LKIDSCRU COURANT. «875. j\°. 101). VRIJDAG 9 MEI. STADS -li ERIC II T EN. IJ I .N N l<; N LA.MISCII H\A\IGTtëN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.501 met het F er slag der Mandelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DoitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lub eekfrankfort a. hl., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne BURGEMEESTER es WETHOUDERS vas LEIDEN, Gezien het adres van Abraham Renier, gevangenbewaarder, wonende al hier, daarbij vergunning verzoekende tot het houden en mesten van var kens alsmede het bewaren der meststoffenin het pand aan hel Pieters- kcrkplein geteekend met ne. 18; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n". 19), alsmede op art. 224 der Algcmeene Politieverordening van 24 Octo ber 1867; Doen tc weten, dal tot het hooren der eigenaars cn bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der informatiën de commotio et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den !2lleo Mei aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 8 Mei 1873. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 Mei. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat in de maand November aanst., ten overslaan van de daartoe be noemde commissie, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspi- ranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak de>- posterijen waartoe minstens twaall plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich voor 1 October aanst., bij een op zegel geschre ven request, tol den minister te wenden. De adspiranten moeten geboren zijn tusschen 1 Julij 1852 en 1 Julij 1855. Met i5 Mei zal, blijkens de hierachter voorkomende aankondiging, de zomerdienst op den llollandschen ijzeren spoorweg aanvangen. Bij de regeling der dienst heelt men het belang van het publiek niet uit liet oog verloren. Een vroege trein naar Rotterdam geeft de gelegenheid om zich aldaar per morgen-trein naar België, Frankrijk en Duitschland te begeven Naar men verneemt, heeft de minister van oorlog aan de plaatselijke kommandanten eene circulaire gerigt, houdende, dat gewezen onder-officiers en korporaals van het Indisch leger, die voor de dienst bij dat leger ten volle geschikt zijn te achten, en wier antecedenten gunstig zijn, in bun vorigen graad en tegen genot van een handgeld van ƒ200 tot een engage ment voor het leger in Ned. Indië zullen worden toegelaten. In de maanden Augustus en September zullen in de legerplaats bij Zeist praclische oefeningen worden gebonden, waartoe zullen worden ver- cenigd eenige compagniën vesting-artillerie, de arlillerie-instruclie-compagnie, eene halve compagnie van het bataillon mineurs en sappeurs en de onder officieren, die bij het wapen der artillerie hel wetenschappelijk onderwijs bijwonen. Voor de dienst bij die troepenvereenigingen zullen, boven eu be halve de daarbij ingedeelde officierenhet vereisclit aantal hoofd- cn verdere officieren en mindere militairen van de verschillende corpsen, staven en diensten worden aangewezen. De milicien-verlofgangers der ligling van 1869 van de drie regimenten vesting-artillerie die bestemd zijn om met de comp. van de 1' serie te kam peren worden legen 2 Augustus a. s. eu de milicien-verlofgangers, die met de arlillerie-comp. van de 2' serie zullen kamperen legen 28 d. a. v. onder de wapenen geroepen en worden in het genot van groot verlof hersteld, zoodra zij uit het kamp terugkeeren, of gedurende 30 dagen ia activiteit -zijn geweest. De milicien-verlofgangers der lig ting van 3870 van de regi menten vesting-artillerie worden legen 18 Julij onder de wapenen geroepen voor den tijd van 6 weken. Gedurende de maanden Julij en Augustus a. s. zullen, tot het houden van praktische oefeningen in eene legerplaats aan de rivier de Rijn, bij Rlienen, worden vereenigd het corps pontonniers, benevens de daarbij te detacheren officieren, liet kamp zal den 4,|CD Julij betrokken en den 2'"" Augustus opgebroken worden. De minister van oorlog zal nader orde stel len op de oproeping der miliciens, bestemd aan de oefeningen in dit kamp deel te nemen. De milicien-verlofgangers der liglingen van 1869 en 1870 van het regi ment grenadiers en jagers en van de overige regimenten infanterie