BU1TKNLANUSCMK BEIUGTEN. PER TELEGRAAF. benevens de officieren van administratie 3Je UI. \V. F. Klompé en F. .1. Olivier worden geplaatst respectivelijk aan boord van liet wachtschip te Wil lemsoord, het wachtschip te Hellevoetsluis, het ramschip Schorpioenden monitor Krokodil en het wachtschip te Amsterdam. De luit. ter zee 2de kl. J. II. Wouters wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Amster dam, Ier vervanging van den luit. ter zee 2de kl. L. Voute, wiens plaatsing, aan boord van genoemd wachtschipwordt ingetrokken. De minister van oorlog heeft o. a. goedgevonden te benoemen bij het 4'« reg. infanterie: tot kapitein der lsle kl den kapitein van de 2Jt kl. .1. .1 Roclants, van het corps; tol kapitein der 2de kl.de kapiteins van de 2Jc kl. J. J. Logger en G. L. Sterk, beide mede van het corps. De eerste kamer heelt gisteren avond hare werkzaamheden herval, lieden heeft de kamer zich beziggehouden met het onderzoeken in de afdee- lingen van de laatstelijk bij haar ingekomen wels-ontwerpen. Z. K. H. de prins van Oranje is gisteren gelukkig aan een groot gevaar ontsnapt. In het Haagschc Dosch kwam hel paard van Z. K. II., die een wandelrid maakle, met het paard van een ander ruiter in botsing, met dit gevolg dat het eerste nederstortte en de prins met het hoofd tegen een boom werd geworpen. Z. K. II. heeft echter geen ernstig leisel bekomen en kon, even als de andere ruiter, spoedig zijn wandelrid voortzetten. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad kwam in be handeling het rapport van de commissie tot onderzoek van het al of niet wenschelijke der voortzetting cener regtslrceksche exploitatie van het ge- j mcentc-badhuis te Scheveningen. De commissie stelde, om verschillende redenenvoor nogmaals eene ernstige proel te nemen tot verpachting van het gemeente-badhuis, met uitzondering echter van de binnen- en buiten- baden, welke h. i. aan de gemeente moéten verblijven. Na uitvqerige dis cussie werd het voorstel der commissie verworpen met 17 legen 16 stem- 1 mentervv ijl met dezelfde meerderheid een voorstel van een der wethouders werd aangenomen om eene proel te nemen met de verpachting enkel van de restauratie. LONDEN 13 Mei. lu de te Birmingham gehouden vergadering van republikeinen, waarin eene resolutie ten gunste der federale republiek werd aangenomen, is een brief voorgelezen van den heer John Bright, wiens inhoud nog al de aan- dacht trekt. Hij zegt daarin zich niet te kunnen vereenigen met de begin selen, waarvan die vergadering uitgaat. Naar zijne meening is het beter te streven naar volmaking van den hesiaandcii regeringsvorm dan naar veran- j deringen, die noodwendig groote gevaren met zich brengen, liet is toch veel gemakkelijker, zegt hij, de monarchie omver te werpen, dan er iets anders, dal beter en degelijker is, voor in de plaats te stellen. Hij geeft de voorkeur aan het verbeteren van het bestaande, langs den weg van staatkundige hervorming. FBANKRIJ K. Omtrent het door de regering gereed gemaakte wets-onlwerp tot re- 1 geling der uitoefening van het kiesregt deelt het Dien public mede, dat daarin hel beginsel der stemming bij districten en niet bij departementen is aangenomen. Ieder burger van den slaat, die den 25-jarigen leeftijd bereikt heeft, wordt ambtshalve op de kiezerslijst zijner geboorteplaats ingeschreven. Om builen zijne geboorteplaats aan de stemming te kunnen deel nemen, moet hij twee jaren in het kiesdistrict hebben gewoond. Het wets-onlwerp en die der andere organieke wetten zijn Maandag 11. in den ministerraad - vastgesteld. De heer J. Wilson, die gcruimen tijd te Haarlem aan het hoofd stond eener kaloendrukkerij. doch wiens woonplaats thans te Parijs gevestigd is, heeft twee zeer kostbare schilderijen, die meer dan 100,000 fr. waard zijn, aan het museum van het Louvre geschonken. Naar men uil Cairo meldt zal de onderkoning van Egypte zich op 15 Mei te Alexandrië inschepenom eene reis naar Europa te doen. Hij zal KonslantinopelWeenen en Parijs bezoeken. §1'AA'JE. De uilslag der verkiezingen van den eersten dag is nagenoeg geheel bekend. Er zijn verkozen 308 federalen, 15 radicalen, 6 constilutionelen, 3 Alfonsist.cn, 2 onafhankelijken. 