BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag d2 Mei J873, V°. ódó. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. Dezer dagen is berigt, dat een afgezant van den sultan van Atchin te Konstantinopel is aangekomen, om van de Porie hulp te vragen in zijnen oorlog met Nederland. Volgens een latere tijding, voorkomende in de te Weenen verschijnende D. Z., zou deze gezant. Seïd-Effendiin last hebben niet bijstand tegen ons, maar de bemiddeling of tusschenkomst der Ottoma- nische regering bij de Nederlandsche regering te verzoeken, ten einde het geschil worde uit den weg geruimd. Abdul-Aziz moet in zijn antwoord aan Seïd-Effendi zich bereid verklaard hebben zijne goede diensten bij het kabinet van 's Gravenhage aan te biedendit zou zelfs reeds geschied zijn. (IV. R. C.) Van het leger hier te lande hebben thans p. m. 400 manschappen voor het leger in 0. I. dienst genomen, de meesten voor den tijd van twee jaren. Den 22en April jl. is ten huize van H. A. H. te Haarlemmermeer aan den brievenbesteller van het hulppostkantoor te Sloten, ter bezorging op dit kantoor medegegeven een niet-aangeteekende brief, geadresseerd aan den heer G. v. L., te 's Bosch, inhoudende; 1 bankbillet van ƒ200, n°. 1595, lett. P., I Mei 1865, 1 dito van ƒ40, n°. 3557, lett. S., 1 Julij 1862, 1 dito van ƒ1000, n°. 4582, lett. H., 1 April 1859, en 1 muntbillet van f 10, n°. 118, G. U., 1 Nov. 1871. Deze brief is niet aan zijn adres bezorgd. De officier van justitie te Haarlem verzoekt opsporingaanhouding en berigt. Te Amsterdam is gisteren de jaarlijksche vergadering gehouden van het genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen. De voorzitter, de heer mr. S. Wildschut, opende haar met een rede, waarin hij hulde bragt aan de nagedachtenis van den op 17 Sept. 1872 overleden Willem Hendrik Suringar. den laatst overgeblevene van het drietal, dat in 1823 het genoot schap oprigtte. De secretaris dr. E. Laurillard bragt vervolgens verslag uit van den toestand van het genootschap, dat zijne zorgen in het afgeloopen jaar wijdde aan de hulp van jeugdige ontslagenen en het bevorderen van verplaatsing naar Amerika van andere ontslagen gevangenen. Ook werd mededeeling gedaan van hetgeen mr. D. J. baron Mackay en mr. J. Domela Nieuwenhuis, afgevaardigden van het genootschap op het penitentiair con gres te Londen van 1871, deswege hadden gerapporteerdvan de waardering die de zorg voor de gevangenen in Nederland en het hier vigerende cel lulaire gevangenisstelsel aldaar had ondervonden. Tot leden van het hoofd bestuur werden benoemd de hh. mr. H. N. Teding van Berkhout en mr. C. J. de Fremery, en bij acclamatie werden tot buitengewone hoofdbestuurders geproclameerd de hh. W. J. E. Smissaert en mr. D. J. baron Mackay. Op voorstel van het hoofdbestuur werd dat bestuur gemagtigd, bij de hooge regering aan te dringen op den bouw van meerdere cellulaire gevangenissen, ten einde in de bestaande behoefte aan cellen beter dan op dit oogenblik te kunnen voorzien. Te Putten op de Veluwe is door den heer en mevrouw van Aylva van Pailandt een arm- en werkhuis gestichtmet het doel daarin hendie door ouderdom o( gebreken niet meer in staat zijn in hunne behoeften te voor zien, te verzorgen. Dezer dagen zijn daarin eenige oude en behoeftige] lie den benevens een paar verwaarloosde kinderenopgenomen. Bij gelegenheid van het verblijf van Z. M. den koning te Assen is 'skonings commissaris in die provincie, de heer Gregory, tot ridder 2e kl. der orde van den Gouden Leeuw van Nassau benoemd. Z. M. de koning is Vrijdag morgen naar Rolde vertrokken, omvervolgens Eext, Gieten, Zuidlaren en Vrier met een bezoek te vereeren. Te Rolde zou Z M. de Hunnebedden in oogenschouw nemen. De in de nabijheid van Eext liggende grafkelder der Hunnen zon mede door Z. M. worden bezigtigd. Men meldt ons uit Leeuwarden: De stad onzer inwoning levert thans