DlTiTEM,.\S^SCl,U- DI-ltiG l'K.Y is oniiei' Buiksloot weder aangehouden en naar zijne vorige verblijfplaats teruggebragt. De arrond.-regtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak van den vader, dte de uielig-verklaring had gevraagd van het hnwelijk zijner dochter. De regtbank heeft in deze aangenomen het middel van met- ontvankelijkheid door de gedaagden opgeworpen, dat in deze niet goed zou zijn gedagvaard, omdat de gehuwde vrouw was gedagvaard en niet haar man om haar in reglen bijstand te vcrleeuen maar wel haar voormalige voogd, ten einde de uitspraak der regtbank te geheugen en te gedoogen. l)c dagvaarding van den gewezen voogd was volgens de regtbank in ieder geval verkeerd, daar, al aangenomen dat het huwelijk moest geacht wor den niet te bestaan, dan de vrouw., die slechts 20 jaar is. minderjarig was en dus niet zij en haar voogd, maar deze alleen had moeten zijn ge dagvaard. De eischcr (de vader) werd dus uiet-ontvankelijk verklaard in zijnen eisch. Men meldt uit Leeuwarden: De harddraverij met paard en chais. die van wege de provincie alhier op Woensdag den 14JeD Jlei a. s. tijdens het verblijf van Z. M. den kouiiig zal worden gehoudenbelooft buitengewoon luisterrijk te zullen worden. Dit bij de Friezen zoo zeer gezochte volks vermaak zal ongetwijfeld dan ook door duizenden worden bijgewoond. De deelname aan den wedstrijd zal, wanneer men ook de uitgeloofde prijs en premie in aanmerking neemt, nog al van betcekems zijn; vele liefhebbers zullen zich ongetwijfeld aanmelden. De prijs toch bestaat in een schenk blad met zilveren koffijkan en onderstel, theepol, melkkan, suikerschaal en kistje met zilveren lepeltjes; de premie in een zilveren koffijkan met onderstel. üingsdag morgen is per spoortrein van hier naar Zwoile vertrokken de staf rn de 4f en -compagnie van het bataillon 1* reg. infanterie. Ten tien ure kwamen uit Zwolle hier aan de l' en 2C compagnie van het 2' bat. van genoemd regiment. De I'rov. Gron. Cour. deelt betreffende de omslandigheden van den r. k. pastoor de Haan, uit Winschoten, uitvoerige berigten mede. Hij is in den aanvang dezes jaars in een staal van krankzinnigheid vervallendie somwijlen tot razernij oversloeg. Goede geneeskundige behandeling en zorg vuldige bewaking maakten aanvankelijke maatregelen van de zijde van het openh. min. tot verwijdering van den patient naar een geslicht niet nood zakelijk. Op Zondag 19 January evenwel wist de lieer de Haan aan zijne bewakers te ontsnappen, zwierf geheel ongekleed geruimen tijd rond, drong in eene arbeiderswoning builen Winschoten, en greep daar een mes. met het kennelijk oogmerk zich van het leven te berooven. Dal toen ambts halve maatregelen tot verwijdering van den ongelukkigen moesten worden genomenspringt in hel oog. Vandaar dat, krachtens eene zeer afdoende verklaring van dr. Bosman Tresling te Winschoten, de officier van justitie bij de regtbank aldaar van den president van dat college magtiging vroeg om den lijder voorloopig te doen opnemen in het geneeskundig geslicht voor krankzinnigen te 's Hertogenbosch. De gevraagde magtiging werd verleend, en de heer de Haan den 205,en Januarij door twee zijner vrienden naar s Ilerlogenbosch vervoerd. Ingevolge de bestaande voorschriften, gaf de dirigerende geneesheer van het gesticht aan den officier van justitie te Win schoten behoorlijk kennis van de aankomst van den patient; terwijl de magtiging van den president der regtbank zes weken later werd verwisseld voor een vonnis van het college zelf. waarbij de proeftijd voor den tijd van een jaar werd verleend,'nadat der regibank uit een verslag van den genees heer-directeur van het gesticht was geblekendat de toestand van krank zinnigheid voortduurde. Uit Rozendaal meldt men aan de IV. li. C.