1 unionist, 1 unitaris. De volledige uit slag zal waarschijnlijk dezelfde verhouding opleveren. liet tot de oppositie behoorende gedeelte van de leden der permanente commissie heeft een protest tegen de ontbinding dier commissie uitgevaar digd. Die leden verklaren dat zij zich inzonderheid en uitsluitend het regt voorbehouden om de ministers van het uitvoerend gezag voor de wettig vergaderde vertegenwoordiging der natie ter verantwoording te roepen, als mede om de aanstokers der onregtmatige en schandelijke daad van geweld, welke in den nacht van 23 April gepleegd werd,"voor 'slands regtbanken te vervolgen. If I T S C lï L A IV In parlementaire kringen wordt verzekerd, dat de kerkelijke wetten reeds door den keizer bekrachtigd en oiiderleekcnd zijn. (lelijk men weet werd onlangs zeer geklaagd over het vermissen van brieven tusschen Straatsburg en Parijs. De N. Deutsche Zeit. meldt thans dat liet hof van assises te Parijs den Franschen postbeambte Charles Sehwal- linger. wegens verduistering van brieven en gelden, heeft veroordeeld, en dal men in zijne woning 9954 brieven heeft gevonden. De bevolking van Straatsburg is in de eerste drie maanden van dit jaar weder met 400 zielen vermeerderd; de nieuw aaiigekomencn behooren meestal tot den minder gegoeden stand, vooral van het platteland. Te Widdin, aan den Donau, is de cholera uitgebroken. OOSTENRIJ K. Hel is gebleken dat er onder de hotelshouders te Weenen zijn, die, tijdens de tentoonstelling aldaar, een billijk tarief blijven toepassen, maar ook dal er zijn die hun tarief zoodanig verhoogd hebben, dat de vreem delingen letterlijk uitgeplunderd worden." Aan het ministerie van binnenl. zaken is dezer dagen eene conferentie van verschillende autoriteiten ge houden om maatregelen te beramenten einde aan hel laatste paal en perk te stellen. Alvorens tol krachtige maatregelen over te gaan, t. w. het open baar maken van de namen der hotels enz., die vermeden moeten worden, zal men trachten langs verzoenende wijze overal een billijk tarief ingevoerd te krijgen. Hel aantal bezoekers van de tentoonstelling is nog niet groot, hetgeen de hotelhouders van zeil er toe heeft 'geleid hunne eischen wat te matigen. LEEUWARDEN, 14 Mei. Bij de harddraverij is de door Z. M. geschonken prijs, gouden oorijzer en horloge, gewonnen door W. de Boer, met het paard van T. Velstra, Ie Deerzum in deze provincie. J. de Boer, met het paard van Dijkstra, van Schipluiden, behaalde de le premie, en Luurs, met het paard van Miedema. van Aalzum, de 2C premie. De zilveren koffij- kan, door den koning geschonken, is behaald door Jukcma, met het paard van Boelstra, te Slicns. Buizende toeschouwers waren aanwezig en de geestdrift was buitengewoon. Tijdens de harddraverij hadden er volksfees ten plaats. ROME, 14 Mei. De Paus werd gisteren avond door eene bezwijming over vallen, die een uur aanhield. Heden is hij zeer zwak, en heeft niemand ontvangen. PARIJS, 13 Mei. Aan de manifeslalie op Zondag jl. te Rome hebben 5000 menschen deelgenomen. Zij trokken naar liet Quirinaal om den koning met het doel der meeting bekend te maken, nl. dat ook tot de stad Rome zou worden uitgestrekt de algemeene wet op de kerkelijke corporatiën. Er wer den kreten aangeheven: «Weg met de kloosters! weg met hel ministerie!" enkele malen: «leve de republiek!" De troepen gaven herhaaldelijk vuur. Den ge- heclen nacht hebben patrouilles de stad doorkruist op de punten, die gevaar liepen. Omstreeks 50 afgevaardigden der regterzijdc hebben zich in de quaeslie der kloosterwet van hunne partij afgezonderd. Men vreest dat eene kabinetscrisis niet le vermijden is. WEENEN, 13 Mei. Door den beurscommissaris werd heden namiddag, namens den minister van financiën, ter beurze medegedeeld, dat morgen in het officiële blad eene keizerlijke verordening zal verschijnenkrachtens welke de nationale bank gcmagligd wordt om, met inachtneming van de bepalingen der statuten, wissels te disconteren, of eflecten tebeleenen, zon der ten opzigte van de uitgifte van billetten gebonden te zijn aan het in de statuten bepaalde bedrag. BERLIJN. 14 Mei. De minister van koophandel, de heer Itzenplitz, heeft, op zijn verzoek, als zoodanig ontslag verkregen. De heer Achenbach is lot minister van koophandel benoemd. HAVANA, 13 Mei. Volgens officiële rapporten is Ignacio Agramonte, kommandant en hoofd van den opstand op Cuba, door de Spanjaarden gedood. NEW-YORK, 13 Mei. Te Louisiana is de rust hersteld. 