De regering heefl aan de lwrede kanier der slaten-gcncraal een wets ontwerp ingediend, waarbij wordt voorgesteld dc bekrachtiging cener over eenkomst met de Amsterdamsche kanaalmaatschappij laatstelijk gesloten. De regering beantwoordt bevestigend de vraag, of het wenschelijk is aan de kanaalmaatschappij, door hel verleenen van verdere staatshulp, tot voortzet ting van het werk gelegenheid ie verschaffen. De maatschappij is niet te kort gekomen aan hare verpligtingen, ten aanzien van de uitvoering der concessie volgens goedgekeurde plannen en bestekken. De maatschappij heeft toegestemd in bet te haren laste nemen van wijzigingen in dc werken zonder vergoe ding en -in liet compenseren van het mindere met het meerdere werk. Ni pens iiet kanaalpcil heefl men zich verstaan. De regering stelt voor, de maatschappij in de gelegenheid te stellen, hare taak te blijven vervullen en zoo mogelijk ten einde te brengen door het lecnen eener som van 5% millioen, waarop reeds sedert een jaar uitzigt is geopend, en waarvan zij hij wijze van voorschot reeds ecne som van 3% millioen heeft genoten. 'sGRAVENLIAGE. 13 Mei. Tot commies der posterijen 3f kl. zijn benoemd dc heeren A. Franken en S- van Deldcn. thans surnumerairs der posterijen. De luit. ter zee 2e kl. P. Zegers Veeckens, uit 1. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De officier van gezondheid II. C. van Eyk van Voorthuyzen wordt van het garnizoen te I.eiden verplaatst naar dal van Gorinchem, en de officier van gezondheid J. 51. XV. van üusseldorp van Gorinchem naar Leiden. In de zitting van de tweede kamer van lieden is het eerste resultaat van de langdurige discussiën over de tractemcnten geweest, dat, met ver werping van vete amendementen omtrent onderscheidene localiteiten, de be zoldiging der kantonregters Ie LeidenDordrecht en Schiedam gcbragl zijn lot dc categorie van /2400 'sjaars. Alle voorgestelde verhoogingen van tractementen van het personeel van regthanken zijn met overgroote meer derheid verworpenen art. 55 der regering is met bijbehoorenden gewijzigden slaat 1! aangenomen. Zalurdag voortzetting. tl. 51. de koningin heelt gisteren een bezoek gebragl aan den lieer d'. Randuin in de Javastraa.t en diens fraai .lapansch kabinet bezigligd. 11. 51. gaf hare bijzondere tevredenheid over dat kabinet te kennen, dat eenig in zijne soort moet zijn in Europa. HurriiMzANjöSGiiK UFJur. rI;N. EXCKL.15ID. LONDEN 12 Mei. In liet lagerhuis heeft de regering weder eenige nadere inlichtingen gegeven omtrent den stand van zaken aan de Goudkust. De regering had van den administrateur berigten van een veronlruslendcn aard ontvangen, daar zij inhielden dat de Fantynen na twee ontmoetingen melde Ashanlynen, waarin zij zich zeer moedig hadden betoond, gedwongen waren geweest voor de invallers te wijken, zoodat de Ashanlynen hunnen marscli naar Cape Coast Castle en naar St. George d'Elmina hadden voortgezet. In strijd inct zijne vroegere opgaven, toen de administrateur gemeld had dat de Ashanlynen niet meer dan 4000 man teldenhad hij thans medegedeeld dat het naderende leger 30 a 40000 man sterk was. De koning der Ashanlynen had ecnen briel aan den administrateur gezonden, waarin hij beweerde dat St. George d'Elmina hem toebehoorde en door Nederland niet aan Engeland had kunnen overgedragen worden. Volgens een door dc Times medegedeeld telegram uit Berlijn van 11 Mei zou een klein detachement der voorhoede van generaal Kaufmann door de Rucliaarsche hulpbenden van Chiwa overvallen en gevangen geno men zijn. FRAAHRIJ Si. Het Dien pubhc deelt mede dat de ontwerpen van organieke wetten, welke terstond na de hervalling der zittingen aan de nationale vergadering zullen ingediend wordengereed gemaakt en in den ministerraad vastge steld zijn. Daarbij is