LEID8CHE COURANT. 1875. N°. 1U. DONDERDAG 15 MEI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitischlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden BreslauKeulen, Stuttgart, WeetienPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne ST ADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. J. G. Kehl vergunning verzoekende om zijne woning aan de Lokhorslstraal, n'. 29, tol bewaarplaats van petroleum te mogen inrichten Gelet op art. 4 van liet Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n". 19), op het Koninklijk besluit van 29 April 1864 (Staatsblad n\ 39). alsmede op art. 2H0 der Algemeene Politieverordening van 24 October 1867 Doen te wetendat tot hel hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiënde commodo et incoinmodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den !9den Mei aanst. 's voormiddags te e//uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 14 Mei 1873. KIST, Secretaris. BINNKNUNDSCHK BKRIGTEN. LEIDEN, 14 Mei. De minister van oorlog heeft de volgende circulaire uitgevaardigd ol. trent het krankenbezoek in de militaire ziekeninrigtingenOverwegende, dat ook na de aanschrijvingen van 21 Febr. en 18 Maart jl. er behoefte blijkt te bestaan aau eenige nadere bepalingen omtrent de herderlijke zorg van godsdienstleeraren of geestelijken der verschillende kerkgenootschappen voor kranken, in de militaire ziekeninrigtingen verpleegd wordende; heeft de minister van oorlog goedgevonden, in vervanging van die aanschrijvingen vast te stellen: 1". Overal, waar eene militaire ziekeninrigting bestaat zal aan het bestuur of de geestelijkheid van elke ter plaatse gevestigde kerke- ljjkc gezindte, des verlangd, door den toezienden chef der inrigting eene toegangkaart uitgereikt worden, tot het bezoeken van de kranken dier ge zindte door een geestelijke, leeraar of krankenbezoekeraan wien dit door dat bestuur of die geestelijkheid wordt opgedragen; 2\ Dag en uur, ée'ns in de week, voor hel bezoek bestemd, worden, naar hel advies van den eerst- aanwezenden officier van gezondheid en in overleg met het bestuur of de geestelijkheid der betrokken kerkelijke gezindte, door den toezienden chef bepaald, en op de kaart uitgedrukt. 3'. De toegangkaart kan wezen voor ée'n, twee, drie of meer personen, die op de kaart moeien zijn genoemd. Zij geldt voor den houder. 4". Wanneer een kranke godsdienstige toespraak of hulp verlangt, hetzij van den leeraar of geestelijke, aan wien hel weke- ijjksch bezoek is opgedragenhetzij van een' anderen door hem aangeduid, dan zal van dezen dit verzoek van wege de administratie der inrigting ter stond overgebragt en de gelegenheid tot bezoek gegeven worden. Verlangen verwanten van een lijder daL hij door een geestelijke of leeraar worde be zocht, dan geeft de toeziende chef daartoe verlof. 5". Oordeelt de officier van gezondheid, of, bij diens ontstentenis, een der geëmployeerdendat een verpleegde met levensgevaar wordt bedreigd, dan wordt van wege de administratie der inrigting onverwijld daarvan kennis gegeven aan de gees telijkheid ol het bestuur van de ter plaatse gevestigde kerkelijke gezindle waartoe de lijder behoort, opdat de gebruikelijke plegtiglieden of gebeden tijdig kunnen plaats hebben. 6". Een geeslelijke of leeraar, overeenkomstig de artt. 4 of 5 toegelaten, heeft vrijen toegang tot den kranke wien het geldt, zoolang hij dit voor de vervulling zijner herderlijke pliglen noodig acht. 7°. Den toezienden chef der inrigting wordt het opgedragen te zor gen, dat de voorgaande bepalingen in minnelijke schikking met de verschil lende kerkelijke autoriteiten worden nagekomen. 8". Bij misbruik kan de toegangkaart door eene andere worden vervangen. De vervanging geschiedt, de betrokken kerkelijke autoriteit gehoord, op magtiging van den minister van oorlog. Door den minister van financiën is vastgesteld de 282s" staatsloterij, bestaande uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 9 Junij en gesloleu. op Zalurdag 21 Junij. De trek king der eerste klJsse begint op Maandag 7 Julij en de laatste 100 nommers worden getrokken op Zaturdag 27 September. Door commissarissen der stads-bank van Ieening, in wier handen was gesteld het rapport der raads-commissic in zake die bank, wordt, blijkens hun rapport, aan den gemeenteraad voorgesteld te besluiten: l,v. dat liet kapitaal der bank wordt leruggebragt lot de som noodig, om de bestaande behoefte te bevredigen, maar, dat er dan ook in hel vervolg van lijd van een kosteloos uitleenen van een deel dier som, aan wie het zijn moge, geen sprake meer zij; terwijl de niet beleende kapitalen zooveel mogelijk door belegging productief worden gemaakt, mits de gemeenteraad dan ook bereid is tot tijdelijke vermeerdering van het kapitaal, wanneer daartoe bij tijds aanvrage wordt gedaan; 2°. dat door commissarissen binnen den tijd van uiterlijk zes maanden aan den