worden tegen deu 9Jeo Augustus a. s. tol 13 Sept. d. a. v. tot het houden van najaars oefeningen onder de wapenen geroepen. De miliciens der ligting van 1869, zoo van de infanterie, als van de artil lerie en de pontonniers die voor 1 Augustus dezes jaars gehuwd zijnwor den buiten oproeping gelaten. Dezer dagen is het kasteel te Woerden, nevens het thans bestaande te Delft bestemd lot magazijn van militaire kleeding, uilrusting, hospitaal en kampements-cfleclen, door liet dep. van oorlog van het dep. van justitie overgenomen. - Ür. I. Hooykaas, pred. bij de lierv. gemeente te Schiedam, heeft het beroep naar de reuionstrantsch-geref. gemeente le Rotterdam aangenomen. Zaturdag 26 April, toen eene aanzienlijke menigte op den Dam te Amsterdam aanwezig was ter gelegenheid der muzick-uitvoering aldaar, trok het de aandacht van twee agenten van polieie, dat een in het vak van zak kenrollen zeer bekend individu, zekere Chrisloffel Alders, zich onder de menigte bevond en op zeer verdachte wijze naast eene vrouw stond, van welke hij zich eenige oogenblikken later haastig verwijderde. De agenten volgden Item en hielden hem staande; op hun vraag om te laten zien wat hij in de hand had, poogde hij een voorwerp in het water te werpen, dat op den kant bleef liggen en bleek te zijn een knipbeursje, inhoudende ƒ0.65, weldra door de vrouw als haar eigendom herkend. Te dezer zake stond Alders voor de arrond.-regtbank teregt. De beklaagde, die bereids wegens diverse diefstallen was veroordeeld geweest, is, overeenkomstig den eisch van den subst.-officier van justitie veroordeeld tot het maximum der straf, zijnde voor hem als recidivist 6 jaar en 8 maa; den. (TV. v. d. D.) Te Utrecht had eergisteren eene buitengewone vergadering plaats van sigarenfabrikanten in ons land. Op deze vergadering waren van de ver schillende plaatsen afgevaardigden tegenwoordig, ten einde de statuten te bespreken en het reglement te ontwerpen voor eene op te rigten vereeni- ging. Voor zooverre wij geïnformeerd zijn, zegt het V. D., zijn deze sta tuten van zoodanigen aard, dat ze in het minst gecne verdere verbindingen of verpligtingen voor den werkman inhouden, dan alleen het uittreden uit den bond, en dat zij overigens alleen ten doel hebben zoowel het zedelijk als stoffelijk belang van den werkman te bevorderen. In eene der grootste sigarenfabrieken te Amsterdam neemt men de proef met liet werk door meisjes te doen verrigten. Te Nijmegen werden Maandag namiddag, toen aldaar de tijding was 'aangekomendat door de tweede kamer het ontwerp over den spoorweg Arnhem-Nijmegen was aangenomen, dadelijk door een groot aantal ingeze tenen de vlaggen uitgesioken, eu des avonds van 9 tot 10 ure werd door de stedelijke schutlerijmuzick voor het publiek op de markt een uitvoering gegeven. Uit Assen meldt men dat Z. M. gisteren aldaar eenen schietwedstrijd op de Loonerheide heeft bijgewoond. Z. M. gebruikte een collation in een der op het terrein aanwezige tenten. Na afloop van den schietwedstrijd dineerde Z. M. bij den commissaris des konings. Des avonds was de stad schitterend verlicht, en hier cn daar lieten zich muziekcorpsen hooren. Het was een nationaal feest, dat duizenden op de been bragl. De kommandant der schutterij te Assen is door Z. M. benoemd tot officier van de orde der Eikenkroon. Gelijk bereids gemeld is strekt bet wets-ontwerp tot verliooging der begrooling van Ned.-lndië voor hel dienstjaar 1873 met 5% millioen gul dens, ter zake der gebeurtenissen op Noord-Sumatra, om de strijdkrach ten in Indië te versterken en te verbeteren cn de regering in staal te stel len den oorlog tegen Atchin met kracht voort te zetten en tot een goed einde te brengen. Voor uit- en terugzending van militairen, de kosten van werving daar onder begrepen, mitsgaders betalingen te hunnen behoeve na terugkeer iii Nederland, wordt verliooging voorgesteld aldus verdeeld: 2000 man van ver schillende wapens 940.000; 300 mariniers ƒ48200; 74 officieren: gratifica tiën ƒ111,000; voorschot op tractement ƒ36075; vervoerkosten ƒ44400. Wijders is een post voor memorie uitgetrokken tot voorbereiding der op- rigting van een corps militairen, geschikt en gereed om, wanneer noodtg.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1