autofiléitrn. De welkomstgroet, door den burgemeester, den heer mr. J. Üieruma Costing, uilgesproken, werd door Z. M. minzaam in eenehartelijke j toespraak beantwoord. De eerewacht, de schutterij, zoomede de oudstrijders van 1813 en de geregtigden tot het dragen van het metalen kruis, stonden intusscheu geschaard op het plein vóór het station, de eerewacht aan den regtervleugel. Nadat de ontvangst bovenbedoeld was afgeloopen nam Z. 11. plaats in eene met vier paarden bespannen koeis. De geestdrift was buiten gewoon. Eene onafzienbare volksmenigte stond overal geschaard. De menigte (uil dc naaste omgeving dezer stad en ook van elders waren er zeker dui zenden toegestroomd) verdrong zich steeds op den weg.Z. M. groette onop- j houdelijk het juichende volk. De stationsweg, aan beide zijden met groen, vlaggen, wimpels, benevens met de wapenschilden der verschillende gemeenten dezer provincie versierd, bood met den daarop zacht voortgaanden stoet een verrassend schouwspel aan; vóór de Prins Hendriksbrug reed Z. M. door eene daar opgerigte kolossale eerepoort, zauiengesteld uit groen, vlaggen en wimpels, waartusschen eene gekroonde IV. Z. II. stapte al aan het huis van IID. commissaris, waar Z. 11., onder hel slrooijen van groen en bloemen door eenige jonge jufvrouwenwerd ontvangen. Z. II. vertoonde zich daar op liet balcon aan de juichende menigte. Nadat Z. II. het diner had gebruikt, aan welken vorstelijken discli mede eenige hooggeplaatste autoriteiten waren aangezeten, deed Z. II. bij gele genheid van de algemeene illuminatie eene rijtoer door de stad. Het koninklijke rijtuig werd door dc eerewacht begeleid. Op de Langepijp liet zich hooren het stedelijk muziekkorps, op de Vischmarktpijp het muziek korps van liet instructie-balaillon uit Kampen en op hel plein bij het paleis van justitie de muziek van het rcg. infanterie, welk een en ander niet weinig lol opluistering bijdroeg. De illuminatie, door prachtig weder be gunstigd, was, over het geheel genomen, schitterend te noemen; de stad was als het ware in een zee van licht gehuld. Vooral muntten uit het paleis van justitie, het stadhuis, de hoofdwacht, het waaggebouw en de Prins Hendriksbrug, zoomede sommige gebouwen v. n particulieren. Ook de 1 menigte toestellen langs, in en vóór de straten, op de wallen, kaden, pij pen en bruggen, zoowel van gemeentewege als door particulieren aange- bragt, leverden een verrassend, men zou baast zeggen belooverend schouw spel op. Dc geestdrift wits buitengewoon, vooral daar waar Z. II. de koning zich aan bet oog der menigte vertoonde. Van de Nieuwetoren werd, toen Z. II. daar passeerde, bengaalsch vuur en eenig vuurwerk ontstoken, dat de stad prachtig kleurde en dc lucht met honderden lichtende bollen van allerlei "kleuren vulde. Tot laat in den nacht was de volksmenigte op dc been, immer in eene vrolijke stemming. De heer C. J de Hordes, majoor-kommandant der schutterij alhier, is door Z. 51. den koning benoemd tol IID. adjudant in buitengewone dienst. De Pror. IV. Br. en 'sliert. Ct. meldt; In ons vorig nommer plaatsten wij een bij ons ingekomen berigt aangaande den vermocdelijken aanvoerder der Atchinezcn, dien men dezer stad dc eer aandeed een Bosschenaar te noemen, den naam van Nederlander onwaardig, waarmede wij zouden instem men als het waar was;wordt hier echter d. W. bedoeld, die vroeger bij het 5e rcg. inf. als sergeant in dienst was, paspoort nam, later Z. II. den Paus als zouaaf diende en een paar jaar geleden als soldaat naar Oost- Indië vertrok, dan bedanken wij wel voor die eer en gunnen die aan eene gemeente in Zuid-Holland, waar hij is geboren den 24s,en Januarij 1836; wel woonde die persoon met zijne ouders binnen deze stad, doch daarom is hij nog geen Bosschenaar. Is nu echter bedoeld zekere v. de W. die ruim 20 jaren van hier als ambtenaar naar Indië vertrok, later daar zijn ontslag nam, als handelaar ter kustvaart ging varen, op eens verdween en van wicn vervolgens werd verhaald, dat hij een roofschip kommandeerde en romanesk genoeg, dat hij steeds de Ncderlandsehe schepen, die hij bemag- ligdc. vrij liet. dan ja zou lot ons leedwezen de aanvoerder der Atchinezen een Bosschenaar zijn; wij kunnen dat