een bijzonder fraai schouwspel op. Bijna overal toch zijn op smaakvolle wijze versieringen met groen aangebragt Hetgeen morgen een nog schooner aanzien zal verkrijgen, wanneer de nationale en oranjekleuren daarmede zullen zijn vereenigd. Het is nu maar te wenschen, dat het weder gunstig mag zijn, vooral ook voor de illuminatie, die vrij algemeen schijnt te zullen worden. Over het geheel genomen kan gezegd worden, dat door het be stuur, zoowel als door de ingezetenen zelve, al het mogelijke wordt gedaan om Z. M. op de méést luisterrijke wijze te ontvangen. Zaturdag ten 5 tire 25 minuten s'avonds wordt Z\ M. hier verwacht. Naar men. verneemt zal Z. M. aanst. Maandag, 'smorgens ten 9^ ure, aan het gouvernementshuis alhier, voor de besturen in deze provincie audiëntie verleenen. Het gerucht loopt hier, dat ook prins Frederik, gelijktijdig met den koning, deze stad en provincie met een bezoek zal vereere'n. Dit bezoek zou onge- twijield voor allen eene verrassing zijn, waarmede men ook hoogelijk zou zijn ingenomen. De prijs der boter aan de waag alhier was: lc soort ƒ47.50, 2e soort 44 per ton. Te 's Hertogenbosch is in deze week eene oude vronw op haar bed verbrand. Zij wilde, reeds te bed liggende, terwijl haar man afwezig was, het avondeten op eene stoof met vuur opwarmenwaarschijnlijk is een vonk in-het bedstroo gevallen, want, toen de man te huis kwam, vond hij het verkoolde lijk zijner vrouw te bed liggen. Men verneemt, meldt de N. Brab., dat eene gewigtige ontdekking ge daan is aangaande de St. Janskerk te 's Bosch. Tot heden was het voor ieder, die eenigzins bekend is met de verschillende bouwstijlen, die zich in Nederland opvolgden, duidelijk dat die kerk reeds ongeveer ten jare 1050 bestond. Thans wordt het al meer en meer aannemelijk, dat de St. Jans kerk een nog veel hooger oudheid heeft, en denkelijk reeds bestond, toen de H. Willebrordus in deze streken het geloof predikte. Te Bergen-op-Zoom overleed Woensdag 11. in het hospitaal een soldaat van het 3e reg. infanterie, aan de gevolgen van onmatigheid. Hij had bij het afscheid nemen van een makker, die naar 0. 1. vertrok, zooveel ster ken drank gebruikt, dat hij niet weder uit zijnen bewusleloozen toestand is ontwaakt. Volgens het verslag van de afdeelingen der tweede kamer over de nieuwe overeenkomst met de handelmaatschappij, was de groote meerder heid met de strekking er van ingenomen, naardien de regering geen solider en beter commissionair kiezen kan, die zulk een algemeen vertrouwen ge niet en verdient. De commissie van rapporteurs deelde dit gevoelen der meerderheid. Blijkens een antwoord der regering op eene vraag dier com missie, kan als zeker worden aangenomen, dat, bij de steeds rijzende prijzen der koffijverkoop in Nederland allezins voordeeliger is dan op Java. Het ligt wijders geenszins in de bedoeling der regering, in dè verdeeling van de aanvoeren der koffij tusschen de vijf daarvoor aangewezen koopsteden verandering te brengen. Zoolang de consignatie naar Nederland geschiedt, moeten de daaraan verbonden voordeelen, gelijk reeds zoolang het geval is, in dezelfde evenredigheid verdeeld blijven. 's GRAVENHAGE10 Mei. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer F. L. H. van Ryckevor- sel, oud-consul van België te 's Hertogenbosch, tot het aannemen van het officierskruis der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. Aan den luit. ter zee lc kl. jhr. G. H. .0. van Heemskerck van Beest is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. De afdeelingen van de tweede kamer hebben zich heden bezig gehou den met het onderzoek van de twee laatstelijk aangeboden wets-ontwerpen, in verband staande met de expeditie tegen Atchin. Door de regering is aan de tweede kamer aangeboden een wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk IX (koloniën) der staatsbegrooting voor 1873, voorloopig met ƒ300,000 voor