PEK TELEGRAAF. naar de koloniën en overzeesche bezittingen gezonden te worden lol aan vulling of lijdelijke versterking der strijdkrachten aldaar. De noodzakelijk heid om te kunnen beschikken over een corps militairen (Indische brigade) als hier wordt bedoeld, wordt in omstandigheden, als waarin wij ons thans bevinden, zoo levendig gevoeld, dal zij inderdaad geen bijzonder beloog schijnl tc behoeven. Een uitgewerkt plan heeft de regering nog niet, maar zij heelt gemeend in deze wets-voordragt te moeten doen blijken van haar voornemen om dadelijk de handen aan het werk te slaan. Het arl.-maleriee! op de Indische begrooling is verhoogd met J 650.000. Hij die raming der meerdere behoeflen is rekening gehouden met de uit ludië ontvangen aanvragen. Voorzigtigheidshalve en om de noodzakelijkheid eener bijeenroeping der stalen-generaal, ingeval de behoefte aan nieuwe uitgaven zich mogt doen gevoelen, te vermijden, is de verhooging van den post voor onvoorziene uitgaven voor het departement van oorlog met geen minder bedrag dan 500,000 voorgesteld. Het spreekt van zelf dat de regering daaruit geene betplingen zal doen dan die door de omstandigheden gebiedend gevorderd worden Personeel der zeemagl. De meerdere uitgaaf van 125,000 op dezeonder- afdecling is noodig voor de uilzending van levensbehoeften voor het personeel der marine, Materieel der zeemagt. De verhooging dezer onder-afdeeling bedraagt ƒ3,1576,00. waaronder voor vier stoomschepen 4de kl. 1,400,000.00; twee ijzeren radersloomschepen 720.000,00 en tien sloombarkassen ƒ200,000,00. De aanbouw uilrusting en uilzending dezer zes schepen zal minstens 12 a 14 maanden vorderen. Het is dus duidelijk dat daarmede niet mag gewacht worden en tevens dat de uilgaven voor dit doel, ook afgescheiden van de gebeurtenissen in noordelijk Sumatra, noodig zouden geweest zijn. Is men in het bezit van die vaartuigen, en gaat men dan nog over tol den aan bouw van een paar schepen Ier vervanging van de Madura en de Admiraal van Kinsbergen, dan zal de Indische militaire marine in zoodanigen toe stand verkeeren, dat zij aan alle eischen van de dienst volkomen kan be antwoorden, terwijl altijd één of twee schepen van elke type in conserva tie zijn. De voorgestelde verhoogingen van de begrooling bedragen Ie zamen ƒ5,527,600. Tegenover deze hoogere uilgaven behoeven geene andere mid delen aangewezen te worden, dan bij de begrooting reeds zijn genoemd, want zij zullen ruim gedekt worden door hetgeen de verkoop van kollij en tin meer zullen opbrengen dan daarvoor bij de bc-grooting is geraamd Men kan rekenen op een exeedent van 9,507,53, boven de raming. ■*s GRAVENHAGE 8 Mei. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na zeer langdurige discussie/over artikel G5 der nieuwe regterlijke organisatie, het beginsel van appel in alle strafzaken aangenomen met 39 tegen 32 stemmen. Mor gen voorlzeliing. Voor den lioogen raad der Nederlandenburgerlijke kamer, is heden in eersten aanleg behandeld de zaak van mr. J. J. van Angelbeek, eischer, procureur mr. M. Eyssell, tegen den staal der Nederlanden, gedaagde, pro cureur mr. C. J. EranQols. De eischer vórdert van den staat uitbetaling van transport en kostgelden voor zich en zijne oudste dochter voor de lerugreize naar Ned. Indië. De eischer heeft zeil zijne vordering toegelicht eri verde digd. Van de zijde van den gedaagde, voor wien de landsadvocaat mr. A. de I'inlo optradverklaarde men zich bereid den eischer eenc som van ƒ1100 uit te betalen, maar concludeerde overigens tot niet-ontvankelijk- verklaring van den eischer. Het openb. ministerie zal op eene nadere te- regtzitting conclusie in deze zaak nemen. Overeenkomstig het requisitoir van het openb. min. heeft de arrond.- regtbank alhier heden den koffijhuishouder en restaurateur uit Leiden schuldig verklaard aan bedriegelijke opligling door het gebruik maken van een valschen naam en hem veroordeeld tot zes maanden cellulaire gevange- disstraf en ƒ25 boete. Gisteren zijn door de provinciale commissie voor het lager onderwijs geëxamineerd 13 vrouwelijke candidaten voor de Engelsche taal, waarvan werden afgewezen 2 en toegelaten 11lil. mejufvrouwen N. H. A. Bons- •scholle. A. 1'. J. Rruiiiing. J.Cahen, E. J. Hovy, J. S. Ilovy. J. W. Htiart, .1. 