geene verandering gebragt in den voor de uitoefening van het kiesregt vereisehten leeftijd. Genoemd blad vermeldt dat het vierde milliard der oorlogsschatting geheel aan Duitschland is afbctaa'd. Bij dc Zondag gehouden verkiezingen zijn de radicale candidaten Ranc en Guvot en de rcpublikeinsche candidaten Perin en Lesguillon met eene groote meerderheid verkozen. Dc Bonaparlist Boffinton is verkozen met eene meerderheid van 3000 stemmen. Ver cheidenc dagbladeu bctoogen dal de regering zich krachtiger voor de republiek moet verklaren, uithoofde dc natie steeds krachtig in dien zin hare slem doet hoorei) want van de 144 leden der nationale vergadering, welke sedert den tweeden Julij 1871 in twee en zestig Fransche en vijf koloniale departementen werden verkozen, belmoren er 115 tot de verschil lende fracliën der rcpublikeinsche partij. Een der te Parijs gevestigde maatschappijen lot bescherming der Franseb-gèlCcve» Elzagsers en Lolharingcrs heelt eene algcmccnc vergade ring gehouden, waarin door den secretaris verslag over het door de directie verrigte is uitgebragt. Het blijkt uit dat stuk, dal in minder dan een jaar tij. s door dc tusschenkomst alleen van deze maatschappij.0000 gewezen bur gers der twee afgescheiden gewesten aan betrekkingen zijn geholpen; dat zij 5000 gezinnen, gezamenlijk 27000 hoofden lellende, geldelijk onder steund. gevoed, gekleed en in alle rigtingcu uitgezonden heeft. ITALIË. Tc Rome heefl op I! Mei, niettegenstaande hel uitgevaardigde verbod, eene manifestatie ten gunste der algeheelc opheffing van kloosters en gees telijke corporatiën in Rome plaats gehad. Eenige honderden lieden wilden zich in oplogl naar hel Quirinaal hegeven, hetgeen eene botsing met de ge wapende inagt ten gevolge had. Daarbij werden een oarabinier, twee agen ten van polieie en een burger gekwetst. Een 20-tal lieden werd in hech tenis genomen. Volgens de Levant Herald is mgr. liassoun, pauselijk ex-patriarch van lvonsiniitinopcl, dezer dagen liet slagtoffer geweest eener schandelijke be driegerij. Op het Valicaan verscheen namelijk een lieer in. het gewaad van een Turkschen Effendien verlangde den prelaat te spreken. Hij werd toe gelaten en verklaarde, in liet Turksch. dat de regering te Konstantinopel hem had opgedragen, wegens den terugkeer van den patriarch in onderhan deling te treden. Mgr. liassoun, ten zeerste met dit berigt ingenomen, haastte zich den gcvolmagtige der Torle aan den 11. Vader en den kardinaal Anlonelli voor te stellen. Des avonds werd hij feestelijk onthaald, en onder handelde daarna met den ex-patriarchwien hij een naar den regel opge- maaklen firman had vertoondover de voorwaarden van diens terugkeer. Den volgenden d.ig, nog voordat de papieren waren geteekend, vroeg hij den ex-patriarch eene som van 7500 fr. te leen, welke hem met de meeste bereidwilligheid werd toegestaan, omdat liet geheim zijner zending niet ver oorloofde, dat hij zich zijne bezoldiging en reiskosten door den gezant te Rome liet uitbetalen. Weinige dagen na zijn vertrek bleek het dat de ver meende gevolmagligdc een te Konstantinopel welbekende bedrieger was. DUITSCHLAND. Ilel manifest van dc bisschoppelijke conferentie te Fulda is thans uit gevaardigd. Het is onderteekend door de aartsbisschoppen en bisschoppen in Pruissen. De bisschoppen zullen zich houden aan de beginselen, die zij in hunne bekende memorie hebben ontwikkeld en die niet de hunne, maar die van liet christendom en de eeuwige gcregtighcid zijn. Zij zullen stand vastig en eenstemmig hun herderlijken pligl vervullen en niets toelaten wat in strijd is met de geboden des katholieken gcloofs en het goddelijk regt der kerk. Zij vermanen den geestelijken en leeken, niemand als reglmatig bisschop le erkennen, dan die door den Paus en den