den aanvoer van vrije arbeiders in Suriname. De afdeeling 's Gravenhage der Holl. maatschappij van landbouw zal haar 25-jarig bestaan dit jaar door eene soort van feest vieren, welk feest op echt landelijke wijze zal gevierd worden. Het bestuur heeft besloten tot het houden van eeuen maaiwedstrijd achter den Zoölogischen tuin, welk terrein door den eigenaar welwillend zal worden afgestaan. Aan dien wed strijd zal ook een klein feest worden verbonden en ter bestrijding der on kosten is eene som van ƒ150 toegestaan. ENGELAIKD. LONDEN9 Mei. Door het lagerhuis is met 321 tegen 81 stemmen verworpen een wets ontwerp van sir Wilfrid Lawson, strekkende o. a. om te bepalen dat de magistraatspersonen alleen dan mogten overgaan tot het verleenen van ver gunning voor het houden van eene herberg, wanneer het gebleken was dat twee derden der belastingschuldigen der betrokken wijk dat verlangden. Het voorstel werd van vele zijden bestreden, vooral door den heer Dal- rymple, welke beweerde dat de strenge wetgeving op het debiet van geest rijke dranken, de zoogenaamde Maine-wet, in de Vereenigde Staten zoozeer en zoo algemeen ontdoken werd, dat men zich op hare goede werking niet kon beroepen. De heer Bruce bestreed namens de regering het wets-ont werp op dezelfde gronden; de regering, zeide hij, had thans al eene zeer uitgebreide taak en het was niet dienstig haar met meer werkzaamheden te overladen, waarvan de resultaten zoo onzeker waren. Na hetgeen hij omtrent de werking der Maine-wet vernomen had, meende hij echter dat de resulta ten van eene strenge wet tegen het verkoopen van geestrijke dranken niet eens meer onzeker, maar stellig verkeerd zouden zijn. Van de uitspraak van het admiraliteitshof, omtrent zijne bevoegdheid om kennis te nemen van het geschil in zake het Ned. stoomschip Batavier en de Egyptische stoomboot Ckarkieh, is door de advocaten van den onder koning van Egypte appèl aangeteekend. welk beroep voor de regtskundige commissie uit den geheimen raad zal behandeld moeten worden. Een door de dagbladen ontvangen telegram van Reuter, gedagteekend uit Poena, presidentschap Bombay, van 7 Mei 11.meldt, dat sir Bartle Frerc op het punt stond van naar Engeland terug te keeren. FRANKRIJK. Door een blad van Lyon wordt de candidatuur van den heer Ranc volgenderwijze aanbevolen: Op staatkundig gebied is Ranc radicaal-socialist, op godsdienstig gebied atheïst, op wijsgeerig gebied materialist. De verga dering van Versailles heeft zijn hoold gevraagd. De kiezers van de Rhóne zullen het haar den llllen Mei zenden. Door de Académie des Sciences morales et politiques, eene der vijf afdeelingen van het Fransche instituut, is de prijs der afdeeling wijsbegeerte van de maatschappij, ter waarde van 1500 fr.verdeeld tusschen den heer Tissot en prof. Desdouitz, schrijvers van verhandelingen over het sceptische idealisme van Kant. De prijs van 3000 Ir., ingesteld door wijlen den baron de Stassart, is verdeeld tusschen de hh. Lefort en Hayem, voor hunne ver handelingen over de nuttigheid der Zondagsrust uit het drieledige oogpunt der zedelijkheid, der intellectuele ontwikkeling en der bevordering van de nijverheid. De prijs van den heer Bordin, groot 2500 fr., afdeeling wetge ving, gemeen regt en regtsgeieerdheid, is toegewezen aan prof. Guslave Boissonade, voor zijne verhandeling over den regls-toestand van den over levenden echtgenoot met betrekking tot het erfregt en de beschikkingen tusschen echtgenooten. SPANJE. Naar men aan het Journ. des Déb. schrijft, is de Spaansche republi- keinsche regering eer versterkt dan verzwakt door de poging lot oproer van 23 April. Het schijnt thans niet meer betwijfeld te moeten worden dat de zamenspanning der radicalen met de conservativen in sommige pro vinciën bekend was voor dat hel te Madrid tot eene uitbarsting kwam, en

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5