PER TELEGRAAF. A I» V K RTF Ui Tl BV werkstaking der huurkoetsiers begonnen. Van wege liet bestuur is eene ,erordening uitgevaardigd, waarbij de huurkoetsiers bedreigd worden met geldboete, gevangenisstraf en intrekking van hun octrooi, indien zjj vol harden in de staking van de dienst. De dagbladen maken liet programma openbaar, zooals dat voor de opening der wereldtentoonstelling op 1 Mei is vastgesteld. De keizer zelf aal de tentoonstelling te 12 uren openen, lie keizerin, de andere leden der keizerlijke familie en vele hooge gasten zullen hjj de plegligheid tegenwoor dig wezen, evenzeer als de genoodigden, de zich aanmeldende exposanten, en de houders van doorloopende toegangskaarten. Hel entreegeld voor hen, die deze kaarten niet hebben, bedraagt 25 11. den persoon. OOST> INFDIE. j BATAVIA. 20 Maart. De dagbladen geven thans uitvoerige beriglen over de zamenstelling en het vertrek van de expeditie naar Atchin, over welke zaak zij verzocht waren geworden vroeger bet stilzwijgen Ie bewaren. De Jam-linde toont zich niet ingenomen met dezen oorlog. Java, zegt dit blad. verkeert in tele opzigten nog in zulk een erbarmelijken en onvoldoenden toestand, de meeste onzer buitenbeziilingen worden zoo slecht verzorgd en leveren zoo weinig op, zoodat zij dan ook lastposten zijn, het personeel in vele lakken van bestuur is nog zoo ontoereikend voor de groote uitgestrektheden, welke moeten worden beheerd, dal wij niet kunnen inzien het nut om nu weder naar ons toe te trekken het toezigt van een groot land als Atchin. Welk nul zullen wij er vooreerst stichten? Millioenen zullen worden uitgegeven, die zeker door den Sultan, indien hij overwonnen wordt, niet zullen wor den terugbetaald, al verbindt hij zich lot de betaling van eenige oorlogs kosten. En voor al die millioenen, voor al de menschenlevens welke weder zullen worden opgeofferd, zal niets verkregen worden dan een tractaat, want de regering schijnt niet verder te zullen gaan. Annexatie wil men niet en al wilde men, zoo zouden de middelen ons ontbreken om het gean nexeerde land te besturen. Een toestand zal misschien in het leven wor den geroepen, zooals die, welke bestaat op de oostkust; een toestand van verwarring, onmagt, voortdurend schipperen, zich laten welgevallen en ter expeditie trekken, een toestand die niet wijst op de wilskracht van eeh doortastende en flinke regering. Maar al zijn wij tegen den oorlog, zoo zien wij toch met deelneming ver trekken onze dappere troepengeleid door degelijke en bekwame officieren. De kolonel E. C. van Daaleneerst met de laatste Fransche mail uit Europa van verlof teruggekeerd, zal over de gezamenlijke infanterie-troepen het bevel voeren. Eigenlijk is zjjn betrekking geen andere dan die van een vermomd onderbevelhebber der expeditie. Eerst gisteren middag, dus op hel laatste oogenblik als het ware, heeft de regering, naar wij meenen op voordragt van den legerkommandant, de aanstelling geteekend. Zjj is bepaaldelijk goed te keuren. De expeditie is, zegt de Indiër, in haar geheel van al wat noodig is op de meest zorgvuldige wijze voor een veldtogt van drie maanden voor zien. Te betreuren is het, dal het uitstekende achlerlaadgeweer niet reeds in handen van alle bataillons is, of zij geen gelegenheid gehad hebben er zich langer mede te oefenen, hetgeen hier en op Meesler-Cornelis in den laaisten tijd, zelfs op regenachtige dagen, heeft moeten plaats hebben. De spoed, de rusltlooze ijver en de werkzaamheid, door de militaire autori teiten, hel civiel gezag en de Ned. Iudi>che stoomvaartmaatschappij aan den dag gelegdverdienen den hoogstelt lof. -- De knokkelkoorts bljjll nog steeds in erge mate hcerschen. Uit den vulkaan Kaba, in Palembang, die sedert 1833 niet meer ge werkt heeft, stijgen sedert eenigen tijd rookwolken op, terwijl aardbevin gen zich in dat gewest deden gevoelen. Door den gouverneur-géneraal van Ned.