echter ook niet aannemen, want dat strookt niet met zijne vroegere vrijgevigheid ten opzigte der schependie in Nederland tc huis behoorden; tot nader bewijs dus protesteren wij legende bewering dal dc aanvoerder op Atchin een Bosschenaar is. Bij de overweging in de afdecltngen van de tweede kamer van het wels-ontwerp lot verhooging van hoofdstuk V der begrooting van staatsuit gaven voor 1873 mei ƒ300,000 voor onteigening van longziek vee verklaar den zich eenige leden zeer vóór de afmaking, als hel beste middel tot be strijding der longziekte, terwijl andere leden, die niet zoo vergingen, toch op verschillende gronden bereid waren de aangevraagde som toe te staan. Tegenover de volstrekte en betrekkelijke voorstanders der afmaking open baarde zich een derde gevoelen, door de meerderheid omhelsd, die schroomde de regering verder op den ingeslagen weg te volgen. De regering schijnt voornemens de aimaking hij voortduring en toeneming toe te passen, ook op verdacht vee Volgens de door de regering verstrekte opgaven blijkt dat in 1872 ƒ460.000 benoodigd was en reeds half April van het loopende jaar werd een bedrag van ƒ600,000 aangevraagd. De meerderheid was van oor deel, dat absolute toepassing der afmaking niet wenschelijk was, zoolang het bewijs niet is geleverd dat andere middelen niet afdoende zijn Men vroeg, ol door betere verpleging van het vee het kwaad niet te stuiten was. en ook werd in overweging gegeven het verdachte vee in de stallen of weiden tc bewaken. Door sommige leden werd opgemerkt dat de inen ting geen onschuldig middel is. Aangenomen dat het stelsel van afmaking tot den einde toe moest word(n volgehouden, dan meende men, dat de regering dit wels-ontwerp eerder had moeten voordragen of reeds bij de be grooting eene hoogere som had moeten aanvragen. Naar aanleiding van verschillende vragen van de commissie van rapporteurs heeft de regering eenige opgaven overgelegd, waaronder eene bet rellende het getal beslagen, die volgens berigien der districlsveeartsen in bel begin van Mei in verdach ten toestand verkeerden; als I in Noordbrabant; 62 in Zuidholland; 37 in Noordholland; 22 in Utrecht en 25 in Friesland. Volgens berekening ver- k rt it: Gelderlat d s'tchts een beslag in verdachten toestand. 'sGRAYENHAGF.12 Mei Door Z. 51. is vergunning verleend aan den heer heer A. J. W. van Deldenvoor zitter der kamer van koophandel te Batavia, tot het aannemen der decoratie van ridder 3e kl. der Pruissische orde van de Kroon met het Roodc Kruis, hem door den keizer van Duitschland, koning van Pruissen, geschonken. Tot burgemeester der gemeente Hoogwoud en Opmeer is benoemd de heer P. J. A. dc Bruine. Be heer R. VV. K. 51. Dierkens, thans ontvanger der directe belastin gen te Slillingcn, is benoemd lot ontvanger der directe belastingen te lleumen c. a. Tot Nedcrl. consul te Boulogne is benoemd de heer E. Carmicr Adam, in de plaats van den heer A. Adam, op zijn verzoek als zoodauig eervol ontslagen, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten door hem in die betrekking bewezen. Z. 51. heeft goedgevonden den majoor J. H. Lux, magazijnmeester der artillerie te Grave, op zijne aanvrage, op pensioen te stellen; bij den staf der artillerie te benoemen tot magazijnmeester der artillerie le kl. den kapi tein J. J. Alathijsen, en den 2,D luit. N. S. Sluyters, magazijnmeester der artillerie 1' kf. te Wierickerschans, te verplaatsen naar Grave. Tot leden der commissie, belast met het examen van hen die eene acte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs verlangen in natuur kundige wetenschappen enz., zijn nog benoemd dc hh. J. J. Bocke te Gro ningen en dr. O. Pitsch, te Wageningen. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen eene nota der regering betrekkelijk de Amsterdamsche kanaalmaatschappij, ten geleide eener geheel nieuwe overeenkomst. Deze zal gedrukt en de zaak op nieuw in de afdeelingen onderzocht worden. De discussie over de nieuwe regterlijke organisatie is voortgezet. De aan stelling van vier hoofdofficieren van justitie by de regtbanken le 's Bosch Arnhem, Amsterdam en Leeuwarden is aangenomen met 32 legen 25 stem men. Nog is aangenomen het amendement der commissie van rapporteurs, om aan den procureur-generaal van den hoogen raad algemeen toezigt te geven op de handhaving der wetten, de rigtige vervolging der misdrijven enz. Voorts is artikel 6 bis der regering, waarbjj die opdragt voor de pro vinciën aan de hoofdofficieren is geschied, aangenomen. 