11. Jansen. A. II. Jansen, J. D. A. Roeby, A. J. Lefeber, allen uit's Gra- venhage, en E. T. Walker, van Delft. Verzuimd is tc vermelden, dat mej. A. Bimmerman, die vroeger reeds eene acte voor Hoogduilsch verwierf, later .is toegelaten voor de acte voor aardrijkskunde en schoonschrijven. BUlTEiNEANDSCilE BEB1GTEN. BELKIE. Te Brussel is dezer dagen de nieuwe wet tol bescherming der insecten etende vogels ln toepassing gebragt De policie heeft de in de termen dier wel vallende vogels, die gevangen waren en te koop werden aangeboden in vrijheid gesteldonder luiden bijval van hel publiek. Sommige der koop lieden hadden de vogels in hunne zakken gestopt. EUTGELAND. LONDEN 7 Mei. Blijkens eene van regeringswege openbaar gemaakte diplomatieke brief wisseling maakt de koning der Ashanlijnen aanspraak op Elmina, als hen van regtswege toekomende; in erkenning van welk regt hem door de Neder landsche regering jaarlijks omstreeks 1000 zou zijn betaald. Dit had aan leiding gegeven lol eene briefwisseling tusscben het Engelsche en het Neder- iaudsche departement van builenlandsche zaken, en de Nederlandsche minister had te verstaan gegeven, dal het geen twijfel leed, of de Nederlandsche regering bezat op de thans overgedragen forten een onbetwistbaar regt. De ter sprake gebragte uilkeering en de zonderlinge bewering van den koning dor Ashantijnen zouden, naar opgemerkt wordt, later tot moeijelijkheden kunnen leiden, indien de aard der uilkeering niet in het ware licht werd gesteld. Het hof der admiraliteit heeft zijne competentie aangenomen om te beslissen in zake de aanvaring van de Charkei h met de Batavier, aange zien de Khedive zijne qualileil van onafhankelijk vorst niet bewezen heeft. Tc New-York is de arbeidstaking van de werklieden der gasfabriek geheel ten gunste der fabriek afgeloopen, die andere lieden in de plaats heeft gekregen. Alles is tamelijk rustig afgeloopen. Uitgezonderd dat eenige nieuwe werklieden door de in verzet gekomen werklieden half of geheel doodgeslagen werden, hebben er geen wanordelijkheden plaats gehad. FRANHBUfL In de Parijscl.e dagbladen wordt aanhoudend melding gemaakt van den aandrang van politieke personnn bij de regering, dat zij zich mogt afschei den van de regterzijdc (Ier nationale vergadeiing en meer steun zoeken bij de gematigde republikeinen. Eenige invloedrijke afgevaardigden van het linker-centrum, onder anderen de hh. Brenger en Casimir Périer, laten zich bovendien in brieven aan de dagbladen in denzelfden geest uit en verklaren het voor noodig te houden dat de regering overga tot de spoedige formele afkondiging der republiek. Men verneemt dat ook de uiterste linkerzijde niet stil zit, maar het hare doet om meer toenadering met de regering te bevorderen. Bij monde van den heer Gambctta heeft zij zich gewend tot de gematigde linkerzijde en haar de volgende grondslagen voor eene gemeen schappelijke handeling voorgesteld: ontbinding der nationale vergadering in de maand October, zoodra de ontruiming van Frankrijk zal zijn afgeloo pen; het opnemen van twee afgevaardigden der gematigde linkerzijde in het kabinet voor de departementen van binnenlandsche zaken en van oorlog; hel bezetten van eenige hooge staatsambten door gematigde republikeinen in plaats van door monarchaalgezindenaan welken dusverre bijna uitsluitend de hooge posten en bedieningen werden toevertrouwd. De keuze van de democratische partij te Lyon van den heer Ranc, voormalig lid der Parijsche Commune, als candidaat bij de aanstaande ver kiezingen, wordt zelfs door de Siècle afgekeurd. Die keuze kan, volgens dat blad, eenigzins verklaard worden, nadat de nationale vergadering niet geschroomd heeft de bevolking van Lyon door de bekende uitzonderings wet tegen haar in het harnas tc jagen; maar het meent nogtans, dat de Lyonsche democraten in de tegenwoordige omstandigheden beter zouden hebben gedaan, een anderen candidaat aan de republikeinsche kiezers aan te bieden. »lfITSCIïL,AW». Naar men uit Leipzig meldt heeft de gehouden vergadering van boek drukkers-patroons en letterzetters uil onderscheidene Duitsche steden een gunsligen uitslag opgeleverd: met eenparige stemmen is een normaal letter zetters-tarief voor geheel Duitschland, voorloonig voor den lijd van 3 jaren, vastgesteld, behoudens goedkeuring van de vereeniging der patroons. Ook is men het eens geworden over de oprigting van een scheidsregtelijk comité ter afdoening in zaken van geschil tusschcn patroons en zetters. ROME, 7 Mei. Gisteren liepen er verontrustende geruchten omtrent den gezondheidstoestand van den Paus. Zij worden echter niet bevestigd. De gezondheid van,den Paus is steeds wankelend, maar niet verergerd. MADRID6 Mei. In een gevecht bij de brug van Vera zijn van de Car- listen'50 man gesneuveld. Volgens gerucht is een intendant bij