-Indië zjjn de volgende beschik kingen genomen r Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den len machinist bjj de steenkolenmijn Oranje Nassau A. F. Smelser; aan den commies op bel assist.-resid.-kantoor te Tjilatjap F. H. Ciebrant, en een éénjarig verlof naar Nederland, aan den klerk bij het depart, van finan cien J. 0. G. Kijdsmir. Ontslagen: op verzoek, eervol, de secretaris der weeskamer te Batavia C. G. Burgemeestre; de zoulverkooppakhtiism. te Soe- rakarta J. F. C. Spits Warnars, en als builengew. subst.-griffiers bij den landraad te Tjiandjoer J. W. Middelburg en mr. J. F. Kramer. Benoemd: tot notaris te Soerabajja, de notaris te Pasoeroean A. J. Snouck Hurgronje; lot notaris te Pasoeroean. de notaris te Soerabaija J. H. Fuchter; tot assist.- resident van Montrado (Wester-afd. van Borneo), de controleur 1« kl. op de bezittingen buiten Java en Madura S. Roos; bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura: tot controleur le kl.. M. L. E. Halewijn, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. <n de controleur 1' kl. J. M. van Berckel; tot controleur 2e kl.. jhr. A. H. van der Does de Bye, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerden de ambtenaar Ier beschikking A. J. Haaxman. Bij het binnenl. bestuur op Java en Madura: tot contro leur 1' kl.de controleur 2' kl. F. L. Wittenrood; tot controleur 2e kl., de ambtenaar ter beschikking II. J. Altman; tol ambtenaar ter beschikking, de ambtenaar voor de burgerl. dienst in Ned. Indie F. La Fontaine. Bij het depart, van financiën: tot t" commies, de 2' commiezen II. van Alpbén J'z. CD.C. J. E. Leyds; tot 2commies, M. W. C. Preylaatstelijk die bétrek- king bekleed hebbende, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd', en de 3e commiezen G. P. Felmenger en B. R. U. Hof)*; tot 3'° commies, de I' klerk" R. Haye en de klerk H. L. Steup Door den directeur van onder wijs. enz. zijn benoemd: tot hulponderwijzer: aan de openb. lagere schooi te Grissee, A E. Schreuders, laatstelijk tol die betrekking benoemd; aan de npenb. lagere school le Modjokcrto (Soerabaija), C. H. Vanger, laatstelijk 2' hulponderw. te Weltevreden, beiden onlangs van verlof teruggekeerd. Departement ran oorlog. Verleendeen tweejarig verlof naar Europa aan den kapt. der genie 11. J. C. W. Luljens; aan den officier van gezondh. 2e kl. A. van der Eist, en aan den kapt. der infant. J. M. van der Groen: Bevorderd: tot ltD luit. bij hel wapen der artillerie, de 2e luit. G. de Wijs. Dapurtement van marine. Benoemd: lot 2CD machinist bj} de gouv.- "tariiicde machinist 2* kl. bjj de Kon. Ned. marine J. F. Platte WEENEN, 28 April. De kroonprins van Denemarken is aangekómen en door den keizer, de aartshertogen en hel personeel der Dcensche legatie ontvangen. De Servische minister-president Ristic is bij den keizer ter audiëntie ge weest en heeft aan Z. M. een eigenhandig schrijven van prins Milan aan geboden, waarin deze den wenscli le kennen geeft naar vriendschappelijke betrekkingen met Oostenrijk en berigt zendt van zijn voornemen otn de tentoonstelling te bezoeken. Heden heelt de heer Ristic eene conferentie met graaf Audrassy gehad. BERLIJN, 28 April. Het heerenhuis heeft de beraadslaging over het ont werp op de opleiding en benoeming van geestelijken ten einde gebragt. Het heeft twee amendementen aangenomen; het eene, op art. 16, om te bepalen dat men tegen een bezwaar van den provincialen regeringsprcsident, ten opzigle der benoeming van een geestelijke, in beroep kan komen; in het andere, op art. 20, worden bepalingen dezer wet ook toepasselijk verklaard op hen, die voor hare uitvaardiging