gemeenteraad worde ingediend een ont werp van herziening van het bestaande reglement, waaraan in menig opzigt behoefte is, zoolang de regeling bij eene orgauieke wet achterblijft. Z. M. heeft bij besluit van 24 April jl. bepaald, dat gedurende de maanden Junij en Julij, tot het houden van bijzondere oefeningen in het schijfschieten in de legerplaats op hel Wiesselsche veld, weden vereenigd: het personeel der normaal-schietschool met de daarbij gedetacheerde officie ren, onderofficieren en minderen, alsmede het grootste gedeelte van de scherpschutters der corpsen infanterie met hunne sergeanten-instructeurs. Het bevel over de troepen zal worden gevoerd door den luit-kolonel Bun- nik, directeur der normaal-schietschool. Den 31'"° dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar het Nieuwediep vertrekken een detachement supplelielroepensterk 170 man, waaronder 10 onderofficieren, om aldaar te embarqueren aan het via Suez naar Batavia bestemde stoomschip Java. Het bevel -over dat detache ment is opgedragen aan den majoor der infanterie van het O. I. leger C. Schüler, die van verlof terugkeert. Door de reeders te Vlaardingen is besloten dit jaar weder eene haring- jagerij, met 4 schepen, te houden. Het vertrek is bepaald in het begin van Junij. Te De Werken was Zalurdag 11. een driejarig kind in de haven ge raakt. Te vergeefs trachtten verscheiden personen het kind met stokken te redden; de onderwijzer Ridderhof. die het geschrei hoorde, sprong ge heel gekleed te water, zwom naar hel reeds zinkende kind toe, en had het genoegen het te redden, Naar men uit Amsterdam meldt is aldaar voor de oprigting van een seminarie nabij Batavia ingeschreven voor een bedrag van ruim 90000 aan giften en voor ongeveer ƒ4600 aan jaarlijksche bijdragen. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Utrecht is. ter voor ziening in de vacature ontstaan door het overlijden van d". Gewin, de vol gende nominatie gevormd: dd. Huet, pred. te Dirksland; Geselschap, pred. te üelfshaven, en dr. de Hartog, pred. te Rotterdam. Te Almelo is eergisteren nacht brand ontstaan in de woning van een der machinisten van den spoorweg, nabij het station. In korten tijd werden drie woningen, met het daarin aanwezige, een prooi der vlammen. Men meldt uit Leeuwarden, van den 13tn: Ofschoon het vertrek van Z. M. den koning per extra-trein over Franeker naar llariiiigcn heden mor gen ten 11 ure bepaald was, is Z. M., wegens het min gunstige weder, eerst heden namiddag ten 3 ure derwaarts vertrokken. Z. M. heeft vooraf, naar men verneemt, eenige oogcnblikken in de stoom-stroocarlon-fabriek van de heeren Kuipers en Comp. zich opgehouden en Mie inrigting met be langstelling in oogenschouw genomen. Men mag aannemen, dat Z. M.te Harlingen aangekomen zijnde, zoo wegens het vergevorderde uur als het ongunstige weiier, wel zal hebben afgezien om per stoomboot Willem III een zeetogtje te doen naar de Pollen. Z. M. werd door de eerewacht tot aan het station uitgeleide gedaan, die heden avond ten 10 ure ongeveer, als wanneer Z. M. hier zal terugkomen, weder aan het station den koning zal opwachten. Eene menigte volks is steeds op de heen om den koning toe te juichen, heigeen door Z. M. telkens minzaam wordt beantwoord. Inzon derheid was dit het geval toen Z. M. gister avond van hel diner ten ge- meeiiteliuize terugkeerde en op het bordes voor het huis van 11D. commissa ris eenige minuten in opgewekte stemming zich aan het oog der menigte vertoonde. De morgen van wege de provincie te houden harddraverij belooft, vooral wanneer het weder eenigzins gunstiger is, een schoon feest te zullen wor den. Een 29-tal mededingers hebben zich aangegeven. Te Weidum, in Friesland, had dezer dagen op een bruiloft een per soon de onvoorzigtigheid een pistool, naar zijne meening ongeladen, al schertsende op eene dienstmaagd aan te leggen. Een'anderdit ziende greep den loop, maar daarbij ging het schol af, waardoor zijne geheele hand werd verbrijzeld. Uit Maastricht meldt men dat 37 officieren waaronder 6 kapiteins, van het 2e reg. infanterie, overplaatsing naar Indie hebben verzocht; 22 officieren behooren tot de hataillons, te Maastricht in garnizoen, en 15 van het depót, te Grave in garnizoen. Ook van de twee hataillons van hel 3C reg. infanterie, in garnizoen te Vlissingen. hebben reeds een achttal officie ren zich beschikbaar gesteld, om tijdelijk bij het Indische leger gedetacheerd te worden." 's GRAVEN 11 AGE 14 Mei. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der artillerie: tot kolonel, den luit.-kolonel J. P. VV. van Callenburgh, van den staf van het wapen, chef van het. bureau van het materieel der artillerie bij het depart, van oorlog, en 11. J. R. Beijen, kommandant van het 3C reg. vesting-ariillerie. De luitt. ter zee 2dc kl. P. Metman, J. A. Kloek, W. E. Hazenberg,

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1