apostolischen stoel is gezonden en in de gemeenschap van den apostolischen stoel volhardt, en ook niemand als zielverzorger te erkennen, tenzij hij door den regtmatigen bisschop is gezonden en met dezen in gemeenschap blijft. Naar de godde lijke instelling kan niemand aan het besluit of bevel eener wereldlijke over heid liet regt ontleenen, om tot de kerk te blijven behooren en toch bij de wereldlijke magt in beroep te komen tegen geestelijke uitspraken in kerkelijke zaken. Veeleer staat op zulk eene handeling de straf der ex communicatie. OOSTENRIJK. liet Neue Fremdenblatt meldt: Op één dag hebben zich meer dan honderd huizen insolvent verklaard in de geschiedenis der beurs een feit zonder weerga. Vele van die huizen genoten ter beurze zeer veel crediet en-zijn de slagtoffers van dc laatste dalingen der koersen. Wel had men er op gerekend dat de rijzing niet langer zou duren en wel had men eene matige reactie tc gemoet gezien, maar op zulk ecne daling kon niemand verdacht zijn, om de eenvoudige reden dat zij niet voldoende gemotiveerd scheen. Intusschen, de zaak ligt er eenmaalitoe en blijkt nu liet gevolg te ziju van de buitengewone spcculatiën, die tot in bel overdrevcne waren doorgedreven, doordien men in de laatste drie jaren daarmede tamelijk succès had gehad. Ten gevolge der talrijke schorsingen van betaling kon de beurs, in weerwil van de tussclienkomst der bankiers, niet op haar verhaal komen. De crisis ter beurze van Weenen heeft, naar men op goede gronden berekend, aan de daarbij betrekken personen een verlies van 300 millioen fl. veroorzaakt. OOST-IN DIE. BATAVIA, 29 Maart. Een op den 3'April uitgegeven buitengewoon nommer der Javaschc Courant bevat het volgende: Van den gouvernements-comusissaris voor Atcliin, den vice-president van den raad van Nederlandsch lndië, F. N. Nieuwenhiiyzen, is, via Penang, per telegram liet berigt ontvangendat bij den 22-""1 Maart jl. voor Alchin is aangekomen en, na lot tweemaal toe aan den Sultan, onder voorhouding der tegen hem beslaande grieven, omtrent zijn verraderlijk gedrag, te ver geefs opheldering te hebben gevraagd, den 2Gslt° Maart, bij liet navolgend manifest, hem den oorlog verklaard heelt. De commissaris van het gouvernement van Ncderl. Indië voor Atchin; Overwegende: dat op het gouvernement van Ncderl. Indië de verpligting rust, om de algemeene belangen van handel en scheepvaart in den Oost-Indischen archi pel tegen belemmeringen te beveiligen; dat die belangen door de onderlinge geschillen en vijandelijkheden der aan hel rijk van Alchin onderhoorige-slaatjes, waarvan enkelen bij herha ling dc bescherming van liet Nederlaiidsch-Indisch gouvernement hebben ingeroepen, bij voortduring zijn geschaad; dal dc herhaalde vertoogen van dc zijde van dal gouvernement, om aan zoodanigen toestand een einde te maken, en eene goed bevestigde-verstand houding van Alchin lot hetzelve in het leven le roepen, steeds zijn afgestuit op den onwil en de volslagen onverschilligheid van de bestuurders van gemeld rijk, en op hunne magteloosheid om in de oniierlioorigheden van Atchin de rust en orde naar eiseii te handhaven; dal die pogingen onlangs zelfs zijn beantwoord met verregaande trouwe loosheid op een lijdslip, dat liet Nederlandsch-Indiscti gouvernement met de meest welwillende bedoelingen zich in nadere verbinding met Atchin heeft gesteld dat de Sultan van Atchin, deswege nadrukkelijk om opheldering ge vraagd, eerst bij liet schrijven van commissaris van den 22s,c° dezer, en daarna bij dat van 24 daaraanvolgende, niet alleen geheel in gebreke is gebleven die te verschaffenmaar zelfs de tegen hem ingebragle grieven'niet hreft weersproken, en daarenboven er toe is overgegaan, zich zoo in liet

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2