waren benoemd. Art. 30 is vervallen. Al de overige artikelen zijn aangenomenzooals zij in hel huis van afge vaardigden waren vastgesteld. PARIJS, 29 April. In een onderhoud met eenige leden der nationale ver gadering heeft Thiers herhaald dat hij niet verschrikt is geworden door den uitslag der verkiezingen op jl. Zondag. WEENEN, 29 April. De prins van Wales is gisteren avond ten 9M ure hier aangekomen, en werd aan bet station ontvangen door den keizer, de aartshertogen, den kroonprins van Denemarken, den gezant van Engeland, enz. PETERSBURG, 29 April. Eergisteren werden de twee keizers op het bal kon van hel winterpaleis door het volk met geestdrift toegejuicht. NEW-YORK, 27 April. Do ludianën hebben de Amerikaansche troepen aangevallen en hun nabij Garry een nederlaag toegebragt, Men vreest onlus ten te Manitoba. 7Ü00 Indianen van Yankion en Tonton bedreigden de koloniën. INGEZONDEN. Nu liet klokkenspel alhier, wegens de jaarljjksche vervanging van zijne twee toonstukken voor de uren en half-uren door twee andere, weder eenige dagen stilstaat, is het misschien niet ongepast het navolgende ter algemeene kennis le brengen. Het heeft meermalen veler bevreemding pgewekt dat in eene aanzienlijke stad, als Leiden, van bijna veertig-dHizend inwoners, en waar het niet aan toonkunstige begaafdheden ontbreekt, die inwoners een geheel jaar tang op dezelfde vaste twee toonstukken van het klokkenspel onthaald wor- dgn. En geen wonder dat die centoonigheid soms afkeer van dat klokken spel heeft doen ontstaan. Hiertegenover staal het navolgingswaardig voor beeld van Gouda, eene stad van lusschen de vijftien- en zestien-duizend inwoners, waar de twee toonstukken voor de uren en halt-uren van het stads-klok- kcnspcl op den toren der Groote of Sint-Jans-kerk om de urie of vier maanden door twee andere worden vervangenen aan den klokkenist geleverd worden door den slads-muziek-meester volgens de hem opgelegde verpligting. als waarborg voor de schoonheid en aangenaamheid der toon stukken. - Nog verdient opmerking dat, als te Gouda het klokkenspel voor die verandering stilstaat, de kwartieren en de vóórslagen der uren. half-uren en kwartieren blijven slaan; hetwelk ten goede komt vooral der ambachts lieden. die niet allen zak-uurwerken hebben om altoos de juiste oogenblikken van werkhervatting en schafttijd te weten. Aan alle invloed-hebbende inwoners dezer stad, wien haar eer en haar wélzijn. haar toonkunst en haar klokkenspel ter harte gaat, wordt het bovenstaande ter overweging aanbevolen. Bevallen van een Zoon M. \V. DE GRAAFF ZANDBULT. Zuiderzicht bij heiden, 29 April 1873. Eenige kennisgeving. Heden overleed onverwacht ons geliefd Kind JEANNE CATHERINE JACQUELINE, in den aanvalligen leeftijd van bijna twaalf jaren. H. P VAN KAATHOVEN. Leides. 27 April 1873. H. C. VAN KAATHOVEN, Spakdaw. Eenige algemeene kennisgeving. Heden overleed te l'trecht. in het Diaconessen-huis, mijne geliefde Doch ter. MARIA HENRIETTA WILIIELMINA, in den ouderdom van 54 jaren. Een verval van krachten maakte ecu einde aan haar veeljarig ziekelijk leven. Leides, 27 April 1873. C. C. VAN DER HOEK. Eolstrékt eenige kennisgevingook namens mijne overige kindereu. Er worden geene bezoeken afgewacht. Voor de menigvuldige blijken van belangstelling en deelneming, gedurende de ziekte en hel overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwd-vader, den Heer PETRUS ZANDVLIET, ondervonden, betuigen wij onzen inni- gen dank. Uit'aller naam, P. J. ZANDVLIET. Professor EYER9 verzoekt ben, aan wien hij iets verschuldigd is, de. rekening te willen zenden vóór Zondag 4 Mei a. s. aan zijne woning alhier, óf nè dien datum aan zijn ,-dres te 'silage, Koninginnegracht, N». 6.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3