5Iorgen voortzetting. Aan het verslag der kamer omtrent het wels-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk I der begrooting van Ncd.-Indië voor 1873 (Atchinesche expe ditie), welk ontwerp Zaturdag in de afdeelingen werd onderzocht, zullen, naar wij vernemen, drie min of meer uitgebreide nota's worden toegevoegd, als van de hh. Jonckbloet, de Roo en Stieltjes. Naar men verneemt is Z. K. II. prins Hendrik door den commissaris des konings in de provincie Groningen uitgenoodigd deel te nemen aan het diner, dat bij gelegenheid van 'skonings verblijf aldaar, door hem, com missaris, zal worden gegeven. Het vonnis van het kanlongeregt te Geldermalsen, waarbij de heer F. 's Jacob, directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen, is ontslagen van alle regtsvervolging ter zake van de aanklagt van het niet behoorlijk onderhouden van den toegangsweg tot het station van den staatsspoorweg te Geldermalsen, is door den hoogen raad (strafkamer) bij arrest van heden vernietigd. De raad heeft, ten principale regtdoende, den heer 's Jacob aan het hem ten laste gelegde schuldig verklaard en ver oordeeld tot betaling van twee geldboeten ieder van ƒ2.50 of subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag voor elke boete. Voor het provinciaal geregtshof in Zuidholland zal aanstaanden Don derdag teregt staan L. A. van der Voorden, le Puttershoek, beschuldigd van moedwilligen doodslag. De verdediging van den beschuldigde zal door den advocaat mr. van Roijen worden voorgedragen. Gisteren heeft in de kerk van de Evangelisch Lulhersche gemeente al hier de bevestiging plaats gehad van d'. J. Bohringcr, van Maastrichtdoor den oudsten predikant bij die gemeente, d*. 11. Ileijen, terwijl de bevestigde des avonds zijne inlrec-predikatie heeft gehouden. Het vroeger berigt, dat de lieer Anton Diamant, de le Oslende be kroonde tooneelspeleraan den kon. Iloll. 'schouwburg alhier zou zijn ver bonden en dat dezer dagen in een der bladen werd tegensproken, is buiten allen twijfel betrouwbaar. Het engagement is voor één jaar gesloten, met bepaling van.den lijd der eerste optreding. Anton Diamant heeft geen opleiding voor tooneelspeler ontvangen, maar heeft een natuurlijken aanleg op het liefhebberij-looncel zoodanig ontwikkeld dat het hem mogt geluk ken den eercpalm weg le dragen. Zijn voormalig beroep van katoendrukker heeft hij vaarwel gezegd. Uit dc Nieuwe Haven is gisteren het lijkje opgehaald van een pasgeborene. De Haagsche kermis, niet de elegante wereldberoemde toongeefster van smaak en mode van 40 jaren geleden-, maar de luchthartige onbeduidende prelmaakster van dc laatste jaren is weer in het land. Aan de gewone ver scheidenheden, paardenspellen, schouwburgen, cafés chantants enz. geen gebrek. Zij onderscheidt zich echter in enkele opzigten van hare voorgang sters, dank zij dc goede zorgen van ons gemeentebestuur. In de eerste plaats door de beperking van het telken jare aangroeijend corps straalmuziekan- ten, die onverbiddelijk 10 dagen lang van den vroegen ochtend tot 's avonds laat dc gehoorvliezen der residenlicbewoners op een harden proel stelden. Een enkel draaiorgel zal nog in den namiddag zijne welluidende loonen doen hooren, om in dc achterbuurten althans liet crediet der kermis op te hou den. Eene tweede verbetering betreft de wafelkramen: ook deze zijn be perkt tot de goed gerenommeerde, die in waarheid niets anders aanbieden dan het geurige gebak. Eene derde verandering eindelijk trekt het meest de aandacht en... vindt de meeste afkeuring, zij betreft het absoluut ver bod om draaimolens tc plaatsen. Een kermis zonder draaimolens, wie zou dat ooit hebben kunnen denken? Geen gelegenheid meer voor de kinderen om ze den ganschen dag zoet le bonden voor weinig centen, geen gelegnï- lieid meer voor de ouderen, om onder bet helsch rumoer en hel schitterend

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2