1 X «J K O I> E X. itatlstiek betreffende de Rank van Lccntng te 's Gravenhngc en te Lelden. III. Minder winst te Leiden dan te'sGravenhage? De winst zou hooger moe ten zijn, omdat het tarief der intressen hooger is! 't Is onk niet zóó, want te 's Gravenhage trekt wel de gemeente 5 pCt. van de ƒ80000, die zij leent, en 2250 voor huur der gebouwen die zij in gebruik geeft, maar overigens is de winst niet meer dan 3414.60 van het eigen kapitaal, dat de 's Gravenhaagsche Bank verkreeg uit overwinsten. •Te Leiden hecht men aan geen eigen kapitaal, beschouwt men dat als ge leend van de stad en betaalt men zooveel rente als de zuivere winst elk jaar bedraagt, die alleen kan en moet berekend worden in verhouding tot het kapitaal, dat werkelijk beschikbaar is, zonder de rentelooze voorschol- ten die aan de stad worden gedaan en waarvan de Bank geen voordeel trekt. En dan blijkt uit de berekeningen van het Bankbestuur, dal over 1672 de rente bedroeg ongeveer rijf pCt. Die winst evenwel is onzeker en hangt at van allerlei omstandigheden, die daarop invloed uitoefenen, zoodat het eene jaar meer beleend of gelost of verkocht wordende dan het andere, toch het bezoldigd personeel niet wordt vermeerderd of verminderd en derhalve de kosten van beheer weinig verschillen. Van invloed op de inkomsten moet men beschouwen den duur der beleening van groote en kleine panden, liet verschil van de waarde der panden en de meerdere of mindere voordeelige uitkomsten van den verkoop der panden, 't Gaat hiermede gelijk doorgaans bij de beoefening der statis tiek en het gebruik der cijfers plaats heeft dat vaak de uitkomsten der vergelijkingen in verband moeten worden beschouwd met feilen en toestan den, die alleen bekend kunnen zijn en beoordeeld kunnen worden door hen die de cijfers maken en regelen. L'art de grouper lex chiffrex wordt door gaans in een ongunsligcn of kwaden zin opgevat. Toch is de statistiek een wetenschap, die over cijfers gaat. een doel en een beteekenis hebbende en die een waarde geeft aan de cijfers, door ze te plaatsen in een rij of op een rij waar zij werkelijk beliooren. De indruk die de lezing van het rapport der Raadscommissie achterlaat, is welligt bij velen, alsof te *sGravenhage veel beter, veel ordelijker, veel goedkooper, meer doeltreffend dan te Leiden de Bank van Leening wordt bestuurd, zoodat dan ook de behulpzame hand noodig schijnt of aangeboden en aangegrepen werd om te Leiden een 's Graven haagsehen toestand te ver krijgen. Het karakter, het nut, het doel, de werking, het geheel der Bank van Leening is te 's Gravenhage, zoowel als te Leiden, vatbaar voor zeer verschil lende en uilecnloopende oordeelvellingen. In dit opzigt is er geen verschil, als men haar beschouwt als een noodzakelijk kwaad; maar de vraag komt dan daarop neer: is die instelling te Leiden verderfelijker in hare inrigting en werking dan te 's Gravenhage? Zal dat kwaad meer op ééne lijn, van ge lijke afmeting of gewigt worden als de inbrengers worden vervangen door hulpkantoren Te 's Gravenhage, zoowel als le Leidpnzijn weehpnnden en aldaar becrscht dus dezelfde nooilottige ecwoonte, die op bl. 11 aan de inbrengers wordt ten laste gelegd, dal zij die zouden bevorderen. Aldaar worden gemiddeld 2000 panden 's weeks, «ruim de liellt tan het geheele cijfer der beleende «panden" heleend en gelost, terwijl dat aantal te Leiden misschien 400-500 bedragen kan. Te 's Gravenhage betalen de belecners daarvoor renten, maar te Leiden niet, zcodal als men, gelijk op bl. 18, berekent wat het verschil is ten voor- dcele van den leener, ook in billijkheid moet worden gelet op de halve cen ten die elke week van ieder pand worden betaald. Dat voordeel zou evenwel, naar die berekening, meel' dan ƒ3000 'sjaars bedragen, die de pandgevers, de ieeners, de ongelukkigen. de behoeftigen. eigenaars der weckpanden, te 's Gravenhage minder zouden betalen dan ze nu te Leiden moeten missen. Is dat werkelijk zoo, dan moet gaaf worden toegestemd wat op bl. 18 wordt verklaard: «hel pleit is dus in alle opzichten ten nadeele der inbreng- «karitorcn beslist en naar onze innige overtuiging mag dan ook de raad «niet aarzelen die instelling zoo spoedig mogelijk af te schaf'ën." De zes inbrengkantoren te Leiden genieten ƒ5946.85 voor inhrengloon, behalve nog ƒ1000 (niet zuinig berekend) van de weekpanden, waardoor ze een jaarlijkse!! inkomen genieten van 1200 gemiddeld. Te 's Graven-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2