\ In de vorige week heeft onder deze gemeente het volgende ergerlijke voorval plaats gehad. De ka pelaan Lambregts bragl bij een zieken, arbeider, Bierstekers, een bezoek. De huisgenooten hielden het er voor dat de zieke betooverd was, en ver langden met aandrang dal de geestelijke hem zou onttooveren. Daar deze daaraan geen gevolg wilde geven,werden deuren en vensters gesloten, waarna de kapelaan bij de keel gegrepen, met een mes bedreigd en aan een zijner handen verwond werd. Hierop wilde de geestelijke door een venster ontsnappen, hetgeen men hem belette; steeds door de woedende huisgenooten achtervolgd en mishandeld, vlugtte hij in de schuur, en ont kwam eindelijk door eene deur, deerlijk gehavend, met gescheurde kleede ren en met achterlating van hoofddeksel en gebedenboek. Bij een dér buren binnengegaan, verkeerde de geestelijke in zulk een toestand, dat hij zich terstond te bed moest begeven. Toen hij later per rijtuig huiswaarts was gebragt, moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Te Eindhoven hebben Maandag avond onder de arbeiders in sigaren fabrieken zamenscholingen plaats gehad, waarschijnlijk ten gevolge van het besluit der fabrikanten om geen leden van den sigarenmakersbond in dienst te nemen. Daar de menigte op de sommatie van den burgemeester niet uileen wilde gaan, werd zij door dc maréchauscc uiteengedreven, waarbij enkele personen werden gew ond en verscheidenen w erden gevangen genomen. 'sGRAVENllAGS. 30 April. Tot commies der posterijen 3' kl. zijn benoemd de hh. J. C. van Has selt, W. C. de Marree en C. J. K. van Lidih dc Jende, thans surnumerairs der posterijen. Z. M. de koning vertrekt reeds aanstaanden Zaturdag, tegen den mid dag, per ltijnspoor naar Assen, eu niet zooals gisteren is gemeld, den 5un Mei c. k. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verkenen, lü Re zitting van de tweede kamer van lieden is de discussie over de nota belrelfende de zaak van Atchin voortgezet. De minister van buiten landsche zaken vroeg het woord ter beantwoording van den heer van Lyn- den, die uil de instructie van den gouverneur-generaal had afgeleid dat wij agressief wilden lc werk gaan. Dit nu was in het geheel het geval niet. Men kou zich niet langer laten beleedigen en honen, maar toch was de bedoeling den vredelievcnden weg in Ie slaan. Maar toen het Indisch be stuur, dat aanvankelijk geloof sloeg aan dc verzekeringen van Atchin, zag dat die openingen slechts dienden tot dekmantel van vijandelijkheden, bleel er niets anders over dan de hand aan het zwaard te slaan. Met vreemde mogendheden hadden besprekingen plaats gehad en wel met goeden uitslag, zoodat dc minister niet ongelukkig was geweest in zijne diplomatie. Die welwillende ondersleuning moest bestendigd worden en daartoe zou gaarne ieder aan de regering ondersteuning schenken. Hij geloofde daarom niet dat verdere discussie over onze besprekingen met het buitenland dienstig en oirbaar was. Hij verzocht de kamer in het belang van het kabinet en ook in het nationaal belang met de gedane mededeelingen genoegen te nemen. Dc minister van koloniën verklaarde nog op hetzelfde standpunt te slaan van den vorigen dag en dat hij niets terugnam van zijne verantwoordelijk heid; hij moest evenwel zijne verwondering beluigen dat die van de zijde der kamer opgevat werd in een zin, die niet overeenstemt met het begrip der ministeriele verantwoordelijkheid. Wat betrelt de instructie van den commissaris, deze bevatte wat hij had medegedeeld: men wilde opheldering omtrent het verledene en waarborgen voor de toekomst. Dat was de alge- mecne strekking; het stuk zelf was nog niet in handen der regering. De thans uit Indië ontvangen berigten hielden niets nieuws in en naarmate de mails aankw amenzouden nadere inlichtingen kunnen gegeven worden. Hij zou voortgaan met de mededceling van feiten, wanneer die door den tele graaf werden aangebragt. De minister trad verder in eene beantwoording van verschillende sprekers, en zeide daarbij o. a. dat hij aan den .gouver neur-generaal had gevraagd; geef mij telegraphisch op uwe behoefte aan personeel en geschut enz. Sedert waren drie telegrammen gekomen met opgaven en hij kon verklaren dat een groot deel