de troepen van don Carlos met de kas óp de vlugt gegaan. LONDEN, 7 Mei De president der republiek San-Salvador heeft aan den lord-mayor een brief geschreven, waarin hij aanzoek doel om bijdragen tot ondersteuning van de noodlijdenden ten gevolge der aardbeving. In de lieden hier gehouden vergadering van belanghebbenden zijn de voor stellen lol schuldregeling van New-Grenada (Vereenigde Staten van Columbia) aangenomen ondanks de tegenkanting van vele Engelsche en van alle Neder landsche houders. PETERSBURG, 7 Mei. Volgens de Invalide heelt het Orenburger deta- •chcmenl van de Khiva-expeditie den 23'» April hel hoogvlak Ustrul bij Aris, 1000 wersten ten zuiden van Ramastan bereikt. De bezwaren door de sneeuwmassa's ontstaan zijn naar het schijnt weggenomen. IA ti E ZOYD E V. Nog een woord, misschien wel het laatste, over het klokkenspel. 't Komt mij voor, dat men alle dingen van een' goede, maar ook van een' kwade zijde kan bezien; dat er mcnschen in overvloed zijn, die eëne zaak mooi, maar ook menschen, die zoo'n zelfde zaak leefijk noemen. Dit zal ook wel het geval zijn met het klokkenspel in onze goede stad. De een zal het niet alleen goed maar meer dan goed noemen, dat het er is en zooals het is, en door dan heel veel bewijzen daarvoor aan te voeren, allicht te veel bewijzen; misschien wel zelfs zoó, dat het bespottelijk wordt. De ander zal er meer genoegen in hebben de zaak van hel begin af sarcas tisch te bekijken, in dien geest te denken en te schrijven en wel zóó, dat al dat denken en schrijven op een haar gelijkt ja zelfs overtrelt het wan staltige en alles behalve fijne van het Leidsche klokkenspel. Het daarover reeds geschrevene kan lot bewijs strekken, lloe het zij, er zal, dunkt mij. even zooveel vóór als tegen het klokkenspel in het midden zijn te brengen, zonder nu juist in uitersten behoeven te vallen. Men heelt Gouda genoemd; maar waarom er Delft niet bij? Menigmaal heb ik het Delftsche carillon, op eenigen afstand buiten de Haagsche poort, als de wind west was, hooren spelen, of aan de Rotlerdamsche poort, bij tegcnovergestelden wind, en in zijn volle kracht bij alle winden op de groote markt en nog vele andere plaatsen. Die nu niet muziekaal, niet houdt van muziek, zal het net zoo min mooi vinden als de spelende pendule van Baron D. of de spelende klok van Graaf C.; maar ik voor mij, en met mij niet weinigen vonden het (het woord is niet Ie sterk) verrukkelijk. Zóó nu het Leidsche klokkenspel te krijgen, zou niet alleen nog al wat voelen in de aarde hebben; maar hoogst waarschijnlijk toch mislukken. Maar om jaar uil jaar in hel klokkenspel te Leiden te laten blijven wat het al zoo lang geweest is, en een geheel jaar lang airs te moeten aanhooren, die alle zuiverheid van Rilhmtis totaal missen, is toch ook voor eene stad als Leiden wat erg, verraadt weinig eerbied voor de stichting der vaderen en kwetst het schoonheidsgevoel. Verre zij het van mij de verfraaiing van een straat, de demping eener gracht, de daarstelling van een' brug,-de restauratie van een' zaal, de aan legging van een bloemperk, dat ook nog al opofferingen eischt, af te keu ren; maar dat het Leidsche klokkenspel ook eens dragelijk en kon hel zijn iets meer dan dragelijk werde gemaakt, wie zou dit wel afkeuren? De ambachtsman zou, ja. zonder klokkenspel ook zijn tijd wel welen; daar had hij dan ook wel degelijk gelijk in; een ieder zie op zich zelve; maar het klokkenspel kan meer zijn dan een tijdaangever voor werklieden. De oogen hebben in Leiden al heel wat; waarom de ooren dan zoo geheel bui ten gesloten? Hoe dikwijls hooren wij niet de klokken onzer kerken, groote en kleine, die, geven ze al geen genot, toch zeker wel bij niet weinigen een zeker verhoogd gevoel. Zou het klokkenspel niet eveneens het gevoel verhoogen en daarbij nog het oor kunnen slreelen? Komt bij het gelui der klokken al een ernstige gedachte bij vele menschen op, zou dit zooveel minder moeten zijn bij het spelen der klok, ook door zoo vele geslachten gehoord en waarnaar wij. hun nakroost, ook nog met welgeval len zouden kunnen luisteren? Een slecht klokkenspel, dan liever geen; maar dan ook geen gelui meer. al was het ook van de beste klokken. De ambachtsman, die zijn lijd zonder klokkenspel toch zou welen, zou hem eveneens weien zonder het gelui der eentoonige klokken. Wezenlijke ver betering kan ik, door het wegwerpen zoo van het een als ander, er niet in bekijken, en dan kom ik tol het resultaat, om wel geen duizenden te

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2