemeen toegejuicht. 's GRAVENI1AGE 16 Mei. Met den 20*'tD dezer worden geplaatstaan boord van het schróef- stoomschip Danda, de luitt. ter zee 2e kl. G. C. Sterk en G. C. Often, eerstgenoemde als oudste officier, de adelborsten lr kl. A VV. F. C. van Woerden en W. J. de Bruyne, de officier van gezondheid 2r kl. W. Schoon- dermark en de officier van administratie 3C kl. M. C. Hazenberg; aan boord van het schroefsloomscbip Amboinade luitt. ter zee 2' kl. C. W. A. D.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1