van het gevraagde reeds op weg was naar Indië en dat alle andere eischen zooveel mogelijk zouden bespoedigd worden. De regering zal aan de kamer de noodige gelden aan vragen terwijl alle personeel en materieel zoo spoedig mogelijk zal wor den uitgezonden. Onderscheidene leden en ook de bovengenoemde ministers hebben ver volgeus nog het woord gevoerd. Er zijn geene moliën voorgesteld; dc zaak bljjft evenwel aan de orde tol later. De discussiën ovrr de nota zijn gesloten. Gisteren zou hij den gemeenteraad alhier behandeld zijn het praeadvies van burg. en welh. omtrent het plan van de hh. Maas en Kool tol aanleg eener haven ten noorden van het gemeente-badhuis te Scheveningen. Er kwam evenwel een nader adres in van genoemde hecren, waarin zij, opko mende tegen dc beschouwingen, vervat in hel advies van de commissie van fabricage, waarmede burg. en welh. zich verccnigen, verklaren hun tegen woordig ontwerp terug te nemen en wenschen zich met een nader ontwerp bezig te houden. De voorzitter kon niet anders dan naar aanleiding van het-nader adres van de hh. Maas en Kool voorstellen de zaak buiten verdere behandeling te laten. Een lid wil den adressanten den vriendelijken raad geven om al te zien van verdere plannen, zoolang die betrekking hadden op eene vestiging eener haven ten noorden, nadat de raad zich in 1872 zoo uitdrukkelijk had verklaard ten voordeele eener plaatsing ten zuiden. Ten slotte is besloten overeenkomstig het voorstel van den voorzitter. H. M. de koningin en Z. K. H. prins Alexander vereerden gisteren avond de muziekale uitvoering doir de vereeniging Polyhymnia gegeven met hunne tegenwoordigheid. H. M. scheen zeer voldaan te zijn over dc eerste uitvoering van Nicolai's oratorium: Bönifacius, woorden van mevr. Lina Schneider. II. M. deed beide arlisten bij zich ontbieden om hun per soonlijk hare hooge tevredenheid over bovengenoemd kunstgewrocht ken baar te maken. Den componist werd tevens dien avond uil naam van Poly hymnia's leden eene prachtige lanwerkrans aangeboden. Voor de wiskunde zijn heden geëxamineerd 10 candidaten, waarvan 2 zich gedurende hel examen hebben terugtrokken;. 3 werden afgewezen en 5 toegelaten, als dc lib. J. C. Brandt, uit Maasland; P. C. Magielse, uit Schiedam; II. van der Hoeven, idem; W. P. Tempelaar, uit Schoonhoven, en H. H. Zijlslra, nil Stolwyk. Voorts werden geëxamineerd voor dc hoofd- ondcrwijzersacte 20 candidaten; I trok zich terug, 5 werden afgewezen .en 14 toegelaten; nl. de hh. .1 Convce. 11. C. Friedholï', I'. Gips, fi. D. llol- Icrman. G. Kamerbeek, G. Kert.jens. J. Koffijberg, G. Smorenburg, F. W. Wachter en G. J. van de Weger, allen uit Rotterdam; 11. J. Bos, uit Vianen; J. Drop, uit 'silage; G. N'ijsen, uit Rleskensgraaf, en P. ,1. van Woerkom, uit Gorinchem. K In* <4 E L A X LONDEN29 April. Bij het parieuienl van Canada is een ontwerp in behandeling, hetwelk strekt om eene nieuwe sloomvaarllinië lusscheii Engeland en Noord-Amerika in te rigicn, waardoor dc reis met ongëveer drie dagen verkort worden en de post uit Engeland in zeven dagen te New-York aankomen zott. De groote beschuitfabrjek van de lib. Peek, Frean C*., te Dockhcad London, in haar soort een der grootste iurigtingen der wereid, waar 1200 werklieden en een menigte stoommachines dagelijks duizenden ponden bis cuits afleveren, werd den 23,le0 dezer een prooi der vlammen. Gelukkiger wijze heeft dezelfde firma in een andere wijk van Londen een andere fabriek, waaraan eerst sedert kort groote uitbreiding was gegeven en waar door zij niet alleen in staat is hare werklieden, welke anders broodeloos zouden zijn, aan het werk te stellen, maar ook aan alle orders voor hare artikelen gevolg te geven. -- Volgens een in de Times voorkokend telegram uit Penang, van 26 April, was er nog geen voldoende blokkade van de Alchinesche havens lot stand gebragt. FRAAHR 1,1 K. Gelijk reeds bekend is heeft hij de laatst gehouden verkiezingen voer

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2